Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
EGYPT F27

City : Sharm El Sheikh, Egypt
Date : 12-18 November 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Roman Safiullin (RUS)

Entry List

1 David PEREZ SANZ (ESP) 341
2 Johan NIKLES (SUI) 583
3 Simone RONCALLI (ITA) 587
4 Vladyslav ORLOV (UKR) 735
5 Ryan NIJBOER (NED) 756
6 Luca PREVOSTO (ITA) 787
7 Alexander WEIS (ITA) 854
8 Duje AJDUKOVIC (CRO) 855
9 Sidane PONTJODIKROMO (NED) 856
10 Guy DEN HEIJER (NED) 860
11 Joy VIGANI (ITA) 943 P
12 Rimpei KAWAKAMI (JPN) 976
13 Daniel MICHALSKI (POL) 1027
14 Oleg KHOTKOV (UKR) 1056
15 Issam Haitham TAWEEL (EGY) 1083
16 Adam MOUNDIR (SUI) 1132
17 Kacper ZUK (POL) 1140
18 Sagadat AYAP (KAZ) 1144
19 Adrian ANDRZEJCZUK (POL) 1152
20 Naoki TAKEDA (JPN) 1192

21 (Q) Roman BOYCHUK (UKR) 1136
22 (Q) Moritz TROCKER (ITA) 1350
23 (Q) Francisco DIAS (POR) 1450
24 (Q) Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) 1580
25 (Q) Adham GABER (EGY) 1720
26 (Q) Cosmin ONTICA (ROU) 1727
27 (Q) Jannis KAHLKE (GER)
28 (Q) Lodewijk WESTSTRATE (NED)

29 (wc) Yann WOJCIK (POL) 1179
30 (wc) Adam BRONKA (AUS)
31 (wc) Ali DAWANI (BRN)
32 (wc) Jesper DE JONG (NED)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Egypt F27 [November 12 | Sharm El Sheikh | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Roman Boychuk (UKR/1) vs. Bye
Gokul Suresh (IND) d. Anatoliy Petrenko (UKR) 6-4 7-6(5)
Josh Silverstein (USA) d. Kevin Portmann (ITA) 6-2 6-2
Aleksei Khomich (BLR/9) vs. Bye

Tom Pisane (BEL/2) vs. Bye
Razvan Baiant (CAN) d. Yash Chaurasia (IND) 6-4 6-4
Lodewijk Weststrate (NED) d. Mattia Rossi (ITA) 6-2 6-4
Viacheslav Yulik (RUS/14) d. Wellington Bastos (BRA) 6-1 6-1

Bart Van Den Berg (NED/3) vs. Bye
Jannis Kahlke (GER) d. Jan Vehovec (SLO) 6-1 6-1
Naesar Jewoor (IND) d. Ignacio Barrios (ITA) 6-0 6-0
Ivan Krivic (CRO/11) d. Mark Stam (NED) 6-3 6-2

Anton Chekhov (RUS/4) vs. Bye
Amine Zraidi (MAR) d. Nikit Reddy (USA) 6-7(2) 7-5 7-5
Michal Mikula (POL) d. Yacoub Makzoume (SYR) 7-6(4) 6-3
Jordi Munoz-Abreu (VEN/10) vs. Bye

Moritz Trocker (ITA/5) vs. Bye
Rishi Reddy (IND) d. David Poole (AUS) 3-6 6-4 6-3
Marco De Rossi (SMR) d. Yohei Otsuka (JPN) 7-5 6-1
Prithvi Sekhar (IND/13) d. Volodymyr Malakhov (UKR) 6-4 4-6 6-3

Shamael Chaudhry (GBR/6) vs. Bye
Sergei Pogosian (RUS) d. Maximiliano Roman Mayorga (CHI) 6-3 6-2
Guhan Rajan (IND) d. Muhammad Ragy (EGY) 6-0 6-1
Adham Gaber (EGY/16) d. Yannick Lenaerts (BEL) 6-4 6-2

Andrea Borroni (ITA/7) vs. Bye
Dzianis Zharyn (BLR) d. Martin Borisiouk (BLR) 6-4 7-6(6)
Cosmin Ontica (ROU) d. Anwar Elkamony (EGY) 6-0 6-0
Davide Albertoni (ITA/15) d. Michal Skonieczny (POL) 6-1 6-0

Francisco Dias (POR/8) vs. Bye
Vladyslav Gorodynskyi (UKR) d. Alejandro Hastings (MEX) 6-0 6-1
Alok Aradhya (IND) d. Balint Czigler (HUN) 6-2 6-1
Nazar Achour (CAN/12) d. Egill Sigurdsson (ISL) 6-4 6-3


2nd Round

Roman Boychuk (UKR/1) d. Gokul Suresh (IND) 6-3 7-5
Aleksei Khomich (BLR/9) d. Josh Silverstein (USA) 6-4 6-3

Tom Pisane (BEL/2) d. Razvan Baiant (CAN) 6-4 6-3
Lodewijk Weststrate (NED) d. Viacheslav Yulik (RUS/14) 6-4 6-4

Jannis Kahlke (GER) d. Bart Van Den Berg (NED/3) 6-3 6-1
Ivan Krivic (CRO/11) d. Naesar Jewoor (IND) 6-0 6-1

Anton Chekhov (RUS/4) d. Amine Zraidi (MAR) 6-4 6-1
Jordi Munoz-Abreu (VEN/10) d. Michal Mikula (POL) 6-2 6-2

Moritz Trocker (ITA/5) d. Rishi Reddy (IND) 6-7(7) 6-4 6-3
Marco De Rossi (SMR) d. Prithvi Sekhar (IND/13) 6-1 6-0

Shamael Chaudhry (GBR/6) d. Sergei Pogosian (RUS) 6-3 4-6 7-6(4)
Adham Gaber (EGY/16) d. Guhan Rajan (IND) 6-4 6-3

Dzianis Zharyn (BLR) d. Andrea Borroni (ITA/7) 6-4 6-3
Cosmin Ontica (ROU) d. Davide Albertoni (ITA/15) 6-3 6-4

Francisco Dias (POR/8) d. Vladyslav Gorodynskyi (UKR) 6-3 6-2
Nazar Achour (CAN/12) d. Alok Aradhya (IND) 6-4 3-6 7-5


Final Round

Roman Boychuk (UKR/1) d. Aleksei Khomich (BLR/9) 1-6 6-3 6-1
Lodewijk Weststrate (NED) d. Tom Pisane (BEL/2) 6-2 6-4
Jannis Kahlke (GER) d. Ivan Krivic (CRO/11) 6-2 6-4
Jordi Munoz-Abreu (VEN/10) d. Anton Chekhov (RUS/4) 6-1 6-3
Moritz Trocker (ITA/5) d. Marco De Rossi (SMR) 6-4 7-6(5)
Adham Gaber (EGY/16) d. Shamael Chaudhry (GBR/6) 4-6 6-4 6-3
Cosmin Ontica (ROU) d. Dzianis Zharyn (BLR) 6-1 4-6 7-5
Francisco Dias (POR/8) d. Nazar Achour (CAN/12) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Egypt F27 [November 12 | Sharm El Sheikh | Hard]

Doubles

1st Round

V.Orlov / K.Zuk (UKR/POL/1) d. J.Vigani / A.Weis (ITA) 6-4 6-4
R.Boychuk / V.Gorodynskyi (UKR) d. D.Ajdukovic / S.Roncalli (CRO/ITA) 1-6 6-4 13-11
L.Salaba / L.Weststrate (CZE/NED/wc) d. D.Albertoni / A.Borroni (ITA/wc) 6-2 6-4
A.Dawani / A.Moundir (BRN/SUI) d. S.Ayap / A.Chekhov (KAZ/RUS/3) 7-5 2-6 11-9

O.Khotkov / I.Taweel (UKR/EGY) d. A.Bury / M.Zubkou (BLR/4) 6-2 7-5
A.Andrzejczuk / D.Michalski (POL) d. M.Mikula / Y.Wojcik (POL) 7-6(9) 6-2
S.Chaudhry / F.Dias (GBR/POR) d. G.Den Heijer / S.Pontjodikromo (NED) 6-3 7-6(3)
J.Munoz-Abreu / D.Perez Sanz (VEN/ESP/2) d. J.De Jong / R.Nijboer (NED/wc) 6-1 6-1


Quarterfinal

V.Orlov / K.Zuk (UKR/POL/1) d. R.Boychuk / V.Gorodynskyi (UKR) 6-0 6-4
A.Dawani / A.Moundir (BRN/SUI) d. L.Salaba / L.Weststrate (CZE/NED/wc) 6-7(5) 6-4 10-6
A.Andrzejczuk / D.Michalski (POL) d. O.Khotkov / I.Taweel (UKR/EGY) 6-4 4-6 11-9
J.Munoz-Abreu / D.Perez Sanz (VEN/ESP/2) d. S.Chaudhry / F.Dias (GBR/POR) 6-2 6-2


Semifinal

A.Dawani / A.Moundir (BRN/SUI) d. V.Orlov / K.Zuk (UKR/POL/1) 6-1 6-4
J.Munoz-Abreu / D.Perez Sanz (VEN/ESP/2) d. A.Andrzejczuk / D.Michalski (POL) 6-4 6-2


FINAL

J.Munoz-Abreu / D.Perez Sanz (VEN/ESP/2) d. A.Dawani / A.Moundir (BRN/SUI) 6-2 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Egypt F27 [November 12 | Sharm El Sheikh | Hard]

Main Draw

1st Round

David Perez Sanz (ESP/1) d. Adham Gaber (EGY/Q) 6-2 6-0
Daniel Michalski (POL) d. Roman Boychuk (UKR/Q) 6-2 6-1
Jordi Munoz-Abreu (VEN/Q) d. Cosmin Ontica (ROU/Q) 7-6(7) 6-7(3) 6-0
Ryan Nijboer (NED/5) d. Ali Dawani (BRN/wc) 7-6(2) 6-3

Kacper Zuk (POL) d. Vladyslav Orlov (UKR/4) 6-4 6-2
Rimpei Kawakami (JPN) d. Naoki Takeda (JPN) 6-3 6-2
Jesper De Jong (NED/wc) d. Guy Den Heijer (NED) 6-3 6-3
Duje Ajdukovic (CRO/8) d. Adrian Andrzejczuk (POL) 6-1 6-1

Moritz Trocker (ITA/Q) d. Alexander Weis (ITA/7) 6-1 6-3
Yann Wojcik (POL/wc) d. Issam Haitham Taweel (EGY) 6-4 6-4
Adam Moundir (SUI) d. Joy Vigani (ITA) 6-3 7-5
Simone Roncalli (ITA/3) d. Adam Bronka (AUS/wc) 6-1 6-1

Luca Prevosto (ITA/6) d. Sagadat Ayap (KAZ) 7-6(1) 6-1
Jannis Kahlke (GER/Q) d. Oleg Khotkov (UKR) 6-3 7-5
Francisco Dias (POR/Q) d. Sidane Pontjodikromo (NED) 6-4 7-6(4)
Johan Nikles (SUI/2) d. Lodewijk Weststrate (NED/Q) 3-6 7-5 6-2


2nd Round

David Perez Sanz (ESP/1) d. Daniel Michalski (POL) 6-2 6-2
Ryan Nijboer (NED/5) d. Jordi Munoz-Abreu (VEN/Q) 6-4 7-5
Kacper Zuk (POL) d. Rimpei Kawakami (JPN) 6-2 6-2
Duje Ajdukovic (CRO/8) d. Jesper De Jong (NED/wc) 6-4 7-5

Moritz Trocker (ITA/Q) d. Yann Wojcik (POL/wc) 7-5 6-2
Adam Moundir (SUI) d. Simone Roncalli (ITA/3) 6-4 6-1
Jannis Kahlke (GER/Q) d. Luca Prevosto (ITA/6) 6-2 6-3
Johan Nikles (SUI/2) d. Francisco Dias (POR/Q) 6-1 6-1


Quarterfinal

David Perez Sanz (ESP/1) d. Ryan Nijboer (NED/5) 6-4 6-3
Duje Ajdukovic (CRO/8) d. Kacper Zuk (POL) 4-6 7-6(2) 6-3
Adam Moundir (SUI) d. Moritz Trocker (ITA/Q) 6-2 6-0
Johan Nikles (SUI/2) d. Jannis Kahlke (GER/Q) 1-6 6-3 6-3


Semifinal

David Perez Sanz (ESP/1) d. Duje Ajdukovic (CRO/8) 6-1 6-1
Adam Moundir (SUI) d. Johan Nikles (SUI/2) 6-3 6-2


FINAL

David Perez Sanz (ESP/1) d. Adam Moundir (SUI) 6-7(5) 6-3 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top