Mens Tennis Forums banner

1 - 10 of 10 Posts

·
Registered
Joined
·
609 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Nottingham, 28 Aug - 4 Sept

Website

Qualifying
First Round
(1)Naim Lalji (GBR) bye
Ian Samuels (GBR) bye
Edward Allinson (GBR) bye
Tom Williams (GBR) bye
(2)Jamie Murray (GBR) bye
Joseph Dewhurst (GBR) bye
Matthew Illingworth (GBR) bye
Adam Barratclough (GBR) bye
(3)Frederick Sundsten (NOR) bye
Nick McGowan (GBR) bye
Tom Higgins (GBR) bye
Lewis Barnes (GBR) bye
(4)Olivier Charroin (FRA) bye
Sean Galpin (GBR) bye
Matthew Taylor (GBR) d. Jamie Feaver (GBR) 4-6 6-1 6-4
(12)Joshua Crowe (AUS) bye
(5)Jim May (GBR) bye
Daniel Jewitt (GBR) bye
Chris Priddle (GBR) d. Mickey Lasser (ISR) 6-2 6-3
(10)Mat Lowe (GBR) bye
(6)Alexander Slabinsky (GBR) bye
Jonathan Yip (GBR) bye
Harry Skinner (GBR) d. James Prescott (GBR) 6-2 6-3
(13)Dominic Inglot (GBR) bye
(7)Ryan Jones (GBR) bye
Tom Beach (GBR) bye
Ned Boone (GBR) d. Ka-Wing Wong (HKG) 6-3 6-2
(11)Dan Cottier (GBR) bye
(8)Ross Connolly (GBR) bye
William Auger (GBR) bye
Luke Campbell (GBR) d. Daniel MacShane (GBR) 6-2 6-4
(9)Robert Green (GBR) bye

Second Round
(1)Naim Lalji (GBR) d. Ian Samuels (GBR) 6-1 6-1
Edward Allinson (GBR) d. Tom Williams (GBR) 6-1 6-0
(2)Jamie Murray (GBR) d. Joseph Dewhurst (GBR) 7-6(7) 3-6 6-2
Adam Barratclough (GBR) d. Matthew Illingworth (GBR) 6-4 6-4
(3)Frederick Sundsten (NOR) d. Nick McGowan (GBR) 6-1 6-1
Tom Higgins (GBR) d. Lewis Barnes (GBR) 6-3 7-5
(4)Olivier Charroin (FRA) d. Sean Galpin (GBR) 6-4 6-4
Matthew Taylor (GBR) d. (12)Joshua Crowe (AUS) 6-4 7-6(3)
(5)Jim May (GBR) d. Daniel Jewitt (GBR) 6-1 7-5
(10)Mat Lowe (GBR) d. Chris Priddle (GBR) 6-3 6-1
(6)Alexander Slabinsky (GBR) d. Jonathan Yip (GBR) 6-0 6-3
(13)Dominic Inglot (GBR) d. Harry Skinner (GBR) 7-5 6-3
(7)Ryan Jones (GBR) d. Tom Beach (GBR) 6-2 6-4
Ned Boone (GBR) d. (11)Dan Cottier (GBR) 6-2 6-1
William Auger (GBR) d. (8)Ross Connolly (GBR) 7-6(5) 6-4
(9)Robert Green (GBR) d. Luke Campbell (GBR) 7-5 6-1

Qualifying Round
(1)Naim Lalji (GBR) def Edward Allinson (GBR) 6-4 7-5
(2)Jamie Murray (GBR) def Adam Barratclough (GBR) 6-2 6-4
Tom Higgins (GBR) def (3)Frederick Sundsten (NOR) 6-2 6-0
(4)Olivier Charroin (FRA) def Matthew Taylor (GBR) 6-3 6-1
(10)Mat Lowe (GBR) def (5)Jim May (GBR) 6-3 7-6(4)
(13)Dominic Inglot (GBR) def (6)Alexander Slabinsky (GBR) 6-3 7-5
(7)Ryan Jones (GBR) def Ned Boone (GBR) 6-3 6-3
(9)Robert Green (GBR) def William Auger (GBR) 6-3 6-2
 

·
Registered
Joined
·
609 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Singles Main Daw

1 BLOOMFIELD Richard (GBR) def (Q)CHARROIN Olivier (FRA) 6-7(4) 7-6(1) 6-4
RUSHBY Tom (GBR) def (Q)JONES Ryan (GBR) 2-6 6-4 6-2
BOHLI Stephane (SUI)def SMITH Matthew (GBR 6-4 3-6 7-6(5)
7 SIPAEYA Sunil-Kumar (IND) def (Q)MURRAY Jamie (GBR) 7-6(2) 6-3
4 CHILDS Lee (GBR) def (WC)EVANS Daniel (GBR) 7-5 6-4
HANLIN Matthew (GBR)def AGAEV Emin (AZE) 6-3 7-6(1)
FLEMING Colin (GBR) def (Q)GREEN Robert (GBR) 7-6(1) 3-6 6-4
5 ADJEI-DARKO Henry (GHA) vs. (Q)INGLOT Dominic (GBR) 7-6(6) 6-2
8 BAKER Jamie (GBR) def (Q)LOWE Mat (GBR) 6-0 3-6 6-3
(WC)MIOTTO Alex (GBR) def BOCKO Matej (SVK) 6-4 6-7(3) 6-4
BAMFORD Neil (GBR) def (Q)LALJI Naim (GBR) 6-2 6-4
3 GOODALL Joshua (GBR) def (Q)HIGGINS Tom (GBR)7-5 6-3
6 BACHELOT Jean-Francois (FRA) def (WC)IRWIN Richard (GBR) 6-0 6-2
BURN Tom (GBR) def SANON Valentin (CIV) 6-3 7-6(5)
(WC)FLANAGAN Ian (GBR) def (LL) SUNSTEN Frederick (NOR) 5-7 6-2 6-4
2 AUCKLAND James (GBR) def KASIRI Miles (GBR) 6-1 6-4

31/8/05 Results added.
 

·
Registered
Joined
·
609 Posts
Discussion Starter #3
Singles 2nd round

Richard Bloomfield (Gbr) bt Tom Rushby (Gbr) 2-6 7-6 (12-10) 6-4
Colin Fleming (Gbr) bt Henry Adjei-Darko (Gha) 5-7 6-1 6-4
Jean-Francois Bachelot (Fra) bt Tom Burn (Gbr) 6-2 6-2
Stephane Bohli (Swi) bt Sunil-Kumar Sipaeya (Ind) 6-2 7-6 (7-4)
Lee Childs (Gbr) bt Matthew Hanlin (Gbr) 6-2 6-4
Jamie Baker (Gbr) bt Alex Miotto (Gbr) 6-4 6-2
Joshua Goodall (Gbr) bt Neil Bamford (Grb) 7-6 (7-4) 3-1 ret
James Auckland (Gbr) bt Ian Flanagan (Gbr) 6-1 6-1
 

·
Premium Member
Joined
·
8,972 Posts
Good Fortune:
Sunil-Kumar Sipaeya (Ind)
Jean-Francois Bachelot (Fra)
Joshua Goodall (Gbr)
 

·
Registered
Joined
·
90 Posts
Quarter-finals:

Stephane Bohli (Sui) bt Richard Bloomfield (Gbr) 6-2 6-3
Colin Fleming (Sco) bt Lee Childs (Gbr) 7-5 6-2 :)
Joshua Goodall (Gbr) bt Jamie Baker (Sco) 3-6 6-3 6-3 :awww:
Jean-Francois Bachelot (Fra) bt James Auckland (Gbr) 6-4 2-1
 

·
Premium Member
Joined
·
8,972 Posts
Jeff B in da' house!! :banana:
 

·
Registered
Joined
·
609 Posts
Discussion Starter #7
Niall said:
Quarter-finals:
..........................................
Jean-Francois Bachelot (Fra) bt James Auckland (Gbr) 6-4 2-1
Actual result was - 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Semifinals DOubles :
Olivier Charroin/Frederick Sundsten (FRA/NOR) d. (1)James Auckland/Sunil Kumar Sipaeya (GBR/IND) 6-3 6-2
(2)Colin Fleming/Jamie Murray (GBR) d. (4)Joshua Goodall/Miles Kasiri (GBR) 7-5 7-5
 

·
Registered
Joined
·
90 Posts
What a great week for team Scotland!

Singles semifinal :

Colin Fleming (Sco) bt Stephane Bohli (Sui) 6-2 6-2 :yippee:
Jean-Francois Bachelot (Fra) bt Joshua Goodall (Gbr) 6-3 7-5

Doubles Final :

(2)Colin Fleming/Jamie Murray (Sco) d. Olivier Charroin/Frederick Sundsten (FRA/NOR) 7-6(4), 6-3 :bowdown:

A win for Andy Murray tonight will (hopefully) complete the set. :cool:
 
1 - 10 of 10 Posts
Top