Mens Tennis Forums banner

1 - 19 of 19 Posts

·
Registered
Joined
·
1,705 Posts
Discussion Starter #1
Main Draw

(1)Stefan Wauters v Q
Jean-Francois Bachelot v Q

Thorsten Popp v Rameez Junaid
(5)Jan Minar v Q

(4)Jean-Michael Pequery v Malek Jaziri
Petr Kralert v Q

Grega Zemlja v (wc)Mickael Sicco
(8)Marco Pedrini v Petar Popovic

(6)Florin Mergea v Gary Lugassy
Andrey Golubev v (wc)Adrian Mannarino

Trystan Meniane v Q
(3)David Sherwood v Q

(7)Amir Hadad v Roman Valent
Viktor Troicki v Q

Max Raditschnigg v (wc)Romain Jouan
(2/wc)Jo-Wilfried Tsonga v Q
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
France F17 qualifying
October 10-16, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Rok Jarc
2. Oualid Jallali
3. Nicolas Tholozan
4. Marc Steger
5. Olivier Charroin
6. Antoine Benneteau
7. Olivier Renavand
8. Michael Calkins
9. Frederic de Fays
10. Stefan Kilchhofer
11. Paterne Mamata
12. Mohammed Affes
13. Dimitar Kutrovsky
14. Jean-Baptiste Robin
15. Romain Hardy
16. Vincent Millot

First Round
(1)(WC)Rok Jarc (SLO) bye
(WC)Jordan Balles (FRA) d. (WC)Anouch Rezai (FRA) 6-4 6-3
Marc Castellana (FRA) d. (WC)Nicolas Vinel (FRA) 6-3 6-3
(9)Frederic de Fays (BEL) bye
(2)Oualid Jallali (TUN) bye
Franck Pepe (FRA) d. Marco Bella (ITA) 6-2 6-2
Hakim Rezgui (TUN) d. Stephane Jouanny (FRA) 7-6(3) 6-2
Antoine Tassart (FRA) d. (14)Jean-Baptiste Robin (FRA) 5-7 6-4 7-6(2)
(3)Nicolas Tholozan (FRA) bye
Maxime Authom (BEL) d. Baptiste Bayet (FRA) 6-3 6-1
Vincent Leveque (FRA) d. Marc Brenning (GER) 6-1 6-2
(10)Stefan Kilchhofer (SUI) d. Rudy Coco (FRA) 6-3 6-4
(4)Marc Steger (FRA) bye
Jean-Charles Robert (FRA) d. Satoshi Suzuki (JPN) 6-3 6-3
Colin Mascall (CAN) d. (WC)Mathieu Roy (FRA) 6-3 6-3
(16)Vincent Millot (FRA) d. Laurent Rochette (FRA) 4-6 6-4 6-2
(5)Olivier Charroin (FRA) bye
Maxime Bonami (FRA) d. Alexandre Eischen (BEL) 7-6(5) 6-0
Benjamin Pilliet (FRA) d. Morgan Mannarino (FRA) 6-3 3-6 6-3
(13)Dimitar Kutrovsky (BUL) d. (WC)Francois Baldner (FRA) 7-6(2) 6-2
(6)Antoine Benneteau (FRA) bye
Ilja Belayev (RUS) d. Romain Deridder (FRA) 6-4 6-3
Benjamin Hochard (FRA) d. David Jobert (FRA) 7-6(4) 6-3
Leander van der Vaart (DEN) d. (11)Paterne Mamata (FRA) 6-3 6-2
(7)Olivier Renavand (FRA) bye
Sebastien Jolly (FRA) d. Eric Vieweger (GER) 6-1 6-0
Sebastien Deridder (FRA) d. David Tavernier (FRA) 6-2 4-6 7-5
(12)Mohammed Affes (TUN) d. Romain Cabrillon (FRA) 7-6(3) 7-5
(8)Michael Calkins (USA) bye
Alexandre Pierson (FRA) d. Francois Lemaire (FRA) 6-0 6-0
Eddy Chala (FRA) d. Julien Burgnard (SUI) 6-4 1-0 ret.
(15)Romain Hardy (FRA) d. (WC)Julien Mariotto (FRA) 6-4 6-4

Second Round
(1)(WC)Rok Jarc (SLO) d. (WC)Jordan Balles (FRA) 7-6(5) 6-2
(9)Frederic de Fays (BEL) d. Marc Castellana (FRA) 6-4 6-3
Franck Pepe (FRA) d. (2)Oualid Jallali (TUN) 4-6 6-4 6-2
Antoine Tassart (FRA) d. Hakim Rezgui (TUN) 7-6(5) 6-4
Maxime Authom (BEL) d. (3)Nicolas Tholozan (FRA) 6-1 7-6(0)
(10)Stefan Kilchhofer (SUI) d. Vincent Leveque (FRA) 6-4 6-2
(4)Marc Steger (FRA) d. Jean-Charles Robert (FRA) 6-2 6-4
(16)Vincent Millot (FRA) d. Colin Mascall (CAN) 6-2 6-3
Maxime Bonami (FRA) d. (5)Olivier Charroin (FRA) 6-3 6-7(5) 7-6(4)
(13)Dimitar Kutrovsky (BUL) d. Benjamin Pilliet (FRA) 6-3 7-6(4)
(6)Antoine Benneteau (FRA) d. Ilja Belayev (RUS) 6-1 6-1
Leander van der Vaart (DEN) d. Benjamin Hochard (FRA) 6-4 6-4
Sebastien Jolly (FRA) d. (7)Olivier Renavand (FRA) 3-6 6-3 6-4
Sebastien Deridder (FRA) d. (12)Mohammed Affes (TUN) 6-1 6-2
(8)Michael Calkins (USA) d. Alexandre Pierson (FRA) 6-4 6-4
Eddy Chala (FRA) d. (15)Romain Hardy (FRA) 6-3 6-3

Qualifying Round
Monday...
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Qualifying Round
(1)(WC)Rok Jarc (SLO) d. (9)Frederic de Fays (BEL) 6-7(3) 6-3 6-3
Antoine Tassart (FRA) d. Franck Pepe (FRA) 6-3 4-6 7-6(3)
(10)Stefan Kilchhofer (SUI) d. Maxime Authom (BEL) 6-4 6-3
(16)Vincent Millot (FRA) d. (4)Marc Steger (FRA) 7-6(5) 6-7(4) 6-4
(13)Dimitar Kutrovsky (BUL) d. Maxime Bonami (FRA) 1-6 6-3 7-6(4)
Leander van der Vaart (DEN) d. (6)Antoine Benneteau (FRA) 4-6 6-4 6-3
Sebastien Deridder (FRA) d. Sebastien Jolly (FRA) 6-2 6-2
(8)Michael Calkins (USA) d. Eddy Chala (FRA) 6-7(7) 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
France F17 - Internationaux de Tennis de Saint-Dizier
Saint-Dizier, France
October 10-16, 2005
Surface: Hard (Indoor)
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$15,000

Singles
Seeds: (cut: Max Raditschnigg - 532)
1. Stefan Wauters
2. Jo-Wilfried Tsonga
3. David Sherwood
4. Jean-Michel Pequery
5. Jan Minar
6. Florin Mergea
7. Amir Hadad
8. Marco Pedrini

First Round
(1)Stefan Wauters (BEL) vs (q)Dimitar Kutrovsky (BUL)
Jean-Francois Bachelot (FRA) vs (q)Leander van der Vaart (NED)
Torsten Popp (GER) vs Rameez Junaid (AUS)
(5)Jan Minar (CZE) vs (q)Sebastien Deridder (FRA)
(4)Jean-Michel Pequery (FRA) vs Malek Jaziri (TUN)
Petr Kralert (CZE) vs (q)Rok Jarc (SLO)
Grega Zemlja (SLO) vs (WC)Mickael Sicco (FRA)
(8)Marco Pedrini (ITA) d. Petar Popovic (SCG) 7-6(6) 6-4
(6)Florin Mergea (ROM) vs Gary Lugassy (FRA)
Andrei Goloubev (RUS) vs (WC)Adrian Mannarino (FRA)
Trystan Meniane (FRA) vs (q)Vincent Millot (FRA)
(3)David Sherwood (GBR) vs (q)Michael Calkins (USA)
Roman Valent (SUI) d. (7)Amir Hadad (ISR) 6-1 6-3
Viktor Troicki (SCG) vs (q)Stefan Kilchhofer (SUI)
Max Raditschnigg (AUT) vs (WC)Romain Jouan (FRA)
(2)(WC)Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs (q)Antoine Tassart (FRA)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Petar Popovic/Viktor Troicki
2. Andrei Goloubev/Marco Pedrini
3. Rok Jarc/Grega Zemlja
4. Olivier Charroin/Gary Lugassy

First Round
(1)Petar Popovic/Viktor Troicki (SCG) bye
Sebastien Deridder/Mickael Sicco (FRA) d. David Jobert/Nicolas Vial (FRA) 6-2 6-0
(4)Olivier Charroin/Gary Lugassy (FRA) bye
Malek Jaziri/Hakim Rezgui (TUN) d. Romain Cabrillon/Nicolas Vinel (FRA) 6-2 6-4
Mohammed Affes/Oualid Jallali (TUN) vs Adrian Mannarino/Antoine Tassart (FRA)
(3)Rok Jarc/Grega Zemlja (SLO) bye
David Sherwood/Kyle Spencer (GBR) vs Marc Castellana/Colin Mascall (FRA/CAN)
(2)Andrei Goloubev/Marco Pedrini (RUS/ITA) bye
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
First Round
(q)Dimitar Kutrovsky (BUL) d. (1)Stefan Wauters (BEL) 76 64
Jean-Francois Bachelot (FRA) d. (q)Leander van der Vaart (NED) 64 63
Torsten Popp (GER) d. Rameez Junaid (AUS) 63 62
(5)Jan Minar (CZE) d. (q)Sebastien Deridder (FRA) 62 61
(LL) Marc Steger d. Malek Jaziri (TUN) 62 61
(q)Rok Jarc (SLO) d. Petr Kralert (CZE) 63 76
Grega Zemlja (SLO) d. (WC)Mickael Sicco (FRA) 63 63
(8)Marco Pedrini (ITA) d. Petar Popovic (SCG) 7-6(6) 6-4
(6)Florin Mergea (ROM) d. Gary Lugassy (FRA) 64 76
Andrei Goloubev (RUS) d. (WC)Adrian Mannarino (FRA) 76 63
(q)Vincent Millot (FRA) d. Trystan Meniane (FRA) 64 76
(3)David Sherwood (GBR) d. (q)Michael Calkins (USA) 76 67 64
Roman Valent (SUI) d. (7)Amir Hadad (ISR) 6-1 6-3
Viktor Troicki (SCG) d. (q)Stefan Kilchhofer (SUI) 63 64
Max Raditschnigg (AUT) d. (WC)Romain Jouan (FRA) 46 76 63
(2)(WC)Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. (q)Antoine Tassart (FRA) 63 63
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
First Round
(1)Petar Popovic/Viktor Troicki (SCG) bye
Sebastien Deridder/Mickael Sicco (FRA) d. David Jobert/Nicolas Vial (FRA) 6-2 6-0
(4)Olivier Charroin/Gary Lugassy (FRA) bye
Malek Jaziri/Hakim Rezgui (TUN) d. Romain Cabrillon/Nicolas Vinel (FRA) 6-2 6-4
Adrian Mannarino/Antoine Tassart (FRA) d. Mohammed Affes/Oualid Jallali (TUN) 6-4 7-5
(3)Rok Jarc/Grega Zemlja (SLO) bye
David Sherwood/Kyle Spencer (GBR) d. Marc Castellana/Colin Mascall (FRA/CAN) 6-4 6-2
(2)Andrei Goloubev/Marco Pedrini (RUS/ITA) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Second Round :

Jean-Francois Bachelot (FRA) d. (q)Dimitar Kutrovsky (BUL) 6-2 6-2
Torsten Popp (GER) d. (5)Jan Minar (CZE) 7-6(5) 2-6 6-4
(q)Rok Jarc (SLO) d. (LL)Marc Steger (FRA) 6-3 7-6(2)
Grega Zemlja (SLO) d. (8)Marco Pedrini (ITA) 6-4 6-4

To be played :

(6)Florin Mergea (ROM) vs Andrei Goloubev (RUS)
(3)David Sherwood (GBR) vs (q)Vincent Millot (FRA)
Roman Valent (SUI) vs Viktor Troicki (SCG)
(2)(WC)Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs Max Raditschnigg (AUT)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Quarterfinals :

Sebastien Deridder/Mickael Sicco (FRA) d. (1)Petar Popovic/Viktor Troicki (SCG) 6-4 6-4
(4)Olivier Charroin/Gary Lugassy (FRA) d. Malek Jaziri/Hakim Rezgui (TUN) 6-3 6-1
(3)Rok Jarc/Grega Zemlja (SLO) d. Adrian Mannarino/Antoine Tassart (FRA) 6-3 6-4
David Sherwood/Kyle Spencer (GBR) d. (2)Andrei Goloubev/Marco Pedrini (RUS/ITA) 6-7(3) 6-3 7-6(5)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Quarterfinals :

Torsten Popp (GER) d. Jean-Francois Bachelot (FRA) 3-6 6-2 7-6(5)
Grega Zemlja (SLO) d. (q)Rok Jarc (SLO) 7-6(2) 6-1
(6)Florin Mergea (ROM) d. (q)Vincent Millot (FRA) 6-2 6-4
(2)(WC)Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. Roman Valent (SUI) 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Semifinals :

(4)Olivier Charroin/Gary Lugassy (FRA) d. Sebastien Deridder/Mickael Sicco (FRA) 6-3 7-6(4)
(3)Rok Jarc/Grega Zemlja (SLO) d. David Sherwood/Kyle Spencer (GBR) 7-5 7-5
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Semifinals :

Torsten Popp (GER) d. Grega Zemlja (SLO) 6-3 6-2
(2)(WC)Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. (6)Florin Mergea (ROM) 6-4 7-6(3)
 
1 - 19 of 19 Posts
Top