Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
GERMANY F15

City : Bad Salzdetfurth, Germany
Date : 08-14 October 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Carpet (Indoor)
Defending champion : Marvin Moeller (GER)

Entry List

1 Louis WESSELS (GER) 412
2 Altug CELIKBILEK (TUR) 460
3 Stefan SEIFERT (GER) 667
4 Dominik BOEHLER (GER) 673
5 Hugo VOLJACQUES (FRA) 684
6 Petr NOUZA (CZE) 722
7 Mats ROSENKRANZ (GER) 823
8 Robin STANEK (CZE) 837
9 Sandro EHRAT (SUI) 844
10 Goran MARKOVIC (SRB) 863
11 Oleksii KRUTYKH (UKR) 896
12 Denis MATSUKEVITCH (RUS) 913
13 Christian HIRSCHMUELLER (GER) 989
14 Yan SABANIN (RUS) 1019
15 Constantin SCHMITZ (GER) 1030
16 Leonard VON HINDTE (GER) 1104
17 Vadym URSU (UKR) 1185
18 Henri SQUIRE (GER) 1192
19 Jonathan BINDING (GBR) 1208
20 Niklas SCHELL (GER) 1328

21 (Q) Patrick ZAHRAJ (GER) 1706
22 (Q) Luke Jacob GAMBLE (USA) 1798
23 (Q) Egor NOSKIN (RUS) 1815
24 (Q) Piotr GRYNKOWSKI (POL) 1910
25 (Q) Maikel BORG (NED) 1958
26 (Q) Karlo CUBELIC (GER)
27 (Q) Piotr GALUS (POL)
28 (Q) Julian KENZLERS (GER)

29 (wc) Kai LEMSTRA (GER) 1423
30 (wc) Sebastian PRECHTEL (GER) 1613
31 (wc) Tillmann ERDBORIES (GER)
32 (wc) Bastien PRESUHN (GER)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Germany F15 [October 08 | Bad Salzdetfurth | Carpet]

Qualifying Draw

1st Round

Piotr Matuszewski (POL/1) vs. Bye
Julian Kenzlers (GER) d. Frantisek Simon (CZE) 6-0 6-4
Christopher Luthra (DEN/wc) vs. Bye
Jan Osusky (SVK/wc) vs. Bye

Patrick Zahraj (GER/2) vs. Bye
Alexander Mannapov (GER) d. Michael Avetisyan (GER) 6-2 6-2
Elias Emilio Walter (GER) vs. Bye
Enrico Hao Le (GER) vs. Bye

Luke Jacob Gamble (USA/3) vs. Bye
Benedict Moerl (GER) d. Matthew Hingley (GBR) 7-6(6) 6-7(5) 6-4
Nikolaj Talimaa (SUI) vs. Bye
Marcel Cronin (GER) vs. Bye

Egor Noskin (RUS/4) vs. Bye
Stepan Rinko (CZE) d. Santiago Salazar (COL) 6-4 6-4
Christian Braun (GER) vs. Bye
Daniil Tsebrenko (UKR) vs. Bye

Piotr Grynkowski (POL/5) vs. Bye
Alen Katusa (CRO) d. Roman Ruenger (GER) 6-4 6-4
Thorsten Sollie (NED) vs. Bye
Goran Tufekcic (GER) vs. Bye

Christian Seraphim (GER/6) vs. Bye
Dominik Recek (CZE) d. Arnav Alok Goel (IND) 6-3 6-2
Karlo Cubelic (GER) vs. Bye
David Novotny (GER) vs. Bye

Dominik Langmajer (CZE/7) vs. Bye
Piotr Galus (POL) d. Paulo Knippling (BRA) 6-1 6-1
Tom Zeuch (GER) vs. Bye
Tim Hofmann (GER) vs. Bye

Maikel Borg (NED/8) vs. Bye
Lewie Lane (GER) vs. Bye
Krzysztof Wetoszka (POL) vs. Bye
Ingo Herzgerodt (GER/wc) vs. Bye


2nd Round

Julian Kenzlers (GER) d. Piotr Matuszewski (POL/1) 6-1 6-3
Christopher Luthra (DEN/wc) d. Jan Osusky (SVK/wc) w.o

Patrick Zahraj (GER/2) d. Alexander Mannapov (GER) 6-3 6-2
Elias Emilio Walter (GER) d. Enrico Hao Le (GER) 3-6 6-4 6-2

Luke Jacob Gamble (USA/3) d. Benedict Moerl (GER) 6-2 6-3
Nikolaj Talimaa (SUI) d. Marcel Cronin (GER) 6-0 6-3

Egor Noskin (RUS/4) d. Stepan Rinko (CZE) 7-5 6-4
Daniil Tsebrenko (UKR) d. Christian Braun (GER) 6-4 6-2

Piotr Grynkowski (POL/5) d. Alen Katusa (CRO) 6-1 6-4
Thorsten Sollie (NED) d. Goran Tufekcic (GER) 6-3 6-3

Dominik Recek (CZE) d. Christian Seraphim (GER/6) 7-6(4) 7-6(8)
Karlo Cubelic (GER) d. David Novotny (GER) 7-5 6-4

Piotr Galus (POL) d. Dominik Langmajer (CZE/7) 7-5 5-7 6-2
Tim Hofmann (GER) d. Tom Zeuch (GER) 6-4 2-6 6-4

Maikel Borg (NED/8) d. Lewie Lane (GER) 4-6 6-3 6-3
Krzysztof Wetoszka (POL) d. Ingo Herzgerodt (GER/wc) 3-6 6-4 6-2


Final Round

Julian Kenzlers (GER) d. Christopher Luthra (DEN/wc) 6-0 6-0
Patrick Zahraj (GER/2) d. Elias Emilio Walter (GER) 6-3 6-1
Luke Jacob Gamble (USA/3) d. Nikolaj Talimaa (SUI) 6-3 6-1
Egor Noskin (RUS/4) d. Daniil Tsebrenko (UKR) 6-3 6-3
Piotr Grynkowski (POL/5) d. Thorsten Sollie (NED) 7-5 7-5
Karlo Cubelic (GER) d. Dominik Recek (CZE) 6-3 6-4
Piotr Galus (POL) d. Tim Hofmann (GER) 7-5 6-1
Maikel Borg (NED/8) d. Krzysztof Wetoszka (POL) 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Germany F15 [October 08 | Bad Salzdetfurth | Carpet]

Doubles

1st Round

A.Celikbilek / H.Voljacques (TUR/FRA/1) d. A.Goel / D.Recek (IND/CZE) 6-2 7-5
O.Krutykh / V.Ursu (UKR) d. D.Matsukevitch / Y.Sabanin (RUS) 6-4 4-6 10-5
J.Binding / M.Hingley (GBR) d. F.Gusic / J.Markiewicz (GER/GBR/wc) 4-6 6-2 10-6
G.Markovic / R.Stanek (SRB/CZE/3) d. B.Presuhn / T.Zeuch (GER/wc) 2-6 7-6(5) 10-1

P.Nouza / M.Rosenkranz (CZE/GER/4) d. N.Schell / P.Zahraj (GER) 7-6(4) 6-4
J.Kenzlers / A.Mannapov (GER) d. M.Avetisyan / E.Noskin (GER/RUS) 5-7 6-2 10-3
L.Gamble / C.Seraphim (USA/GER) d. D.Boehler / C.Hirschmueller (GER) 4-6 7-6(7) 11-9
H.Squire / M.Wunner (GER) d. M.Borg / G.Smits (NED/2) 6-7(2) 6-2 11-9


Quarterfinal

A.Celikbilek / H.Voljacques (TUR/FRA/1) d. O.Krutykh / V.Ursu (UKR) 6-3 6-1
J.Binding / M.Hingley (GBR) d. G.Markovic / R.Stanek (SRB/CZE/3) 6-3 6-7(2) 10-5
P.Nouza / M.Rosenkranz (CZE/GER/4) d. J.Kenzlers / A.Mannapov (GER) 6-2 6-3
L.Gamble / C.Seraphim (USA/GER) d. H.Squire / M.Wunner (GER) 6-2 7-6(6)


Semifinal

A.Celikbilek / H.Voljacques (TUR/FRA/1) d. J.Binding / M.Hingley (GBR) 6-4 6-2
P.Nouza / M.Rosenkranz (CZE/GER/4) d. L.Gamble / C.Seraphim (USA/GER) 6-3 7-6(5)


FINAL

P.Nouza / M.Rosenkranz (CZE/GER/4) d. A.Celikbilek / H.Voljacques (TUR/FRA/1) 4-6 6-3 14-12
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Germany F15 [October 08 | Bad Salzdetfurth | Carpet]

Main Draw

1st Round

Louis Wessels (GER/1) d. Christian Hirschmueller (GER) 2-6 6-2 7-6(5)
Sandro Ehrat (SUI) d. Kai Lemstra (GER/wc) 6-1 6-4
Tillmann Erdbories (GER/wc) d. Sebastian Prechtel (GER/wc) 6-1 6-3
Mats Rosenkranz (GER/7) d. Yan Sabanin (RUS) 2-1 ret.

Stefan Seifert (GER/3) d. Piotr Galus (POL/Q) 6-1 6-2
Karlo Cubelic (GER/Q) d. Julian Kenzlers (GER/Q) 6-1 6-1
Oleksii Krutykh (UKR) d. Egor Noskin (RUS/Q) 6-4 6-7(4) 6-3
Vadym Ursu (UKR) d. Hugo Voljacques (FRA/5) 6-3 7-6(6)

Denis Matsukevitch (RUS) d. Robin Stanek (CZE/8) 6-4 7-6(5)
Piotr Grynkowski (POL/Q) d. Leonard Von Hindte (GER) 7-6(4) 1-6 6-3
Henri Squire (GER) d. Niklas Schell (GER) 6-7(4) 6-2 6-2
Dominik Boehler (GER/4) d. Luke Jacob Gamble (USA/Q) 6-4 6-2

Petr Nouza (CZE/6) d. Patrick Zahraj (GER/Q) 6-2 6-4
Bastien Presuhn (GER/wc) d. Goran Markovic (SRB) 6-2 6-4
Jonathan Binding (GBR) d. Constantin Schmitz (GER) 3-6 6-3 6-1
Altug Celikbilek (TUR/2) d. Maikel Borg (NED/Q) 6-3 6-3


2nd Round

Sandro Ehrat (SUI) d. Louis Wessels (GER/1) 6-3 7-5
Mats Rosenkranz (GER/7) d. Tillmann Erdbories (GER/wc) 6-1 7-6(5)
Stefan Seifert (GER/3) d. Karlo Cubelic (GER/Q) 6-4 6-7(3) 6-2
Vadym Ursu (UKR) d. Oleksii Krutykh (UKR) 3-6 6-2 6-2

Denis Matsukevitch (RUS) d. Piotr Grynkowski (POL/Q) 6-4 6-2
Dominik Boehler (GER/4) d. Henri Squire (GER) 6-3 4-1 ret.
Bastien Presuhn (GER/wc) d. Petr Nouza (CZE/6) 6-3 6-4
Jonathan Binding (GBR) d. Altug Celikbilek (TUR/2) 6-4 7-6(7)


Quarterfinal

Mats Rosenkranz (GER/7) d. Sandro Ehrat (SUI) 2-6 6-4 7-6(4)
Vadym Ursu (UKR) d. Stefan Seifert (GER/3) 6-3 6-1
Dominik Boehler (GER/4) d. Denis Matsukevitch (RUS) 6-4 7-5
Bastien Presuhn (GER/wc) d. Jonathan Binding (GBR) 7-5 6-4


Semifinal

Vadym Ursu (UKR) d. Mats Rosenkranz (GER/7) 6-3 6-3
Dominik Boehler (GER/4) d. Bastien Presuhn (GER/wc) 6-1 6-0


FINAL

Dominik Boehler (GER/4) d. Vadym Ursu (UKR) 7-6(8) 4-6 7-6(8)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top