Mens Tennis Forums banner
1 - 20 of 33 Posts

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Location: Mettmann, Germany
Surface: Carpet
Type: $15K+H

Tournament website: http://stanko.cyberfabrik.de/ www.olympic-sportcenter.de
Tournament fact sheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100016971

Entry List
1 PEYA, Alexander AUT 174 1
2 MINAR, Jan CZE 204 1
3 BECK, Andreas GER 207 1
4 KAMKE, Tobias GER 211 1
5 GREUL, Simon GER 218 1
6 KLEC, Ivo SVK 227 1
7 PICCARI, Francesco ITA 284 1
8 VAN DER MERWE, Izak RSA 297 1
9 ILHAN, Marsel TUR 319 1
10 KINDLMANN, Dieter GER 323 1
11 $ CEROVIC, Ivan CRO 339 1
12 UEBEL, Lars GER 376 1
13 SIDORENKO, Alexandre FRA 380 1
14 KRAVCHUK, Konstantin RUS 381 1
15 NIEMINEN, Timo FIN 392 1
16 KLIZAN, Martin SVK 393 1
17 VALTZER, Dekel ISR 407 1
18 SMIRNOV, Artem UKR 414 1

Alternates:
19 STANCIK, Jan SVK 436 1
20 BROWN, Dustin JAM 456 1
21 CHRAMOSTA, Ladislav CZE 463 1
22 SEMJAN, Marek SVK 467 1
23 ZIMMERMANN, Marcel GER 484 1
24 MEIGEL, Marc GER 486 1
25 BORVANOV, Roman MDA 502 1
26 KONING, Michel NED 525 1
27 THOMSON, Clinton AUS 544 1
28 POPOVIC, Petar FRA 554 2
29 HEMMES, Fred NED 563 1
30 SADECKY, Alexander SUI 579 1
31 NOVAK, David CZE 597 2
32 MARX, Philipp GER 696 1
33 GRAMBOW, Ralph GER 710 1
34 LONCARIC, Albert CRO 740 2
35 SEIFERT, Stefan GER 748 1
36 BEKS, Bart NED 776 1
37 KUTAC, Roman CZE 778= 3
38 NAKIC-ALFIREVIC, Ante CRO 789= 2
39 SCHOECK, Thomas GER 801 1
40 MESAROS, Kristijan CRO 825 2
41 DONSKOY, Evgeny RUS 830 1
42 PLOTNIY, Andrei RUS 834 3
43 MARTI, Yann SUI 848 1
44 TOREBKO, Peter GER 850 1
45 EMMRICH, Martin GER 854= 1
46 EBRAHIMZADEH, Benjamin GER 857= 1
47 FISCHER, Holger GER 871= 3
48 TAUBERT, Patrick GER 878= 2
49 PAZICKY, Michal SVK 887= 3
50 KRKOSKA, Jiri CZE 901= 2
51 TREVISAN, Matteo ITA 907= 1
52 THOMET, Yannick SUI 926 1
53 LEJNIEKS, Karlis LAT 955= 1
54 MIHAILOVIC, Dusan SRB 958= 2
55 KONECNY, Michal CZE 960 3
56 STOJAN, David-Philipp SUI 962= 3
57 CAPONE, Massimo ITA 986= 4
58 WINTERMANTEL, Frank GER 1013= 1
59 MULLER, Daniel GER 1022= 1
60 KLOER, Sascha GER 1042= 1
61 CHALA, Eddy FRA 1049= 3
62 HAENLE, Pirmin GER 1058= 1
63 DE RIJKE, Remko NED 1087= 2
64 DANILOVIC, Daniel MNE 1096= 2
65 NAVRATIL, Michal CZE 1108= 1
66 SEMRAJC, Janez SLO 1130= 2
67 PIYAMONGKOL, Philipp GER 1139= 2
68 PAVIC, Ante CRO 1162= 2
69 SIKORA, Adrian SVK 1178= 2
70 ZHYRMONT, Dzmitry BLR 1178= 2
71 THURNER, David GER 1178= 2
72 SILJEGOVIC, Vedran CRO 1211= 2
73 KAMYNIN, Dmytro UKR 1215= 1
74 PAZMAN, Marko CRO 1239= 2
75 MIRTEA, Dragos Cristian ROU 1239= 3
76 VUKOVIC, Ivan CRO 1258= 1
77 MIJIC, Ivo GER 1273= 1
78 OLLIVIER-BAQUERO, David ESP 1273= 3
79 BONAMI, Maxime FRA 1303= 1
80 JEBAVY, Roman CZE 1303= 2
81 SERKEDAKIS, Nikos GRE 1303= 3
82 FRANTZEN, Romano NED 1391= 1
83 TIMME, Andre GER 1391= 2
84 MOORE, Ciaran RSA 1391= 1
85 SZYGOWSKI, Jacek GER 1391= 2
86 VALENTI, Stefano ITA 1391= 2
87 VAN DER VAART, Leander NED 1391= 1
88 BARTH, George USA 1484= 6
89 ZMAK, Deni CRO 1484= 1
90 RIZZO, Claudio ITA 1484= 4
91 STEINHERR, Mike GER 1484= 2
92 DEDEN, Kevin GER 1484= 1
93 NALDI, Paolo ITA 1484= 1
94 MOKRZYCKI, Marco GER 1484= 1
95 FILALI, Kamil MAR 1484= 4
96 KOSLER, Jiri CZE 1484= 2
97 YUKSEL, Anil NED 1484= 1
98 WEDEGE, Soren DEN 1484= 1
99 VUKOV, Stefano CRO 1484= 2
100 ZOVKO, Ivan CRO 1484= 4
101 ZOUTENDIJK, Arko NED 1484= 1
102 JOHANNIGMANN, Navid GER 1484= 2
103 GORITZKA, Soren GER 1484= 1
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Re: Germany F4 [ January 28 - Mettmann - Carpet]

QUALIFYING DRAW

First Round
(1)Daniel Brands (GER) bye
Sven-Niklas Noethel (GER) d. Frits Telkamp (NED) 6-0 4-6 6-4
Jordy Looman (NED) d. Anil Yuksel (NED) 7-5 6-2
(16)Ante Pavic (CRO) d. Mats Moraing (GER) 6-2 6-0
(2)Dustin Brown (JAM) bye
Maximillian Scheiter (GER) d. Tomislav Brkic (BIH) 4-6 6-4 7-5
Phillippe Brand (NED) d. Jan Guler (SUI) 7-5 7-5
(14)Pirmin Haenle (GER) d. Andreas Mies (GER) 6-4 6-1
(3)Marek Semjan (SVK) bye
Miliaan Niesten (NED) d. Andrey Deryagin (RUS) 6-2 6-1
Dmytro Kamynin (UKR) d. Stefan Bodde (NED) 5-7 6-4 6-2
(10)Ante Nakic (CRO)
(4)Marcel Zimmermann (GER) bye
Nico Schinke (GER) d. Ivan Ljubici (1988) (CRO) 7-6(2) 6-3
Evthimios Karaliolis (NED) d. Julian Kurz (GER) 6-0 6-2
Roger Anderson (RSA) d. (12)Frank Wintermantel (GER) 2-6 6-2 6-3
(5)Marc Meigel (GER) bye
Leif Berger (GER) d. Jasper Krol (NED) 6-4 2-6 7-5
Yan Sabanin (RUS) d. Maris Sipkovs (LAT) 6-3 6-3
(9)Ralph Grambow (GER) bye
(6)(WC)Alexander Sadecky (SUI) bye
Danail Tarpov (BUL) d. Fabian Nickel (GER) 6-4 6-3
(WC)Thomas Gilner (GER) d. Roland Imle (GER) 6-1 6-2
(13)Sascha Kloer (GER) d. Stephan Kaeschel (GER) 6-1 6-1
(7)Sebastian Rieschick (GER) bye
Julien Lorenz (GER) d. Oktawian Stawski (GER) 6-1 6-1
Falk Grohmann (GER) d. Fabian Dinescu (GER) 7-5 6-1
(15)Daniel Danilovic (MNE) d. Holger Zuhlsdorff-Pavlovic (GER) 6-3 6-3
(8)Philipp Marx (GER) bye
Vedran Siljegovic (CRO) d. (WC)Dejan Tomic (CRO) 7-5 6-2
Victor Schmid (GER) d. Fabio Biasion (GER) 6-4 3-6 6-3
(11)Holger Fischer (GER) bye

Second Round
(1)Daniel Brands (GER) d. Sven-Niklas Noethel (GER) 6-1 6-1
(16)Ante Pavic (CRO) d. Jordy Looman (NED) 6-0 6-1
(2)Dustin Brown (JAM) d. Maximillian Scheiter (GER) 6-2 6-4
(14)Pirmin Haenle (GER) d. Philippe Brand (NED) 6-2 6-0
(3)Marek Semjan (SVK) d. Miliaan Niesten (NED) 6-1 6-3
Dmitri Kamynin (UKR) d. (10)Ante Nakic (CRO) 6-3 6-4
(4)Marcel Zimmermann (GER) d. Nico Schinke (GER) 6-3 6-1
Evthimios Karaliolis (NED) d. Roger Anderson (RSA) 7-6(2) 6-4
(5)Marc Meigel (GER) d. Leif Berger (GER) 6-3 6-1
(9)Ralph Grambow (GER) d. Yan Sabanin (RUS) 6-0 6-1
(6)(WC)Alexander Sadecky (SUI) d. Danail Tarpov (BUL) 6-3 7-5
(13)Sascha Kloer (GER) d. (WC)Thomas Gilner (GER) 6-2 6-2
(7)Sebastian Rieschick (GER) d. Julien Lorenz (GER) w/o
(15)Daniel Danilovic (MNE) d. Falk Grohmann (GER) 6-2 6-4
(8)Philipp Marx (GER) d. Vedran Siljegovic (CRO) 6-1 6-4
(11)Holger Fischer (GER) d. Victor Schmid (GER) 6-3 6-1

Qualifying Round
(1)Daniel Brands (GER) d. (16)Ante Pavic (CRO) 6-2 6-3
(2)Dustin Brown (JAM) d. (14)Pirmin Haenle (GER) 6-2 6-1
(3)Marek Semjan (SVK) d. Dmitri Kamynin (UKR) 6-3 7-6(2)
(4)Marcel Zimmermann (GER) d. Evthimios Karaliolis (NED) 6-3 6-1
(5)Marc Meigel (GER) d. (9)Ralph Grambow (GER) 6-4 1-6 6-0
(6)(WC)Alexander Sadecky (SUI) d. (13)Sascha Kloer (GER) 7-5 6-0
(15)Daniel Danilovic (MNE) d. (7)Sebastian Rieschick (GER) 6-3 6-2
(8)Philipp Marx (GER) d. (11)Holger Fischer (GER) 6-3 6-0
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Re: Germany F4 [ January 28 - Mettmann - Carpet]

SINGLES MAIN DRAW
FIRST ROUND

Alexander Peya AUT [1]
vs. Ivan Cerovic CRO | 6-3 6-4
Konstantin Kravchuk RUS vs. Dustin Brown JAM [Q] | 6-4 7-5
David Novak CZE [SE] beat
Timo Nieminen FIN | 6-2 6-3
Dekel Valtzer ISR vs. Francesco Piccari ITA [7] | 6-7 (7) 7-6 (4) 6-4

Andreas Beck GER [3]
vs. Marcel Zimmermann GER [Q] | 6-1 4-6 6-0
Philipp Marx GER [Q] vs. Philip Davydenko RUS [WC] | 6-0 6-1
Dieter Kindlmann GER vs. Soren Wedege DEN [WC] | 6-3 6-3
Izak van der Merwe RSA [8] beat
Thomas Flury SUI [WC] | 6-1 7-6 (2)

Daniel Brands GER [6/Q]
vs. Lars Uebel GER | 6-3 6-7 (5) 7-5
Stefan Seifert GER [WC] beat
Marc Meigel GER [Q] | 6-4 6-3
Artem Smirnov RUS beat Marek Semjan SVK [Q] | 6-4 7-6 (5)
Tobias Kamke GER [4] beat Alexander Sadecky SUI [Q] | 6-4 3-6 6-4

Simon Greul GER [5]
vs. Jan Stancik SVK | 6-2 6-0
Marsel Ilhan TUR beat
Martin Klizan SVK | 6-1 6-4
Clinton Thomson AUS [SE] beat Daniel Danilovic MNE [Q] | 7-6 (6) 6-2
Jan Minar CZE [2] beat Alexandre Sidorenko FRA | 6-2 6-3


SECOND ROUND

Alexander Peya AUT [1]
d. Konstantin Kravchuk RUS 6-4 6-4
Dekel Valtzer ISR d. David Novak CZE [SE] 7-6(5) 3-0 ret.
Andreas Beck GER [3] d. Philipp Marx GER [Q] 7-6(4) 6-3
Dieter Kindlmann GER d. Izak van der Merwe RSA [8] 6-4 6-7(3) 7-5
Stefan Seifert GER [WC] d. Daniel Brands GER [6/Q] 7-5 6-3
Tobias Kamke GER [4] d. Artem Smirnov RUS 6-2 7-5
Simon Greul GER [5]
d. Marsel Ilhan TUR 6-3 6-3
Clinton Thomson AUS d. Jan Minar CZE [2] 7-5 6-4

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/738/mds.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Re: Germany F4 [ January 28 - Mettmann - Carpet]

DOUBLES MAIN DRAW

First Round
(1)Philipp Marx/Lars Uebel (GER) bye
Dustin Brown/Daniel Danilovic (JAM/MNE) d. Artem Smirnov/Jan Stancik (RUS/SVK) 6-4 3-6 (10-3)
(4)Konstantin Kravchuk/Alexandre Sidorenko (UKR/FRA) d. Dominik Pfeiffer/Holger Zuhlsdorff-Pavlovic (GER) 6-2 6-2
Ralph Grambow/Dieter Kindlman (GER) d. Marc Meigel/Marcel Zimmermann (GER) 6-3 6-2
(WC)Fabio Biasion/Sven-Niklas Noethel (GER) d. Andrey Deryagin/Yan Sabanin (RUS) 6-3 6-1
(3)Alexander Sadecky/Izak van der Merwe (SUI/RSA) d. Ivan Cerovic/Simon Greul (CRO/GER) 7-6(4) 6-3
Martin Klizan/Marek Semjan (SVK) d. (WC)Thomas Flury/Jordy Loman (SUI/FRA) 3-6 6-4 (12-10)
(2)Frank Moser/Sebastian Rieschick (GER) d. Philip Davydenko/Dmitri Kamynin (RUS/UKR) 6-2 6-0

Quarterfinals
Dustin Brown/Daniel Danilovic (JAM/MNE) d. (1)Philipp Marx/Lars Uebel (GER) 4-6 6-4 (10-8)
(4)Konstantin Kravchuk/Alexandre Sidorenko (UKR/FRA) d. Ralph Grambow/Dieter Kindlman (GER) 7-6(4) 7-6(8)
(3)Alexander Sadecky/Izak van der Merwe (SUI/RSA) d. (WC)Fabio Biasion/Sven-Niklas Noethel (GER) 6-2 6-4
(2)Frank Moser/Sebastian Rieschick (GER) d. Martin Klizan/Marek Semjan (SVK) 6-2 6-2

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/738/mdd.pdf
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Germany F4 [ January 28 - Mettmann - Carpet]

Good luck to Holger Fischer in qualies :clap2:
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Re: Germany F4 [January 28 - Mettmann - Carpet]

Qualifying Round

D. Brands vs A. Pavic
D. Brown vs P. Haenle
M. Semjan vs Kamynin
M. Zimmermann vs E. Karaliolios
M. Meigel vs R. Gambrow
A. Sadecky vs S. Kloer
S. Rieschick vs D. Danilovic
P. Marx vs H. Fischer
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Germany F4 [January 28 - Mettmann - Carpet]

Go Holger :rocker:
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Germany F4 [January 28 - Mettmann - Carpet]

MAIN DRAW

Alexander Peya AUT [1]
vs. Ivan Cerovic CRO
Konstantin Kravchuk RUS vs. Dustin Brown JAM [Q]
Timo Nieminen FIN vs. David Novak CZE [SE]
Dekel Valtzer ISR vs. Francesco Piccari ITA [7]

Andreas Beck GER [3]
vs. Marcel Zimmermann GER [Q]
Philipp Marx GER [Q]
vs. Philip Davydenko RUS [WC]
Dieter Kindlmann GER vs. Soren Wedege DEN [WC]
Thomas Flury SUI [WC]
vs. Izak van der Merwe RSA [8]

Daniel Brands GER [6/Q]
vs. Lars Uebel GER
Marc Meigel GER [Q] vs. Stefan Seifert GER [WC]
Marek Semjan SVK [Q]
vs. Artem Smirnov RUS
Alexander Sadecky SUI [Q] vs. Tobias Kamke GER [4]

Simon Greul GER [5]
vs. Jan Stancik SVK
Martin Klizan SVK vs. Marsel Ilhan TUR
Daniel Danilovic MNE [Q] vs. Clinton Thomson AUS [SE]
Alexandre Sidorenko FRA vs. Jan Minar CZE [2]
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Germany F4 [January 28 - Mettmann - Carpet]

What a draw :drool:
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Germany F4 [January 28 - Mettmann - Carpet]

FIRST ROUND

Alexander Peya AUT [1]
vs. Ivan Cerovic CRO
Konstantin Kravchuk RUS vs. Dustin Brown JAM [Q]
David Novak CZE [SE] beat
Timo Nieminen FIN | 6-2 6-3
Dekel Valtzer ISR vs. Francesco Piccari ITA [7] | 6-7 (7) 7-6 (4) 6-4

Andreas Beck GER [3]
vs. Marcel Zimmermann GER [Q] | 6-1 4-6 6-0
Philipp Marx GER [Q] vs. Philip Davydenko RUS [WC]
Dieter Kindlmann GER vs. Soren Wedege DEN [WC] | 6-3 6-3
Izak van der Merwe RSA [8] beat
Thomas Flury SUI [WC] | 6-1 7-6 (2)

Daniel Brands GER [6/Q]
vs. Lars Uebel GER
Stefan Seifert GER [WC] beat
Marc Meigel GER [Q] | 6-4 6-3
Artem Smirnov RUS beat Marek Semjan SVK [Q] | 6-4 7-6 (5)
Alexander Sadecky SUI [Q] vs. Tobias Kamke GER [4]

Simon Greul GER [5]
vs. Jan Stancik SVK
Marsel Ilhan TUR beat
Martin Klizan SVK | 6-1 6-4
Daniel Danilovic MNE [Q] vs. Clinton Thomson AUS [SE]
Alexandre Sidorenko FRA vs. Jan Minar CZE [2]
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Germany F4 [January 28 - Mettmann - Carpet]

:rocker: Andi
 

·
Registered
Joined
·
1,760 Posts
Re: Germany F4 [January 28 - Mettmann - Carpet]

This tournament is in my town:worship:
Phillip Davydenko is playing here and yesterday Nikolay was there:):worship:
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Germany F4 [January 28 - Mettmann - Carpet]

FIRST ROUND

Alexander Peya AUT [1]
vs. Ivan Cerovic CRO | 6-3 6-4
Konstantin Kravchuk RUS vs. Dustin Brown JAM [Q] | 6-4 7-5
David Novak CZE [SE] beat
Timo Nieminen FIN | 6-2 6-3
Dekel Valtzer ISR vs. Francesco Piccari ITA [7] | 6-7 (7) 7-6 (4) 6-4

Andreas Beck GER [3]
vs. Marcel Zimmermann GER [Q] | 6-1 4-6 6-0
Philipp Marx GER [Q] vs. Philip Davydenko RUS [WC] | 6-0 6-1
Dieter Kindlmann GER vs. Soren Wedege DEN [WC] | 6-3 6-3
Izak van der Merwe RSA [8] beat
Thomas Flury SUI [WC] | 6-1 7-6 (2)

Daniel Brands GER [6/Q]
vs. Lars Uebel GER | 6-3 6-7 (5) 7-5
Stefan Seifert GER [WC] beat
Marc Meigel GER [Q] | 6-4 6-3
Artem Smirnov RUS beat Marek Semjan SVK [Q] | 6-4 7-6 (5)
Tobias Kamke GER [4] beat Alexander Sadecky SUI [Q] | 6-4 3-6 6-4

Simon Greul GER [5]
vs. Jan Stancik SVK | 6-2 6-0
Marsel Ilhan TUR beat
Martin Klizan SVK | 6-1 6-4
Clinton Thomson AUS [SE] beat Daniel Danilovic MNE [Q] | 7-6 (6) 6-2
Jan Minar CZE [2] beat Alexandre Sidorenko FRA | 6-2 6-3
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Germany F4 [January 28 - Mettmann - Carpet]

:yeah: Clint
:yeah: Jan
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Germany F4 [January 28 - Mettmann - Carpet]

SECOND ROUND

Alexander Peya AUT [1]
vs. Konstantin Kravchuk RUS
David Novak CZE [SE] vs. Dekel Valtzer ISR
Andreas Beck GER [3] vs. Philipp Marx GER [Q]
Dieter Kindlmann GER vs. Izak van der Merwe RSA [8]

Daniel Brands GER [6/Q]
vs. Stefan Seifert GER [WC]
Artem Smirnov RUS vs. Tobias Kamke GER [4]
Simon Greul GER [5]
vs. Marsel Ilhan TUR
Clinton Thomson AUS vs. Jan Minar CZE [2]
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Germany F4 [January 28 - Mettmann - Carpet]

This tournament is in my town:worship:
Phillip Davydenko is playing here and yesterday Nikolay was there:):worship:
:lol: That's cool! It's a great field here.

Davydenko got owned, though. No future on the tour for him, I think :silly:
 

·
Registered
Joined
·
1,705 Posts
Re: Germany F4 [January 28 - Mettmann - Carpet]

2nd Round

Alexander PEYA (AUT) (1) defeated Konstantin KRAVCHUK (RUS) 6-4 6-4
Dekel VALTZER (ISR) defeated David NOVAK (CZE) 7-6(5) 3-0 Retired

Andreas BECK (GER) (3) defeated Philipp MARX (GER) 7-6(4) 6-3
Dieter KINDLMANN (GER) defeated Izak VAN DER MERWE (RSA) (8) 6-4 6-7(3) 7-5

Stefan SEIFERT (GER) defeated Daniel BRANDS (GER) (6) 7-5 6-3
Tobias KAMKE (GER) (4) defeated Artem SMIRNOV (UKR) 6-2 7-5

Simon GREUL (GER) (5) defeated Marsel ILHAN (TUR) 6-3 6-3
Clinton THOMSON (AUS) defeated Jan MINAR (CZE) (2) 7-5 6-4
 
1 - 20 of 33 Posts
Top