Mens Tennis Forums banner

1 - 15 of 15 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Germany-Leg 1 qualifying
October 3-9, 2005

Singles
Seeds: (cut: GER602)
1. Alexander Sadecky
2. Coen van Keulen
3. Ralph Grambow
4. Georg Novak
5. Ivan Vukovic
6. Simeon Ivanov
7. Andrea Serra
8. Daniel Schubert
9. David Stojan
10. Pirmin Haenle
11. Milan Petercak
12. Julian Kurz
13. Nils Muschiol
14. Enrico Iannuzzi
15. Mikhail Vassiliev
16. Andrea Roscioli

First Round
(1)Alexander Sadecky (SUI) bye
(WC)Tim Koniarski (GER) d. (WC)Richard Ruckelshausen (AUT) 6-2 6-7(4) 6-3
Pavel Chamolov (GER) d. Alexander Cucuz (SUI) 7-6(3) 6-4
(13)Nils Muschiol (GER) bye
(2)Coen van Keulen (NED) bye
Robin Haase (NED) d. Jan Pavlicek (CZE) 6-2 6-1
(WC)Andrea Aloisi (ITA) d. Simon Schildbach (GER) 6-3 7-6(2)
(12)Julien Kurz (GER) bye
(3)Ralph Grambow (GER) bye
Christian Kern (AUT) d. (WC)Roman Schirmaier (GER) 6-4 7-6(4)
Roman Bicek (CZE) d. (WC)Tihomir Lebo (SUI) 4-6 6-3 6-4
(10)Pirmin Haenle (GER) bye
(4)Georg Novak (AUT) bye
Nicolas Vogel (GER) d. Victor Schmid (GER) 6-3 3-6 6-3
Till Marks (GER) d. Igor Lakhno (GER) 6-4 7-6(8)
(11)Milan Petercak (SVK) bye
(5)Ivan Vukovic (CRO) bye
Daniel Stoehr (GER) d. Florian Halb (GER) 6-3 7-6(4)
Peter Gojowiczik (GER) d. Denis Reinert (GER) 6-2 7-5
(16)Andrea Roscioli (ITA) bye
(6)Simeon Ivanov (BUL) bye
Tom Dennhardt (GER) d. Pablo Richard (SUI) 7-6(6) 6-4
Catalin Ciobanu (ROM) d. (WC)Christopher Was (BEL) 2-1 ret.
(15)Mikhail Vassiliev (RUS) bye
(7)Andrea Serra (ITA) bye
Otto Lenhart (GER) d. Klaus Moser (GER) 6-3 4-1 ret.
Fabian Schmid (GER) d. (WC)Ralph Regus (GER) 6-2 6-4
(9)David Stojan (SUI) bye
(8)Daniel Schubert (GER) bye
Alexey Tsyrenov (RUS) d. Henning Hipp (GER) 6-3 6-4
Daniel Dueren (GER) d. Christopher Aumuller (GER) 7-6(4) 6-3
(14)Enrico Iannuzzi (ITA) bye

Second Round
(1)Alexander Sadecky (SUI) d. (WC)Tim Koniarski (GER) 7-5 6-4
(13)Nils Muschiol (GER) d. Pavel Chamolov (GER) 6-2 6-2
(2)Coen van Keulen (NED) d. Robin Haase (NED) 6-3 6-2
(WC)Andrea Aloisi (ITA) d. (12)Julien Kurz (GER) 6-3 6-3
(3)Ralph Grambow (GER) d. Christian Kern (AUT) 6-4 7-6(6)
(10)Pirmin Haenle (GER) vs Roman Bicek (CZE)
Nicolas Vogel (GER) d. (4)Georg Novak (AUT) 6-2 6-3
Till Marks (GER) d. (11)Milan Petercak (SVK) 7-6(2) 6-3
(5)Ivan Vukovic (CRO) vs Daniel Stoehr (GER)
(16)Andrea Roscioli (ITA) vs Peter Gojowiczik (GER)
(6)Simeon Ivanov (BUL) vs Tom Dennhardt (GER)
(15)Mikhail Vassiliev (RUS) vs Catalin Ciobanu (ROM)
(7)Andrea Serra (ITA) vs Otto Lenhart (GER)
(9)David Stojan (SUI) vs Fabian Schmid (GER)
(8)Daniel Schubert (GER) vs Alexey Tsyrenov (RUS)
(14)Enrico Iannuzzi (ITA) vs Daniel Dueren (GER)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Second Round
(1)Alexander Sadecky (SUI) d. (WC)Tim Koniarski (GER) 7-5 6-4
(13)Nils Muschiol (GER) d. Pavel Chamolov (GER) 6-2 6-2
(2)Coen van Keulen (NED) d. Robin Haase (NED) 6-3 6-2
(WC)Andrea Aloisi (ITA) d. (12)Julien Kurz (GER) 6-3 6-3
(3)Ralph Grambow (GER) d. Christian Kern (AUT) 6-4 7-6(6)
(10)Pirmin Haenle (GER) d. Roman Bicek (CZE) 6-4 6-3
Nicolas Vogel (GER) d. (4)Georg Novak (AUT) 6-2 6-3
Till Marks (GER) d. (11)Milan Petercak (SVK) 7-6(2) 6-3
(5)Ivan Vukovic (CRO) d. Daniel Stoehr (GER) 6-2 7-5
Peter Gojowczyk (GER) d. (16)Andrea Roscioli (ITA) 6-1 1-0 ret.
Tom Dennhardt (GER) d. (6)Simeon Ivanov (BUL) 7-6(4) 7-6(3)
(15)Mikhail Vassiliev (RUS) d. Catalin Ciobanu (ROM) 6-3 6-3
(7)Andrea Serra (ITA) d. Otto Lenhart (GER) 6-3 6-1
Fabian Schmid (GER) d. (9)David Stojan (SUI) 6-4 6-4
Alexey Tsyrenov (RUS) d. (8)Daniel Schubert (GER) 6-1 6-7(4) 6-2
(14)Enrico Iannuzzi (ITA) d. Daniel Dueren (GER) 4-6 7-6(9) 6-4

Qualifying Round
(1)Alexander Sadecky (SUI) d. (13)Nils Muschiol (GER) 4-6 6-3 6-2
(2)Coen van Keulen (NED) d. (WC)Andrea Aloisi (ITA) 6-4 6-3
(3)Ralph Grambow (GER) d. (10)Pirmin Haenle (GER) 7-5 6-4
Nicolas Vogel (GER) d. Till Marks (GER) 6-4 6-3
Peter Gojowczyk (GER) d. (5)Ivan Vukovic (CRO) 6-4 1-6 6-3
Tom Dennhardt (GER) d. (15)Mikhail Vassiliev (RUS) 6-3 7-6(1)
(7)Andrea Serra (ITA) d. Fabian Schmid (GER) 6-3 6-3
Alexey Tsyrenov (RUS) d. (14)Enrico Iannuzzi (ITA) 4-6 7-6(5) 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Germany-Leg 1
Bayreuth, Germany
October 3-9, 2005
Surface: Carpet (Indoor)
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 48
$25,000

Singles
Seeds: (cut: Franco Skugor - 966)
1. Sebastian Rieschick
2. Bastian Knittel
3. Marcel Zimmermann
4. Lado Chikhladze
5. Benjamin Ebrahimzadeh
6. Tobias Klein
7. Lukas Rosol
8. Ernests Gulbis

First Round
(1)Sebastian Rieschick (GER) vs (q)Peter Gojowczyk (GER)
Jerome Becker (GER) vs (WC)David Klier (GER)
Stefan Seifert (GER) vs (WC)Gaetano Marrone (ITA)
(6)Tobias Klein (GER) vs Kevin Deden (GER)
(4)Lado Chikhladze (GEO) vs (q)Ralph Grambow (GER)
Patrick Schmolzer (AUT) vs (q)Alexander Sadecky (SUI)
Franco Skugor (CRO) vs (q)Nicolas Vogel (GER)
(8)Ernests Gulbis (LAT) vs Dustin Brown (JAM)
(7)Lukas Rosol (CZE) vs (q)Andrea Serra (ITA)
Daniel Muller (GER) vs (WC)Jochen Schottler (GER)
Daniel Brands (GER) vs (q)Alexey Tsyrenkov (RUS)
(3)Marcel Zimmermann (GER) vs Mait Kunnap (EST)
(5)Benjamin Ebrahimzadeh (GER) vs Julian Reister (GER)
(WC)Marcel Meigel (GER) vs (q)Tom Dennhardt (GER)
Philipp Piyamongkol (GER) vs (q)Coen van Keulen (NED)
(2)Bastian Knittel (GER) vs Matthias Bachinger (GER)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Ralph Grambow/Bastian Knittel
2. Dustin Brown/Tobias Klein
3. Jerome Becker/Julian Reister
4. David Kleir/Lukas Rosol

First Round
(1)Ralph Grambow/Bastian Knittel (GER) bye
Daniel Brands/Marcel Zimmermann (GER) vs Peter Gojowczyk/Marcel Meigel (GER)
(4)David Kleir/Lukas Rosol (GER/CZE) vs Kevin Deden/Nils Muschiol (GER)
Matthias Bachinger/Marel Meigel? (GER) vs Andrea Serra/Mikhail Vassiliev (ITA/RUS)
Robin Haase/Coen van Ceulen (NED) vs Ernests Gulbis/Franco Skugor (LAT/CRO)
(3)Jerome Becker/Julian Reister (GER) vs Lado Chikhadze/Mait Kunnap (GEO/EST)
Christopher Aumuller/Harald Lengnick (GER) vs Andrea Aloisi/Enrico Iannuzzi (ITA)
(2)Dustin Brown/Tobias Klein (JAM/GER) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #5 ·
First Round
Stefan Seifert (GER) d. (WC)Gaetano Marrone (ITA) 6-3 6-1
Kevin Deden (GER) d. (6)Tobias Klein (GER) 6-3 7-5
(4)Lado Chikhladze (GEO) d. (q)Ralph Grambow (GER) 6-3 6-7(4) 7-6(1)
(8)Ernests Gulbis (LAT) d. Dustin Brown (JAM) 7-6(4) 6-4
(q)Tom Dennhardt (GER) d. (WC)Marcel Meigel (GER) 6-7(7) 6-4 6-4
Philipp Piyamongkol (GER) d. (q)Coen van Keulen (NED) 6-3 7-6(3)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #6 ·
First Round
(1)Sebastian Rieschick (GER) d. (q)Peter Gojowczyk (GER) 7-6(5) 7-6(3)
(WC)David Klier (GER) d. (LL)Nils Muschiol (GER) 7-6(7) 6-4
Stefan Seifert (GER) d. (WC)Gaetano Marrone (ITA) 6-3 6-1
Kevin Deden (GER) d. (6)Tobias Klein (GER) 6-3 7-5
(4)Lado Chikhladze (GEO) d. (q)Ralph Grambow (GER) 6-3 6-7(4) 7-6(1)
Patrick Schmolzer (AUT) d. (q)Alexander Sadecky (SUI) 7-6(2) 6-7(3) 6-3
Franco Skugor (CRO) d. (q)Nicolas Vogel (GER) 6-4 6-4
(8)Ernests Gulbis (LAT) d. Dustin Brown (JAM) 7-6(4) 6-4
(7)Lukas Rosol (CZE) d. (q)Andrea Serra (ITA) 7-5 7-6(4)
(WC)Jochen Schottler (GER) d. Daniel Muller (GER) 7-5 6-3
(q)Alexey Tsyrenkov (RUS) d. Daniel Brands (GER) 7-6(1) 3-6 6-4
(3)Marcel Zimmermann (GER) d. Mait Kunnap (EST) 6-3 6-2
(5)Benjamin Ebrahimzadeh (GER) d. Julian Reister (GER) 4-6 7-6(3) 7-5
(q)Tom Dennhardt (GER) d. (WC)Marcel Meigel (GER) 6-7(7) 6-4 6-4
Philipp Piyamongkol (GER) d. (q)Coen van Keulen (NED) 6-3 7-6(3)
Matthias Bachinger (GER) d. (2)Bastian Knittel (GER) 7-6(5) 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #7 ·
First Round
(1)Ralph Grambow/Bastian Knittel (GER) bye
Daniel Brands/Marcel Zimmermann (GER) d. Peter Gojowczyk/Marcel Meigel (GER) 6-3 6-4
(4)David Kleir/Lukas Rosol (GER/CZE) d. Kevin Deden/Nils Muschiol (GER) 6-1 6-3
Matthias Bachinger/Philipp Piyamongkol (GER) d. Andrea Serra/Mikhail Vassiliev (ITA/RUS) 6-3 6-4
Robin Haase/Coen van Ceulen (NED) d. Ernests Gulbis/Franco Skugor (LAT/CRO) 6-4 6-2
Lado Chikhadze/Mait Kunnap (GEO/EST) d. (3)Jerome Becker/Julian Reister (GER) w/o
Andrea Aloisi/Enrico Iannuzzi (ITA) d. Christopher Aumuller/Harald Lengnick (GER) 6-3 3-6 6-2
(2)Dustin Brown/Tobias Klein (JAM/GER) bye
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Quarterfinals
Daniel Brands/Marcel Zimmermann (GER) d. (1)Ralph Grambow/Bastian Knittel (GER) 6-3 6-4
(4)David Kleir/Lukas Rosol (GER/CZE) vs Matthias Bachinger/Philipp Piyamongkol (GER)
Robin Haase/Coen van Ceulen (NED) d. Lado Chikhadze/Mait Kunnap (GEO/EST) 7-6(3) 4-6 6-3
Andrea Aloisi/Enrico Iannuzzi (ITA) d. (2)Dustin Brown/Tobias Klein (JAM/GER) 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Second Round
(1)Sebastian Rieschick (GER) d. (WC)David Klier (GER) 7-5 6-4
Stefan Seifert (GER) d. Kevin Deden (GER) 6-2 6-4
Patrick Schmolzer (AUT) d. (4)Lado Chikhladze (GEO) 7-6(4) 7-5
(8)Ernests Gulbis (LAT) d. Franco Skugor (CRO) 6-3 6-4
(7)Lukas Rosol (CZE) d. (WC)Jochen Schottler (GER) 4-6 6-0 6-3
(3)Marcel Zimmermann (GER) d. (q)Alexey Tsyrenkov (RUS) 6-4 6-3
(5)Benjamin Ebrahimzadeh (GER) d. (q)Tom Dennhardt (GER) 7-6(4) 6-1
Matthias Bachinger (GER) d. Philipp Piyamongkol (GER) 7-6(3) 7-5
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Semifinals
(4)David Kleir/Lukas Rosol (GER/CZE) vs Daniel Brands/Marcel Zimmermann (GER)
Robin Haase/Coen van Ceulen (NED) d. Andrea Aloisi/Enrico Iannuzzi (ITA) 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Quarterfinals
(1)Sebastian Rieschick (GER) d. Stefan Seifert (GER) 6-1 7-5
(8)Ernests Gulbis (LAT) d. Patrick Schmolzer (AUT) 6-4 6-4
(3)Marcel Zimmermann (GER) d. (7)Lukas Rosol (CZE) 6-3 6-2
(5)Benjamin Ebrahimzadeh (GER) d. Matthias Bachinger (GER) 6-0 ret.
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Semifinals
(8)Ernests Gulbis (LAT) d. (1)Sebastian Rieschick (GER) 7-5 2-6 6-3
(3)Marcel Zimmermann (GER) d. (5)Benjamin Ebrahimzadeh (GER) 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Semifinals
Daniel Brands/Marcel Zimmermann (GER) d. (4)David Kleir/Lukas Rosol (GER/CZE) 5-7 6-4 6-3
Robin Haase/Coen van Ceulen (NED) d. Andrea Aloisi/Enrico Iannuzzi (ITA) 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
Final

(8)Ernests Gulbis (LAT) d. (3)Marcel Zimmermann (GER) 61 63
 
1 - 15 of 15 Posts
Top