Mens Tennis Forums banner

1 - 9 of 9 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
1 ELGIN, Mikhail RUS 498 1
2 MOREL, Clement FRA 531 1
3 CHIKHLADZE, Lado GEO 547 1
4 BONDARENKO, Vladislav UKR 592 1
5 ABDUKHALIKOV, Syrym KAZ 624 1
6 LUSTIG, Daniel CZE 730 1
7 ROCHE, Charles FRA 762 1
8 DRACOS, Benjamin FRA 867 1
9 ANIKANOV, Ivan UKR 921= 1
10 LIFSHITS, Mikhail RUS 921= 1
11 SEATOR, Edward GBR 947 1
12 CLARKE, Peter IRL 956 1
13 LEJNIEKS, Karlis LAT 1034= 2
14 CONNOLLY, Ross GBR 1034= 1
15 JANCI, Tomas SVK 1058= 1
16 KRKOSKA, Jiri CZE 1073= 1
17 PLOTNIY, Andrei RUS 1113= 1
18 $ CIUMAC, Andrei MDA 1163= 2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Georgia F1 qualifying
July 23-29, 2007

Singles
Seeds: (cut: Nikolay Vasilev - NR)
1. Matias Niemiz
2. Alexei Filenkov
3. Guy Kubi
4. Michal Pazicky
5. Stanislav Zhuravsky
6. Andrej Kurtis
7. Mikhail Karpol
8. Alexei Bessonov
9. James McGee
10. Maxim Geraskin

First Round
(1)Matias Niemiz (ARG) d. Beka Buchukuri (GEO) 6-0 6-2
Radu Albot (MDA) d. Hovhannes Davtyan (ARM) 6-4 6-0
(WC)Harutyun Sofyan (ARM) d. (2)Alexei Filenkov (RUS) 6-2 6-1
(WC)Dmitri Taktakishvili (GEO) d. Itai Levi (ISR) 7-6(3) 2-6 6-4
(3)Guy Kubi (ISR) d. Petar Trajkov (MKD) 6-0 6-1
Aidan Fitzgerald (AUS) d. George Kemularia (GEO) 6-0 6-0
(4)Michal Pazicky (SVK) d. (WC)Gio Navrozashvili (GEO) 6-2 6-3
Vasko Zdravkin (MKD) d. (WC)Alexander Tavkhelidze (GEO) 6-1 6-4
(5)Stanislav Zhuravsky (RUS) d. Alexander Gigitashvili (RUS) 6-3 6-3
Noam Yitzhaki (ISR) d. Vladimir Gigitashvili (RUS) 6-2 6-1
Konstantin Blank (ISR) d. (6)Andrej Kurtis (SVK) 6-2 6-4
(WC)Revaz Osadze (GEO) d. (WC)Lazare Kukhalashvili (GEO) 6-2 6-2
(7)Mikhail Karpol (CRO) d. Dmitri Postrekhin (UKR) 6-3 4-6 6-1
(10)Maxim Geraskin (RUS) d. Ashot Gegorgyan (ARM) 6-1 6-4
(8)Alexei Bessonov (BLR) d. Nikolay Vasilev (RUS) 6-1 6-2
(9)James McGee (IRL) d. Stanislav Buykov (KAZ) 6-4 2-6 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Georgia F1 qualifying
July 23-29, 2007

Singles
Seeds: (cut: Nikolay Vasilev - NR)
1. Matias Niemiz
2. Alexei Filenkov
3. Guy Kubi
4. Michal Pazicky
5. Stanislav Zhuravsky
6. Andrej Kurtis
7. Mikhail Karpol
8. Alexei Bessonov
9. James McGee
10. Maxim Geraskin

First Round
(1)Matias Niemiz (ARG) d. Beka Buchukuri (GEO) 6-0 6-2
Radu Albot (MDA) d. Hovhannes Davtyan (ARM) 6-4 6-0
(WC)Harutyun Sofyan (ARM) d. (2)Alexei Filenkov (RUS) 6-2 6-1
(WC)Dmitri Taktakishvili (GEO) d. Itai Levi (ISR) 7-6(3) 2-6 6-4
(3)Guy Kubi (ISR) d. Petar Trajkov (MKD) 6-0 6-1
Aidan Fitzgerald (AUS) d. George Kemularia (GEO) 6-0 6-0
(4)Michal Pazicky (SVK) d. (WC)Gio Navrozashvili (GEO) 6-2 6-3
Vasko Zdravkin (MKD) d. (WC)Alexander Tavkhelidze (GEO) 6-1 6-4
(5)Stanislav Zhuravsky (RUS) d. Alexander Gigitashvili (RUS) 6-3 6-3
Noam Yitzhaki (ISR) d. Vladimir Gigitashvili (RUS) 6-2 6-1
Konstantin Blank (ISR) d. (6)Andrej Kurtis (SVK) 6-2 6-4
(WC)Revaz Osadze (GEO) d. (WC)Lazare Kukhalashvili (GEO) 6-2 6-2
(7)Mikhail Karpol (CRO) d. Dmitri Postrekhin (UKR) 6-3 4-6 6-1
(10)Maxim Geraskin (RUS) d. Ashot Gegorgyan (ARM) 6-1 6-4
(8)Alexei Bessonov (BLR) d. Nikolay Vasilev (RUS) 6-1 6-2
(9)James McGee (IRL) d. Stanislav Buykov (KAZ) 6-4 2-6 6-3

Qualifying Round
(1)Matias Niemiz (ARG) d. Radu Albot (MDA) 6-1 7-5
(WC)Harutyun Sofyan (ARM) d. (WC)Dmitri Taktakishvili (GEO) 6-2 6-1
(3)Guy Kubi (ISR) d. Aidan Fitzgerald (AUS) 7-6(8) 6-3
(4)Michal Pazicky (SVK) d. Vasko Zdravkin (MKD) 6-2 6-3
(5)Stanislav Zhuravsky (RUS) d. Noam Yitzhaki (ISR) 7-6(4) 6-1
(WC)Revaz Osadze (GEO) d. Konstantin Blank (ISR) 6-3 6-2
(7)Mikhail Karpol (CRO) d. (10)Maxim Geraskin (RUS) 6-3 6-7(6) 6-4
(9)James McGee (IRL) d. (8)Alexei Bessonov (BLR) 6-0 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Georgia F1 - Coca-Cola Cup
Tbilisi, Georgia
July 23-29, 2007
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$15,000

Singles
Seeds: (cut: Sergei Betov - 1286)
1. Michail Elgin
2. Clement Morel
3. Lado Chikhladze
4. Vladislav Bondarenko
5. Syrym Abdukhalikov
6. Daniel Lustig
7. Charles Roche
8. Ivan Anikanov

First Round
(1)Michail Elgin (RUS) d. Karlis Lejnieks (LAT) 6-2 6-1
Ross Connolly (GBR) d. (WC)George Khrikadze (GEO) 6-3 6-3
Mikhail Lefshits (RUS) d. (q)Revaz Osadze (GEO) 7-5 6-4
(6)Daniel Lustig (CZE) d. (WC)Giorgi Chantouria (GEO) 6-4 6-2
(3)Lado Chikhladze (GEO) d. (WC)Igor Rud (RUS) 3-6 6-1 6-2
Peter Clarke (IRL) d. (q)Mikhail Karpol (CRO) 6-2 7-5
Andrei Ciumac (MDA) d. (q)Matias Niemiz (ARG) 6-2 6-3
(5)Syrym Abdukhalikov (KAZ) vs (q)Harutyun Sofyan (ARM) 6-2 6-3
(7)Charles Roche (FRA) d. Andrei Plotniy (RUS) 6-2 6-2
(q)Michal Pazicky (SVK) d. (q)Lames McGee (IRL) 7-6(5) 6-1
Sergei Betov (BLR) d. (LL)Alexei Bessonov (BLR) 3-6 6-3 6-3 [Bessonov replaces Benjamin Dracos]
Jiri Krkoska (CZE) d. (4)Vladislav Bondarenko (UKR) 6-4 6-1
Matthew Simpson (NZL) d. (8)Ivan Anikanov (UKR) 7-5 6-3
James Cluskey (IRL) d. (q)Guy Kubi (ISR) 3-6 7-5 6-2
(q)Stanislav Zhuravski (RUS) d. Tomas Janci (SVK) 4-6 7-6(8) 6-3
(2)Clement Morel (FRA) d. (WC)Nickoloz Kurdadze (GEO) 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
Second Round
(1)Michail Elgin (RUS) d. Ross Connolly (GBR) 6-2 6-7(6) 6-3
(6)Daniel Lustig (CZE) d. Mikhail Lefshits (RUS) 6-3 6-1
(3)Lado Chikhladze (GEO) d. Peter Clarke (IRL) 6-7(4) 6-4 6-3
(5)Syrym Abdukhalikov (KAZ) d. Andrei Ciumac (MDA) 6-3 6-2
(q)Michal Pazicky (SVK) d. (7)Charles Roche (FRA) 6-2 7-6(3)
Sergei Betov (BLR) d. Jiri Krkoska (CZE) 7-6(4) 6-3
James Cluskey (IRL) d. Matthew Simpson (NZL) 6-4 6-4
(2)Clement Morel (FRA) d. (q)Stanislav Zhuravski (RUS) 6-3 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Sergei Betov/Michail Elgin
2. Jiri Krkoska/Daniel Lustig
3. Clement Morel/Charles Roche
4. Ivan Anikanov/Vladislav Bondarenko

First Round
(1)Sergei Betov/Michail Elgin (BLR/RUS) bye
Syrym Abdukhalikov/Stanislav Buykov (KAZ) d. Lazare Kukhalashvili/Nickoloz Kurdadze (GEO) 6-2 6-2
Hovannes Davtyan/Harutyun Sofyan (ARM) d. (4)Ivan Anikanov/Vladislav Bondarenko (UKR) 6-2 6-2
James Cluskey/Michal Pazicky (IRL/SVK) d. Andrei Plotniy/Stanislav Zhuravski (RUS) 6-3 6-4
Alexei Bessonov/Andrei Ciumac (BLR/MDA) d. Giorgi Chantouria/Gio Navrozachvili (GEO) 6-7(6) 6-3 6-4
(3)Clement Morel/Charles Roche (FRA) d. Aidan Fitzgerald/Andrej Kurtis (AUS/SVK) 6-1 6-4
Alexei Filenkov/Mikhail Lifshits (RUS) d. George Khrikadze/Revaz Osadze (GEO) 6-4 6-3
(2)Jiri Krkoska/Daniel Lustig (CZE) d. Matias Niemiz/Matthew Simpson (ARG/NZL) 6-1 7-6(2)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
Quarterfinals
(1)Sergei Betov/Michail Elgin (BLR/RUS) d. Syrym Abdukhalikov/Stanislav Buykov (KAZ) 7-5 6-3
James Cluskey/Michal Pazicky (IRL/SVK) d. Hovannes Davtyan/Harutyun Sofyan (ARM) 6-4 6-2
(3)Clement Morel/Charles Roche (FRA) d. Alexei Bessonov/Andrei Ciumac (BLR/MDA) 5-7 7-6(8) 6-2
(2)Jiri Krkoska/Daniel Lustig (CZE) d. Alexei Filenkov/Mikhail Lifshits (RUS) 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
850 Posts
Quarterfinals
LUSTIG, Daniel(CZE) def ELGIN, Mikhail(RUS) 6-3 6-2
CHIKHLADZE, Lado(GEO) def ABDUKHALIKOV, Syrym(KAZ) 6-3 6-3
PAZICKY, Michal(SVK) def BETAU, Siarhei(BLR) 6-4 6-2
MOREL, Clement(FRA) def CLUSKY, James(IRL) 6-3 4-6 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #9
Semifinals
(1)Sergei Betov/Michail Elgin (BLR/RUS) d. James Cluskey/Michal Pazicky (IRL/SVK) 6-4 6-3
(2)Jiri Krkoska/Daniel Lustig (CZE) d. (3)Clement Morel/Charles Roche (FRA) 6-7(7) 6-4 6-0
 
1 - 9 of 9 Posts
Top