Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 21 Posts

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location: Kassel
Prize: 15K+H
Surface: Clay - Outdoor

Main Draw

1 Oriol ROCA BATALLA (ESP) 235 1
2 Peter TOREBKO (GER) 240 1
3 Kamil MAJCHRZAK (POL) 296 1
4 Aleksandar LAZOV (BUL) 327 3
5 Dusan LOJDA (CZE) 340 1
6 Anton ZAITCEV (RUS) 372 1
7 Javier MARTI (ESP) 373 1
8 N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) 393 1
9 Daniel MASUR (GER) 416 1
10 Marc GINER (ESP) 431 1
11 Philip DAVYDENKO (RUS) 434 1
12 Duje KEKEZ (CRO) 477 3
13 Kevin KRAWIETZ (GER) 483 1
14 Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) 561 1
15 Pedro SAKAMOTO (BRA) 567 1
16 Jan CHOINSKI (GER) 570 1
17 Juan LIZARITURRY (ESP) 592 1
18 Fabricio NEIS (BRA) 594 2

Qualifying

1 Felipe MANTILLA (COL) 658 1
2 Julian LENZ (GER) 660 1
3 Adrien PUGET (FRA) 669 1
4 Alexey VATUTIN (RUS) 725 1
5 Leon SCHUTT (GER) 841 1
6 Andrei PLOTNIY (RUS) 865 1
7 Tim NEKIC (GER) 920 2
8 Lukas RUEPKE (GER) 929 1
9 Sumit NAGAL (IND) 1054 1
10 Yan SABANIN (RUS) 1072 1
11 Kevin KACZYNSKI (GER) 1249 1
12 Stanislav KORSHUNOV (RUS) 1268 1
13 Hugo SCHOTT (FRA) 1459= 1
14 David Chaplefeh FORCHAP (GER) 1525= 1
15 Imran ASWAT (GBR) 1558 1
16 Lucas GERCH (GER) 1567= 1
17 Sebastian FANSELOW (GER) 1764= 1
18 Darko BOJANOVIC (BIH) 1764= 1
19 Niclas BRAUN (GER) 1764= 1
20 Julian ONKEN (GER) 1764= 2
21 Bjoern PETERSEN (GER) 1879= 1
22 Alex SOLANKI (IND) 1879= 1
23 Aliaksandr PRUDNIKAU (BLR) 2085= 1
24 Flemming PETERS (GER) 2085= 1
25 Tomas MUSIL (CZE) 37 4
26 Jan MEYER (GER) 127 1
27 Jannik ROTHER (GER) 162 1
28 Pelle BOERMA (GER) 204 2
29 Leon HOEVELER (GER) 212 1
30 Mario Antonio CAPPELLARI (ARG) 304 1
31 Egill SIGURDSSON (ISL) 13 2
32 Marvin GREVEN (GER) 293 1
33 Jan JOCHMAN (CZE) 71 2
34 Jannis KOEKE (GER) 296 1
35 Gijs BROUWER (NED) 47 2
36 Sjors VAN DER VELDEN (NED) 63 1
37 Mantas GRICIUS (LTU) 13 1
38 Nico HADELER (GER) 317 2
39 Jason PIMENTA (NZL) 95 1
40 Ammar LATIFOVIC (GER) 342 2
41 Christian BRAUN (GER) 448 1
42 Paul OHDE (GER) 1
43 Mats ROSENKRANZ (GER) 2
44 Ramon WAGNER (GER) 1
45 Tino Yannick DAHLEM (GER) 1
46 Igor SOLOMATIN (UKR) 1
47 Thomas BEZOLT (GER) 1
48 Philip GEHRMANN (GER) 1
49 Andres URREA (COL) 1
50 Niclas PIETSCH (GER) 1
51 Dominik ESSER (GER) 1
52 Karlo CUBELIC (GER) 1
53 Victor LOCHMANN (GER) 1
54 Tim HEGER (GER) 1
55 Maxim RENKE (GER) 3
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Germany F7 [13 July/Kassel/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Tom SCHONENBERG (GER) [1] BYE
Leonard VON HINDTE (GER) 7-5 7-5 Mats ROSENKRANZ (GER)
Marvin GREVEN (GER) 6-0 6-0 Konstantin RUDHARD (GER)
Lucas GERCH (GER) [10] 6-1 6-1 Jason PIMENTA (NZL)
Leon SCHUTT (GER) [2] BYE
Mantas GRICIUS (LTU) 6-3 6-2 Tim RUEPKE (GER)
Jannik ROTHER (GER) 6-2 6-3 Benedikt HENNING (GER)
Julian ONKEN (GER) [12] 6-1 6-1 Egill SIGURDSSON (ISL)
Andrei PLOTNIY (RUS) [3] BYE
Danny HEIDECKER (GER) 6-2 6-0 Victor LOCHMANN (GER)
Nico HADELER (GER) 7-5 Retired Gijs BROUWER (NED)
Darko BOJANOVIC (BIH) [11] 7-5 6-1 Linus KROHN (GER)
Lukas RUEPKE (GER) [4] BYE
Ammar LATIFOVIC (GER) 6-3 6-1 Karlo CUBELIC (GER)
Mark-Flavius ANDRES (GER) 6-1 6-0 Mario Antonio CAPPELLARI (ARG)
Flemming PETERS (GER) [16] 6-1 6-1 Christian BRAUN (GER)
Yan SABANIN (RUS) [5] 6-3 6-4 Christopher-Robin HOEK (GER)
Marcus SMITH (GER) 6-0 6-3 Thomas BEZOLT (GER)
Jan MEYER (GER) 6-3 6-0 Fabian KNUETTEL (GER)
Niclas BRAUN (GER) [13] 6-2 6-4 Igor SOLOMATIN (UKR)
Sjors VAN DER VELDEN (NED) 6-2 6-1 Stanislav KORSHUNOV (RUS) [6]
Lucas HELLFRITSCH (GER) 6-1 6-1 Jose Antonio LADERAS TORRES (ESP)
Leon HOEVELER (GER) 6-2 6-1 Nicolas BARZ (GER)
Tomas MUSIL (CZE) 6-4 6-3 Alex SOLANKI (IND) [15]
Hugo SCHOTT (FRA) [7] 6-2 7-5 Ramon WAGNER (GER)
Daniel PASHAYAN (RUS) 6-1 6-3 Vitaly TSAREV (RUS)
Niclas PIETSCH (GER) 6-1 6-1 Jokubas ZADEIKIS (LTU)
Bjoern PETERSEN (GER) [14] 6-4 6-4 Jan JOCHMAN (CZE)
David Chaplefeh FORCHAP (GER) [8] 6-3 7-6(6) Aliaksandr PRUDNIKAU (BLR)
Tim HEGER (GER) 6-1 6-7(3) 6-3 Kilian Merlin JANZON (GER)
Pelle BOERMA (GER) 6-2 6-3 Alexander ROGGENKAMP (GER)
Imran ASWAT (GBR) [9] 6-0 6-1 Karsten WINDLER (GER)

Round 2

Tom SCHONENBERG (GER) [1] 6-1 6-4 Leonard VON HINDTE (GER)
Lucas GERCH (GER) [10] 6-0 6-1 Marvin GREVEN (GER)
Leon SCHUTT (GER) [2] 6-4 6-0 Mantas GRICIUS (LTU)
Julian ONKEN (GER) [12] 6-3 3-6 6-0 Jannik ROTHER (GER)
Andrei PLOTNIY (RUS) [3] 6-2 1-6 6-3 Danny HEIDECKER (GER)
Nico HADELER (GER) 7-6(4) 6-4 Darko BOJANOVIC (BIH) [11]
Lukas RUEPKE (GER) [4] 6-1 6-1 Ammar LATIFOVIC (GER)
Flemming PETERS (GER) [16] 6-2 6-2 Mark-Flavius ANDRES (GER)
Yan SABANIN (RUS) [5] 6-2 6-3 Marcus SMITH (GER)
Jan MEYER (GER) 6-4 6-0 Niclas BRAUN (GER) [13]
Sjors VAN DER VELDEN (NED) 7-5 6-0 Lucas HELLFRITSCH (GER)
Leon HOEVELER (GER) 6-4 6-4 Tomas MUSIL (CZE)
Hugo SCHOTT (FRA) [7] 6-0 6-0 Daniel PASHAYAN (RUS)
Bjoern PETERSEN (GER) [14] 6-2 7-5 Niclas PIETSCH (GER)
David Chaplefeh FORCHAP (GER) [8] 7-5 6-3 Tim HEGER (GER)
Imran ASWAT (GBR) [9] 6-3 6-1 Pelle BOERMA (GER)

Round 3

Tom SCHONENBERG (GER) [1] 6-4 6-3 Lucas GERCH (GER) [10]
Leon SCHUTT (GER) [2] 6-1 4-6 7-6(3) Julian ONKEN (GER) [12]
Andrei PLOTNIY (RUS) [3] 6-1 6-2 Nico HADELER (GER)
Lukas RUEPKE (GER) [4] 7-5 1-6 7-6(5) Flemming PETERS (GER) [16]
Jan MEYER (GER) 6-4 6-4 Yan SABANIN (RUS) [5]
Sjors VAN DER VELDEN (NED) 7-6(5) 0-6 6-2 Leon HOEVELER (GER)
Bjoern PETERSEN (GER) [14] 6-4 6-4 Hugo SCHOTT (FRA) [7]
Imran ASWAT (GBR) [9] 7-6(8) 7-5 David Chaplefeh FORCHAP (GER) [8]
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Germany F7 [13 July/Kassel/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Oriol ROCA BATALLA (ESP) [1] 6-3 6-4 Philip DAVYDENKO (RUS)
Fabricio NEIS (BRA) 7-5 6-2 Jan MEYER (GER)
Andrei PLOTNIY (RUS) 6-1 6-0 Imran ASWAT (GBR)
Julian LENZ (GER) 7-6(1) 6-3 Javier MARTI (ESP) [7]
Dusan LOJDA (CZE) [4] 7-6(4) 6-4 Daniel MASUR (GER)
Sebastian FANSELOW (GER) 6-0 7-5 Juan LIZARITURRY (ESP)
Duje KEKEZ (CRO) 6-2 6-2 Sjors VAN DER VELDEN (NED)
N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) [8] 2-6 6-1 6-3 Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY)
Anton ZAITCEV (RUS) [6] 6-4 3-6 6-2 Pedro SAKAMOTO (BRA)
Jan CHOINSKI (GER) 6-4 6-4 Bjoern PETERSEN (GER)
Leon SCHUTT (GER) 6-3 6-4 Julian ONKEN (GER)
Kevin KRAWIETZ (GER) 4-6 7-6(6) 6-4 Aleksandar LAZOV (BUL) [3]
Maximilian MARTERER (GER) [5] 6-3 7-6(5) Robin KERN (GER)
Lukas RUEPKE (GER) 1-6 7-6(4) 6-4 Tom SCHONENBERG (GER)
Johannes HAERTEIS (GER) 6-3 6-0 Adrien PUGET (FRA)
Peter TOREBKO (GER) [2] 7-5 6-2 Felipe MANTILLA (COL)

2nd Round

Oriol ROCA BATALLA (ESP) [1] 6-3 6-4 Fabricio NEIS (BRA)
Julian LENZ (GER) 6-7(3) 7-5 6-3 Andrei PLOTNIY (RUS)
Dusan LOJDA (CZE) [4] 6-2 6-1 Sebastian FANSELOW (GER)
Duje KEKEZ (CRO) 6-4 3-6 6-3 N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) [8]
Anton ZAITCEV (RUS) [6] 3-6 6-3 6-2 Jan CHOINSKI (GER)
Kevin KRAWIETZ (GER) 5-7 6-3 7-5 Leon SCHUTT (GER)
Maximilian MARTERER (GER) [5] 6-1 6-1 Lukas RUEPKE (GER)
Peter TOREBKO (GER) [2] 6-1 7-6(5) Johannes HAERTEIS (GER)

Quarterfinal

Oriol ROCA BATALLA (ESP) [1] 4-6 6-3 6-3 Julian LENZ (GER)
Duje KEKEZ (CRO) 6-4 6-4 Dusan LOJDA (CZE) [4]
Anton ZAITCEV (RUS) [6] 4-6 6-3 6-1 Kevin KRAWIETZ (GER)
Peter TOREBKO (GER) [2] 7-6(2) 7-5 Maximilian MARTERER (GER) [5]

Semifinal

Oriol ROCA BATALLA (ESP) [1] 6-3 6-3 Duje KEKEZ (CRO)
Peter TOREBKO (GER) [2] 6-4 6-2 Anton ZAITCEV (RUS) [6]

Final

Oriol ROCA BATALLA (ESP) [1] 4-1 Retired Peter TOREBKO (GER) [2]
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Germany F7 [13 July/Kassel/Clay]

DOUBLES

1st Round

Sander ARENDS (NED) / Adam HUBBLE (AUS) [1] 6-1 6-4 Flemming PETERS (GER) / Leon SCHUTT (GER)
Oscar BURRIEZA-LOPEZ (ESP) / Javier MARTI (ESP) 6-4 7-6(8) Danny HEIDECKER (GER) / Jannik ROTHER (GER)
Tom SCHONENBERG (GER) / Anton ZAITCEV (RUS) [4] Walkover Marc GINER (ESP) / Dusan LOJDA (CZE)
Lluis ALTIMIRES (ESP) / Juan LIZARITURRY (ESP) 6-1 6-4 Marlon GOERING (GER) / Maximilian SINN (GER)
Benedikt HENNING (GER) / Marcus SMITH (GER) 6-4 4-6 [14-12] David Chaplefeh FORCHAP (GER) / Tim HEGER (GER)
Aleksandar LAZOV (BUL) / Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) 6-3 6-4 Daniel MASUR (GER) / Fabricio NEIS (BRA) [3]
Lukas RUEPKE (GER) / Tim RUEPKE (GER) 6-4 6-1 Stanislav KORSHUNOV (RUS) / Yan SABANIN (RUS)
Jeevan NEDUNCHEZHIYAN (IND) / N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) [2] 7-6(5) 6-0 Linus KROHN (GER) / Julian ONKEN (GER)

Quarterfinal

Sander ARENDS (NED) / Adam HUBBLE (AUS) [1] 6-4 6-4 Oscar BURRIEZA-LOPEZ (ESP) / Javier MARTI (ESP)
Tom SCHONENBERG (GER) / Anton ZAITCEV (RUS) [4] Walkover Lluis ALTIMIRES (ESP) / Juan LIZARITURRY (ESP)
Aleksandar LAZOV (BUL) / Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) 6-2 6-1 Benedikt HENNING (GER) / Marcus SMITH (GER)
Jeevan NEDUNCHEZHIYAN (IND) / N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) [2] 6-3 6-1 Lukas RUEPKE (GER) / Tim RUEPKE (GER)

Semifinal

Sander ARENDS (NED) / Adam HUBBLE (AUS) [1] 6-1 6-3 Tom SCHONENBERG (GER) / Anton ZAITCEV (RUS) [4]
Aleksandar LAZOV (BUL) / Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) 4-6 7-6(3) [10-8] Jeevan NEDUNCHEZHIYAN (IND) / N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) [2]

Final

Aleksandar LAZOV (BUL) / Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) 6-2 5-7 [10-8] Sander ARENDS (NED) / Adam HUBBLE (AUS) [1]
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #5
Re: Germany F7 [13 July/Kassel/Clay]

Qualy

Round 1

Tom SCHONENBERG (GER) [1] BYE
Leonard VON HINDTE (GER) 7-5 7-5 Mats ROSENKRANZ (GER)
Marvin GREVEN (GER) 6-0 6-0 Konstantin RUDHARD (GER)
Lucas GERCH (GER) [10] 6-1 6-1 Jason PIMENTA (NZL)
Leon SCHUTT (GER) [2] BYE
Mantas GRICIUS (LTU) 6-3 6-2 Tim RUEPKE (GER)
Jannik ROTHER (GER) 6-2 6-3 Benedikt HENNING (GER)
Julian ONKEN (GER) [12] 6-1 6-1 Egill SIGURDSSON (ISL)
Andrei PLOTNIY (RUS) [3] BYE
Danny HEIDECKER (GER) 6-2 6-0 Victor LOCHMANN (GER)
Nico HADELER (GER) 7-5 Retired Gijs BROUWER (NED)
Darko BOJANOVIC (BIH) [11] 7-5 6-1 Linus KROHN (GER)
Lukas RUEPKE (GER) [4] BYE
Ammar LATIFOVIC (GER) 6-3 6-1 Karlo CUBELIC (GER)
Mark-Flavius ANDRES (GER) 6-1 6-0 Mario Antonio CAPPELLARI (ARG)
Flemming PETERS (GER) [16] 6-1 6-1 Christian BRAUN (GER)
Yan SABANIN (RUS) [5] 6-3 6-4 Christopher-Robin HOEK (GER)
Marcus SMITH (GER) 6-0 6-3 Thomas BEZOLT (GER)
Jan MEYER (GER) 6-3 6-0 Fabian KNUETTEL (GER)
Niclas BRAUN (GER) [13] 6-2 6-4 Igor SOLOMATIN (UKR)
Sjors VAN DER VELDEN (NED) 6-2 6-1 Stanislav KORSHUNOV (RUS) [6]
Lucas HELLFRITSCH (GER) 6-1 6-1 Jose Antonio LADERAS TORRES (ESP)
Leon HOEVELER (GER) 6-2 6-1 Nicolas BARZ (GER)
Tomas MUSIL (CZE) 6-4 6-3 Alex SOLANKI (IND) [15]
Hugo SCHOTT (FRA) [7] 6-2 7-5 Ramon WAGNER (GER)
Daniel PASHAYAN (RUS) 6-1 6-3 Vitaly TSAREV (RUS)
Niclas PIETSCH (GER) 6-1 6-1 Jokubas ZADEIKIS (LTU)
Bjoern PETERSEN (GER) [14] 6-4 6-4 Jan JOCHMAN (CZE)
David Chaplefeh FORCHAP (GER) [8] 6-3 7-6(6) Aliaksandr PRUDNIKAU (BLR)
Tim HEGER (GER) 6-1 6-7(3) 6-3 Kilian Merlin JANZON (GER)
Pelle BOERMA (GER) 6-2 6-3 Alexander ROGGENKAMP (GER)
Imran ASWAT (GBR) [9] 6-0 6-1 Karsten WINDLER (GER)

Round 2

Tom SCHONENBERG (GER) [1] 6-1 6-4 Leonard VON HINDTE (GER)
Lucas GERCH (GER) [10] 6-0 6-1 Marvin GREVEN (GER)
Leon SCHUTT (GER) [2] 6-4 6-0 Mantas GRICIUS (LTU)
Julian ONKEN (GER) [12] 6-3 3-6 6-0 Jannik ROTHER (GER)
Andrei PLOTNIY (RUS) [3] 6-2 1-6 6-3 Danny HEIDECKER (GER)
Nico HADELER (GER) 7-6(4) 6-4 Darko BOJANOVIC (BIH) [11]
Lukas RUEPKE (GER) [4] 6-1 6-1 Ammar LATIFOVIC (GER)
Flemming PETERS (GER) [16] 6-2 6-2 Mark-Flavius ANDRES (GER)
Yan SABANIN (RUS) [5] 6-2 6-3 Marcus SMITH (GER)
Jan MEYER (GER) 6-4 6-0 Niclas BRAUN (GER) [13]
Sjors VAN DER VELDEN (NED) 7-5 6-0 Lucas HELLFRITSCH (GER)
Leon HOEVELER (GER) 6-4 6-4 Tomas MUSIL (CZE)
Hugo SCHOTT (FRA) [7] 6-0 6-0 Daniel PASHAYAN (RUS)
Bjoern PETERSEN (GER) [14] 6-2 7-5 Niclas PIETSCH (GER)
David Chaplefeh FORCHAP (GER) [8] 7-5 6-3 Tim HEGER (GER)
Imran ASWAT (GBR) [9] 6-3 6-1 Pelle BOERMA (GER)

Round 3

Tom SCHONENBERG (GER) [1] 6-4 6-3 Lucas GERCH (GER) [10]
Leon SCHUTT (GER) [2] 6-1 4-6 7-6(3) Julian ONKEN (GER) [12]
Andrei PLOTNIY (RUS) [3] 6-1 6-2 Nico HADELER (GER)
Lukas RUEPKE (GER) [4] 7-5 1-6 7-6(5) Flemming PETERS (GER) [16]
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #6
Re: Germany F7 [13 July/Kassel/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Oriol ROCA BATALLA (ESP) [1] 6-3 6-4 Philip DAVYDENKO (RUS)
Julian LENZ (GER) 7-6(1) 6-3 Javier MARTI (ESP) [7]
Anton ZAITCEV (RUS) [6] 6-4 3-6 6-2 Pedro SAKAMOTO (BRA)
Kevin KRAWIETZ (GER) 4-6 7-6(6) 6-4 Aleksandar LAZOV (BUL) [3]

wow lenz
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #7
Re: Germany F7 [13 July/Kassel/Clay]

DOUBLES

1st Round

Oscar BURRIEZA-LOPEZ (ESP) / Javier MARTI (ESP) 6-4 7-6(8) Danny HEIDECKER (GER) / Jannik ROTHER (GER)
Tom SCHONENBERG (GER) / Anton ZAITCEV (RUS) [4] Walkover Marc GINER (ESP) / Dusan LOJDA (CZE)
Lluis ALTIMIRES (ESP) / Juan LIZARITURRY (ESP) 6-1 6-4 Marlon GOERING (GER) / Maximilian SINN (GER)
Benedikt HENNING (GER) / Marcus SMITH (GER) 6-4 4-6 [14-12] David Chaplefeh FORCHAP (GER) / Tim HEGER (GER)
Lukas RUEPKE (GER) / Tim RUEPKE (GER) 6-4 6-1 Stanislav KORSHUNOV (RUS) / Yan SABANIN (RUS)
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #8
Re: Germany F7 [13 July/Kassel/Clay]

Qualy

Round 3

Tom SCHONENBERG (GER) [1] 6-4 6-3 Lucas GERCH (GER) [10]
Leon SCHUTT (GER) [2] 6-1 4-6 7-6(3) Julian ONKEN (GER) [12]
Andrei PLOTNIY (RUS) [3] 6-1 6-2 Nico HADELER (GER)
Lukas RUEPKE (GER) [4] 7-5 1-6 7-6(5) Flemming PETERS (GER) [16]
Jan MEYER (GER) 6-4 6-4 Yan SABANIN (RUS) [5]
Sjors VAN DER VELDEN (NED) 7-6(5) 0-6 6-2 Leon HOEVELER (GER)
Bjoern PETERSEN (GER) [14] 6-4 6-4 Hugo SCHOTT (FRA) [7]
Imran ASWAT (GBR) [9] 7-6(8) 7-5 David Chaplefeh FORCHAP (GER) [8]
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #9
Re: Germany F7 [13 July/Kassel/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Oriol ROCA BATALLA (ESP) [1] 6-3 6-4 Philip DAVYDENKO (RUS)
Fabricio NEIS (BRA) 7-5 6-2 Jan MEYER (GER)
Andrei PLOTNIY (RUS) 6-1 6-0 Imran ASWAT (GBR)
Julian LENZ (GER) 7-6(1) 6-3 Javier MARTI (ESP) [7]
Dusan LOJDA (CZE) [4] 7-6(4) 6-4 Daniel MASUR (GER)
Sebastian FANSELOW (GER) 6-0 7-5 Juan LIZARITURRY (ESP)
Duje KEKEZ (CRO) 6-2 6-2 Sjors VAN DER VELDEN (NED)
N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) [8] 2-6 6-1 6-3 Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY)
Anton ZAITCEV (RUS) [6] 6-4 3-6 6-2 Pedro SAKAMOTO (BRA)
Jan CHOINSKI (GER) 6-4 6-4 Bjoern PETERSEN (GER)
Leon SCHUTT (GER) 6-3 6-4 Julian ONKEN (GER)
Kevin KRAWIETZ (GER) 4-6 7-6(6) 6-4 Aleksandar LAZOV (BUL) [3]
Maximilian MARTERER (GER) [5] 6-3 7-6(5) Robin KERN (GER)
Lukas RUEPKE (GER) 1-6 7-6(4) 6-4 Tom SCHONENBERG (GER)
Johannes HAERTEIS (GER) 6-3 6-0 Adrien PUGET (FRA)
Peter TOREBKO (GER) [2] 7-5 6-2 Felipe MANTILLA (COL)
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #10
Re: Germany F7 [13 July/Kassel/Clay]

DOUBLES

1st Round

Sander ARENDS (NED) / Adam HUBBLE (AUS) [1] 6-1 6-4 Flemming PETERS (GER) / Leon SCHUTT (GER)
Oscar BURRIEZA-LOPEZ (ESP) / Javier MARTI (ESP) 6-4 7-6(8) Danny HEIDECKER (GER) / Jannik ROTHER (GER)
Tom SCHONENBERG (GER) / Anton ZAITCEV (RUS) [4] Walkover Marc GINER (ESP) / Dusan LOJDA (CZE)
Lluis ALTIMIRES (ESP) / Juan LIZARITURRY (ESP) 6-1 6-4 Marlon GOERING (GER) / Maximilian SINN (GER)
Benedikt HENNING (GER) / Marcus SMITH (GER) 6-4 4-6 [14-12] David Chaplefeh FORCHAP (GER) / Tim HEGER (GER)
Aleksandar LAZOV (BUL) / Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) 6-3 6-4 Daniel MASUR (GER) / Fabricio NEIS (BRA) [3]
Lukas RUEPKE (GER) / Tim RUEPKE (GER) 6-4 6-1 Stanislav KORSHUNOV (RUS) / Yan SABANIN (RUS)
Jeevan NEDUNCHEZHIYAN (IND) / N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) [2] 7-6(5) 6-0 Linus KROHN (GER) / Julian ONKEN (GER)

Quarterfinal

Tom SCHONENBERG (GER) / Anton ZAITCEV (RUS) [4] Walkover Lluis ALTIMIRES (ESP) / Juan LIZARITURRY (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #15
Re: Germany F7 [13 July/Kassel/Clay]

MAIN DRAW

2nd Round

Oriol ROCA BATALLA (ESP) [1] 6-3 6-4 Fabricio NEIS (BRA)
Julian LENZ (GER) 6-7(3) 7-5 6-3 Andrei PLOTNIY (RUS)
Dusan LOJDA (CZE) [4] 6-2 6-1 Sebastian FANSELOW (GER)
Duje KEKEZ (CRO) 6-4 3-6 6-3 N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) [8]
Anton ZAITCEV (RUS) [6] 3-6 6-3 6-2 Jan CHOINSKI (GER)
Kevin KRAWIETZ (GER) 5-7 6-3 7-5 Leon SCHUTT (GER)
Maximilian MARTERER (GER) [5] 6-1 6-1 Lukas RUEPKE (GER)
Peter TOREBKO (GER) [2] 6-1 7-6(5) Johannes HAERTEIS (GER)
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #16
Re: Germany F7 [13 July/Kassel/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Sander ARENDS (NED) / Adam HUBBLE (AUS) [1] 6-4 6-4 Oscar BURRIEZA-LOPEZ (ESP) / Javier MARTI (ESP)
Tom SCHONENBERG (GER) / Anton ZAITCEV (RUS) [4] Walkover Lluis ALTIMIRES (ESP) / Juan LIZARITURRY (ESP)
Aleksandar LAZOV (BUL) / Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) 6-2 6-1 Benedikt HENNING (GER) / Marcus SMITH (GER)
Jeevan NEDUNCHEZHIYAN (IND) / N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) [2] 6-3 6-1 Lukas RUEPKE (GER) / Tim RUEPKE (GER)

Semifinal

Sander ARENDS (NED) / Adam HUBBLE (AUS) [1] 6-1 6-3 Tom SCHONENBERG (GER) / Anton ZAITCEV (RUS) [4]
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #17
Re: Germany F7 [13 July/Kassel/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Oriol ROCA BATALLA (ESP) [1] 4-6 6-3 6-3 Julian LENZ (GER)
Duje KEKEZ (CRO) 6-4 6-4 Dusan LOJDA (CZE) [4]
Anton ZAITCEV (RUS) [6] 4-6 6-3 6-1 Kevin KRAWIETZ (GER)
Peter TOREBKO (GER) [2] 7-6(2) 7-5 Maximilian MARTERER (GER) [5]
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #18
Re: Germany F7 [13 July/Kassel/Clay]

DOUBLES

Semifinal

Sander ARENDS (NED) / Adam HUBBLE (AUS) [1] 6-1 6-3 Tom SCHONENBERG (GER) / Anton ZAITCEV (RUS) [4]
Aleksandar LAZOV (BUL) / Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) 4-6 7-6(3) [10-8] Jeevan NEDUNCHEZHIYAN (IND) / N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) [2]
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #19
Re: Germany F7 [13 July/Kassel/Clay]

MAIN DRAW

Semifinal

Oriol ROCA BATALLA (ESP) [1] 6-3 6-3 Duje KEKEZ (CRO)
Peter TOREBKO (GER) [2] 6-4 6-2 Anton ZAITCEV (RUS) [6]
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Discussion Starter #20
Re: Germany F7 [13 July/Kassel/Clay]

DOUBLES

Final

Aleksandar LAZOV (BUL) / Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) 6-2 5-7 [10-8] Sander ARENDS (NED) / Adam HUBBLE (AUS) [1]
 
1 - 20 of 21 Posts
Top