Mens Tennis Forums banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
FRANCE F13

City : Bourg-en-Bresse, France
Date : 06 July - 12 July 2015
Prize Money : 15.000$ + H
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Boris Pashanski (SRB)

Entry List

1 Vincent MILLOT (FRA) 209
2 David GUEZ (FRA) 222
3 Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 235
4 Jonathan EYSSERIC (FRA) 280
5 Alexis MUSIALEK (FRA) 282
6 Gianni MINA (FRA) 298
7 Constant LESTIENNE (FRA) 309
8 Maxime TEIXEIRA (FRA) 362
9 Daniil MEDVEDEV (RUS) 381
10 Gleb SAKHAROV (FRA) 467
11 Filip PELIWO (CAN) 468
12 Sadio DOUMBIA (FRA) 641
13 Elie ROUSSET (FRA) 661
14 Adrien PUGET (FRA) 671
15 Medy CHETTAR (FRA) 706
16 Fabien REBOUL (FRA) 819
17 Thomas GRINBERG (FRA) 876
18 Teri GROLL (FRA) 897
19 Thomas GIRAUDEAU (FRA) 996
20 Zhizhen ZHANG (CHN) 1039

21 (Q) Thomas LE BOULCH (FRA) 1102
22 (Q) Alexandre MASSA (FRA) 1366
23 (Q) Nino PORTALES (FRA) 1651
24 (Q) Lucas BOUQUET (FRA) 1991
25 (Q) Ugo BLANCHET (FRA)
26 (Q) Adrien GOMBOCZ (FRA)
27 (Q) Arthur LIBAUD (FRA)
28 (Q) Florian NICOUD (FRA)

29 (wc) Guillaume RUFIN (FRA) 326
30 (wc) Florian REYNET (FRA) 1059
31 (wc) Evan FURNESS (FRA) 2030
32 (wc) Ugo HUMBERT (FRA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: France F13 [July 06 | Bourg-en-Bresse | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Morgan Bourbon (FRA/1) vs. Bye
Kevin Valentine (USA) vs. Bye
Florian Nicoud (FRA) d. David Emery (SUI) 6-3 3-6 6-3
Bastien Kolly (SUI) d. Benjamin Fuenzalida (CHI) 6-0 6-0

Thomas Le Boulch (FRA/2) vs. Bye
Tony Bourcet (FRA) d. Jordan Ruivo (FRA) 4-6 6-2 7-6(2)
Loic Payraudeau (SUI) d. Michael Dubecq (FRA) 6-1 6-1
Constantin Bittoun Kouzmine (FRA) d. Nathaniel Seyler (FRA) 6-1 7-6(7)

Victor Girat Magin (FRA/3) vs. Bye
Rayane Roumane (FRA) d. Lucas Gonzalez (FRA) 7-6(3) 6-1
Mayeul Darras (FRA) d. Lois Castellon (REU) 7-5 7-6(1)
Arthur Libaud (FRA) d. Matthieu Bolot (FRA) 6-0 6-4

Alexandre Massa (FRA/4) vs. Bye
Paolo Dagnino (ITA) vs. Bye
Yann Wojcik (SUI) d. Jean-Matthieu Prompt (FRA) 6-2 6-0
Guillaume Cappeau (FRA) d. Umberto Giovannini (ITA) 6-1 6-1

Keivon Tabrizi (SUI/5/wc) vs. Bye
Bastian Parada (CHI) d. Hugo Pierre (FRA) 6-2 6-1
Ugo Blanchet (FRA) d. Yannick Christmann (FRA) 6-1 4-6 6-1
Florian Clemares (FRA) d. James Giovannini (USA) 6-0 6-0

Nino Portales (FRA/6) vs. Bye
Niccolo Solpi (ITA) vs. Bye
Thomas Laurent (FRA) d. Thibaut Belberka (FRA) 6-2 6-1
Quentin Coulaud (FRA) d. Marc Algeri (FRA) 6-0 6-3

Lofo Ramiaramanana (MAD/7) vs. Bye
Paul-Antoine Quilichini (FRA) d. David Sidbon (FRA) 6-3 7-5
Adrien Gombocz (FRA) d. Jeremias Lima-Perez (ESP) 6-1 6-1
Aria Harajchi (SUI/10) vs. Bye

Lucas Bouquet (FRA/8) vs. Bye
Jonathan Gomont (FRA) vs. Bye
Pierre Montrieul (FRA) d. Nathan Seateun (FRA) 7-5 7-6(6)
Vincent Suillerot (FRA/9) vs. Bye


2nd Round

Morgan Bourbon (FRA/1) d. Kevin Valentine (USA) 6-1 6-2
Florian Nicoud (FRA) d. Bastien Kolly (SUI) 6-1 6-0

Thomas Le Boulch (FRA/2) d. Tony Bourcet (FRA) 6-2 6-4
Constantin Bittoun Kouzmine (FRA) d. Loic Payraudeau (SUI) 6-4 6-0

Victor Girat Magin (FRA/3) d. Rayane Roumane (FRA) 7-5 7-5
Arthur Libaud (FRA) d. Mayeul Darras (FRA) 7-6(4) 6-3

Alexandre Massa (FRA/4) d. Paolo Dagnino (ITA) 3-6 7-6(3) 6-3
Yann Wojcik (SUI) d. Guillaume Cappeau (FRA) 6-3 6-4

Bastian Parada (CHI) d. Keivon Tabrizi (SUI/5/wc) 6-7(5) 6-4 6-2
Ugo Blanchet (FRA) d. Florian Clemares (FRA) 6-3 7-6(2)

Nino Portales (FRA/6) d. Niccolo Solpi (ITA) 6-1 6-0
Quentin Coulaud (FRA) d. Thomas Laurent (FRA) 6-4 7-5

Paul-Antoine Quilichini (FRA) d. Lofo Ramiaramanana (MAD/7) 2-6 6-3 6-1
Adrien Gombocz (FRA) d. Aria Harajchi (SUI/10) 6-2 6-3

Lucas Bouquet (FRA/8) d. Jonathan Gomont (FRA) 7-6(3) 6-4
Vincent Suillerot (FRA/9) d. Pierre Montrieul (FRA) 6-7(4) 6-2 6-4


Final Round

Florian Nicoud (FRA) d. Morgan Bourbon (FRA/1) 6-4 6-1
Thomas Le Boulch (FRA/2) d. Constantin Bittoun Kouzmine (FRA) 6-4 5-7 6-4
Arthur Libaud (FRA) d. Victor Girat Magin (FRA/3) 6-3 6-2
Alexandre Massa (FRA/4) d. Yann Wojcik (SUI) 6-4 6-3
Ugo Blanchet (FRA) d. Bastian Parada (CHI) 6-2 6-3
Nino Portales (FRA/6) d. Quentin Coulaud (FRA) 6-3 6-4
Adrien Gombocz (FRA) d. Paul-Antoine Quilichini (FRA) 6-0 6-3
Lucas Bouquet (FRA/8) d. Vincent Suillerot (FRA/9) 7-5 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: France F13 [July 06 | Bourg-en-Bresse | Clay]

Doubles

1st Round

J.Eysseric / A.Sidorenko (FRA/1) vs. Bye
C.Bittoun Kouzmine / L.Ramiaramanana (FRA/MAD) d. M.Bourbon / A.Massa (FRA) 6-0 5-7 10-7
T.Giraudeau / A.Puget (FRA) d. B.Fuenzalida / B.Parada (CHI) 6-0 6-1
G.Mina / E.Rousset (FRA/3) d. T.Grinberg / V.Suillerot (FRA) 6-4 6-3

D.Medvedev / Z.Zhang (RUS/CHN/4) d. T.Groll / T.Le Boulch (FRA) 6-2 7-5
M.Chettar / A.Musialek (FRA) d. C.Lestienne / M.Rodrigues (FRA) 6-2 6-2
F.Clemares / A.Gombocz (FRA) d. T.Belberka / T.Lafleche (FRA) 6-2 6-3
F.Reboul / M.Teixeira (FRA/2) vs. Bye


Quarterfinal

C.Bittoun Kouzmine / L.Ramiaramanana (FRA/MAD) d. J.Eysseric / A.Sidorenko (FRA/1) w.o
G.Mina / E.Rousset (FRA/3) d. T.Giraudeau / A.Puget (FRA) 6-4 2-6 10-6
D.Medvedev / Z.Zhang (RUS/CHN/4) d. M.Chettar / A.Musialek (FRA) 6-1 6-3
F.Reboul / M.Teixeira (FRA/2) d. F.Clemares / A.Gombocz (FRA) 6-2 2-6 10-5


Semifinal

G.Mina / E.Rousset (FRA/3) d. C.Bittoun Kouzmine / L.Ramiaramanana (FRA/MAD) 6-2 7-5
F.Reboul / M.Teixeira (FRA/2) d. D.Medvedev / Z.Zhang (RUS/CHN/4) 6-1 7-5


FINAL

F.Reboul / M.Teixeira (FRA/2) d. G.Mina / E.Rousset (FRA/3) 7-6(5) 4-6 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: France F13 [July 06 | Bourg-en-Bresse | Clay]

Main Draw

1st Round

Jordi Samper-Montaña (ESP/1) d. Teri Groll (FRA) 6-0 6-4
Daniil Medvedev (RUS) d. Nino Portales (FRA/Q) 6-2 7-5
Florian Reynet (FRA/wc) d. Evan Furness (FRA/wc) 7-6(4) 6-2
Gianni Mina (FRA/6) d. Elie Rousset (FRA) 6-1 6-4

Sadio Doumbia (FRA) d. David Guez (FRA/3) 6-2 6-3
Filip Peliwo (CAN) d. Thomas Grinberg (FRA) 3-6 6-4 7-6(5)
Adrien Puget (FRA) d. Arthur Libaud (FRA/Q) 6-2 6-0
Constant Lestienne (FRA/7) d. Fabien Reboul (FRA) 7-6(2) 6-2

Guillaume Rufin (FRA/8/wc) d. Ugo Humbert (FRA/wc) 6-2 7-6(3)
Gleb Sakharov (FRA) d. Ugo Blanchet (FRA/Q) 6-1 6-1
Thomas Giraudeau (FRA) d. Alexandre Massa (FRA/Q) 6-4 7-6(4)
Jonathan Eysseric (FRA/4) d. Thomas Le Boulch (FRA/Q) 6-2 6-1

Alexis Musialek (FRA/5) d. Lucas Bouquet (FRA/Q) 6-0 6-3
Zhizhen Zhang (CHN) d. Maxime Teixeira (FRA) 6-0 6-2
Adrien Gombocz (FRA/Q) d. Florian Nicoud (FRA/Q) 6-1 6-0
Vincent Millot (FRA/2) d. Medy Chettar (FRA) 5-7 6-0 6-3


2nd Round

Jordi Samper-Montaña (ESP/1) d. Daniil Medvedev (RUS) 6-3 6-4
Florian Reynet (FRA/wc) d. Gianni Mina (FRA/6) 6-0 4-6 6-4
Sadio Doumbia (FRA) d. Filip Peliwo (CAN) 4-6 6-1 7-5
Constant Lestienne (FRA/7) d. Adrien Puget (FRA) 4-6 7-6(3) 6-1

Guillaume Rufin (FRA/8/wc) d. Gleb Sakharov (FRA) 3-6 6-3 6-3
Jonathan Eysseric (FRA/4) d. Thomas Giraudeau (FRA) 6-2 0-6 6-4
Zhizhen Zhang (CHN) d. Alexis Musialek (FRA/5) 6-7(5) 6-3 6-4
Vincent Millot (FRA/2) d. Adrien Gombocz (FRA/Q) 6-4 6-3


Quarterfinal

Jordi Samper-Montaña (ESP/1) d. Florian Reynet (FRA/wc) 6-1 6-3
Sadio Doumbia (FRA) d. Constant Lestienne (FRA/7) 6-3 6-4
Jonathan Eysseric (FRA/4) d. Guillaume Rufin (FRA/8/wc) 6-2 1-6 6-4
Zhizhen Zhang (CHN) d. Vincent Millot (FRA/2) 6-4 1-6 4-1 ret.


Semifinal

Jordi Samper-Montaña (ESP/1) d. Sadio Doumbia (FRA) 4-6 6-0 6-3
Zhizhen Zhang (CHN) d. Jonathan Eysseric (FRA/4) 6-2 3-6 6-3


FINAL

Jordi Samper-Montaña (ESP/1) d. Zhizhen Zhang (CHN) 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
68,134 Posts
Re: France F13 [July 06 | Bourg-en-Bresse | Clay]

peliwo here, and not even seeded...wow
 

·
Registered
Joined
·
68,134 Posts
Re: France F13 [July 06 | Bourg-en-Bresse | Clay]

pepe :eek: :eek:
 

·
Registered
Joined
·
68,134 Posts
Re: France F13 [July 06 | Bourg-en-Bresse | Clay]

lestienne please win this
 
1 - 7 of 7 Posts
Top