Mens Tennis Forums banner

1 - 14 of 14 Posts

·
Registered
Joined
·
1,350 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Dates : 07 Jan to 13 Jan 2008
Venue : Santa Tecla, El Salvador, El Salvador
Surface : Clay

Entry List

1 POLANSKY, Peter CAN 344 1
2 AZZARO, Leonardo ITA 390 1
3 MCCLUNE, Michael USA 418 1
4 VOLANTE, Matteo ITA 478 1
5 SEATOR, Edward GBR 553 1
6 LUCHICI, Raian ROU 576 1
7 DRACOS, Benjamin FRA 758= 1
8 O'NEAL, Justin USA 788= 1
9 PASKVAN, Federico ARG 863= 1
10 LUCASSEN, Peter NED 889 1
11 PAIZ, Cristian GUA 927= 1
12 CICENIA, Miguel VEN 1020= 1
13 DAS, Jeffrey USA 1027= 1
14 VALVERDE, Juan-Manuel ARG 1097= 1
15 ECHAZU, Mauricio PER 1237= 1
16 POMEROY, Brad USA 1268= 1
17 YUNIS, Juan-Pablo ARG 1268= 1
18 KLINGEMANN, Christopher USA 1384= 1
19 OQUENDO, Uriel COL 1478= 1
20 BARTLETT, Alex USA 1478= 1

Alternantes

21 SINITSYN, Kirill CAN 1478= 1
22 RUIZ-ROSALES, Antonio MEX 1478= 1
23 ROMERO-TORRES, Amador ESP 1478= 1
24 NDLELA, Mlandeli ZIM 1478= 1
25 PALLARES-GONZALEZ, Michael-Ray DOM 1478= 2
26 CHANAKIRA, Tinotenda ZIM 1478= 1
27 BARTH, George USA 1478= 1
28 VUKOV, Stefano CRO 1478= 1
29 FANUCCI, Pietro ITA 1478= 1
30 SCHWANDT, Derek USA 1478= 1

KARO;
 

·
Registered
Joined
·
4,081 Posts
Hopefully Polanksy will do well here. I'm hoping that over the course of the year he'll be able to successfully make the transition from the Futures Circuit to the Challengers Series, and will establish himself on the latter tour.
He is the defending champion at this event, and won 4 futures titles in total during 2007.
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
El Salvador F1 qualifying
January 7-13, 2007

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Gaston Grimolizzi
2. Alexander Reichel
3. Jeremiah Fuller
4. Antonio Ruiz-Rosales
5. Amador Romero-Torres
6. Mlandel Ndlela
7. Stefano Vukov
8. Pietro Fanucci
9. Derek Schwandt
10. Gregory Gumbs

First Round
(1)Gaston Grimolizzi (ARG) bye
Cesar Escobar (ESA) bye
Jose Guillermo Paiz (GUA) vs Diego Castillo (GUA)
Matteo Tosi (ITA) vs Raul Nahim (ARG)
(2)Alexander Reichel (USA) bye
Christophe Nguyenm (USA) bye
Viju George (USA) vs German Ramirez (PAR)
Rodrigo Trald (BRA) vs Mason Fuller (USA)
(3)Jeremiah Fuller (USA) bye
Juan Carlos Ramirez (PAR) bye
Igor Rud (RUS) vs Gaetano Marrone (ITA)
Santiago Centeno (GUA) vs Ignacio Valls (ESP)
(4)Antonio Ruiz-Rosales (MEX) bye
Andrew Howe (AUS) bye
Joe Cooper (GBR) vs Gonzalo Tur (ARG)
Manuel Kaire (GUA) vs Benito Joseesa Suriano (ESA)
(5)Amador Romero-Torres (ESP) bye
Jim Sydney (USA) bye
Rafael Roman (ESA) vs Geoffrey Gehrke (USA)
Marco Sobarzo-Vignolo (CHI) vs Andrew Mateljan (USA)
(6)Mlandel Ndlela (ZIM) bye
Miguel Angel Solbes-Llorens (ESP) bye
Marco Atonio Rojas (BOL) vs Jonathan Solanas (ESP)
Rodrigo Alvarez (ARG) vs Mauricio Vallero-Payro (MEX)
(7)Stefano Vukov (CRO) bye
Rodolfo Bustamante (BRA) vs Mrio Esposito (GUA)
Jose Alvaro Ortiz (GUA) vs Moises Cardenas (PER)
(9)Derek Schwandt (USA) bye
(8)Pietro Fanucci (ITA) bye
Jonathan Bernay (ARG) vs Damian Kapitula (ARG)
Jean-Alexandre Salvatore Deprez (CAM) vs Garcia Edgar Pallares (ESP)
(10)Gregory Gumbs (FRA) bye
 

·
Registered
Joined
·
1,484 Posts

·
Registered
Joined
·
3,589 Posts
1st Round

Peter POLANSKY (CAN) (1) defeated Christopher KLINGEMANN (USA) 2-6 6-0 6-4
Marco-Antonio ROJAS (BOL) defeated Cristian PAIZ (GUA) 6-3 6-3
Alex BARTLETT (USA) defeated Uriel OQUENDO (COL) 4-6 6-4 6-4
Edward SEATOR (GBR) (6) defeated Derek SCHWANDT (USA) 6-4 7-5
Michael MCCLUNE (USA) (3) defeated Justin O'NEAL (USA) 6-4 6-3
Mauricio ECHAZU (PER) defeated Viju GEORGE (USA) 6-3 6-2
Jeffrey DAS (USA) defeated Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) 6-1 6-3
Gaston-Arturo GRIMOLIZZI (ARG) (8) defeated Edgar PALLARES-GARCIA (ESP) 6-1 6-2
Rafael AREVALO-GONZALEZ (ESA) (5) defeated Amador ROMERO-TORRES (ESP) 7-5 7-5
Gonzalo TUR (ARG) defeated Tulio DAVILA (GUA) 6-0 6-0
Juan-Pablo YUNIS (ARG) defeated Benjamin DRACOS (FRA) 6-4 6-1
Matteo VOLANTE (ITA) (4) defeated Marcelo AREVALO (ESA) 6-4 6-2
Raian LUCHICI (ROU) (7) defeated Peter LUCASSEN (NED) 4-6 6-2 6-3
Juan-Carlos RAMIREZ (PAR) defeated Miguel CICENIA (VEN) 4-6 6-2 7-5
Antonio RUIZ-ROSALES (MEX) defeated Juan-Manuel VALVERDE (ARG) 7-5 6-3
Leonardo AZZARO (ITA) (2) defeated Brad POMEROY (USA) 6-2 6-7(5) 6-0

2nd Round

Peter POLANSKY (CAN) (1) defeated Marco-Antonio ROJAS (BOL) 6-3 6-3
Edward SEATOR (GBR) (6) defeated Alex BARTLETT (USA) 7-6(5) 7-5
Michael MCCLUNE (USA) (3) defeated Mauricio ECHAZU (PER) 7-6(4) 7-6(2)
Gaston-Arturo GRIMOLIZZI (ARG) (8) defeated Jeffrey DAS (USA) 6-4 6-2
Rafael AREVALO-GONZALEZ (ESA) (5) defeated Gonzalo TUR (ARG) 6-2 6-2
Matteo VOLANTE (ITA) (4) defeated Juan-Pablo YUNIS (ARG) 7-6(1) 6-3
Raian LUCHICI (ROU) (7) defeated Juan-Carlos RAMIREZ (PAR) 6-1 6-2
Leonardo AZZARO (ITA) (2) defeated Antonio RUIZ-ROSALES (MEX) 4-6 7-6(4) 6-2

Quarterfinal

Edward SEATOR (GBR) (6) defeated Peter POLANSKY (CAN) (1) 6-2 2-6 6-3
Michael MCCLUNE (USA) (3) defeated Gaston-Arturo GRIMOLIZZI (ARG) (8) 4-6 7-5 6-3
Matteo VOLANTE (ITA) (4) defeated Rafael AREVALO-GONZALEZ (ESA) (5) 7-5 6-7(5) 6-4
Leonardo AZZARO (ITA) (2) defeated Raian LUCHICI (ROU) (7) 6-3 6-1

Semifinal

Edward SEATOR (GBR) (6) Vs Michael MCCLUNE (USA) (3)
Matteo VOLANTE (ITA) (4) Vs Leonardo AZZARO (ITA) (2)
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
First Round
(1)Leonardo Azzaro/Pietro Fanucci (ITA) d. Benjamin Dracos/Gregory Gumbs (FRA) 6-1 6-1
Miguel Cicenia/Juan Martin Valverde (VEN/ARG) d. (WC)Tulio Davila/Christopher Diaz (GUA) 6-4 6-2
Justin O'Neal/Derek Schwandt (USA) d. (3)Edward Seator/Matteo Volante (GBR/ITA) 6-2 7-6(4)
A.J. Bartlett/Jeffrey Das (USA) d. Peter Lucassen/Amador Romero-Torres (NED/ESP) 6-4 7-6(3)
Mauricio Echazu/Cristian Paiz (PER/GUA) d. (WC)Santiago Centeno/Benito Suriano (GUA/ESA) 6-3 6-3
Cristobal Aguirre/Juan Pablo Yunis (ARG) d. (4)Michael McClune/Peter Polansky (USA/CAN) 7-5 6-4
Marcelo Arevalo/Rafael Arevalo (ESA) d. (ALT)Geoff Gehrke/Uriel Oquendo (USA/COL) 6-1 6-1
(2)Raian Luchici/Brad Pomeroy (ROU/USA) d. (WC)Jonathan Bernay/Gonzalo Tur (ARG) 6-3 7-5
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Quarterfinals
(1)Leonardo Azzaro/Pietro Fanucci (ITA) d. Miguel Cicenia/Juan Martin Valverde (VEN/ARG) 4-6 6-3 (10-5)
Justin O'Neal/Derek Schwandt (USA) d. A.J. Bartlett/Jeffrey Das (USA) 4-6 6-3 (10-4)
Cristobal Aguirre/Juan Pablo Yunis (ARG) d. Mauricio Echazu/Cristian Paiz (PER/GUA) 3-6 6-3 (10-5)
(2)Raian Luchici/Brad Pomeroy (ROU/USA) d. Marcelo Arevalo/Rafael Arevalo (ESA) 6-3 3-6 (10-8)
 
1 - 14 of 14 Posts
Top