Mens Tennis Forums banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
1 HEMMES, Fred NED 366 1
2 KRETSCHMER, Gero GER 420 1
3 PASTORINO, Antonio ARG 435 1
4 PATRIARCA, Damian ARG 467 1
5 MAGDINCEV, Lazar MKD 512 1
6 KLIER, David GER 579 1
7 NOVAK, David CZE 583 1
8 THOMSON, Clinton AUS 585 1
9 GODLEWSKI, Robert POL 587 1
10 AUTHOM, Maxime BEL 592 1
11 $ DEDEN, Kevin GER 615 1
12 EBRAHIMZADEH, Benjamin GER 685 1
13 BEMELMANS, Ruben BEL 692 1
14 KLOER, Sascha GER 698 1
15 SEIFERT, Stefan GER 743 1
16 ZAY, Marius GER 825 1
17 JOACHIM, Mark GER 839= 1
18 MULLER, Daniel GER 894 1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Germany F10 Qualifying
July 16-22, 2007

Singles
Seeds: (Cut: bye)

1. Remkjo De Rijke
2. Frank Wintermantel
3. Daniel Dueren
4. Tim-Bastian Johanssen
5. Dariusz Kuligowski
6. Florian Stephan

First Round:
(1)Remko De Rijke (NED) bye
Philip Lageder (ITA) d. Satoshi Suzuki (JPN) 6-4 6-2
Andre Begemann (GER) d. Gunnar Hildebrandt (GER) 6-1 2-6 7-5
Lion Bischof (GER) d. Mirko Sasse (GER) 6-4 6-4
(2)Frank Wintermantel (GER) bye
Jan Pavlicek (CZE) d. Adam Novak (CZE) 7-5 6-3
Nikolai Fidirko (BLR) d. Igor Lakhno (UKR) 6-2 6-0
Matthias Kolbe (GER) d. Lubomir Majsajdr (CZE) w/o
(3)(WC)Daniel Dueren (GER) bye
(WC)Nico Erdmann (GER) d. Guillaume Crasson (BEL) 6-2 6-4
Johannes Pulsfort (GER) d. Mark Mestan (GER) 6-2 6-4
Mattis Wetzel (GER) bye
(4)Tim-Bastian Johanssen (GER) bye
Patrik Pohlmann (GER) d. Christoph Hodl (AUT) 3-6 7-5 6-2
Nikolas Holzen (GER) bye
Roman Bicek (CZE) d. Christoph Thiemann (GER) 6-3 7-5
(5)Dariusz Kuligowski (GER) bye
Christian Hansen (GER) d. Robert Jammer-Luhr (GER) 6-4 6-1
Roel Oostdam (NED) bye
Ilya Belyaev (RUS) d. Leo Rosenberg (USA) 7-5 6-2
(6)Florian Stephan (GER) bye
(WC)Pavel Hanek (CZE) d. Petr Vanicek (CZE) 6-4 7-5
Jan-Henrik Langhorst (GER) bye
Jan Guler (SUI) d. Patricio Gonzalez (ARG) 6-2 6-1
Torsten Wietoska (GER) d. Frank Potthoff (GER) 7-6(6) 6-2
Julian Gries (GER) bye
Jan-Malte Placke (GER) bye
Christian Matic (GER) d. Victor Schebolta (GER) 6-4 2-6 6-3
Tobias Reitz (GER) bye
Ivo Mijic (GER) d. Robin Albrecht (GER) 6-0 6-4
Jiri Podhajsky (CZE) bye
Hannes Aabst (GER) d. Felix Samsel (GER) 6-1 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Second Round:
Philip Lageder (ITA) d. (1)Remko De Rijke (NED) 6-4 6-0
Andre Begemann (GER) d. Lion Bischof (GER) 7-5 6-1
(2)Frank Wintermantel (GER) d. Jan Pavlicek (CZE) 6-1 6-1
Matthias Kolbe (GER) d. Nikolay Fidirko (BLR) 6-1 6-2
(3)(WC)Daniel Dueren (GER) d. (WC)Nico Erdmann (GER) 6-3 6-0
Mattis Wetzel (GER) d. Johannes Pulsfort (GER) 6-4 6-4
Patrik Pohlmann (GER) d. (4)Tim Johanssen (GER) 6-4 7-5
Nikolas Holzen (GER) d. Roman Bicek (CZE) 6-2 6-3
(5)Dariusz Kuligowski (GER) d. Christian Hansen (GER) 6-1 6-2
Ilya Belyaev (RUS) d. Roel Oostdam (NED) 6-3 3-6 6-1
(6)Florian Stephan (GER) d. (WC)Pavel Hanek (CZE) 6-4 6-4
Jan Guler (SUI) d. Jan-Henrik Langhorst (GER) 4-6 6-1 6-2
Torsten Wietoska (GER) d. Julian Gries (GER) 6-2 6-1
Christian Matic (GER) d. Jan-Malte Placke (GER) 6-1 6-2
Ivo Mijic (GER) d. Tobias Reitz (GER) 6-3 7-5
Hannes Aabst (GER) d. Jiri Podhajsky (CZE) 6-4 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
Qualifying Round
Andre Begemann (GER) d. Philip Lageder (ITA) 6-1 6-3
(2)Frank Wintermantel (GER) d. Matthias Kolbe (GER) 6-1 6-0
(3)(WC)Daniel Dueren (GER) d. Mattis Wetzel (GER) 6-2 7-5
Nikolas Holzen (GER) d. Patrik Pohlmann (GER) 3-6 6-2 7-5
(5)Dariusz Kuligowski (GER) d. Ilya Belyaev (RUS) 6-1 6-0
(6)Florian Stephan (GER) d. Jan Guler (SUI) 6-3 6-4
Torsten Wietoska (GER) d. Christian Matic (GER) 6-2 6-2
Ivo Mijic (GER) d. Hannes Aabst (GER) 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
Germany F10
Espelkamp, Germany
July 16-22, 2007
Surface: Clay
Main Draw: 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Palmanshofer - 995)
1.Fred Hemmes
2.Gero Kretschmer
3.Damian Patriarca
4.Antonio Pastorino
5.Clinton Thomson
6.Lazar Magdincev
7.Robert Godlewski
8.David Klier

First Round:
(1)Fred Hemmes (NED) vs (q)Torsten Wietoska (GER)
(WC)Nils Langer (GER) vs (q)Daniel Dueren (GER)
(q)Andre Begemann (GER) vs Marius Zay (GER)
(6)Lazar Magdincev (MKD) vs Kevin Deden (GER)
(4)Antonio Pastorino (ARG) vs Daniel Muller (GER)
Christoph Palmanshofer (AUT) vs Ruben Bemelmans (BEL)
(q)Dariusz Kuligowski (GER) vs (LL)Mattis Wetzel (GER)
(8)David Klier (GER) vs Stefan Seifert (GER)
(5)Clinton Thomson (AUS) vs Bas van der Valk (NED)
(q)Frank Wintermantel (GER) vs Ivo Mijic (GER)
(q)Florian Stephan (GER) vs (WC)Franz Stauder (GER)
(3)Damian Patriarca (ARG) vs (WC)Patrick Pradella (GER)
(7)Robert Godlewski (POL) vs Mark Joachim (GER)
(WC)Niko Schinke (GER) vs Maxime Authom (BEL)
David Novak (CZE) vs (q)Nikolas Holzen (GER)
(2)Gero Kretschmer (GER) vs Sascha Kloer (GER)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
Doubles
Seeds: (Cut: bye)
1.Remko De Rijke/Bas Van Der Valk
2.Nils Langer/Daniel Muller
3.Robin Albrecht/Gunnar Hildebrandt

First Round:
(1)Remko de Rijke/Bas van der Valk (NED) bye
Karsten Braasch/Franz Stauder (GER) vs Oliver Eggers/Frank Potthoff (GER)
(3)Robin Albrecht/Gunnar Hildebrandt (GER) bye
Jan-Henrik Langhorst/Nico Schinke (GER) vs Matthias Kolbe/Christian Matic (GER)
Andre Begemann/Ruben Bemelmans (GER/BEL) vs Patricio Gonzalez/Antonio Pastorino (ARG)
Mattis Wetzel/Torsten Wietoska (GER) bye
Lion Bischof/Mirko Sasse (GER) vs Nikolas Holzen/Stefan Seifert (GER)
(2)Nils Langer/Daniel Muller (GER)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #8
First Round
(1)Fred Hemmes (NED) d. (q)Torsten Wietoska (GER) 7-6(2) 6-3
(q)Daniel Dueren (GER) d. (WC)Nils Langer (GER) 6-4 6-4
(q)Andre Begemann (GER) d. Marius Zay (GER) 6-3 2-6 6-2
(6)Lazar Magdincev (MKD) d. Kevin Deden (GER) 6-2 1-0 ret.
Daniel Muller (GER) d. (4)Antonio Pastorino (ARG) 6-4 7-6(2)
Ruben Bemelmans (BEL) d. Christoph Palmanshofer (AUT) 4-6 7-6(4) 6-4
(q)Dariusz Kuligowski (GER) d. (LL)Mattis Wetzel (GER) 6-3 6-0 [Wetzel replaces Benjamin Ebrahimzadeh]
Stefan Seifert (GER) d. (8)David Klier (GER) 7-6(4) 6-4
Bas van der Valk (NED) d. (5)Clinton Thomson (AUS) 6-1 6-3
Ivo Mijic (GER) d. (q)Frank Wintermantel (GER) 6-4 6-0
(WC)Franz Stauder (GER) d. (q)Florian Stephan (GER) 6-2 6-2
(3)Damian Patriarca (ARG) d. (WC)Patrick Pradella (GER) 6-4 6-2
Mark Joachim (GER) d. (LL)Philip Lageder (ITA) 6-1 6-2 [Lageder replaces Robert Godlewski]
Maxime Authom (BEL) d. (WC)Niko Schinke (GER) 6-2 6-0
David Novak (CZE) d. (q)Nikolas Holzen (GER) 6-2 6-2
Sascha Kloer (GER) d. (2)Gero Kretschmer (GER) 3-6 6-4 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #9
First Round
(1)Remko de Rijke/Bas van der Valk (NED) bye
Karsten Braasch/Franz Stauder (GER) d. Oliver Eggers/Frank Potthoff (GER) 6-2 6-2
(3)Robin Albrecht/Gunnar Hildebrandt (GER) bye
Jan-Henrik Langhorst/Nico Schinke (GER) d. Matthias Kolbe/Christian Matic (GER) 6-2 6-4
Andre Begemann/Ruben Bemelmans (GER/BEL) d. Patricio Gonzalez/Antonio Pastorino (ARG) 6-3 6-2
Mattis Wetzel/Torsten Wietoska (GER) bye
Nikolas Holzen/Stefan Seifert (GER) d. Lion Bischof/Mirko Sasse (GER) 6-2 6-1
(2)Nils Langer/Daniel Muller (GER)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #10
Second Round
(1)Fred Hemmes (NED) d. (q)Daniel Dueren (GER) 6-3 6-3
(q)Andre Begemann (GER) d. (6)Lazar Magdincev (MKD) 4-6 7-6(5) 6-3
Ruben Bemelmans (BEL) d. Daniel Muller (GER) 3-6 6-3 6-2
(q)Dariusz Kuligowski (GER) d. Stefan Seifert (GER) 2-6 6-1 6-4
Ivo Mijic (GER) d. Bas van der Valk (NED) 6-2 6-2
(WC)Franz Stauder (GER) d. (3)Damian Patriarca (ARG) 6-3 4-6 6-4
Maxime Authom (BEL) d. Mark Joachim (GER) 7-5 6-4
David Novak (CZE) d. Sascha Kloer (GER) 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #11
Quarterfinals
(1)Remko de Rijke/Bas van der Valk (NED) d. Karsten Braasch/Franz Stauder (GER) 7-5 6-2
(3)Robin Albrecht/Gunnar Hildebrandt (GER) d. Jan-Henrik Langhorst/Nico Schinke (GER) 7-6(5) 6-4
Andre Begemann/Ruben Bemelmans (GER/BEL) d. Mattis Wetzel/Torsten Wietoska (GER) 4-6 7-6(2) 6-1
(2)Nils Langer/Daniel Muller (GER) d. Nikolas Holzen/Stefan Seifert (GER) 6-7(1) 6-1 7-6(5)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Quarterfinals
(1)Fred Hemmes (NED) d. (q)Andre Begemann (GER) 6-3 6-3
Ruben Bemelmans (BEL) d. (q)Dariusz Kuligowski (GER) 3-6 7-5 6-3
(WC)Franz Stauder (GER) d. Ivo Mijic (GER) 6-0 7-6(4)
David Novak (CZE) d. Maxime Authom (BEL) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #13
Semifinals
(1)Remko de Rijke/Bas van der Valk (NED) d. (3)Robin Albrecht/Gunnar Hildebrandt (GER) 6-2 6-1
Andre Begemann/Ruben Bemelmans (GER/BEL) d. (2)Nils Langer/Daniel Muller (GER) 6-3 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #14
Semifinals
Ruben Bemelmans (BEL) d. (1)Fred Hemmes (NED) 6-1 6-4
(WC)Franz Stauder (GER) d. David Novak (CZE) 6-3 6-2
 
1 - 16 of 16 Posts
Top