Mens Tennis Forums banner

1 - 14 of 14 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
1 MACHADO, Rui POR 322 P 1
2 DESEIN, Niels BEL 417 1
3 SLANAR, Martin AUT 434 1
4 BARDOCZKY, Kornel HUN 465 1
5 FLOCK, Alexander GER 520 1
6 VAN DER DUIM, Antal NED 521 1
7 WESTERHOF, Boy NED 571 1
8 AUTHOM, Maxime BEL 579 1
9 BEMELMANS, Ruben BEL 609 1
10 TORRESI, Federico ITA 621 1
11 NAKIC-ALFIREVIC, Ante CRO 625 1
12 KONING, Michel NED 626 1
13 GRAMBOW, Ralph GER 649 1
14 MERTENS, Yannick BEL 672= 1
15 $ ZAY, Marius GER 688 1
16 $ DEDEN, Kevin GER 693 1
17 SEIFERT, Stefan GER 699 1
18 JOACHIM, Mark GER 775= 1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Germany F12 qualifying
August 6-12, 2007

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Peter Lucassen
2. Nikolai Soloviev
3. Andre Begemann
4. Vedran Siljegovic
5. Alexy Trsyernov
6. Dariusz Kuligowski
7. Ivo Mijic
8. Marc Pexa
9. Nodar Itonishvili
10. Marius Alfs
11. Dean Jackson
12. Florian Stephan
13. Soren Goritzka
14. Markus Schiller
15. Benedikt Stronk

First Round
(1)Peter Lucassen (NED) bye
Satoshi Suzuki (JPN) vs Alexander Storck (GER)
(WC)Matthias Kolbe (GER) vs David Hektor (GER)
David Thomas (GER) vs Lennart Beckhaus (GER)
(2)Nikolai Soloviev (RUS) bye
William Ikome (CMR) vs Dejan Tomic (CRO)
Bartosz Golas (GER) vs (WC)Kevin Nikolla (GER)
(10)Marius Alfs (GER) vs Mark Mestan (GER)
(3)Andre Begemann (GER) bye
Cem Ozturk (GER) vs Kujtim Bajrami (SUI)
Hannes Aabt (GER) vs (WC)Jan Wolff (GER)
(15)Benedikt Stronk (GER) vs Cyril Gradis (SUI)
(4)Vedran Siljegovic (CRO) bye
Torsten Wietoska (GER) vs Milko Petrkov (BUL)
Sebastian Rudolf (GER) vs (WC)Enrico Alonso de Pedro (GER)
(13)Soren Goritzka (GER) vs Sebastian Fanselow (GER)
(5)Alexy Trsyernov (RUS) bye
(WC)Marco Mokrzycki (GER) vs Patrick Knobloch (GER)
Roman Warias (GER) vs Kevin Fleck (USA)
(12)Florian Stephan (GER) vs Christian Hansen (GER)
(6)Dariusz Kuligowski (GER) bye
Paul Moggre (NED) vs Benedikt Eger (GER)
Jan Hoekzema (GER) vs Nikolas Jolzen (GER)
(9)Nodar Itonishvili (GEO) vs Bojan Bakovic (SUI)
(7)Ivo Mijic (GER) bye
Mitch Macken (BEL) vs (WC)Uwe Kaundinya (GER)
Mischa Nowicki (GER) vs Fabio Biasion (GER)
(14)(WC)Markus Schiller (GER) vs Rusian Chomaev (RUS)
(8)Marc Pexa (GER) bye
Ilya Belyaev (RUS) vs David Currer (AUS)
Lenader van der Vaart (NED) vs Fabian Dinescu (GER)
(11)Dean Jackson (GER) vs Oktawian Stawski (GER)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
First Round
(1)Peter Lucassen (NED) bye
Satoshi Suzuki (JPN) d. Alexander Storck (GER) 6-3 6-0
(WC)Matthias Kolbe (GER) d. David Hektor (GER) 6-2 6-2
Lennart Beckhaus (GER) d. David Thomas (GER) 6-1 7-5
(2)Nikolai Soloviev (RUS) bye
Dejan Tomic (CRO) d. William Ikome (CMR) 6-1 6-1
Bartosz Golas (GER) d. (WC)Kevin Nikolla (GER) 6-1 6-1
(10)Marius Alfs (GER) d. Mark Mestan (GER) 6-1 6-3
(3)Andre Begemann (GER) bye
Kujtim Bajrami (SUI) d. Cem Ozturk (GER) 6-1 6-1
Hannes Aabt (GER) d. (WC)Jan Wolff (GER) 6-4 6-4
(15)Benedikt Stronk (GER) d. Cyril Gradis (SUI) 6-0 6-0
(4)Vedran Siljegovic (CRO) bye
Milko Petrkov (BUL) d. Torsten Wietoska (GER) 3-6 6-4 7-6(2)
(WC)Enrico Alonso de Pedro (GER) d. Sebastian Rudolf (GER) 6-3 6-4
(13)Soren Goritzka (GER) d. Sebastian Fanselow (GER) 6-4 6-3
(5)Alexy Trsyernov (RUS) bye
Patrick Knobloch (GER) d. (WC)Marco Mokrzycki (GER) 6-2 6-3
Kevin Fleck (USA) d. Roman Warias (GER) 6-2 6-3
Christian Hansen (GER) d. (12)Florian Stephan (GER) 6-3 6-3
(6)Dariusz Kuligowski (GER) bye
Paul Moggre (NED) d. Benedikt Eger (GER) 7-5 6-2
Nikolas Holzen (GER) d. Jan Hoekzema (GER) 6-3 6-3
(9)Nodar Itonishvili (GEO) d. Bojan Bakovic (SUI) 6-3 6-4
(7)Ivo Mijic (GER) bye
(WC)Uwe Kaundinya (GER) d. Mitch Macken (BEL) 6-1 6-1
Mischa Nowicki (GER) d. Fabio Biasion (GER) 7-5 6-3
(14)(WC)Markus Schiller (GER) d. Rusian Chomaev (RUS) 6-0 6-1
(8)Marc Pexa (GER) bye
Ilya Belyaev (RUS) d. David Currer (AUS) 6-4 6-1
Lenader van der Vaart (NED) d. Fabian Dinescu (GER) 6-0 6-2
(11)Dean Jackson (GER) d. Oktawian Stawski (GER) 6-0 6-0
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Second Round
(1)Peter Lucassen (NED) d. Satoshi Suzuki (JPN) 6-1 6-1
(WC)Matthias Kolbe (GER) d. Lennart Beckhaus (GER) 7-5 7-5
(2)Nicolai Soloviev (RUS) d. Dejan Tomic (CRO) 6-0 6-4
(10)Marius Alfs (GER) d. Bartosz Golas (GER) 6-7(2) 6-2 6-2
(3)Andre Begemann (GER) d. Kujtim Bajrami (SUI) 6-3 6-0
(15)Benedikt Stronk (GER) d. Hannes Aabt (GER) 7-6(5) 6-3
(4)Vedran Siljegovic (CRO) d. Milko Petrkov (BUL) 6-3 6-2
(WC)Enrico Alonso de Pedro (GER) d. (13)Soren Goritzka (GER) 6-3 7-6(4)
(5)Alexey Tsyrenov (RUS) d. Patrick Knobloch (GER) 6-4 6-3
Christian Hansen (GER) d. Kevin Fleck (USA) 6-1 6-0
(6)Dariusz Kuligowski (GER) d. Paul Moggre (NED) 7-6(5) 4-3 ret.
Nikolas Holzen (GER) d. (9)Nodar Itonishvili (GEO) 6-4 6-2
(7)Ivo Mijic (GER) d. (WC)Uwe Kaundinya (GER) 6-2 6-1
(14)(WC)Markus Schiller (GER) d. Mischa Nowicki (GER) 6-4 6-2
(8)Marc Pexa (GER) d. Ilya Belyaev (RUS) 3-6 6-3 6-0
(11)Dean Jackson (GER) d. Lenader van der Vaart (NED) 6-3 ret.
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
Qualifying Round
(1)Peter Lucassen (NED) d. (WC)Matthias Kolbe (GER) 3-6 6-1 6-4
(10)Marius Alfs (GER) d. (2)Nicolai Soloviev (RUS) 1-6 6-4 6-4
(15)Benedikt Stronk (GER) d. (3)Andre Begemann (GER) 6-2 6-4
(4)Vedran Siljegovic (CRO) d. (WC)Enrico Alonso de Pedro (GER) 6-4 3-6 6-4
(5)Alexey Tsyrenov (RUS) d. Christian Hansen (GER) 6-4 6-0
Nikolas Holzen (GER) d. (6)Dariusz Kuligowski (GER) 6-3 6-0
(7)Ivo Mijic (GER) d. (14)(WC)Markus Schiller (GER) 7-6(3) 7-6(3)
(11)Dean Jackson (GER) d. (8)Marc Pexa (GER) 6-3 6-0
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
Main Draw

Niels DESEIN (BEL) (1) Vs Jonas LUETJEN (GER)
Dean JACKSON (GER) Vs Kevin DEDEN (GER)
Stefan SEIFERT (GER) Vs Marc SIEBER (GER)
Nikolas HOLZEN (GER) Vs Boy WESTERHOF (NED) (8)

Alexander FLOCK (GER) (4) Vs Tobias FANSELOW (GER)
Marius ZAY (GER) Vs Yannick MERTENS (BEL)
Daniel MULLER (GER) Vs Mark JOACHIM (GER)
Alexy TSYRENOV (RUS) Vs Maxime AUTHOM (BEL) (7)

Ruben BEMELMANS (BEL) (6) Vs Vedran SILJEGOVIC (CRO)
Federico TORRESI (ITA) Vs Marius ALFS (GER)
Peter TOREBKO (GER) Vs Ivo MIJIC (GER)
Rui MACHADO (POR) Vs Kornel BARDOCZKY (HUN) (3)

Antal VAN DER DUIM (NED) (5) Vs Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO)
Michel KONING (NED) Vs Alexander ZELLER (GER)
Peter LUCASSEN (NED) Vs Ralph GRAMBOW (GER)
Benedikt STRONK (GER) Vs Martin SLANAR (AUT) (2)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
Doubles

VAN DER DUIM (NED) / WESTERHOF (NED) (1) BYE
JACKSON (GER) / SIEBER (GER) Vs BUSCHMANN (GER) / HUESKEN (GER)
GRAMBOW (GER) / SLANAR (AUT) (3) BYE
FANSELOW (GER) / FANSELOW (GER) Vs HOEKZEMA (GER) / STEPHAN (GER)

PFEIFFER (GER) / ZUEHLSDORFF-PAVLOVIC (GER) Vs CHOMAEV (RUS) / SOLOVIEV (RUS)
HOLZEN (GER) / SEIFERT (GER) Vs NAKIC-ALFIREVIC (CRO) / SILJEGOVIC (CRO) (4)
BEGEMANN (GER) / STRONK (GER) Vs AUTHOM (BEL) / BEMELMANS (BEL)
BARDOCZKY (HUN) / TORRESI (ITA) (2) BYE
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #9
First Round
(1)Niels Desein (BEL) d. (WC)Jonas Luetjen (GER) 6-3 6-2
(q)Dean Jackson (GER) d. Kevin Deden (GER) 7-5 ret.
Marc Sieber (GER) d. Stefan Seifert (GER) 6-1 6-2
(8)Boy Westerhof (NED) d. (q)Nikolas Holzen (GER) 6-2 7-6(2)
(4)Alexander Flock (GER) d. (WC)Tobias Fanselow (GER) 6-0 6-0
Marius Zay (GER) d. Yannick Mertens (BEL) 6-2 5-7 6-3
Mark Joachim (GER) d. Daniel Muller (GER) 6-4 7-6(4)
(7)Maxime Authom (BEL) d. (q)Alexey Tsyrenov (RUS) 6-2 6-3
(6)Ruben Bemelmans (BEL) d. (q)Vedran Siljegovic (CRO) 6-2 6-0
Federico Torresi (ITA) d. (q)Marius Alfs (GER) 6-4 6-3
(WC)Peter Torebko (GER) vs (q)Ivo Mijic (GER)
(3)Kornel Bardockzy (HUN) d. Rui Machado (POR) 6-3 6-0
(5)Antal van der Duim (NED) d. Ante Nakic (CRO) 6-3 1-6 6-1
Michel Koning (NED) d. (WC)Alexander Zeller (GER) 6-2 6-2
Ralph Grambow (GER) d. (q)Peter Lucassen (NED) 6-1 6-2
(2)Martin Slanar (AUT) d. (q)Benedikt Stronk (GER) 4-6 6-1 7-5
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #10
First Round
(1)Antal van der Duim/Boy Westerhof (NED) bye
Dean Jackson/Marc Sieber (GER) d. Oliver Buschmann/Florian Huesken (GER) 6-1 6-2
(3)Ralph Grambow/Martin Slanar (GER/AUT) bye
Jan Hoekzema/Florian Stephan (GER) d. Sebstian Fanselow/Tobias Fanselow (GER) 6-4 6-2
Dominik Pfeiffer/Holger Zuhlsdorff-Pavlovic (GER) d. Ruslan Chomaev/Nicolai Soloviev (RUS) 6-1 6-1
Nikolas Holzen/Stefan Seifert (GER) d. (4)Ante Nakic/Vedrian Siljegovic (CRO) w/o
Andre Begemann/Benedikt Stronk (GER) d. Maxime Authom/Ruben Bemelmans (BEL) 6-4 6-4
(2)Kornel Bardoczky/Federico Torresi (HUN/ITA) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Second Round
(1)Niels Desein (BEL) d. (q)Dean Jackson (GER) 7-5 6-2
(8)Boy Westerhof (NED) d. Marc Sieber (GER) 6-3 6-4
(4)Alexander Flock (GER) d. Marius Zay (GER) 6-3 6-4
Mark Joachim (GER) d. (7)Maxime Authom (BEL) 6-3 6-2
(6)Ruben Bemelmans (BEL) d. Federico Torresi (ITA) 6-4 6-3
(3)Kornel Bardockzy (HUN) d. (WC)Peter Torebko (GER) 6-2 6-3
Michel Koning (NED) d. (5)Antal van der Duim (NED) 7-5 6-2
(2)Martin Slanar (AUT) d. Ralph Grambow (GER) 6-2 7-5
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #13
Quarterfinals
(8)Boy Westerhof (NED) d. (1)Niels Desein (BEL) w/o
(4)Alexander Flock (GER) d. Mark Joachim (GER) 7-5 6-4
(3)Kornel Bardockzy (HUN) d. (6)Ruben Bemelmans (BEL) 7-5 6-4
Michel Koning (NED) d. (2)Martin Slanar (AUT) 6-3 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #14
Semifinals
(3)Ralph Grambow/Martin Slanar (GER/AUT) d. (1)Antal van der Duim/Boy Westerhof (NED) 6-0 7-6(3)
Andre Begemann/Benedikt Stronk (GER) d. Nikolas Holzen/Stefan Seifert (GER) 7-6(3) 6-3
 
1 - 14 of 14 Posts
Top