Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 28 Posts

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location : Karlsruhe
Prize : 10k
Surface : Clay - Outdoor

Main Draw

1 Artem SMIRNOV (UKR) 300 1
2 Ivan NEDELKO (RUS) 438 2
3 Yannick MADEN (GER) 471 1
4 Neil PAUFFLEY (GBR) 503 1
5 Moritz BAUMANN (GER) 522 2
6 Leonardo KIRCHE (BRA) 640 1
7 Jakub LUSTYK (CZE) 687 1
8 Florian FALLERT (GER) 714 1
9 Jan BLECHA (CZE) 715 6
10 Robin STANEK (CZE) 844 2
11 Bastian WAGNER (GER) 845 1
12 Jeremy JAHN (GER) 849 1
13 Maximilian DINSLAKEN (GER) 929 1
14 Daniel UHLIG (GER) 940 2
15 Tobias SIMON (GER) 959 2
16 Lukas MARSOUN (CZE) 1006 1
17 Marek JALOVIEC (CZE) 1036 1

Qualifying

1 Johannes HAERTEIS (GER) 1131= 1
2 Teri GROLL (FRA) 1141 1
3 Tobias HINZMANN (GER) 1208= 1
4 Jannis KAHLKE (GER) 1210 1
5 Lukas RUEPKE (GER) 1266= 1
6 Jakob SUDE (GER) 1333= 1
7 Ilya POLONSKIY (RUS) 1333= 1
8 Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) 1375= 1
9 Vincent Thierry SCHNEIDER (GER) 1412= 1
10 Philipp SCHOLZ (GER) 1445= 1
11 David SIMUNEK (CZE) 1487= 1
12 Alex VALERIANO (ESP) 1636= 3
13 Hannes WAGNER (GER) 1665= 2
14 Paul WOERNER (GER) 1712= 1
15 Moritz DETTINGER (GER) 1723= 1
16 Sebastian REY (GBR) 1746= 1
17 Dominique Denis MADEN (GER) 1858= 1
18 Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) 1858= 1
19 Tristan MERAUT (FRA) 1858= 3
20 Nathaniel SEYLER (FRA) 1971= 1
21 Jan CHOINSKI (GER) 1971= 1
22 Adrian OBERT (GER) 2070= 1
23 Christoph NEGRITU (GER) 2128= 1
24 Stefanos TSITSIPAS (GRE) 2172= 1
25 Yannick HANFMANN (GER) 79 1
26 Dominik BOEHLER (GER) 82 1
27 Elmar EJUPOVIC (GER) 95 1
28 David PAVLIK (CZE) 26 1
29 Viktor KOSTIN (GER) 106 1
30 David NOVOTNY (GER) 108 1
31 Delf GOHLKE (GER) 115 1
32 Benjamin YOSHIDZUMI VALDES (CHI) 41 1
33 Fabian FALLERT (GER) 121 1
34 Oscar René JEPPESEN (DEN) 29 1
35 Jan ZEDNIK (CZE) 42 1
36 FREDERIK PRESS (GER) 141 1
37 Tom DIEDERICH (LUX) 7 2
38 Denislav GOCHEV (BUL) 69 3
39 David PULTR (CZE) 58 2
40 Sorin ROSCA (ROU) 73 1
41 NICLAS BRAUN (GER) 147 1
42 Mandresy RAKOTOMALALA (FRA) 222 2
43 David EISENZAPF (GER) 172 1
44 Tim RUEHL (GER) 186 1
45 Yannick OFFERMANS (GER) 189 1
46 Sebastian SACHS (GER) 205 1
47 Benjamin SCHWEIZER (GER) 206 1
48 Blaz SERIC (CRO) 211 (GER) 1
49 Pascal SOLISCH (GER) 227 1
50 Jannik GIESSE (GER) 229 1
51 Joel Vincent LINK (GER) 242 1
52 Christopher WAITE (GER) 248 1
53 Felix EWERS (GER) 264 1
54 RONNY GEORGI (GER) 268 1
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Alexander RITSCHARD (SUI) [1] 6-2 3-6 7-6(7) Delf GOHLKE (GER)
Lars KAPLUSCH (GER) 6-1 1-6 6-2 Florian KAPPE (GER)
Fabian FALLERT (GER) 6-4 4-6 7-6(4) Ivan KOCOUREK (CZE)
Blaz SERIC (CRO) 3-6 6-1 6-2 Dominique Denis MADEN (GER) [13]
Lukas RUEPKE (GER) [2] 6-2 3-6 6-2 Pascal SOLISCH (GER)
Elmar EJUPOVIC (GER) 6-2 6-0 FREDERIK PRESS (GER)
Maximilian SCHOLL (GER) 6-4 2-6 6-3 Sorin ROSCA (ROU)
Marko LENZ (GER) [12] 2-6 6-0 7-6(6) Jan ZEDNIK (CZE)
Ilya POLONSKIY (RUS) [3] 7-5 7-6(1) Yannick OFFERMANS (GER)
Leon HOEVELER (GER) 6-1 6-2 Maximilian SINN (GER)
TIM HANDEL (GER) 6-3 7-5 Christian HESZ (GER)
Moritz DETTINGER (GER) [11] 6-3 7-6(4) Sebastian SACHS (GER)
Philipp SCHOLZ (GER) [4] 6-3 6-2 Denislav GOCHEV (BUL)
Dominik BOEHLER (GER) 6-1 6-1 Benjamin YOSHIDZUMI VALDES (CHI)
Benjamin SCHWEIZER (GER) 6-3 6-0 Christian BRAUS (GER)
Vincent Thierry SCHNEIDER (GER) [14] 6-3 6-3 Fabian KNUETTEL (GER)
Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) [5] 6-1 6-0 Marlon GOERING (GER)
Daniel BAUMANN (GER) 6-2 6-3 NICLAS BRAUN (GER)
David EISENZAPF (GER) 7-6(7) 5-7 6-3 Jonas PITORRE (FRA)
Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) [15] 6-2 6-1 TIMO STODDER (GER)
Christoph NEGRITU (GER) [6] 6-4 6-2 David PAVLIK (CZE)
Mandresy RAKOTOMALALA (FRA) 7-5 6-2 Tom DIEDERICH (LUX)
Viktor KOSTIN (GER) 6-1 6-1 Patrick SCHMELZER (GER)
Nathaniel SEYLER (FRA) [16] 6-3 7-5 David NOVOTNY (GER)
David SIMUNEK (CZE) [7] 6-0 6-0 Gaylord MESSIN (FRA)
Christopher WAITE (GER) 6-1 6-2 Oliver HONG (GBR)
Jannik GIESSE (GER) 6-2 6-3 Jakob NOVOTNY (GER)
Hannes WAGNER (GER) [10] 6-0 6-0 Leo TANG (CAN)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) 4-6 6-1 6-1 Sebastian REY (GBR) [8]
Joel Vincent LINK (GER) 6-2 3-6 6-2 RONNY GEORGI (GER)
Dominik KOEPFER (GER) 6-1 3-6 6-0 Hannes ABT (GER)
Tim RUEHL (GER) 6-4 2-6 6-3 Alex VALERIANO (ESP) [9]

Round 2

Alexander RITSCHARD (SUI) [1] 6-0 6-3 Lars KAPLUSCH (GER)
Blaz SERIC (CRO) 7-6(3) 3-6 6-3 Fabian FALLERT (GER)
Elmar EJUPOVIC (GER) 6-0 6-2 Lukas RUEPKE (GER) [2]
Marko LENZ (GER) [12] 6-4 6-1 Maximilian SCHOLL (GER)
Ilya POLONSKIY (RUS) [3] 6-3 6-3 Leon HOEVELER (GER)
Moritz DETTINGER (GER) [11] 6-3 2-6 6-3 TIM HANDEL (GER)
Dominik BOEHLER (GER) 6-1 6-4 Philipp SCHOLZ (GER) [4]
Vincent Thierry SCHNEIDER (GER) [14] 3-6 6-1 6-4 Benjamin SCHWEIZER (GER)
Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) [5] 6-3 6-3 Daniel BAUMANN (GER)
Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) [15] 6-0 6-1 David EISENZAPF (GER)
Christoph NEGRITU (GER) [6] 7-6(5) 6-4 Mandresy RAKOTOMALALA (FRA)
Viktor KOSTIN (GER) 6-3 6-2 Nathaniel SEYLER (FRA) [16]
David SIMUNEK (CZE) [7] 6-3 6-2 Christopher WAITE (GER)
Hannes WAGNER (GER) [10] 6-3 6-2 Jannik GIESSE (GER)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) 6-1 7-6(5) Joel Vincent LINK (GER)
Dominik KOEPFER (GER) 6-3 3-1 Retired Tim RUEHL (GER)

Round 3

Alexander RITSCHARD (SUI) [1] 6-1 6-4 Blaz SERIC (CRO)
Marko LENZ (GER) [12] 6-4 6-2 Elmar EJUPOVIC (GER)
Ilya POLONSKIY (RUS) [3] 6-2 4-6 6-3 Moritz DETTINGER (GER) [11]
Dominik BOEHLER (GER) 6-0 6-3 Vincent Thierry SCHNEIDER (GER) [14]
Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) [15] 6-4 6-1 Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) [5]
Christoph NEGRITU (GER) [6] 6-3 5-7 6-3 Viktor KOSTIN (GER)
Hannes WAGNER (GER) [10] 6-2 6-1 David SIMUNEK (CZE) [7]
Stefanos TSITSIPAS (GRE) 4-6 6-2 6-4 Dominik KOEPFER (GER)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Jannis KAHLKE (GER) 6-3 6-3 Artem SMIRNOV (UKR) [1]
Tobias SIMON (GER) 6-1 6-4 Daniel UHLIG (GER)
Bastian WAGNER (GER) 6-4 6-1 Maximilian DINSLAKEN (GER)
Yannick HANFMANN (GER) 6-4 7-6(4) Florian FALLERT (GER) [8]
Yannick MADEN (GER) [3] 7-6(0) 6-2 Lukas MARSOUN (CZE)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) 7-5 6-4 Dominik BOEHLER (GER)
Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) 6-3 4-6 7-6(3) Alexander RITSCHARD (SUI)
Jeremy JAHN (GER) 6-1 6-2 Leonardo KIRCHE (BRA) [6]
Neil PAUFFLEY (GBR) [5] 6-2 7-6(7) Jan BLECHA (CZE)
Marko LENZ (GER) 3-6 6-3 7-6(3) Hannes WAGNER (GER)
Jan CHOINSKI (GER) 6-4 6-1 Teri GROLL (FRA)
Paul WOERNER (GER) 4-6 6-3 6-3 Moritz BAUMANN (GER) [4]
Johannes HAERTEIS (GER) 6-4 0-6 6-1 Jakub LUSTYK (CZE) [7]
David SIMUNEK (CZE) 6-2 6-0 Christoph NEGRITU (GER)
Ilya POLONSKIY (RUS) 6-3 6-4 Adrian OBERT (GER)
Marek JALOVIEC (CZE) 6-3 6-3 Ivan NEDELKO (RUS) [2]

2nd Round

Jannis KAHLKE (GER) 6-4 6-4 Tobias SIMON (GER)
Yannick HANFMANN (GER) 6-1 6-1 Bastian WAGNER (GER)
Yannick MADEN (GER) [3] 7-5 3-6 6-3 Stefanos TSITSIPAS (GRE)
Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) 1-6 7-6(10) 7-6(1) Jeremy JAHN (GER)
Marko LENZ (GER) 7-6(2) 3-6 7-5 Neil PAUFFLEY (GBR) [5]
Jan CHOINSKI (GER) 6-3 5-7 6-3 Paul WOERNER (GER)
Johannes HAERTEIS (GER) 6-1 6-2 David SIMUNEK (CZE)
Marek JALOVIEC (CZE) 6-1 6-0 Ilya POLONSKIY (RUS)

Quarterfinal

Yannick HANFMANN (GER) 6-1 6-2 Jannis KAHLKE (GER)
Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) 6-3 6-2 Yannick MADEN (GER) [3]
Jan CHOINSKI (GER) 4-6 6-1 7-5 Marko LENZ (GER)
Johannes HAERTEIS (GER) 4-6 6-3 7-5 Marek JALOVIEC (CZE)

Semifinal

Yannick HANFMANN (GER) 6-3 5-7 6-4 Laslo URRUTIA FUENTES (CHI)
Jan CHOINSKI (GER) 7-6(5) 6-0 Johannes HAERTEIS (GER)

Final

Yannick HANFMANN (GER) 7-5 6-1 Jan CHOINSKI (GER)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

DOUBLES

1st Round

Dominique Denis MADEN (GER) / Yannick MADEN (GER) [1] BYE
Maximilian DINSLAKEN (GER) / Marko LENZ (GER) 7-6(4) 7-5 Lars KAPLUSCH (GER) / Laslo URRUTIA FUENTES (CHI)
Tomas FROMMEL (CZE) / Lukas MARSOUN (CZE) BYE
Viktor KOSTIN (GER) / Mandresy RAKOTOMALALA (FRA) BYE
Adrian OBERT (GER) / Paul WOERNER (GER) 6-2 6-2 Sebastian BUEHLER (GER) / Christian HESZ (GER)
Johannes HAERTEIS (GER) / Daniel UHLIG (GER) [3] BYE
Fabian FALLERT (GER) / Florian FALLERT (GER) BYE
Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) / Christoph NEGRITU (GER) [2] BYE

Quarterfinal

Dominique Denis MADEN (GER) / Yannick MADEN (GER) [1] 1-6 6-2 [10-6] Maximilian DINSLAKEN (GER) / Marko LENZ (GER)
Tomas FROMMEL (CZE) / Lukas MARSOUN (CZE) Walkover Viktor KOSTIN (GER) / Mandresy RAKOTOMALALA (FRA)
Adrian OBERT (GER) / Paul WOERNER (GER) 6-3 6-3 Johannes HAERTEIS (GER) / Daniel UHLIG (GER) [3]
Fabian FALLERT (GER) / Florian FALLERT (GER) 6-3 6-3 Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) / Christoph NEGRITU (GER) [2]

Semifinal

Dominique Denis MADEN (GER) / Yannick MADEN (GER) [1] Walkover Tomas FROMMEL (CZE) / Lukas MARSOUN (CZE)
Adrian OBERT (GER) / Paul WOERNER (GER) 6-1 6-4 Fabian FALLERT (GER) / Florian FALLERT (GER)

Final

Dominique Denis MADEN (GER) / Yannick MADEN (GER) [1] 6-3 6-1 Adrian OBERT (GER) / Paul WOERNER (GER)
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

Qualy

Round 1


Alexander RITSCHARD (SUI) [1] 6-2 3-6 7-6(7) Delf GOHLKE (GER)
Lars KAPLUSCH (GER) 6-1 1-6 6-2 Florian KAPPE (GER)
Fabian FALLERT (GER) 6-4 4-6 7-6(4) Ivan KOCOUREK (CZE)
Blaz SERIC (CRO) 3-6 6-1 6-2 Dominique Denis MADEN (GER) [13]
Lukas RUEPKE (GER) [2] 6-2 3-6 6-2 Pascal SOLISCH (GER)
Elmar EJUPOVIC (GER) 6-2 6-0 FREDERIK PRESS (GER)
Maximilian SCHOLL (GER) 6-4 2-6 6-3 Sorin ROSCA (ROU)
Marko LENZ (GER) [12] 2-6 6-0 7-6(6) Jan ZEDNIK (CZE)
Ilya POLONSKIY (RUS) [3] 7-5 7-6(1) Yannick OFFERMANS (GER)
Leon HOEVELER (GER) 6-1 6-2 Maximilian SINN (GER)
TIM HANDEL (GER) 6-3 7-5 Christian HESZ (GER)
Moritz DETTINGER (GER) [11] 6-3 7-6(4) Sebastian SACHS (GER)
Philipp SCHOLZ (GER) [4] 6-3 6-2 Denislav GOCHEV (BUL)
Dominik BOEHLER (GER) 6-1 6-1 Benjamin YOSHIDZUMI VALDES (CHI)
Benjamin SCHWEIZER (GER) 6-3 6-0 Christian BRAUS (GER)
Vincent Thierry SCHNEIDER (GER) [14] 6-3 6-3 Fabian KNUETTEL (GER)
Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) [5] 6-1 6-0 Marlon GOERING (GER)
Daniel BAUMANN (GER) 6-2 6-3 NICLAS BRAUN (GER)
David EISENZAPF (GER) 7-6(7) 5-7 6-3 Jonas PITORRE (FRA)
Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) [15] 6-2 6-1 TIMO STODDER (GER)
Christoph NEGRITU (GER) [6] 6-4 6-2 David PAVLIK (CZE)
Mandresy RAKOTOMALALA (FRA) 7-5 6-2 Tom DIEDERICH (LUX)
Viktor KOSTIN (GER) 6-1 6-1 Patrick SCHMELZER (GER)
Nathaniel SEYLER (FRA) [16] 6-3 7-5 David NOVOTNY (GER)
David SIMUNEK (CZE) [7] 6-0 6-0 Gaylord MESSIN (FRA)
Christopher WAITE (GER) 6-1 6-2 Oliver HONG (GBR)
Jannik GIESSE (GER) 6-2 6-3 Jakob NOVOTNY (GER)
Hannes WAGNER (GER) [10] 6-0 6-0 Leo TANG (CAN)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) 4-6 6-1 6-1 Sebastian REY (GBR) [8]
Joel Vincent LINK (GER) 6-2 3-6 6-2 RONNY GEORGI (GER)
Dominik KOEPFER (GER) 6-1 3-6 6-0 Hannes ABT (GER)
Tim RUEHL (GER) 6-4 2-6 6-3 Alex VALERIANO (ESP) [9]

Round 2

Alexander RITSCHARD (SUI) [1] 6-0 6-3 Lars KAPLUSCH (GER)
Elmar EJUPOVIC (GER) 6-0 6-2 Lukas RUEPKE (GER) [2]
Marko LENZ (GER) [12] 6-4 6-1 Maximilian SCHOLL (GER)
Ilya POLONSKIY (RUS) [3] 6-3 6-3 Leon HOEVELER (GER)
Moritz DETTINGER (GER) [11] 6-3 2-6 6-3 TIM HANDEL (GER)
Dominik BOEHLER (GER) 6-1 6-4 Philipp SCHOLZ (GER) [4]
Vincent Thierry SCHNEIDER (GER) [14] 3-6 6-1 6-4 Benjamin SCHWEIZER (GER)
Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) [5] 6-3 6-3 Daniel BAUMANN (GER)
Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) [15] 6-0 6-1 David EISENZAPF (GER)
Christoph NEGRITU (GER) [6] 7-6(5) 6-4 Mandresy RAKOTOMALALA (FRA)
Viktor KOSTIN (GER) 6-3 6-2 Nathaniel SEYLER (FRA) [16]
David SIMUNEK (CZE) [7] 6-3 6-2 Christopher WAITE (GER)
Hannes WAGNER (GER) [10] 6-3 6-2 Jannik GIESSE (GER)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) 6-1 7-6(5) Joel Vincent LINK (GER)
Dominik KOEPFER (GER) 6-3 3-1 Retired Tim RUEHL (GER)
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

Qualy

Round 2


Alexander RITSCHARD (SUI) [1] 6-0 6-3 Lars KAPLUSCH (GER)
Blaz SERIC (CRO) 7-6(3) 3-6 6-3 Fabian FALLERT (GER)
Elmar EJUPOVIC (GER) 6-0 6-2 Lukas RUEPKE (GER) [2]
Marko LENZ (GER) [12] 6-4 6-1 Maximilian SCHOLL (GER)
Ilya POLONSKIY (RUS) [3] 6-3 6-3 Leon HOEVELER (GER)
Moritz DETTINGER (GER) [11] 6-3 2-6 6-3 TIM HANDEL (GER)
Dominik BOEHLER (GER) 6-1 6-4 Philipp SCHOLZ (GER) [4]
Vincent Thierry SCHNEIDER (GER) [14] 3-6 6-1 6-4 Benjamin SCHWEIZER (GER)
Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) [5] 6-3 6-3 Daniel BAUMANN (GER)
Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) [15] 6-0 6-1 David EISENZAPF (GER)
Christoph NEGRITU (GER) [6] 7-6(5) 6-4 Mandresy RAKOTOMALALA (FRA)
Viktor KOSTIN (GER) 6-3 6-2 Nathaniel SEYLER (FRA) [16]
David SIMUNEK (CZE) [7] 6-3 6-2 Christopher WAITE (GER)
Hannes WAGNER (GER) [10] 6-3 6-2 Jannik GIESSE (GER)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) 6-1 7-6(5) Joel Vincent LINK (GER)
Dominik KOEPFER (GER) 6-3 3-1 Retired Tim RUEHL (GER)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #7
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

la clase baja del tenis is recording a video every day here. i will share soon!
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

Qualy

Round 3


Alexander RITSCHARD (SUI) [1] 6-1 6-4 Blaz SERIC (CRO)
Marko LENZ (GER) [12] 6-4 6-2 Elmar EJUPOVIC (GER)
Ilya POLONSKIY (RUS) [3] 6-2 4-6 6-3 Moritz DETTINGER (GER) [11]
Dominik BOEHLER (GER) 6-0 6-3 Vincent Thierry SCHNEIDER (GER) [14]
Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) [15] 6-4 6-1 Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) [5]
Christoph NEGRITU (GER) [6] 6-3 5-7 6-3 Viktor KOSTIN (GER)
Hannes WAGNER (GER) [10] 6-2 6-1 David SIMUNEK (CZE) [7]
Stefanos TSITSIPAS (GRE) 4-6 6-2 6-4 Dominik KOEPFER (GER)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #9
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

wow laslo!
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #10
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

DOUBLES

1st Round

Dominique Denis MADEN (GER) / Yannick MADEN (GER) [1] BYE
Tomas FROMMEL (CZE) / Lukas MARSOUN (CZE) BYE
Viktor KOSTIN (GER) / Mandresy RAKOTOMALALA (FRA) BYE
Johannes HAERTEIS (GER) / Daniel UHLIG (GER) [3] BYE
Fabian FALLERT (GER) / Florian FALLERT (GER) BYE
Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) / Christoph NEGRITU (GER) [2] BYE
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

Main Draw

1st Round


Tobias SIMON (GER) 6-1 6-4 Daniel UHLIG (GER)
Yannick HANFMANN (GER) 6-4 7-6(4) Florian FALLERT (GER) [8]
Yannick MADEN (GER) [3] 7-6(0) 6-2 Lukas MARSOUN (CZE)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) 7-5 6-4 Dominik BOEHLER (GER)
Jan CHOINSKI (GER) 6-4 6-1 Teri GROLL (FRA)
Paul WOERNER (GER) 4-6 6-3 6-3 Moritz BAUMANN (GER) [4]
Johannes HAERTEIS (GER) 6-4 0-6 6-1 Jakub LUSTYK (CZE) [7]
Ilya POLONSKIY (RUS) 6-3 6-4 Adrian OBERT (GER)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #12
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

all the qualies drawing another q or wc :lol:
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #13
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

day 1 with la clase baja del tenis!!

 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #14
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

day 3 here with la clase baja del tenis!!

some showing with valeriano in undies :lol:

 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #15
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

some more tennis today!
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #16
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

DOUBLES

1st Round

Dominique Denis MADEN (GER) / Yannick MADEN (GER) [1] BYE
Maximilian DINSLAKEN (GER) / Marko LENZ (GER) 7-6(4) 7-5 Lars KAPLUSCH (GER) / Laslo URRUTIA FUENTES (CHI)
Tomas FROMMEL (CZE) / Lukas MARSOUN (CZE) BYE
Viktor KOSTIN (GER) / Mandresy RAKOTOMALALA (FRA) BYE
Adrian OBERT (GER) / Paul WOERNER (GER) 6-2 6-2 Sebastian BUEHLER (GER) / Christian HESZ (GER)
Johannes HAERTEIS (GER) / Daniel UHLIG (GER) [3] BYE
Fabian FALLERT (GER) / Florian FALLERT (GER) BYE
Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) / Christoph NEGRITU (GER) [2] BYE

Quarterfinal

Tomas FROMMEL (CZE) / Lukas MARSOUN (CZE) Walkover Viktor KOSTIN (GER) / Mandresy RAKOTOMALALA (FRA)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #17
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

lots more of tennis and practice here :p
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #18
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Jannis KAHLKE (GER) 6-3 6-3 Artem SMIRNOV (UKR) [1]
Tobias SIMON (GER) 6-1 6-4 Daniel UHLIG (GER)
Bastian WAGNER (GER) 6-4 6-1 Maximilian DINSLAKEN (GER)
Yannick HANFMANN (GER) 6-4 7-6(4) Florian FALLERT (GER) [8]
Yannick MADEN (GER) [3] 7-6(0) 6-2 Lukas MARSOUN (CZE)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) 7-5 6-4 Dominik BOEHLER (GER)
Laslo URRUTIA FUENTES (CHI) 6-3 4-6 7-6(3) Alexander RITSCHARD (SUI)
Jeremy JAHN (GER) 6-1 6-2 Leonardo KIRCHE (BRA) [6]
Neil PAUFFLEY (GBR) [5] 6-2 7-6(7) Jan BLECHA (CZE)
Marko LENZ (GER) 3-6 6-3 7-6(3) Hannes WAGNER (GER)
Jan CHOINSKI (GER) 6-4 6-1 Teri GROLL (FRA)
Paul WOERNER (GER) 4-6 6-3 6-3 Moritz BAUMANN (GER) [4]
Johannes HAERTEIS (GER) 6-4 0-6 6-1 Jakub LUSTYK (CZE) [7]
David SIMUNEK (CZE) 6-2 6-0 Christoph NEGRITU (GER)
Ilya POLONSKIY (RUS) 6-3 6-4 Adrian OBERT (GER)
Marek JALOVIEC (CZE) 6-3 6-3 Ivan NEDELKO (RUS) [2]

2nd Round

Yannick HANFMANN (GER) 6-1 6-1 Bastian WAGNER (GER)
Johannes HAERTEIS (GER) 6-1 6-2 David SIMUNEK (CZE)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #20
Re: Germany F12 [11 August/Karlsruhe/Clay]

 
1 - 20 of 28 Posts
Top