Mens Tennis Forums banner

1 - 10 of 10 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #1
Germany F11 qualifying
August 8-14, 2005

Singles
Seeds: (cut: Torsten Wolpers - NatRank)
1. Steven Korteling
2. Maximilian Abel
3. Julian Reister
4. Daniel Muller
5. Stefan Seifert
6. Sascha Hesse
7. Jan Marek
8. Simeon Ivanov
9. Reda Messaoudi
10. Benjamin Althaus
11. Martin Emmrich
12. Lachlan Ferguson
13. Benedikt Stronk
14. Julian Kurz

First Round
(1)Steven Korteling (NED) d. Tobias van Campe (GER) 6-1 6-0
Dimi Jottier (BEL) d. Sebastian Dietz (GER) 6-2 6-2
Benjamin Potsch (GER) d. Jan Hoekzema (GER) 6-1 6-3
(WC)Kevin Krajewski (GER) d. (WC)Jason London (AUS) 7-6(5) 1-6 6-3
(2)Maximilian Abel (GER) d. Nikolai Marinchenko (RUS) 6-2 6-0
Benjamin Kohlloeffel (GER) d. Michael Hengherr (GER) 6-4 6-0
Tobias Hinzmann (GER) d. Andrei Plotniy (RUS) 6-2 6-7(2) 6-4
Matthew Simpson (NZL) d. Niels de Moree (NED) 6-3 6-2
(3)Julian Reister (GER) d. Dominic Metzger (GER)6-2 6-4
Mauro Piras (GER) d. Philippe Niewerth (NED) 6-7(6) 6-3 6-4
Markus Schiller (GER) d. Andreas Kruza (GER) 6-3 6-4
Thorben Wendt (GER) d. (14)Julian Kurz (GER) 6-2 6-2
(4)Daniel Muller (GER) d. Dariusz Kuligowski (GER) 4-6 6-2 6-2
Daniele Cerboneschi (ITA) d. (WC)Sven Noethel (GER) 6-1 6-0
Bijan Shahmat (GER) d. Florian Stephan (GER) 6-3 6-0
(12)Lachlan Ferguson (AUS) d. Pirmin Haenle (GER) 6-3 7-5
(5)Stefan Seifert (GER) d. Martin Siejka (GER) 6-0 6-0
Willem Hornikx (NED) d. (WC)Ron Hinzmann (GER) 6-4 3-6 6-0
Roman Bicek (CZE) d. Marc Senkbeil (GER) 2-6 6-3 6-3
(10)Benjamin Althaus (GER) d. Karl Wishart (GBR) 6-3 7-5
Andreas Kauntz (GER) d. (6)Sascha Hesse (GER) 6-0 3-1 ret.
Yannick Martens (BEL) d. Alessio Genovese (ITA) 6-0 6-0
Marius Alfs (GER) d. Tom Atkinson (GBR) 6-4 6-2
Dominik Kaufhold (GER) d. (9)Reda Messaoudi (MAR) 6-4 6-1
(7)Jan Marek (CZE) d. Ruben Bemelmans (BEL) 3-6 6-3 6-1
Till Marks (GER) d. Frank Ehlert (GER) 6-3 6-1
Christian Vinck (GER) d. Marco Viola (ITA) 6-1 6-2
Roman Herold (GER) d. (11)Martin Emmrich (GER) 6-3 6-1
Torsten Wolpers (GER) d. (8)Simeon Ivanov (BUL) 6-4 7-6(5)
Oscar Sabate (ESP) d. Ulrich Tippenhauer (GER) 6-1 6-3
Andreas Eichenberger (SUI) d. Rick Schmidt (GER) 1-0 ret.
(13)Benedikt Stronk (GER) d. Binh Bui (GER) 7-5 6-1

Second Round
(1)Steven Korteling (NED) d. Dimi Jottier (BEL) 6-2 6-1
Benjamin Potsch (GER) d. (WC)Kevin Krajewski (GER) 6-3 6-0
Benjamin Kohlloeffel (GER) d. (2)Maximilian Abel (GER) 6-0 6-3
Matthew Simpson (NZL) d. Tobias Hinzmann (GER) 6-7(3) 6-4 6-2
Mauro Piras (GER) d. (3)Julian Reister (GER) 2-6 6-4 6-1
Thorben Wendt (GER) d. Markus Schiller (GER) 6-3 6-1
(4)Daniel Muller (GER) d. Daniele Cerboneschi (ITA) 6-2 6-0
Bijan Shahmat (GER) d. (12)Lachlan Ferguson (AUS) 7-6(4) 6-1
(5)Stefan Seifert (GER) d. Willem Hornikx (NED) 6-4 6-1
(10)Benjamin Althaus (GER) d. Roman Bicek (CZE) 6-4 6-3
Andreas Kauntz (GER) d. Yannick Martens (BEL) 6-3 6-3
Marius Alfs (GER) d. Dominik Kaufhold (GER) 3-6 7-6(4) 6-1
(7)Jan Marek (CZE) d. Till Marks (GER) 6-3 6-2
Christian Vinck (GER) d. Roman Herold (GER) 6-1 6-4
Torsten Wolpers (GER) d. Oscar Sabate (ESP) 6-4 6-3
(13)Benedikt Stronk (GER) d. Andreas Eichenberger (SUI) 6-1 6-3

Qualifying Round
(1)Steven Korteling (NED) d. Benjamin Potsch (GER) 6-2 6-1
Benjamin Kohlloeffel (GER) d. Matthew Simpson (NZL) w/o
Mauro Piras (GER) d. Thorben Wendt (GER) 6-2 6-4
(4)Daniel Muller (GER) d. Bijan Shahmat (GER) 6-4 6-2
(5)Stefan Seifert (GER) d. (10)Benjamin Althaus (GER) 6-3 6-1
Marius Alfs (GER) d.Andreas Kauntz (GER) 6-2 5-7 6-1
Christian Vinck (GER) d. (7)Jan Marek (CZE) 6-2 6-3
Torsten Wolpers (GER) d. (13)Benedikt Stronk (GER) 6-7(8) 6-4 7-6(5)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #2
Germany F11 - Spencer Cup
Essen, Germany
August 8-15, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Daniel Brands - 801)
1. Andreas Beck WD
2. Ilija Bozoljac
3. Maciej Dilaj
4. Jakub Hasek
5. Sebastian Rieschick
6. Leonardo Tavares
7. Felipe Parada
8. Joseph Sirianni

First Round
(q)Benjamin Kohlloeffel (GER) d. (LL)Thorben Wendt (GER) 6-2 6-1 [Wendt replaces Beck]
(q)Steven Korteling (NED) d. (q)Daniel Muller (GER) 6-3 7-6(2) [Korteling replaces Jan Stancik and Muller replaces Boris Borgula]
Nick van der Meer (NED) d. Tobias Clemens (GER) 4-6 6-0 7-5
(5)(SE)Sebastian Rieschick (GER) d. (WC)Peter Torebko (GER) 6-3 6-2
Daniel Brands (GER) d. (3)Maciej Dilaj (POL) 4-6 7-5 6-1
(q)Christian Vinck (GER) d. (q)Marius Alfs (GER) 6-2 6-1
Louk Sorensen (IRL) d. Sascha Kloer (GER) 6-4 5-7 7-5
(7)Felipe Parada (CHI) d. (LL)Benjamin Althaus (GER) 6-1 6-2
Jesse Huta Galung (NED) d. (8)Joseph Sirianni (AUS) 4-6 6-4 7-5
(WC)Kevin Deden (GER) d. (LL)Benjamin Potsch (GER) 6-3 6-4 [Potsch replaces (LL)Jan Marek]
(q)Mauro Piras (GER) d. (WC)Alexei Tsyrenov (RUS) 7-5 7-5
David Novak (CZE) d. (4)Jakub Hasek (CZE) 7-6(3) 6-3
Dustin Brown (JAM) d. (6)Leonardo Tavares (POR) 6-2 4-6 6-2
(WC)Matthias Bachinger (GER) d. (LL)Benedikt Stronk (GER) 6-4 6-4
(q)Stefan Siefert (GER) d. (q)Torsten Wolpers (GER) 6-7(7) 7-5 6-2 [Siefert replaces Tobias Klein]
(2)Ilija Bozoljac (SCG) d. Olivier van de Wiele (FRA) 7-5 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #3
Second Round
(q)Benjamin Kohlloeffel (GER) d. (q)Steven Korteling (NED) 7-6(3) 6-3
Nick van der Meer (NED) d. (5)(SE)Sebastian Rieschick (GER) 3-6 6-3 7-6(6)
Daniel Brands (GER) d. (q)Christian Vinck (GER) 6-3 7-5
(7)Felipe Parada (CHI) d. Louk Sorensen (IRL) 7-6(5) 3-6 6-4
Jesse Huta Galung (NED) d. (WC)Kevin Deden (GER) 7-5 7-6(3)
David Novak (CZE) d. (q)Mauro Piras (GER) 7-5 6-0
Dustin Brown (JAM) d. (WC)Matthias Bachinger (GER) 6-4 6-2
(2)Ilija Bozoljac (SCG) d. (q)Stefan Siefert (GER) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #4
Quarterfinals
(q)Benjamin Kohlloeffel (GER) d. Nick van der Meer (NED) 6-0 6-7(4) 6-0
Daniel Brands (GER) d. (7)Felipe Parada (CHI) 6-0 6-4
David Novak (CZE) d. Jesse Huta Galung (NED) 6-3 3-6 7-6(5)
(2)Ilija Bozoljac (SCG) d. Dustin Brown (JAM) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #5
Semifinals
(q)Benjamin Kohlloeffel (GER) d. Daniel Brands (GER) 6-4 6-3
(2)Ilija Bozoljac (SCG) d. David Novak (CZE) 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #6
Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Tom Dennhardt/Maciej Dilaj
2. Dustin Brown/Louk Sorensen
3. Kevin Deden/Sascha Kloer

First Round
(1)Tom Dennhardt/Maciej Dilaj (GER/POL) bye
Benjamin Althaus/Lachlan Ferguson (GER/AUS) d. Kevin Krajewski/Andre Mordhorst (GER) 6-3 6-2
(3)Kevin Deden/Sascha Kloer (GER) bye
Vytis Balsiukas/Adrian Simon (LTU/ROM) d. Bjorn Beinhauer/Frank Ockenfeld (GER) 6-1 6-1
Sebastian Rieschick/Benedikt Stronk (GER) d. Fabio Biasion/Alexander Scheidgen (GER) 6-0 6-2
Adam Barnes/Dmitri Sokolov (AUS/UKR) d. Mauro Piras/Thorben Wendt (GER) 4-6 6-3 6-0
Stefan Seifert/Torsten Wolpers (GER) d. Andrei Plotniy/Alexey Tsyrenov (RUS) 3-6 6-2 6-3
(2)Dustin Brown/Louk Sorensen (JAM/IRL) bye
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #7
Quarterfinals
(1)Tom Dennhardt/Maciej Dilaj (GER/POL) d. Benjamin Althaus/Lachlan Ferguson (GER/AUS) 3-6 6-2 6-3
Vytis Balsiukas/Adrian Simon (LTU/ROM) d. (3)Kevin Deden/Sascha Kloer (GER) 4-6 6-3 4-2 ret.
Sebastian Rieschick/Benedikt Stronk (GER) d. Adam Barnes/Dmitri Sokolov (AUS/UKR) 6-3 7-5
Stefan Seifert/Torsten Wolpers (GER) d. (2)Dustin Brown/Louk Sorensen (JAM/IRL) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #8
Semifinals
Vytis Balsiukas/Adrian Simon (LTU/ROM) d. (1)Tom Dennhardt/Maciej Dilaj (GER/POL) 6-2 6-3
Sebastian Rieschick/Benedikt Stronk (GER) d. Stefan Seifert/Torsten Wolpers (GER) 6-2 3-6 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #9
Finals
Sebastian Rieschick/Benedikt Stronk (GER) d. Vytis Balsiukas/Adrian Simon (LTU/ROM) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #10
Finals
(q)Benjamin Kohlloeffel (GER) d. (2)Ilija Bozoljac (SCG) 2-6 7-6(4) 6-2
 
1 - 10 of 10 Posts
Top