Mens Tennis Forums banner

1 - 14 of 14 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
1 CEROVIC, Ivan CRO 451 1
2 ELGIN, Mikhail RUS 493 1
3 MOREL, Clement FRA 525 1
4 CHIKHLADZE, Lado GEO 543 1
5 BONDARENKO, Vladislav UKR 590 1
6 ABDUKHALIKOV, Syrym KAZ 682 1
7 LUSTIG, Daniel CZE 726 1
8 ROCHE, Charles FRA 755 1
9 ANIKANOV, Ivan UKR 919= 1
10 LIFSHITS, Mikhail RUS 919= 1
11 NIEMIZ, Matias ARG 957= 1
12 CLARKE, Peter IRL 960 1
13 JANCI, Tomas SVK 1061= 1
14 KRKOSKA, Jiri CZE 1076= 1
15 PLOTNIY, Andrei RUS 1118= 1
16 CLUSKY, James IRL 1232= 1
17 SIMPSON, Matt NZL 1244= 1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Georgia F2 qualifying
July 30-August 5, 2007

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Michal Pazicky
2. Andrej Kurtis
3. Alexei Bessonov
4. Stanislav Zhuravski

First Round
(1)Michal Pazicky (SVK) bye
Maxim Kanakov (RUS) d. Alexander Gigitashvili (RUS) 6-1 6-4
(2)Andrej Kurtis (SVK) bye
Noam Yitzhaki (ISR) d. Lazare Kukhalashvili (GEO) 6-4 6-1
(3)Alexei Bessonov (BLR) d. Nikolay Vasilev (RUS) 6-0 6-1
Levan Feroyan (RUS) d. Alexander Tavkhelidze (GEO) 7-5 6-1
(4)Stanislav Zhuravski (RUS) d. George Kemularia (GEO) 6-0 6-0
George Revazishvili (GEO) d. Sergio Sikharulidze (GEO) 6-2 7-6(4)
Nikoloz Basilashvili (GEO) d. Vladimir Gigitashvili (RUS) 6-0 6-3
Djerald Oganezov (GEO) d. Gokay Celik (RUS) 6-4 6-1
Radu Albot (MDA) d. Konstantin Blank (ISR) 7-5 6-1
Itai Levi (ISR) d. Temuri Dzagnidze (GEO) 6-1 6-1
Hovhannes Davtyan (ARM) d. Dmitri Taktakishvili (GEO) 6-4 6-2
Dmitry Postrekhin (UKR) d. Shahe Avakian (IRL) 6-1 6-2
Stanislav Buykov (KAZ) d. Konstantin Burchuladze (GEO) 6-3 6-1
Ashot Gevorgyan (ARM) d. Gio Navrozashvili (GEO) 6-4 7-5
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Qualifying Round
(1)Michal Pazicky (SVK) d. Maxim Kanakov (RUS) 6-0 6-3
Noam Yitzhaki (ISR) d. (2)Andrej Kurtis (SVK) 7-6(3) 6-4
(3)Alexei Bessonov (BLR) d. Levan Feroyan (RUS) 6-2 6-3
(4)Stanislav Zhuravski (RUS) d. George Revazishvili (GEO) 2-6 7-6(7) 7-5
Djerald Oganezov (GEO) d. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-2 6-1
Radu Albot (MDA) d. Itai Levi (ISR) 6-4 6-2
Hovhannes Davtyan (ARM) d. Dmitry Postrekhin (UKR) 3-6 6-0 6-3
Stanislav Buykov (KAZ) d. Ashot Gevorgyan (ARM) 6-0 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
First Round
(1)Ivan Cerovic (CRO) vs Alexei Filenkov (RUS)
(WC)George Khrikadze (GEO) d. (WC)Nickoloz Kurdadze (GEO) 6-2 6-1
James Clusky (IRL) d. Mikhail Lifshits (RUS) 7-5 6-7(4) 6-3
(6)Syrym Abdukhalikov (KAZ) d. Matt Simpson (NZL) 6-2 3-6 6-3
(3)Clement Morel (FRA) vs (q)Hovannes Davtyan (ARM)
(WC)George Chantouria (GEO) d. Guy Kubi (ISR) 6-0 6-7(7) 7-6(6)
(q)Stanislav Buykov (KAZ) vs Jiri Kroslak (CZE)
(8)Daniel Lustig (CZE) d. Tomas Janci (SVK) 6-2 6-3
(7)Charles Roche (FRA) vs Andrei Plotniy (RUS)
(q)Stanislav Zhuravski (RUS) vs (q)Alexei Bessonov (BLR)
(q)Radu Albot MDA) vs (q)Michal Pazicky (SVK)
(4)Lado Chikhladze (GEO) vs (q)Djerald Oganezov (GEO)
(5)Vladislav Bondarenko (UKR) d. (WC)Revaz Osadze (GEO) 6-2 6-2
Ivan Anikanov (UKR) vs Matias Niemitz (ARG)
Siarhei Betau (BLR) vs Peter Clarke (IRL)
(2)Mikhail Elgin (RUS) vs (q)Noam Yitzhaki (ISR)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
First Round
(1)Syrym Abdukhalikov/Sergei Betov (KAZ/BLR) vs Radu Albot/Djerald Oganezov (MDA/GEO)
Ivan Anikanov/Vladislav Bondarenko (UKR) vs (WC)Nikoloz Basilashvili/Demetre Taktakishvili (GEO)
(3)Ivan Cerovic/Michal Pazicky (CRO/SVK) d. Hovhannes Davtyan/Ashot Gevorgyan (ARM) 6-1 6-3
(WC)Konstantin Burchuladze/Revaz Osadze (GEO) vs Alexei Filenkov/Matias Niemiz (RUS/ARG)
(WC)Giorgi Chantouia/Lazare Kukhalashvili (GEO) vs George Khrikadze/Dmitry Postrekhin (GEO/UKR)
(4)Alexei Bessonov/Michail Elgin (BLR/RUS) d. Andrei Plotniy/Stanislav Zhuravski (RUS) 6-4 6-3
Clement Morel/Charles Roche (FRA) d. Stanislav Buykov/Gokay Celik (KAZ/TUR) 6-0 6-1
(2)Jiri Krkoska/Daniel Lustig (CZE) d. Guy Kubi/Noam Yitzhaki (ISR) 6-1 6-0
 

·
Registered
Joined
·
3,589 Posts
1st Round

Ivan CEROVIC (CRO) (1) defeated Alexei FILENKOV (RUS) 6-1 6-1
George KHRIKADZE (GEO) defeated Nickoloz KURDADZE (GEO) 6-2 6-1
James CLUSKY (IRL) defeated Mikhail LIFSHITS (RUS) 7-5 6-7(4) 6-3
Syrym ABDUKHALIKOV (KAZ) (6) defeated Matt SIMPSON (NZL) 6-2 3-6 6-3
Clement MOREL (FRA) (3) defeated Hovannes DAVTYAN (ARM) 6-0 6-1
George CHANTOURIA (GEO) defeated Guy KUBI (ISR) 6-0 6-7(7) 7-6(6)
Jiri KRKOSKA (CZE) defeated Stanislav BUYKOV (KAZ) 6-4 6-4
Daniel LUSTIG (CZE) (8) defeated Tomas JANCI (SVK) 6-2 6-3
Charles ROCHE (FRA) (7) defeated Andrei PLOTNIY (RUS) 6-3 6-1
Alexei BESSONOV (BLR) defeated Stanislav ZHURAVSKI (RUS) 4-6 6-1 6-3
Radu ALBOT (MDA) defeated Michal PAZICKY (SVK) 3-6 7-6(7) 6-2
Lado CHIKHLADZE (GEO) (4) defeated Djerald OGANEZOV (GEO) 6-4 6-4
Vladislav BONDARENKO (UKR) (5) defeated Revaz OSADZE (GEO) 6-2 6-2
Ivan ANIKANOV (UKR) defeated Matias NIEMIZ (ARG) 6-2 3-6 6-3
Peter CLARKE (IRL) defeated Siarhei BETAU (BLR) 6-3 7-5
Mikhail ELGIN (RUS) (2) defeated Noam YITZHAKI (ISR) 6-2 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,589 Posts
1st Round

ABDUKHALIKOV (KAZ) / BETAU (BLR) (1) defeated ALBOT (MDA) / OGANEZOV (GEO) 6-4 6-4
ANIKANOV (UKR) / BONDARENKO (UKR) defeated BASILASHVILI (GEO) / TAKTAKISHVILI (GEO) 6-4 6-3
CEROVIC (CRO) / PAZICKY (SVK) (3) defeated DAVTYAN (ARM) / GEVORGYAN (ARM) 6-1 6-3
FILENKOV (RUS) / NIEMIZ (ARG) defeated BURCHULADZE (GEO) / OSADZE (GEO) 6-4 2-6 6-4
CHANTOURIA (GEO) / KUKHALASHVILI (GEO) defeated KHRIKADZE (GEO) / POSTREKHIN (UKR) 6-1 4-6 6-3
BESSONOV (BLR) / ELGIN (RUS) (4) defeated PLOTNIY (RUS) / ZHURAVSKI (RUS) 6-4 6-3
MOREL (FRA) / ROCHE (FRA) defeated BUYKOV (KAZ) / CELIK (TUR) 6-0 6-1
KRKOSKA (CZE) / LUSTIG (CZE) (2) defeated KUBI (ISR) / YITZHAKI (ISR) 6-1 6-0
 

·
Registered
Joined
·
3,589 Posts
2nd Round

Ivan CEROVIC (CRO) (1) defeated George KHRIKADZE (GEO) 6-1 6-3
James CLUSKY (IRL) defeated Syrym ABDUKHALIKOV (KAZ) (6) 6-2 7-6(4)
Clement MOREL (FRA) (3) defeated George CHANTOURIA (GEO) 6-1 6-1
Daniel LUSTIG (CZE) (8) defeated Jiri KRKOSKA (CZE) 6-2 6-4
Charles ROCHE (FRA) (7) defeated Alexei BESSONOV (BLR) 6-1 6-4
Lado CHIKHLADZE (GEO) (4) defeated Radu ALBOT (MDA) 7-6(3) 6-1
Vladislav BONDARENKO (UKR) (5) defeated Ivan ANIKANOV (UKR) 6-3 6-2
Peter CLARKE (IRL) defeated Mikhail ELGIN (RUS) (2) 6-2 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,589 Posts
Quarterfinal

ABDUKHALIKOV (KAZ) / BETAU (BLR) (1) defeated ANIKANOV (UKR) / BONDARENKO (UKR) 6-3 5-7 6-3
FILENKOV (RUS) / NIEMIZ (ARG) defeated CEROVIC (CRO) / PAZICKY (SVK) (3) 6-2 6-1
BESSONOV (BLR) / ELGIN (RUS) (4) defeated CHANTOURIA (GEO) / KUKHALASHVILI (GEO) 6-4 6-2
MOREL (FRA) / ROCHE (FRA) defeated KRKOSKA (CZE) / LUSTIG (CZE) (2) 6-3 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #11
Quarterfinals
(1)Ivan Cerovic (CRO) d. James Cluskey (IRL) w/o
(8)Daniel Lustig (CZE) d. (3)Clement Morel (FRA) 4-6 6-4 6-3
(4)Lado Chikhladze (GEO) d. (7)Charles Roche (FRA) 6-1 2-6 6-2
Peter Clarke (IRL) d. (5)Vladislav Bondarenko (UKR) 6-4 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Semifinals
(1)Syrym Abdukhalikov/Sergei Betov (KAZ/BLR) d. Alexei Filenkov/Matias Niemiz (RUS/ARG) 6-4 6-3
Clement Morel/Charles Roche (FRA) d. (4)Alexei Bessonov/Michail Elgin (BLR/RUS) 4-6 6-1 7-5
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Semifinals
(8)Daniel Lustig (CZE) d. (1)Ivan Cerovic (CRO) 0-6 6-3 6-2
(4)Lado Chikladze (GEO) d. Peter Clarke (IRL) 6-4 6-7(5) 7-6(2)

Finals
(4) Lado Chikladze (GEO) d. (8) Daniel Lustig (CZE) 6-3 6-3
 
1 - 14 of 14 Posts
Top