Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
EGYPT F24

City : Sharm El Sheikh, Egypt
Date : 22-28 October 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Pablo Vivero Gonzalez (ESP)

Entry List

1 Alexander ZHURBIN (RUS) 365
2 David PEREZ SANZ (ESP) 366
3 Alexander ERLER (AUT) 431
4 Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) 459
5 Shalva DZHANASHIYA (RUS) 604
6 Ergi KIRKIN (TUR) 655
7 Alexander IGOSHIN (RUS) 706
8 Petr HAJEK (CZE) 812
9 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP) 825
10 Alexey ZAKHAROV (RUS) 833
11 Isaac STOUTE (GBR) 866
12 Lorenzo BOCCHI (ITA) 913
13 Joy VIGANI (ITA) 943 P
14 Yan SABANIN (RUS) 1000
15 Issam Haitham TAWEEL (EGY) 1055
16 Oleg KHOTKOV (UKR) 1112
17 Giovani SAMAHA (LBN) 1137
18 Adam MOUNDIR (SUI) 1277
19 Roman BOYCHUK (UKR) 1286
20 Anurag NENWANI (IND) 1441

21 (Q) William BUSHAMUKA (USA) 1540
22 (Q) Shamael CHAUDHRY (GBR) 1706
23 (Q) Riccardo DI NOCERA (ITA)
24 (Q) Dustin GOLDENBERG (USA)
25 (Q) Taha KAPADIA (IND)
26 (Q) Omni KUMAR (USA)
27 (Q) Mason RECCI (GBR)
28 (Q) Josh SILVERSTEIN (USA)

29 (wc) Alan BZAROV (RUS)
30 (wc) Nikita CHUEV (RUS)
31 (wc) Samuel PHILP (CAN)
32 (wc) Artem ZHARKOV (RUS)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Egypt F24 [October 22 | Sharm El Sheikh | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

William Bushamuka (USA/1) vs. Bye
Christopher Chien (USA) vs. Bye
Giordan Kunz (SUI) d. Stephanos Schinas (GRE) 6-3 6-4
David Poole (AUS) vs. Bye

Paras Dahiya (IND/2) vs. Bye
Robert Ziganshin (RUS) d. Wellington Bastos (BRA) 6-2 6-1
Josh Silverstein (USA) vs. Bye
Alejandro Hastings (MEX) vs. Bye

Shamael Chaudhry (GBR/3) vs. Bye
Giannicola Misasi (ITA) d. Pratheek Mandalapu (USA) 6-0 6-0
Yacoub Makzoume (SYR) vs. Bye
Francesco Maria Silvestrini (ITA) vs. Bye

Lawrence Bataljin (AUS/4) vs. Bye
Bjorn Nareyka (AUT) vs. Bye
Mason Recci (GBR) d. Armaan Bhatia (IND) 2-6 6-3 6-3
Nikolai Soloviev (RUS) vs. Bye

Danylo Chychin (UKR) vs. Bye
Omar Elkadi (EGY) vs. Bye
Tim Riedel (GER) d. Alex Zuckerman (GBR) 6-0 6-1
Dustin Goldenberg (USA) vs. Bye

Sagar Ahuja (IND) vs. Bye
Andrea Zamurri (ITA) d. Daniel Alonte (USA) 6-2 6-2
Omni Kumar (USA) vs. Bye
Anwar Elkamony (EGY) vs. Bye

Mario Stino (AUT) vs. Bye
Sebastian Murillo (USA) d. Alexander Klintcharov (NZL) 7-5 6-4
Taha Kapadia (IND) d. Iacopo Sada (ITA) 6-2 6-4
David Addawoo (GBR) vs. Bye

Muhammad Ragy (EGY) vs. Bye
Vladyslav Gorodynskyi (UKR) d. Aleksa Djordjevic (SRB) 6-7(5) 6-1 6-2
Riccardo Di Nocera (ITA) vs. Bye
Ziga Papez (SLO) vs. Bye


2nd Round

William Bushamuka (USA/1) d. Christopher Chien (USA) 6-2 6-0
Giordan Kunz (SUI) d. David Poole (AUS) 6-1 7-6(4)

Paras Dahiya (IND/2) d. Robert Ziganshin (RUS) 7-6(3) 6-3
Josh Silverstein (USA) d. Alejandro Hastings (MEX) 6-1 6-0

Shamael Chaudhry (GBR/3) d. Giannicola Misasi (ITA) 7-6(2) 6-0
Francesco Maria Silvestrini (ITA) d. Yacoub Makzoume (SYR) 6-4 6-2

Lawrence Bataljin (AUS/4) d. Bjorn Nareyka (AUT) 6-2 6-2
Mason Recci (GBR) d. Nikolai Soloviev (RUS) 6-1 6-3

Omar Elkadi (EGY) d. Danylo Chychin (UKR) 6-2 6-2
Dustin Goldenberg (USA) d. Tim Riedel (GER) 6-2 4-6 6-0

Andrea Zamurri (ITA) d. Sagar Ahuja (IND) 6-4 6-4
Omni Kumar (USA) d. Anwar Elkamony (EGY) 6-0 6-0

Mario Stino (AUT) d. Sebastian Murillo (USA) 6-3 6-4
Taha Kapadia (IND) d. David Addawoo (GBR) 6-0 6-0

Vladyslav Gorodynskyi (UKR) d. Muhammad Ragy (EGY) 6-1 6-1
Riccardo Di Nocera (ITA) d. Ziga Papez (SLO) 6-1 6-0


Final Round

William Bushamuka (USA/1) d. Giordan Kunz (SUI) 7-5 3-6 6-4
Josh Silverstein (USA) d. Paras Dahiya (IND/2) 7-5 3-6 6-3
Shamael Chaudhry (GBR/3) d. Francesco Maria Silvestrini (ITA) 6-3 6-3
Mason Recci (GBR) d. Lawrence Bataljin (AUS/4) 6-0 6-2
Dustin Goldenberg (USA) d. Omar Elkadi (EGY) 7-5 4-6 6-3
Omni Kumar (USA) d. Andrea Zamurri (ITA) 6-3 6-0
Taha Kapadia (IND) d. Mario Stino (AUT) 5-7 6-3 6-4
Riccardo Di Nocera (ITA) d. Vladyslav Gorodynskyi (UKR) 7-5 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Egypt F24 [October 22 | Sharm El Sheikh | Hard]

Doubles

1st Round

A.Erler / P.Hajek (AUT/CZE/1) d. O.Elkadi / M.Recci (EGY/GBR/wc) 6-2 6-2
L.Bocchi / A.Zamurri (ITA) d. A.Zhurbin / R.Ziganshin (RUS) 7-6(5) 3-6 10-6
G.Samaha / I.Taweel (LBN/EGY) d. G.Misasi / G.Ruello (ITA/wc) 6-0 6-2
S.Ayap / O.Khotkov (KAZ/UKR/3) d. P.Dahiya / A.Nenwani (IND) 7-6(6) 6-7(6) 10-7

A.Dawani / A.Moundir (BRN/SUI/4) d. W.Bushamuka / I.Stoute (USA/GBR) 6-4 6-2
S.Chaudhry / S.Philp (GBR/CAN) d. R.Boychuk / V.Gorodynskyi (UKR) 6-4 6-3
J.Vidal Azorin / J.Vigani (ESP/ITA) d. Y.Sabanin / A.Zakharov (RUS) 6-4 6-3
S.Dzhanashiya / A.Igoshin (RUS/2) d. A.Bhatia / T.Kapadia (IND/wc) 6-2 6-2


Quarterfinal

A.Erler / P.Hajek (AUT/CZE/1) d. L.Bocchi / A.Zamurri (ITA) 6-2 6-1
G.Samaha / I.Taweel (LBN/EGY) d. S.Ayap / O.Khotkov (KAZ/UKR/3) 6-4 6-4
S.Chaudhry / S.Philp (GBR/CAN) d. A.Dawani / A.Moundir (BRN/SUI/4) 5-7 7-6(4) 13-11
S.Dzhanashiya / A.Igoshin (RUS/2) d. J.Vidal Azorin / J.Vigani (ESP/ITA) 6-4 3-6 10-8


Semifinal

G.Samaha / I.Taweel (LBN/EGY) d. A.Erler / P.Hajek (AUT/CZE/1) 7-5 3-6 10-2
S.Dzhanashiya / A.Igoshin (RUS/2) d. S.Chaudhry / S.Philp (GBR/CAN) 6-2 6-2


FINAL

S.Dzhanashiya / A.Igoshin (RUS/2) d. G.Samaha / I.Taweel (LBN/EGY) 7-6(3) 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Egypt F24 [October 22 | Sharm El Sheikh | Hard]

Main Draw

1st Round

Alexander Zhurbin (RUS/1) d. Alan Bzarov (RUS/wc) 6-7(2) 6-0 7-6(1)
Yan Sabanin (RUS) d. Mason Recci (GBR/Q) 7-5 4-6 6-2
Oleg Khotkov (UKR) d. Artem Zharkov (RUS/wc) 6-3 6-3
Alexander Igoshin (RUS/6) d. Anurag Nenwani (IND) 6-7(6) 6-1 6-3

Karim-Mohamed Maamoun (EGY/3) d. Isaac Stoute (GBR) 7-5 6-1
Omni Kumar (USA/Q) d. Giovanni Samaha (LBN) 7-6(6) 6-4
Samuel Philp (CAN/wc) d. Riccardo Di Nocera (ITA/Q) 6-2 6-1
Ergi Kirkin (TUR/5) d. Issam Haitham Taweel (EGY) 6-4 6-4

Petr Hajek (CZE/7) d. William Bushamuka (USA/Q) 6-2 6-1
Roman Boychuk (UKR) d. Dustin Goldenberg (USA/Q) 6-4 7-5
Adam Moundir (SUI) d. Shamael Chaudhry (GBR/Q) 6-4 6-1
Shalva Dzhanashiya (RUS/4) d. Lawrence Bataljin (AUS/L.L) 6-1 6-2

Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/8) d. Nikita Chuev (RUS/wc) 6-2 6-1
Alexey Zakharov (RUS) d. Lorenzo Bocchi (ITA) 7-5 6-1
Joy Vigani (ITA) d. Josh Silverstein (USA/Q) 2-6 6-2 6-3
Alexander Erler (AUT/2) d. Taha Kapadia (IND/Q) 6-2 6-4

Lawrence Bataljin (AUS/L.L) replaces David Perez Sanz (ESP)


2nd Round

Alexander Zhurbin (RUS/1) d. Yan Sabanin (RUS) 7-6(4) 3-6 7-6(2)
Alexander Igoshin (RUS/6) d. Oleg Khotkov (UKR) 5-7 6-1 6-1
Karim-Mohamed Maamoun (EGY/3) d. Omni Kumar (USA/Q) 6-1 6-3
Samuel Philp (CAN/wc) d. Ergi Kirkin (TUR/5) 6-7(6) 7-6(4) 6-4

Petr Hajek (CZE/7) d. Roman Boychuk (UKR) 6-3 6-1
Adam Moundir (SUI) d. Shalva Dzhanashiya (RUS/4) 6-0 6-0
Alexey Zakharov (RUS) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/8) 6-3 6-2
Alexander Erler (AUT/2) d. Joy Vigani (ITA) 6-3 6-4


Quarterfinal

Alexander Igoshin (RUS/6) d. Alexander Zhurbin (RUS/1) 6-4 6-4
Karim-Mohamed Maamoun (EGY/3) d. Samuel Philp (CAN/wc) 6-1 6-0
Adam Moundir (SUI) d. Petr Hajek (CZE/7) 7-5 6-3
Alexander Erler (AUT/2) d. Alexey Zakharov (RUS) 6-4 7-5


Semifinal

Karim-Mohamed Maamoun (EGY/3) d. Alexander Igoshin (RUS/6) 6-1 6-1
Alexander Erler (AUT/2) d. Adam Moundir (SUI) 7-6(4) 4-6 7-6(1)


FINAL

Karim-Mohamed Maamoun (EGY/3) d. Alexander Erler (AUT/2) 4-6 6-1 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top