Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,316 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
EGYPT F38

City : Cairo, Egypt
Date : 11-17 December 2017
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Laslo Urrutia Fuentes (CHI)

Entry List

1 Youssef HOSSAM (EGY) 292
2 Mario VILELLA MARTINEZ (ESP) 403
3 Thomas STATZBERGER (AUT) 506
4 Arjun KADHE (IND) 613
5 Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) 630
6 Jordan CORREIA (BRA) 747
7 Issam Haitham TAWEEL (EGY) 753
8 Aryan GOVEAS (IND) 759
9 Mazen OSAMA (EGY) 906
10 Sherif SABRY (EGY) 911
11 Oleksandr BIELINSKYI (UKR) 916
12 Simon CARR (IRL) 927
13 Pavel KRAINIK (CAN) 936
14 Daniil ZARICHANSKYY (UKR) 1019
15 Karol DRZEWIECKI (POL) 1101
16 David SZINTAI (HUN) 1149
17 Alexander WEIS (ITA) 1153
18 Neven KRIVOKUCA (CRO) 1206
19 Giovanni SAMAHA (LBN) 1222
20 Szymon WALKOW (POL) 1232

21 (Q) Olexiy KOLISNYK (UKR) 640
22 (Q) Oleg KHOTKOV (UKR) 795
23 (Q) Mateusz KOWALCZYK (POL) 1454
24 (Q) Moritz TROCKER (ITA) 1466
25 (Q) Washi GERVAIS (CAN) 1566
26 (Q) Roman BOYCHUK (UKR) 1707
27 (Q) Manfred FELLIN (ITA) 1918
28 (Q) Dominik BARTON (CZE)

29 (wc) Diego MATOS (BRA)
30 (wc) Pietro MIKI (GRE)
31 (wc) Kevin PORTMANN (ITA)
32 (wc) Garry TOKAS (IND)
 

·
Moderator
Joined
·
15,316 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Egypt F38 [December 11 | Cairo | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Olexiy Kolisnyk (UKR/1) vs. Bye
Aleksa Djordjevic (SRB) vs. Bye
Youssef Nabil (EGY/wc) d. Dmytro Slyepkan (UKR) 6-3 6-2
Sufyan Elgalal (LBA) vs. Bye

Oleg Khotkov (UKR/2) vs. Bye
Tristan Da Lio (FRA) vs. Bye
Adrian Exposito (ESP) d. Robert Ziganshin (RUS) 6-4 ret.
Sergiu Darie Medesan (ROU) vs. Bye

Mateusz Kowalczyk (POL/3) vs. Bye
Aser Mahmoud (EGY/wc) vs. Bye
Ivan Anikanov (UKR) d. Adham Gaber (EGY/wc) 4-6 7-6(6) 7-6(3)
Mwendwa Mbithi (USA) vs. Bye

Moritz Trocker (ITA/4) vs. Bye
Alexandros Dinopoulos (GRE) d. Anwar Elkamony (EGY) 6-0 6-0
Yacoub Makzoume (SYR) vs. Bye
Illya Sarafyn (UKR) vs. Bye

Washi Gervais (CAN/5) vs. Bye
Omar Elkadi (EGY/wc) vs. Bye
Bogdan Bajic (SRB) d. Makram Ragheb (EGY/wc) 6-0 6-2
Slavko Bjelica (SRB) vs. Bye

Lukasz Kozielski (POL/6) vs. Bye
Ashraf El Sayed (EGY/wc) d. Daiki Ishii (JPN) 6-1 6-0
Dominik Barton (CZE) d. Michal Lusovsky (CZE) 6-2 6-3
Anze Loviscek (SLO) vs. Bye

Erroll Lawrence (USA/7) vs. Bye
Michal Skonieczny (POL) d. Terence Atmane (FRA) 6-7(7) 6-4 7-5
Faris Zakaryia (EGY/wc) vs. Bye
Manfred Fellin (ITA/10) vs. Bye

Roman Boychuk (UKR/8) vs. Bye
Nicolas Carlone (ITA) d. Mousa Alkotop (JOR) 6-1 6-0
Hassan Bassel (EGY) d. Joseph W. Van Meter (USA) 6-4 6-4
Jonathan Morr (GER/9) vs. Bye


2nd Round

Olexiy Kolisnyk (UKR/1) d. Aleksa Djordjevic (SRB) 6-3 2-6 7-5
Youssef Nabil (EGY/wc) d. Sufyan Elgalal (LBA) 6-2 6-1

Oleg Khotkov (UKR/2) d. Tristan Da Lio (FRA) 6-1 6-0
Adrian Exposito (ESP) d. Sergiu Darie Medesan (ROU) 6-2 6-1

Mateusz Kowalczyk (POL/3) d. Aser Mahmoud (EGY/wc) 6-1 6-0
Ivan Anikanov (UKR) d. Mwendwa Mbithi (USA) 6-4 6-2

Moritz Trocker (ITA/4) d. Alexandros Dinopoulos (GRE) 6-2 2-0 ret.
Yacoub Makzoume (SYR) d. Illya Sarafyn (UKR) 6-0 6-1

Washi Gervais (CAN/5) d. Omar Elkadi (EGY/wc) 6-3 6-4
Bogdan Bajic (SRB) d. Slavko Bjelica (SRB) w.o

Lukasz Kozielski (POL/6) d. Ashraf El Sayed (EGY/wc) 7-6(8) 6-1
Dominik Barton (CZE) d. Anze Loviscek (SLO) 3-0 ret.

Michal Skonieczny (POL) d. Erroll Lawrence (USA/7) 6-3 6-2
Manfred Fellin (ITA/10) d. Faris Zakaryia (EGY/wc) 6-4 6-1

Roman Boychuk (UKR/8) d. Nicolas Carlone (ITA) 6-3 6-0
Jonathan Morr (GER/9) d. Hassan Bassel (EGY) 7-6(3) 6-2


Final Round

Olexiy Kolisnyk (UKR/1) d. Youssef Nabil (EGY/wc) 6-2 6-3
Oleg Khotkov (UKR/2) d. Adrian Exposito (ESP) 7-6(5) 3-6 6-4
Mateusz Kowalczyk (POL/3) d. Ivan Anikanov (UKR) 6-2 6-4
Moritz Trocker (ITA/4) d. Yacoub Makzoume (SYR) 7-6(4) 7-6(6)
Washi Gervais (CAN/5) d. Bogdan Bajic (SRB) 6-3 7-5
Dominik Barton (CZE) d. Lukasz Kozielski (POL/6) 7-5 7-5
Manfred Fellin (ITA/10) vs. Michal Skonieczny (POL) 4-6 6-0 7-5
Roman Boychuk (UKR/8) d. Jonathan Morr (GER/9) 1-6 6-4 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
15,316 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Egypt F38 [December 11 | Cairo | Clay]

Doubles

1st Round

K.Drzewiecki / S.Walkow (POL/1) d. I.Krivic / N.Krivokuca (CRO) 6-4 6-2
D.Matos / G.Samaha (BRA/LBN/wc) d. B.Bajic / A.Djordjevic (SRB/wc) 6-0 7-5
O.Bielinskyi / R.Slobodchikov (UKR/RUS) d. W.Gervais / M.Trocker (CAN/ITA) 6-4 5-7 10-3
J.Correia / M.Vilella Martinez (BRA/ESP/3) d. Y.Hossam / M.Osama (EGY) 6-2 6-2

P.Krainik / D.Zarichanskyy (CAN/UKR/4) d. M.Fellin / A.Weis (ITA) 7-6(6) 6-3
M.Kowalczyk / L.Kozielski (POL) d. R.Boychuk / O.Khotkov (UKR) 6-4 6-3
A.Goveas / A.Kadhe (IND) d. A.Elkamony / Y.Makzoume (EGY/SYR/wc) 6-0 6-0
T.Statzberger / D.Szintai (AUT/HUN) d. S.Sabry / I.Taweel (EGY/2) 6-1 6-3


Quarterfinal

K.Drzewiecki / S.Walkow (POL/1) d. D.Matos / G.Samaha (BRA/LBN/wc) 6-1 6-4
O.Bielinskyi / R.Slobodchikov (UKR/RUS) d. J.Correia / M.Vilella Martinez (BRA/ESP/3) 7-5 6-3
M.Kowalczyk / L.Kozielski (POL) d. P.Krainik / D.Zarichanskyy (CAN/UKR/4) 6-7(10) 6-3 10-6
A.Goveas / A.Kadhe (IND) d. T.Statzberger / D.Szintai (AUT/HUN) 6-1 6-2


Semifinal

O.Bielinskyi / R.Slobodchikov (UKR/RUS) d. K.Drzewiecki / S.Walkow (POL/1) 1-6 6-3 10-8
A.Goveas / A.Kadhe (IND) d. M.Kowalczyk / L.Kozielski (POL) 6-4 6-3


FINAL

A.Goveas / A.Kadhe (IND) d. O.Bielinskyi / R.Slobodchikov (UKR/RUS) 6-7(1) 6-1 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
15,316 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Egypt F38 [December 11 | Cairo | Clay]

Main Draw

1st Round

David Szintai (HUN) d. Youssef Hossam (EGY/1) 4-6 6-4 6-2
Oleksandr Bielinskyi (UKR) d. Alexander Weis (ITA) 6-4 3-6 6-2
Diego Matos (BRA/wc) d. Roman Boychuk (UKR/Q) 3-6 6-4 7-5
Jordan Correia (BRA/7) d. Washi Gervais (CAN/Q) 6-4 6-0

Thomas Statzberger (AUT/3) d. Garry Tokas (IND/wc) 6-2 6-2
Szymon Walkow (POL) d. Pietro Miki (GRE/wc) 6-1 6-1
Karol Drzewiecki (POL) d. Giovanni Samaha (LBN) 6-3 6-4
Ronald Slobodchikov (RUS/5) d. Kevin Portmann (ITA/wc) 6-0 6-2

Aryan Goveas (IND) d. Olexiy Kolisnyk (UKR/6/Q) 6-1 7-6(5)
Pavel Krainik (CAN) d. Oleg Khotkov (UKR/Q) 6-2 6-4
Dominik Barton (CZE/Q) d. Lukasz Kozielski (POL/L.L) 6-0 6-0
Arjun Kadhe (IND/4) d. Mazen Osama (EGY) 6-1 7-6(3)

Daniil Zarichanskyy (UKR) d. Issam Haitham Taweel (EGY/8) 6-4 6-1
Simon Carr (IRL) d. Neven Krivokuca (CRO) 6-1 7-5
Manfred Fellin (ITA/Q) d. Sherif Sabry (EGY) 5-7 6-3 6-4
Mario Vilella Martinez (ESP/2) d. Moritz Trocker (ITA/Q) 6-1 6-3

Lukasz Kozielski (POL/L.L) replaces Mateusz Kowalczyk (POL/Q)


2nd Round

Oleksandr Bielinskyi (UKR) d. David Szintai (HUN) 3-6 7-6(5) 6-2
Jordan Correia (BRA/7) d. Diego Matos (BRA/wc) 3-6 6-2 6-3
Thomas Statzberger (AUT/3) d. Szymon Walkow (POL) 6-4 6-4
Ronald Slobodchikov (RUS/5) d. Karol Drzewiecki (POL) 6-1 7-5

Pavel Krainik (CAN) d. Aryan Goveas (IND) 6-2 6-3
Dominik Barton (CZE/Q) d. Arjun Kadhe (IND/4) 6-2 6-4
Simon Carr (IRL) d. Daniil Zarichanskyy (UKR) 6-4 6-3
Mario Vilella Martinez (ESP/2) d. Manfred Fellin (ITA/Q) 6-1 6-3


Quarterfinal

Jordan Correia (BRA/7) d. Oleksandr Bielinskyi (UKR) 6-3 6-2
Ronald Slobodchikov (RUS/5) d. Thomas Statzberger (AUT/3) 4-6 6-2 4-1 ret.
Pavel Krainik (CAN) d. Dominik Barton (CZE/Q) 5-7 6-3 7-6(3)
Mario Vilella Martinez (ESP/2) d. Simon Carr (IRL) 6-3 6-1


Semifinal

Ronald Slobodchikov (RUS/5) d. Jordan Correia (BRA/7) 6-3 2-0 ret.
Mario Vilella Martinez (ESP/2) d. Pavel Krainik (CAN) 7-6(4) 6-1


FINAL

Mario Vilella Martinez (ESP/2) d. Ronald Slobodchikov (RUS/5) 6-4 7-6(5)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top