Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 21 Posts

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location : Grasse
Prize : 15k
Surface : Clay - Outdoor

Main Draw

1 Josselin OUANNA (FRA) 257 1
2 Jonathan EYSSERIC (FRA) 258 1
3 Benjamin BALLERET (MON) 277 1
4 Martin VAISSE (FRA) 307 5
5 Roberto MARCORA (ITA) 370 1
6 Enzo COUACAUD (FRA) 390 1
7 Matteo DONATI (ITA) 425 1
8 Julien OBRY (FRA) 442 1
9 Miljan ZEKIC (SRB) 444 1
10 Federico GAIO (ITA) 455 1
11 Laurent LOKOLI (FRA) 463 1
12 Maxime CHAZAL (FRA) 465 1
13 Pablo GALDON (ARG) 467 1
14 Tristan LAMASINE (FRA) 505 1
15 Dimitar GRABUL (MKD) 512 5
16 Constant LESTIENNE (FRA) 528 1
17 Romain ARNEODO (MON) 544 1
18 Gianni MINA (FRA) 555 1

Qualifying

1 Johan Sebastien TATLOT (FRA) 568 1
2 Marat DEVIATIAROV (UKR) 634 2
3 Quentin HALYS (FRA) 696 1
4 Enzo PY (FRA) 714 1
5 Pietro LICCIARDI (ITA) 730 1
6 Paul CAYRE (FRA) 936= 1
7 Gianluca MAGER (ITA) 952 1
8 Arsenije ZLATANOVIC (SRB) 976 1
9 Alexandre FAVROT (FRA) 991 1
10 Franck PEPE (FRA) 994 1
11 Pascal MEIS (GER) 1126 4
12 Maxime JANVIER (FRA) 1131 1
13 Fabien REBOUL (FRA) 1190 1
14 Antoine HOANG (FRA) 1345= 1
15 Sami REINWEIN (GER) 1364 1
16 Jonathan KANAR (FRA) 1439= 1
17 Teri GROLL (FRA) 1503= 1
18 Alexandre MASSA (FRA) 1630= 1
19 Mihail KHALDEEV (RUS) 1697= 1
20 Armel RANCEZOT (FRA) 1814= 1
21 Maxime TABATRUONG (FRA) 1931= 1
22 Nathaniel SEYLER (FRA) 1931= 1
23 Diego GARCIA (FRA) 177 1
24 Benoit BOTTERO (FRA) 193 1
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Pietro LICCIARDI (ITA) [1] 6-0 6-1 Eyal BENSIMON (FRA)
Leo BLAY (FRA) 6-1 6-0 Elliot BENCHETRIT (FRA)
Benoit BOTTERO (FRA) 6-2 6-1 Paul CAYRE (FRA) [2]
Matthieu BOLOT (FRA) 3-6 6-3 6-3 Nathaniel SEYLER (FRA) [15]
Arsenije ZLATANOVIC (SRB) [3] 6-1 6-0 Amaury DELMAS (FRA)
Jonathan GOMONT (FRA) 6-1 6-4 Mihail KHALDEEV (RUS) [14]
Mathieu SCAGLIA (FRA) 6-4 1-0 Retired Alexandre FAVROT (FRA) [4]
Jonathan KANAR (FRA) [9] 6-2 6-1 Benjamin TULLOU (FRA)
Franck PEPE (FRA) [5] 6-4 7-6(2) Mark BURGOS (FRA)
Alexandre MASSA (FRA) [13] 7-6(4) 6-1 Gael COURBARD (FRA)
Pascal MEIS (GER) [6] 6-1 6-4 Riccardo STIGLICH (ITA)
Sami REINWEIN (GER) [10] 6-2 4-6 6-3 Morgan BOURBON (FRA)
Gabriel PETIT (FRA) 6-4 7-5 Maxime JANVIER (FRA) [7]
Teri GROLL (FRA) [11] 6-4 1-6 6-0 Amaury RINGEVAL (FRA)
Antoine HOANG (FRA) [8] 7-5 7-6(4) Arnaud RESTIFO (FRA)
Maxime TABATRUONG (FRA) [12] 6-2 6-2 Diego GARCIA (FRA)

Round 2

Pietro LICCIARDI (ITA) [1] 6-4 3-6 6-3 Leo BLAY (FRA)
Matthieu BOLOT (FRA) 7-6(3) 6-3 Benoit BOTTERO (FRA)
Arsenije ZLATANOVIC (SRB) [3] 6-4 6-0 Jonathan GOMONT (FRA)
Jonathan KANAR (FRA) [9] 6-2 6-2 Mathieu SCAGLIA (FRA)
Alexandre MASSA (FRA) [13] 6-3 6-4 Franck PEPE (FRA) [5]
Pascal MEIS (GER) [6] 6-1 6-4 Sami REINWEIN (GER) [10]
Teri GROLL (FRA) [11] 1-6 6-3 6-3 Gabriel PETIT (FRA)
Maxime TABATRUONG (FRA) [12] 6-3 7-5 Antoine HOANG (FRA) [8]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Josselin OUANNA (FRA) [1] 4-6 7-6(6) 6-2 Gianluca MAGER (ITA)
Federico GAIO (ITA) 6-3 6-0 Johan Sebastien TATLOT (FRA)
Pablo GALDON (ARG) 6-4 6-2 Tristan LAMASINE (FRA)
Miljan ZEKIC (SRB) [9] 7-5 6-2 Maxime TABATRUONG (FRA)
Martin VAISSE (FRA) [4] 6-3 6-3 Pascal MEIS (GER)
Pietro LICCIARDI (ITA) 6-3 6-4 Enzo PY (FRA)
Constant LESTIENNE (FRA) 6-2 6-2 Matthieu BOLOT (FRA)
Jonathan KANAR (FRA) 6-4 6-1 Enzo COUACAUD (FRA) [6]
Julien OBRY (FRA) [7] 6-0 6-7(7) 6-3 Dimitar GRABUL (MKD)
Gianni MINA (FRA) 6-4 6-2 Quentin HALYS (FRA)
Maxime CHAZAL (FRA) 6-4 6-2 Franck PEPE (FRA)
Benjamin BALLERET (MON) [3] 4-6 6-2 6-1 Teri GROLL (FRA)
Laurent LOKOLI (FRA) 7-6(3) 6-2 Matteo DONATI (ITA) [8]
Arsenije ZLATANOVIC (SRB) 2-6 6-2 6-2 Fabien REBOUL (FRA)
Alexandre MASSA (FRA) 7-6(4) 6-1 Marat DEVIATIAROV (UKR)
Jonathan EYSSERIC (FRA) [2] 6-1 6-3 Romain ARNEODO (MON)

2nd Round

Federico GAIO (ITA) 7-6(10) 3-6 6-3 Josselin OUANNA (FRA) [1]
Pablo GALDON (ARG) 6-4 6-4 Miljan ZEKIC (SRB) [9]
Martin VAISSE (FRA) [4] 6-3 6-1 Pietro LICCIARDI (ITA)
Constant LESTIENNE (FRA) 6-2 6-2 Jonathan KANAR (FRA)
Gianni MINA (FRA) 6-1 2-6 6-4 Julien OBRY (FRA) [7]
Maxime CHAZAL (FRA) 6-3 6-3 Benjamin BALLERET (MON) [3]
Laurent LOKOLI (FRA) 2-6 7-6(7) 7-6(1) Arsenije ZLATANOVIC (SRB)
Jonathan EYSSERIC (FRA) [2] 6-3 3-6 7-6(5) Alexandre MASSA (FRA)

Quarterfinal

Federico GAIO (ITA) 6-4 6-4 Pablo GALDON (ARG)
Constant LESTIENNE (FRA) 6-2 6-0 Martin VAISSE (FRA) [4]
Maxime CHAZAL (FRA) 6-4 6-3 Gianni MINA (FRA)
Jonathan EYSSERIC (FRA) [2] 6-3 6-2 Laurent LOKOLI (FRA)

Semifinal

Federico GAIO (ITA) 6-2 3-6 7-5 Constant LESTIENNE (FRA)
Jonathan EYSSERIC (FRA) [2] 6-0 6-3 Maxime CHAZAL (FRA)

Final

Jonathan EYSSERIC (FRA) [2] 6-3 6-4 Federico GAIO (ITA)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

DOUBLES

1st Round

Benjamin BALLERET (MON) / Jonathan EYSSERIC (FRA) [1] BYE
Enzo COUACAUD (FRA) / Laurent LOKOLI (FRA) 6-7(5) 6-4 [10-8] Elliot BENCHETRIT (FRA) / Jean-Michel PEQUERY (FRA)
Federico GAIO (ITA) / Pietro LICCIARDI (ITA) [4] BYE
Constant LESTIENNE (FRA) / Maxime TABATRUONG (FRA) BYE
Morgan BOURBON (FRA) / Benjamin SIMONCINI (FRA) BYE
Marat DEVIATIAROV (UKR) / Pablo GALDON (ARG) [3] BYE
Miljan ZEKIC (SRB) / Arsenije ZLATANOVIC (SRB) BYE
Tristan LAMASINE (FRA) / Julien OBRY (FRA) [2] BYE

Quarterfinal

Benjamin BALLERET (MON) / Jonathan EYSSERIC (FRA) [1] 6-1 6-3 Enzo COUACAUD (FRA) / Laurent LOKOLI (FRA)
Federico GAIO (ITA) / Pietro LICCIARDI (ITA) [4] 6-4 6-2 Constant LESTIENNE (FRA) / Maxime TABATRUONG (FRA)
Marat DEVIATIAROV (UKR) / Pablo GALDON (ARG) [3] 6-4 7-5 Morgan BOURBON (FRA) / Benjamin SIMONCINI (FRA)
Miljan ZEKIC (SRB) / Arsenije ZLATANOVIC (SRB) Walkover Tristan LAMASINE (FRA) / Julien OBRY (FRA) [2]

Semifinal

Benjamin BALLERET (MON) / Jonathan EYSSERIC (FRA) [1] 6-1 7-5 Federico GAIO (ITA) / Pietro LICCIARDI (ITA) [4]
Marat DEVIATIAROV (UKR) / Pablo GALDON (ARG) [3] 6-1 6-0 Miljan ZEKIC (SRB) / Arsenije ZLATANOVIC (SRB)

Final

Benjamin BALLERET (MON) / Jonathan EYSSERIC (FRA) [1] 7-6(7) 7-5 Marat DEVIATIAROV (UKR) / Pablo GALDON (ARG) [3]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #5
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

Qualy

Round 1

Pietro LICCIARDI (ITA) [1] 6-0 6-1 Eyal BENSIMON (FRA)
Leo BLAY (FRA) 6-1 6-0 Elliot BENCHETRIT (FRA)
Benoit BOTTERO (FRA) 6-2 6-1 Paul CAYRE (FRA) [2]
Matthieu BOLOT (FRA) 3-6 6-3 6-3 Nathaniel SEYLER (FRA) [15]
Arsenije ZLATANOVIC (SRB) [3] 6-1 6-0 Amaury DELMAS (FRA)
Jonathan GOMONT (FRA) 6-1 6-4 Mihail KHALDEEV (RUS) [14]
Mathieu SCAGLIA (FRA) 6-4 1-0 Retired Alexandre FAVROT (FRA) [4]
Jonathan KANAR (FRA) [9] 6-2 6-1 Benjamin TULLOU (FRA)
Franck PEPE (FRA) [5] 6-4 7-6(2) Mark BURGOS (FRA)
Alexandre MASSA (FRA) [13] 7-6(4) 6-1 Gael COURBARD (FRA)
Pascal MEIS (GER) [6] 6-1 6-4 Riccardo STIGLICH (ITA)
Sami REINWEIN (GER) [10] 6-2 4-6 6-3 Morgan BOURBON (FRA)
Gabriel PETIT (FRA) 6-4 7-5 Maxime JANVIER (FRA) [7]
Teri GROLL (FRA) [11] 6-4 1-6 6-0 Amaury RINGEVAL (FRA)
Antoine HOANG (FRA) [8] 7-5 7-6(4) Arnaud RESTIFO (FRA)
Maxime TABATRUONG (FRA) [12] 6-2 6-2 Diego GARCIA (FRA)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #6
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

Qualy

Round 2

Pietro LICCIARDI (ITA) [1] 6-4 3-6 6-3 Leo BLAY (FRA)
Matthieu BOLOT (FRA) 7-6(3) 6-3 Benoit BOTTERO (FRA)
Arsenije ZLATANOVIC (SRB) [3] 6-4 6-0 Jonathan GOMONT (FRA)
Jonathan KANAR (FRA) [9] 6-2 6-2 Mathieu SCAGLIA (FRA)
Alexandre MASSA (FRA) [13] 6-3 6-4 Franck PEPE (FRA) [5]
Pascal MEIS (GER) [6] 6-1 6-4 Sami REINWEIN (GER) [10]
Teri GROLL (FRA) [11] 1-6 6-3 6-3 Gabriel PETIT (FRA)
Maxime TABATRUONG (FRA) [12] 6-3 7-5 Antoine HOANG (FRA) [8]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #7
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Maxime CHAZAL (FRA) 6-4 6-2 Franck PEPE (FRA)
Benjamin BALLERET (MON) [3] 4-6 6-2 6-1 Teri GROLL (FRA)
Arsenije ZLATANOVIC (SRB) 2-6 6-2 6-2 Fabien REBOUL (FRA)
Alexandre MASSA (FRA) 7-6(4) 6-1 Marat DEVIATIAROV (UKR)
Jonathan EYSSERIC (FRA) [2] 6-1 6-3 Romain ARNEODO (MON)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #8
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

DOUBLES

1st Round

Benjamin BALLERET (MON) / Jonathan EYSSERIC (FRA) [1] BYE
Enzo COUACAUD (FRA) / Laurent LOKOLI (FRA) 6-7(5) 6-4 [10-8] Elliot BENCHETRIT (FRA) / Jean-Michel PEQUERY (FRA)
Federico GAIO (ITA) / Pietro LICCIARDI (ITA) [4] BYE
Constant LESTIENNE (FRA) / Maxime TABATRUONG (FRA) BYE
Morgan BOURBON (FRA) / Benjamin SIMONCINI (FRA) BYE
Marat DEVIATIAROV (UKR) / Pablo GALDON (ARG) [3] BYE
Miljan ZEKIC (SRB) / Arsenije ZLATANOVIC (SRB) BYE
Tristan LAMASINE (FRA) / Julien OBRY (FRA) [2] BYE

Quarterfinal

Federico GAIO (ITA) / Pietro LICCIARDI (ITA) [4] 6-4 6-2 Constant LESTIENNE (FRA) / Maxime TABATRUONG (FRA)
 

·
Registered
Joined
·
2,987 Posts
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

MAIN DRAW

1st Round


Josselin OUANNA (FRA) [1] d. Gianluca MAGER (ITA) 4-6 7-6(6) 6-2
Federico GAIO (ITA) d. Johan Sebastien TATLOT (FRA) 6-3 6-0
Pablo GALDON (ARG) d. Tristan LAMASINE (FRA) 6-4 6-2
Miljan ZEKIC (SRB) [9] d. Maxime TABATRUONG (FRA) 7-5 6-2
Martin VAISSE (FRA) [4] d. Pascal MEIS (GER) 6-3 6-3
Pietro LICCIARDI (ITA) d. Enzo PY (FRA) 6-3 6-4
Constant LESTIENNE (FRA) d. Matthieu BOLOT (FRA) 6-2 6-2
Jonathan KANAR (FRA) d. Enzo COUACAUD (FRA) [6] 6-4 6-1
Julien OBRY (FRA) [7] d. Dimitar GRABUL (MKD) 6-0 6-7(7) 6-3
Gianni MINA (FRA) d. Quentin HALYS (FRA) 6-4 6-2
Maxime CHAZAL (FRA) d. Franck PEPE (FRA) 6-4 6-2
Benjamin BALLERET (MON) [3] d. Teri GROLL (FRA) 4-6 6-2 6-1
Laurent LOKOLI (FRA) d. Matteo DONATI (ITA) [8] 7-6(3) 6-2
Arsenije ZLATANOVIC (SRB) d. Fabien REBOUL (FRA) 2-6 6-2 6-2
Alexandre MASSA (FRA) d. Marat DEVIATIAROV (UKR) 7-6(4) 6-1
Jonathan EYSSERIC (FRA) [2] d. Romain ARNEODO (MON) 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
2,987 Posts
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

Johan Sebastien Tatlot & Enzo Couacaud :facepalm:
 

·
Registered
Joined
·
3,282 Posts
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

Good win for Gaio. Was the clear underdog at Bookies and should be fav against this Tatlot guy. Nice win for the Italian! Has a good form at the moment.
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal


Benjamin BALLERET (MON) / Jonathan EYSSERIC (FRA) [1] 6-1 6-3 Enzo COUACAUD (FRA) / Laurent LOKOLI (FRA)
Federico GAIO (ITA) / Pietro LICCIARDI (ITA) [4] 6-4 6-2 Constant LESTIENNE (FRA) / Maxime TABATRUONG (FRA)
Marat DEVIATIAROV (UKR) / Pablo GALDON (ARG) [3] 6-4 7-5 Morgan BOURBON (FRA) / Benjamin SIMONCINI (FRA)
Miljan ZEKIC (SRB) / Arsenije ZLATANOVIC (SRB) Walkover Tristan LAMASINE (FRA) / Julien OBRY (FRA) [2]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #13
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

lestienne and obry =DDD
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #14
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

MAIN DRAW

2nd Round

Maxime CHAZAL (FRA) 6-3 6-3 Benjamin BALLERET (MON) [3]
Laurent LOKOLI (FRA) 2-6 7-6(7) 7-6(1) Arsenije ZLATANOVIC (SRB)
Jonathan EYSSERIC (FRA) [2] 6-3 3-6 7-6(5) Alexandre MASSA (FRA)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #15
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

DOUBLES

Semifinal

Marat DEVIATIAROV (UKR) / Pablo GALDON (ARG) [3] 6-1 6-0 Miljan ZEKIC (SRB) / Arsenije ZLATANOVIC (SRB)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #16
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

MAIN DRAW

2nd Round

Federico GAIO (ITA) 7-6(10) 3-6 6-3 Josselin OUANNA (FRA) [1]
Pablo GALDON (ARG) 6-4 6-4 Miljan ZEKIC (SRB) [9]
Martin VAISSE (FRA) [4] 6-3 6-1 Pietro LICCIARDI (ITA)
Constant LESTIENNE (FRA) 6-2 6-2 Jonathan KANAR (FRA)
Gianni MINA (FRA) 6-1 2-6 6-4 Julien OBRY (FRA) [7]
Maxime CHAZAL (FRA) 6-3 6-3 Benjamin BALLERET (MON) [3]
Laurent LOKOLI (FRA) 2-6 7-6(7) 7-6(1) Arsenije ZLATANOVIC (SRB)
Jonathan EYSSERIC (FRA) [2] 6-3 3-6 7-6(5) Alexandre MASSA (FRA)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #17
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

DOUBLES

Semifinal

Benjamin BALLERET (MON) / Jonathan EYSSERIC (FRA) [1] 6-1 7-5 Federico GAIO (ITA) / Pietro LICCIARDI (ITA) [4]
Marat DEVIATIAROV (UKR) / Pablo GALDON (ARG) [3] 6-1 6-0 Miljan ZEKIC (SRB) / Arsenije ZLATANOVIC (SRB)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #18
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Federico GAIO (ITA) 6-4 6-4 Pablo GALDON (ARG)
Constant LESTIENNE (FRA) 6-2 6-0 Martin VAISSE (FRA) [4]
Maxime CHAZAL (FRA) 6-4 6-3 Gianni MINA (FRA)
Jonathan EYSSERIC (FRA) [2] 6-3 6-2 Laurent LOKOLI (FRA)

lestienne =DD
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #19
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

DOUBLES

Final

Benjamin BALLERET (MON) / Jonathan EYSSERIC (FRA) [1] 7-6(7) 7-5 Marat DEVIATIAROV (UKR) / Pablo GALDON (ARG) [3]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #20
Re: France F9 [28 April/Grasse/Clay]

MAIN DRAW

Semifinal

Federico GAIO (ITA) 6-2 3-6 7-5 Constant LESTIENNE (FRA)
Jonathan EYSSERIC (FRA) [2] 6-0 6-3 Maxime CHAZAL (FRA)

ouch :eek:
 
1 - 20 of 21 Posts
Top