Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
EGYPT F23

City : Sharm El Sheikh, Egypt
Date : 15-21 October 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Gijs Brouwer (NED)

Entry List

1 David PEREZ SANZ (ESP) 372
2 Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) 462
3 Gabriel PETIT (FRA) 531
4 Shalva DZHANASHIYA (RUS) 647
5 Alexander IGOSHIN (RUS) 724
6 Liam CARUANA (ITA) 729
7 Neil PAUFFLEY (GBR) 760
8 Petr HAJEK (CZE) 790
9 Finn BASS (GBR) 811
10 Isaac STOUTE (GBR) 869
11 Kai WEHNELT (GER) 876
12 Joy VIGANI (ITA) 943 P
13 Giorgio RICCA (ITA) 965
14 Yan SABANIN (RUS) 1000
15 Oleg KHOTKOV (UKR) 1112
16 Giovanni SAMAHA (LBN) 1137
17 Li-Wie TAN (TPE) 1165
18 Adam MOUNDIR (SUI) 1230
19 Roman BOYCHUK (UKR) 1296
20 Moritz TROCKER (ITA) 1334

21 (Q) Issam Haitham TAWEEL (EGY) 1053
22 (Q) Aliaksandr BULITSKI (BLR) 1351
23 (Q) Tom PISANE (BEL) 1369
24 (Q) Anurag NENWANI (IND) 1451
25 (Q) Shamael CHAUDHRY (GBR) 1703
26 (Q) Mattia ROSSI (ITA) 1815
27 (Q) Omni KUMAR (USA)
28 (Q) Alessandro RICCI (CZE)

29 (wc) Aleksei KHOMICH (BLR) 1338
30 (wc) Sagar AHUJA (IND)
31 (wc) Riccardo DI NOCERA (ITA)
32 (wc) Sebastian MURILLO (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Egypt F23 [October 15 | Sharm El Sheikh | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Issam Haitham Taweel (EGY/1) vs. Bye
Federico Mazzarini (ITA) d. Thorsten Sollie (NED) 6-7(4) 6-2 6-3
Omar Elkadi (EGY/wc) d. Pavel Kasaly (CZE) 6-1 6-0
Muhammad Ragy (EGY) vs. Bye

Aliaksandr Bulitski (BLR/2) vs. Bye
Mason Recci (GBR) d. Alexander Klintcharov (NZL) 6-3 6-2
Dustin Goldenberg (USA) d. Pratheek Mandalapu (USA) 6-0 6-0
Stephanos Schinas (GRE) vs. Bye

Tom Pisane (BEL/3) vs. Bye
Lorenzo Battista (ITA) d. Patrick Foley (GBR) 6-2 6-4
Yohei Otsuka (JPN) d. Kevin Portmann (ITA) 6-4 6-1
Armaan Bhatia (IND) vs. Bye

Francisco Dias (POR/4) vs. Bye
Alessandro Ricci (CZE) d. Alejandro Hastings (MEX) 6-0 6-3
Eleftherios Theodorou (GRE) d. Alan Bzarov (RUS) 6-2 6-4
Yacoub Makzoume (SYR) vs. Bye

Anurag Nenwani (IND/5) vs. Bye
Tim Riedel (GER) d. Omar El Shehawy (EGY) 6-3 6-2
Vladyslav Gorodynskyi (UKR) d. Maxim Turyev (RUS) 7-6(4) 4-6 6-3
Christopher Chien (USA) vs. Bye

Vladislav Dubinsky (RUS/6) vs. Bye
Josh Silverstein (USA) vs. Bye
David Poole (AUS) d. Artem Zharkov (RUS) 6-2 6-3
Mattia Rossi (ITA/10) vs. Bye

William Bushamuka (USA/7) vs. Bye
Omni Kumar (USA) d. Daniel Alonte (USA) 6-3 6-1
Shane Biddaiah (IND) d. Viacheslav Glebov (RUS) 6-2 6-3
Lawrence Bataljin (AUS/11) vs. Bye

Ivan Krivic (CRO/8) vs. Bye
Samuel Philp (CAN) d. Danylo Chychin (UKR) 6-1 6-1
Alex Zuckerman (GBR) d. Ignacio Barrios (ITA) 6-0 6-1
Shamael Chaudhry (GBR/9) vs. Bye


2nd Round

Issam Haitham Taweel (EGY/1) d. Federico Mazzarini (ITA) 6-3 6-2
Omar Elkadi (EGY/wc) d. Muhammad Ragy (EGY) 6-1 6-1

Aliaksandr Bulitski (BLR/2) d. Mason Recci (GBR) 7-5 7-6(3)
Stephanos Schinas (GRE) d. Dustin Goldenberg (USA) 7-5 2-6 6-1

Tom Pisane (BEL/3) d. Lorenzo Battista (ITA) 7-6(3) 6-2
Yohei Otsuka (JPN) d. Armaan Bhatia (IND) 7-5 6-4

Alessandro Ricci (CZE) d. Francisco Dias (POR/4) 6-3 7-6(1)
Yacoub Makzoume (SYR) d. Eleftherios Theodorou (GRE) 3-6 6-3 6-3

Anurag Nenwani (IND/5) d. Tim Riedel (GER) 7-5 7-6(6)
Vladyslav Gorodynskyi (UKR) d. Christopher Chien (USA) 6-1 6-2

Josh Silverstein (USA) d. Vladislav Dubinsky (RUS/6) 3-6 6-3 6-1
Mattia Rossi (ITA/10) d. David Poole (AUS) 6-0 6-0

Omni Kumar (USA) d. William Bushamuka (USA/7) 6-7(5) 7-5 6-2
Lawrence Bataljin (AUS/11) d. Shane Biddaiah (IND) 6-0 6-1

Samuel Philp (CAN) d. Ivan Krivic (CRO/8) 6-2 6-1
Shamael Chaudhry (GBR/9) d. Alex Zuckerman (GBR) 6-3 6-2


Final Round

Issam Haitham Taweel (EGY/1) d. Omar Elkadi (EGY/wc) 6-2 6-3
Aliaksandr Bulitski (BLR/2) d. Stephanos Schinas (GRE) 6-2 6-2
Tom Pisane (BEL/3) d. Yohei Otsuka (JPN) 6-4 6-2
Alessandro Ricci (CZE) d. Yacoub Makzoume (SYR) 6-3 6-2
Anurag Nenwani (IND/5) d. Vladyslav Gorodynskyi (UKR) 7-6(4) 6-2
Mattia Rossi (ITA/10) d. Josh Silverstein (USA) 5-7 7-5 6-2
Omni Kumar (USA) d. Lawrence Bataljin (AUS/11) 6-3 4-1 ret.
Shamael Chaudhry (GBR/9) d. Samuel Philp (CAN) 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Egypt F23 [October 15 | Sharm El Sheikh | Hard]

Doubles

1st Round

D.Perez Sanz / K.Wehnelt (ESP/GER/1) d. A.Bhatia / A.Nenwani (IND) 7-5 6-3
M.Bertolini / J.Vigani (ITA) d. W.Bushamuka / I.Stoute (USA/GBR) 6-4 7-6(3)
F.Bass / N.Pauffley (GBR) d. R.Boychuk / V.Gorodynskyi (UKR) 6-3 7-5
G.Petit / Y.Sabanin (FRA/RUS/4) d. S.Chaudhry / L-W.Tan (GBR/TPE) 6-4 6-3

S.Dzhanashiya / A.Igoshin (RUS/3) d. S.Ahuja / S.Biddaiah (IND/wc) 6-2 7-5
G.Samaha / I.Taweel (LBN/EGY) d. S.Murillo / T.Pisane (USA/BEL) 6-2 6-3
F.Dias / A.Moundir (POR/SUI) d. I.Krivic / S.Schinas (CRO/GRE/wc) 4-6 6-1 10-6
P.Hajek / G.Ricca (CZE/ITA/2) d. P.Kasaly / A.Ricci (CZE/wc) 7-5 6-1


Quarterfinal

D.Perez Sanz / K.Wehnelt (ESP/GER/1) d. M.Bertolini / J.Vigani (ITA) 6-3 5-7 10-4
F.Bass / N.Pauffley (GBR) d. G.Petit / Y.Sabanin (FRA/RUS/4) 6-2 6-4
G.Samaha / I.Taweel (LBN/EGY) d. S.Dzhanashiya / A.Igoshin (RUS/3) w.o
F.Dias / A.Moundir (POR/SUI) d. P.Hajek / G.Ricca (CZE/ITA/2) 6-2 7-6(3)


Semifinal

D.Perez Sanz / K.Wehnelt (ESP/GER/1) d. F.Bass / N.Pauffley (GBR) 6-4 6-2
F.Dias / A.Moundir (POR/SUI) d. G.Samaha / I.Taweel (LBN/EGY) 6-3 3-6 10-8


FINAL

D.Perez Sanz / K.Wehnelt (ESP/GER/1) d. F.Dias / A.Moundir (POR/SUI) 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Egypt F23 [October 15 | Sharm El Sheikh | Hard]

Main Draw

1st Round

David Perez Sanz (ESP/1) d. Issam Haitham Taweel (EGY/Q) 6-2 6-4
Isaac Stoute (GBR) d. Sagar Ahuja (IND/wc) 6-0 6-1
Shamael Chaudhry (GBR/Q) d. Li-Wie Tan (TPE) 6-3 6-3
Petr Hajek (CZE/8) d. Finn Bass (GBR) 7-5 3-6 6-3

Shalva Dzhanashiya (RUS/4) d. Joy Vigani (ITA) 6-1 6-1
Giovanni Samaha (LBN) d. Riccardo Di Nocera (ITA/wc) 7-6(6) 6-1
Kai Wehnelt (GER) d. Mattia Rossi (ITA/Q) 7-6(4) 6-4
Neil Pauffley (GBR/7) d. Omni Kumar (USA/Q) 6-1 6-2

Liam Caruana (ITA/6) d. Tom Pisane (BEL/Q) 6-1 6-4
Giorgio Ricca (ITA) d. Moritz Trocker (ITA) 7-5 6-2
Roman Boychuk (UKR) d. Sebastian Murillo (USA/wc) 6-7(4) 6-3 6-3
Gabriel Petit (FRA/3) d. Anurag Nenwani (IND/Q) 6-4 6-4

Alessandro Ricci (CZE/Q) d. Alexander Igoshin (RUS/5) 7-5 6-2
Aliaksandr Bulitski (BLR/Q) d. Aleksei Khomich (BLR/wc) 6-3 6-4
Adam Moundir (SUI) d. Oleg Khotkov (UKR) 6-4 6-4
Karim-Mohamed Maamoun (EGY/2) d. Yan Sabanin (RUS) 6-1 6-1


2nd Round

David Perez Sanz (ESP/1) d. Isaac Stoute (GBR) 6-1 6-1
Petr Hajek (CZE/8) d. Shamael Chaudhry (GBR/Q) 6-3 6-3
Shalva Dzhanashiya (RUS/4) d. Giovanni Samaha (LBN) 6-2 6-3
Neil Pauffley (GBR/7) d. Kai Wehnelt (GER) 6-2 6-2

Liam Caruana (ITA/6) d. Giorgio Ricca (ITA) 6-3 7-6(5)
Gabriel Petit (FRA/3) d. Roman Boychuk (UKR) 7-6(13) 6-1
Aliaksandr Bulitski (BLR/Q) d. Alessandro Ricci (CZE/Q) 6-3 6-0
Karim-Mohamed Maamoun (EGY/2) d. Adam Moundir (SUI) 7-6(2) 7-5


Quarterfinal

David Perez Sanz (ESP/1) d. Petr Hajek (CZE/8) 6-4 6-3
Neil Pauffley (GBR/7) d. Shalva Dzhanashiya (RUS/4) 6-2 4-0 ret.
Liam Caruana (ITA/6) d. Gabriel Petit (FRA/3) 7-5 6-1
Karim-Mohamed Maamoun (EGY/2) d. Aliaksandr Bulitski (BLR/Q) 6-2 6-4


Semifinal

Neil Pauffley (GBR/7) d. David Perez Sanz (ESP/1) 6-4 6-0
Karim-Mohamed Maamoun (EGY/2) d. Liam Caruana (ITA/6) w.o


FINAL

Karim-Mohamed Maamoun (EGY/2) d. Neil Pauffley (GBR/7) 6-3 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top