Mens Tennis Forums banner

1 - 15 of 15 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Site Information :

Tournament Name :Tennis Club Plaisir
Address : 355 Rue de la Bretechelle, 78370, Plaisir, FRANCE
Telephone : +33 1 30 55 16 29
Fax : +33 1 30 55 97 04

Tournament Director : Pierre Saunal
Before Event Tel : +33 1 30 55 16 29
During Event Tel : +33 1 30 55 16 29

Tournament Referee :Michel Renaux
E-Mail : [email protected]
During Event Tel : +33 1 30 55 16 29
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Entry List :

1 ROGER-VASSELIN, Edouard FRA 159 1
2 GUEZ, David FRA 242 1
3 PEQUERY, Jean-Michel FRA 253 1
4 KOROLEV, Evgueni RUS 290 1
5 BLOOMFIELD, Richard GBR 318 1
6 AUCKLAND, James GBR 330 1
7 BALLERET, Benjamin MON 370 1
8 OUANNA, Josselin FRA 373
9 MARX, Philipp GER 377 1
10 IVANOV-SMOLENSKI, Kirill RUS 386 1
11 LUGASSY, Gary FRA 389 1
12 $ CHILDS, Lee GBR 392 1
13 VALENT, Roman SUI 395 1
14 TOURTE, Nicolas FRA 402 1
15 RENAVAND, Nicolas FRA 404 1
16 HAMMER, Philipp GER 423
17 AUDOUY, Xavier FRA 437 1

Alternates :
18 BACHELOT, Jean-Francois FRA 447
19 MIDDELKOOP, Matwe NED 457 1
20 JUNAID, Rameez AUS 483 1
21 MOREL, Clement FRA 548 1
22 $ CONTZLER, Bertrand FRA 556 1
23 CHRAMOSTA, Ladislav CZE 561 1
24 SANON, Valentin CIV 568 1
25 $ SIMMONDS, Phillip USA 576
26 SITAK, Artem RUS 583 1
27 JEANCLAUDE, Frederic FRA 606 1
28 MATHIEU, Julien FRA 629
 

·
Registered
Joined
·
609 Posts
Official website HERE
Draws and Schedules

A new entry (Carraz) has gone straight in as No 1 seed - I presume he must have been entered as a wildcard although at this point it is not indicated.
 

·
Registered
Joined
·
1,705 Posts
Main Draw

(1/wc)Carraz vs. Tourte
(wc)Auradou vs. Q

Renevand vs. Audouy
(6)Bloomfield vs. (wc)Ranoldi

(4)Pequery vs. Lugassy
Ivanov-Smolensky vs. (wc)Sidorenko

Balleret vs. Q
(8)Marx vs. Q

(5)Korolev vs. Q
Bachelot vs. Hammer

Junaid vs. Q
(3)Guez vs. Q

(7)Auckland vs. Childs
Q vs. Q

Valent vs. Q
(2)Roger-Vasselin vs. Morel
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
France F14 qualifying
September 19-25, 2005

Singles
Seeds: (cut: Yoann Chabrol - NR)
1. Joseph Sirianni
2. Phillip Simmonds
3. Julien Maes
4. Tobias Clemens
5. Julien Maigret
6. Adrian Mannarino
7. Olivier Charroin
8. Antoine Benneteau
9. Olivier Renavand
10. Floris Kilian
11. Ivan Vukovic
12. Baptiste Dupuy
13. Jean-Baptiste Robin
14. Pierrick Ysern
15. Manuel Soumet
16. Romain Hardy

First Round
(1)Joseph Sirianni (AUS) d. Yohan Batifoulier (FRA) 5-7 6-0 6-1
Tom van Ooij (NED) d. Jeremy Lenchantin (FRA) 6-1 2-6 6-4
Nicolas Lenchantin (FRA) d. Morgan Richard (FRA) 6-4 1-6 6-3
(15)(WC)Manuel Soumet (FRA) d. Vincent Millot (FRA) 7-5 5-7 7-5
(2)Phillip Simmonds (USA) d. Sebastian Maigret (FRA) 6-1 6-0
Renaud Rocher (FRA) d. Adrien Maigret (FRA) 7-6(5) 2-6 6-4
(WC)Vincent Leveque (FRA) d. Olivier Tauma (FRA) 2-6 6-2 6-3
(9)Olivier Renavand (FRA) d. (WC)Christophe Damiens (FRA) 6-1 6-2
(3)Julien Maes (FRA) d. Yoann Chabrol (FRA) 6-1 6-1
Romain Jouan (FRA) d. Maxime Bonami (BRA) 7-5 6-0
Rudy Coco (FRA) d. Steeve Noblecourt (FRA) 6-3 6-4
(16)Romain Hardy (FRA) d. Jean-Baptiste Dupuy (FRA) 6-4 7-6(2)
(4)Tobias Clemens (GER) d. Stephane Jouanny (FRA) 6-2 6-2
Jerome Almagrida (FRA) d. Mathieu Prouvost (FRA) 6-2 6-2
Frederic Petitjean (FRA) d. Jeremy Charton (FRA) 6-1 6-4
Sebastien Deridder (FRA) d. (11)Ivan Vukovic (CRO) 6-2 6-2
(5)Julien Maigret (FRA) d. Bertrand Chaudron (FRA) 6-1 6-1
Yannick Jankovits (FRA) d. Baptiste Bayet (FRA) 6-4 7-6(2)
Eddy Chala (FRA) d. Romain Boumessata (FRA) 3-6 6-1 6-2
(10)Floris Kilian (NED) d. Maxime Chadorge (FRA) 6-2 6-3
(6)Adrian Mannarino (FRA) d. Jeremie Drean (FRA) 6-3 6-3
Eric Basica (USA) d. Yann Auradou (FRA) 6-1 6-3
Christophe Lenzi (FRA) d. Laurent Rochette (FRA) 6-1 6-1
(12)Baptiste Dupuy (FRA) d. Tim Doan-Dinh (FRA) 6-2 6-0
(7)Olivier Charroin (FRA) d. Jerome Inzerillo (FRA) 6-3 3-6 6-3
Gustave Diep (FRA) d. Ron Hinzmann (GER) 7-5 6-3
Mahtieu Dehaine (FRA) d. Ajay Selvaraj (IND) 6-1 6-1
(13)Jean-Baptiste Robin (FRA) d. Antoine Tassart (FRA) 6-4 6-4
(8)(WC)Antoine Benneteau (FRA) d. David Sidbon (FRA) 6-2 6-7(5) 6-2
Francois de Puydt (FRA) d. Cyril Hervieux (FRA) 7-6(5) 7-6(7)
Swen Swinnen (SUI) d. Philippe-Albin de Bonnevie (FRA) 6-2 7-5
Boris Obama (FRA) d. (14)Pierrick Ysern (FRA) 7-5 6-4

Second Round
(1)Joseph Sirianni (AUS) d. Tom van Ooij (NED) 6-2 6-1
(15)(WC)Manuel Soumet (FRA) d. Nicolas Lenchantin (FRA) 6-3 6-1
(2)Phillip Simmonds (USA) d. Renaud Rocher (FRA) 7-6(3) 6-4
(9)Olivier Renavand (FRA) d. (WC)Vincent Leveque (FRA) 6-0 6-3
(3)Julien Maes (FRA) d. Romain Jouan (FRA) 4-6 6-4 6-2
Rudy Coco (FRA) d. (16)Romain Hardy (FRA) 6-2 6-4
(4)Tobias Clemens (GER) d. Jerome Almagrida (FRA) 6-4 6-1
Sebastien Deridder (FRA) d. Frederic Petitjean (FRA) 6-0 6-1
(5)Julien Maigret (FRA) d. Yannick Jankovits (FRA) 6-0 6-2
(10)Floris Kilian (NED) d. Eddy Chala (FRA) 6-1 6-4
(6)Adrian Mannarino (FRA) d. Eric Basica (USA) 6-4 3-6 6-4
(12)Baptiste Dupuy (FRA) d. Christophe Lenzi (FRA) 6-3 6-3
(7)Olivier Charroin (FRA) d. Gustave Diep (FRA) 6-3 6-2
(13)Jean-Baptiste Robin (FRA) d. Mahtieu Dehaine (FRA) 7-6(2) 6-4
(8)(WC)Antoine Benneteau (FRA) d. Francois de Puydt (FRA) 7-5 7-6(1)
Swen Swinnen (SUI) d. Boris Obama (FRA) 7-6(5) 1-6 6-3

Qualifying Round
........
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
Qualifying Round
(1)Joseph Sirianni (AUS) d. (15)(WC)Manuel Soumet (FRA) 6-4 6-4
(2)Phillip Simmonds (USA) d. (9)Olivier Renavand (FRA) 6-3 6-4
(3)Julien Maes (FRA) d. Rudy Coco (FRA) 6-7(4) 6-4 6-4
(4)Tobias Clemens (GER) d. Sebastien Deridder (FRA) 6-4 6-2
(5)Julien Maigret (FRA) d. (10)Floris Kilian (NED) 6-1 3-6 7-6(5)
(6)Adrian Mannarino (FRA) d. (12)Baptiste Dupuy (FRA) 6-4 6-3
(7)Olivier Charroin (FRA) d. (13)Jean-Baptiste Robin (FRA) 6-3 6-2
(8)(WC)Antoine Benneteau (FRA) d. Swen Swinnen (SUI) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
France F14 - Ville de Plaisir-Trophée BNP Paribas
Plaisir, France
September 19-25, 2005
Surface: Hard (Indoor)
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$15,000+H

Singles
Seeds: (cut: Clement Morel - 548)
1. Gregory Carraz
2. Edouard Roger-Vasselin
3. David Guez
4. Jean-Michel Pequery
5. Evgueni Korolev
6. Richard Bloomfield
7. James Auckland
8. Philipp Marx

First Round
Nicolas Tourte (FRA) d. (1)(WC)Gregory Carraz (FRA) 6-4 6-4
(q)Julien Maigret (FRA) d. (WC)Marc-Thierry Auradou (FRA) 6-2 6-2
Nicolas Renavand (FRA) d. Xavier Audouy (FRA) 6-3 6-2
(6)Richard Bloomfield (GBR) d. (WC)Baptiste Ranoldi (FRA) 6-3 6-4
(4)Jean-Michel Pequery (FRA) d. Gary Lugassy (FRA) 5-7 6-1 6-2
Kirill Ivanov-Smolensky (RUS) d. (WC)Alexandre Sidorenko (FRA) 6-3 6-4
Benjamin Balleret (MON) d. (q)Olivier Charroin (FRA) 6-2 3-6 7-6(6)
(8)Philipp Marx (GER) d. (q)Tobias Clemens (GER) 6-3 4-6 6-3
(5)Evgueni Korolev (RUS) d. (q)Phillip Simmonds (USA) 7-5 7-6(4)
Jean-Francois Bachelot (FRA) d. Philipp Hammer (GER) 6-2 6-4
Rameez Junaid (AUS) d. (LL)Olivier Renavand (FRA) 7-6(4) 6-3
(3)David Guez (FRA) d. (q)Joseph Sirianni (AUS) 6-0 6-0
(7)James Auckland (GBR) d. Lee Childs (GBR) 6-2 5-4 ret.
(q)Antoine Benneteau (FRA) d. (q)Adrian Mannarino (FRA) 6-2 6-3
Roman Valent (SUI) d. (q)Julien Maes (FRA) 6-0 4-6 6-2
(2)Edouard Roger-Vasselin (FRA) d. Clement Morel (FRA) 6-4 6-7(3) 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #8
Second Round
Nicolas Tourte (FRA) d. (q)Julien Maigret (FRA) 7-6(4) 6-3
Nicolas Renavand (FRA) d. (6)Richard Bloomfield (GBR) 5-7 6-4 6-4
(4)Jean-Michel Pequery (FRA) d. Kirill Ivanov-Smolensky (RUS) 6-0 6-0
(8)Philipp Marx (GER) d. Benjamin Balleret (MON) 6-1 3-0 ret.


To be played:
(5)Evgueni Korolev (RUS) vs Jean-Francois Bachelot (FRA)
(3)David Guez (FRA) vs Rameez Junaid (AUS)
(7)James Auckland (GBR) vs (q)Antoine Benneteau (FRA)
(2)Edouard Roger-Vasselin (FRA) vs Roman Valent (SUI)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #9
Doubles
Seeds: (cut: Sirianni/Van Ooij - 560/NR)
1. Jean-Francois Bachelot/Edouar Roger-Vasselin
2. James Auckland/Lee Childs
3. Eric Butorac/Chris Drake
4. Rameez Junaid/Philipp Marx

First Round
(1)Jean-Francois Bachelot/Edouar Roger-Vasselin (FRA) d. Adrian Mannarino/Morgan Mannarino (FRA) 6-3 1-6 6-2
Jean-Baptiste Dupuy/Nicolas Tourte (FRA) d. Baptiste Dupuy/Julien Maes (FRA) 7-6(5) 7-5
(3)Eric Butorac/Chris Drake (USA) d. Richard Bloomfield/Tobias Clemens (GBR/GER) 7-6(5) 4-6 7-6(1)
Patrice Atias/David Guez (FRA) d. Olivier Charroin/Floris Kilian (FRA/NED) 6-4 6-4
(WC)Antoine Tassart/Olivier Tauma (FRA) d. Joseph Sirianni/Tom van Ooij (AUS/NED) 6-2 6-2
(4)Rameez Junaid/Philipp Marx (AUS/GER) d. (WC)Samuel Danchet/Magino Marvaux-Cochet (FRA) 6-0 6-2
Kirill Ivanov-Smolensky/Roman Valent (RUS/SUI) d. (WC)Julien Maigret/Steeve Noblecourt (FRA) 6-4 6-4
Alexandre Sidorenko/Kyle Spencer (FRA/GBR) d. (2)James Auckland/Lee Childs (GBR) w/o
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #10
Second Round
Nicolas Tourte (FRA) d. (q)Julien Maigret (FRA) 7-6(4) 6-3
Nicolas Renavand (FRA) d. (6)Richard Bloomfield (GBR) 5-7 6-4 6-4
(4)Jean-Michel Pequery (FRA) d. Kirill Ivanov-Smolensky (RUS) 6-0 6-0
(8)Philipp Marx (GER) d. Benjamin Balleret (MON) 6-1 3-0 ret.
Jean-Francois Bachelot (FRA) d. (5)Evgueni Korolev (RUS) 6-1 6-4
(3)David Guez (FRA) d. Rameez Junaid (AUS) 4-6 7-6(4) 6-4
(7)James Auckland (GBR) d. (q)Antoine Benneteau (FRA) 6-3 6-3
Roman Valent (SUI) d. (2)Edouard Roger-Vasselin (FRA) 3-6 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #11
Quarterfinals
Nicolas Tourte (FRA) d. Nicolas Renavand (FRA) 6-3 6-3
(8)Philipp Marx (GER) d. (4)Jean-Michel Pequery (FRA) 7-6(1) 6-1
Jean-Francois Bachelot (FRA) d. (3)David Guez (FRA) 6-2 6-3
Roman Valent (SUI) d. (7)James Auckland (GBR) 7-5 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Quarterfinals
(1)Jean-Francois Bachelot/Edouar Roger-Vasselin (FRA) d. Jean-Baptiste Dupuy/Nicolas Tourte (FRA) 6-3 6-3
(3)Eric Butorac/Chris Drake (USA) d. Patrice Atias/David Guez (FRA) 6-3 7-6(3)
(4)Rameez Junaid/Philipp Marx (AUS/GER) d. (WC)Antoine Tassart/Olivier Tauma (FRA) 6-2 6-4
Alexandre Sidorenko/Kyle Spencer (FRA/GBR) d. Kirill Ivanov-Smolensky/Roman Valent (RUS/SUI) 6-1 6-1

Semifinals
(3)Eric Butorac/Chris Drake (USA) d. (1)Jean-Francois Bachelot/Edouar Roger-Vasselin (FRA) 6-4 6-3
(4)Rameez Junaid/Philipp Marx (AUS/GER) d. Alexandre Sidorenko/Kyle Spencer (FRA/GBR) 7-6(4) 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #13
Semifinals
(8)Philipp Marx (GER) d. Nicolas Tourte (FRA) 4-6 7-6(5) 6-2
Roman Valent (SUI) d. Jean-Francois Bachelot (FRA) 7-6(4) 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #15
Semifinals
(3)Eric Butorac/Chris Drake (USA) d. (1)Jean-Francois Bachelot/Edouar Roger-Vasselin (FRA) 6-4 6-3
(4)Rameez Junaid/Philipp Marx (AUS/GER) d. Alexandre Sidorenko/Kyle Spencer (FRA/GBR) 7-6(4) 6-4

Finals
(4)Rameez Junaid/Philipp Marx (AUS/GER) d. (3)Eric Butorac/Chris Drake (USA) 7-5 6-4
 
1 - 15 of 15 Posts
Top