Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
EGYPT F21

City : Sharm El Sheikh, Egypt
Date : 01-07 October 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Viktor Durasovic (NOR)

Entry List

1 Alessandro BEGA (ITA) 339
2 Marek GENGEL (CZE) 689
3 Simone RONCALLI (ITA) 718
4 Jaimee Floyd ANGELE (FRA) 754
5 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP) 843
6 Marco BRUGNEROTTO (ITA) 980
7 Luca PREVOSTO (ITA) 987
8 Luka PAVLOVIC (FRA) 997
9 Issam Haitham TAWEEL (EGY) 1021
10 Oleg KHOTKOV (UKR) 1112
11 Li-Wie TAN (TPE) 1173
12 Roman BOYCHUK (UKR) 1231
13 Kacper ZUK (POL) 1248
14 Karl Kiur SAAR (EST) 1272
15 Adam MOUNDIR (SUI) 1276
16 Aleksei KHOMICH (BLR) 1337
17 Aliaksandr BULITSKI (BLR) 1352
18 Ivan KRIVIC (CRO) 1417
19 Anze ARH (SLO) 1425
20 Yann WOJCIK (POL) 1428

21 (Q) Moritz TROCKER (ITA) 1334
22 (Q) Francisco DIAS (POR) 1441
23 (Q) Giovanni CALVANO (ITA) 1526
24 (Q) Mattia ROSSI (ITA) 1700
25 (Q) Shamael CHAUDHRY (GBR) 1703
26 (Q) Jeff GUERRERO (MEX) 1798
27 (Q) Daniil GLINKA (EST)
28 (Q) Omni KUMAR (USA)

29 (wc) David PEREZ SANZ (ESP) 372
30 (wc) Juan Carlos GARCIA GARCIA (ESP)
31 (wc) Tim RIEDEL (GER)
32 (wc) Arpit SHARMA (IND)
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Egypt F21 [October 01 | Sharm El Sheikh | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Moritz Trocker (ITA/1) vs. Bye
Vladyslav Gorodynskyi (UKR) d. Sagar Ahuja (IND) 6-3 6-4

Andrea Borroni (ITA/2) vs. Bye
Omni Kumar (USA) d. Adam Bronka (AUS) 6-0 6-0

Francisco Dias (POR/3) vs. Bye
Tom Eisenzapf (GER) d. Akim Zarichanskyy (UKR) 6-2 6-1

Giovanni Calvano (ITA/4) d. Samuel Philp (CAN) 6-3 6-1
Shane Biddaiah (IND) d. Muhammad Ragy (EGY) 6-0 6-0

Mattia Rossi (ITA/5) d. Aria Harajchi (SUI) 7-6(3) 6-1
Sebastian Murillo (USA) d. Bartosz Bujakiewicz (POL) 6-3 6-3

Shamael Chaudhry (GBR/6) d. Maksymilian Duzinkiewicz (POL) 6-0 6-2
Dominik Palan (CZE) d. Martin Nygaard (DEN) 6-3 4-6 6-3

Jeff Guerrero (MEX/7) d. Aliaksandr Sasnouski (BLR) 6-2 6-3
Kasper Elsvad (DEN) d. Anwar Elkamony (EGY) 6-0 4-0 ret.

Michal Mikula (POL/8) d. Mykyta Riepkin (UKR) 6-4 6-3
Daniil Glinka (EST) d. Kevin Portmann (ITA) 6-0 7-5


Final Round

Moritz Trocker (ITA/1) d. Vladyslav Gorodynskyi (UKR) 6-4 6-2
Omni Kumar (USA) d. Andrea Borroni (ITA/2) 6-3 4-6 6-1
Francisco Dias (POR/3) d. Tom Eisenzapf (GER) 6-1 7-5
Giovanni Calvano (ITA/4) d. Shane Biddaiah (IND) 6-1 6-2
Mattia Rossi (ITA/5) d. Sebastian Murillo (USA) 6-2 6-1
Shamael Chaudhry (GBR/6) d. Dominik Palan (CZE) 6-1 6-7(7) 7-6(10)
Jeff Guerrero (MEX/7) d. Kasper Elsvad (DEN) 6-3 6-0
Daniil Glinka (EST) d. Michal Mikula (POL/8) 6-2 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Egypt F21 [October 01 | Sharm El Sheikh | Hard]

Doubles

1st Round

A.Moundir / K.Zuk (SUI/POL/1) d. A.Bulitski / A.Khomich (BLR) 6-2 6-2
O.Kumar / D.Palan (USA/CZE/wc) d. A.Arh / I.Krivic (SLO/CRO) 7-6(5) 7-6(3)
A.Borroni / M.Rossi (ITA) d. K.Elsvad / M.Nygaard (DEN/wc) 6-2 6-2
G.Calvano / M.Trocker (ITA) d. O.Khotkov / I.Taweel (UKR/EGY/3) 4-6 6-3 10-8

M.Mikula / Y.Wojcik (POL/4) d. M.Gengel / L.Marsoun (CZE/wc) 3-6 6-3 10-8
M.Brugnerotto / D.Perez Sanz (ITA/ESP) d. R.Boychuk / V.Gorodynskyi (UKR) 6-2 6-4
S.Chaudhry / J.Guerrero (GBR/MEX) d. L.Prevosto / S.Roncalli (ITA) 6-1 1-6 10-7
D.Glinka / K.Saar (EST) d. F.Dias / J.Vidal Azorin (POR/ESP/2) 6-3 7-6(5)


Quarterfinal

A.Moundir / K.Zuk (SUI/POL/1) d. O.Kumar / D.Palan (USA/CZE/wc) 6-2 6-2
G.Calvano / M.Trocker (ITA) d. A.Borroni / M.Rossi (ITA) 6-2 6-7(5) 10-7
M.Brugnerotto / D.Perez Sanz (ITA/ESP) d. M.Mikula / Y.Wojcik (POL/4) 6-3 6-3
D.Glinka / K.Saar (EST) d. S.Chaudhry / J.Guerrero (GBR/MEX) 6-4 6-3


Semifinal

A.Moundir / K.Zuk (SUI/POL/1) d. G.Calvano / M.Trocker (ITA) 6-4 6-7(3) 12-10
M.Brugnerotto / D.Perez Sanz (ITA/ESP) d. D.Glinka / K.Saar (EST) 6-4 3-6 10-2


FINAL

M.Brugnerotto / D.Perez Sanz (ITA/ESP) d. A.Moundir / K.Zuk (SUI/POL/1) 3-6 6-2 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Egypt F21 [October 01 | Sharm El Sheikh | Hard]

Main Draw

1st Round

Alessandro Bega (ITA/1) d. Karl Kiur Saar (EST) 6-4 6-3
Aliaksandr Bulitski (BLR) d. Ivan Krivic (CRO) 6-3 6-2
Luka Pavlovic (FRA) d. Francisco Dias (POR/Q) 6-1 6-3
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/6) d. Roman Boychuk (UKR) 6-2 6-1

Marek Gengel (CZE/3) d. Juan Carlos Garcia Garcia (ESP/wc) 6-1 6-3
Daniil Glinka (EST/Q) d. Aleksei Khomich (BLR) 7-5 6-4
Kacper Zuk (POL) d. Tim Riedel (GER/wc) 6-2 6-0
Jaimee Floyd Angele (FRA/5) d. Shamael Chaudhry (GBR/Q) 2-6 6-1 7-5

Marco Brugnerotto (ITA/7) d. Omni Kumar (USA/Q) 6-2 6-1
Yann Wojcik (POL) d. Issam Haitham Taweel (EGY) 6-4 6-0
Li-Wie Tan (TPE) d. Jeff Guerrero (MEX/Q) 6-2 6-3
Simone Roncalli (ITA/4) d. Moritz Trocker (ITA/Q) 6-1 6-3

Adam Moundir (SUI) d. Luca Prevosto (ITA/8) 7-5 6-3
Oleg Khotkov (UKR) d. Arpit Sharma (IND/wc) 5-7 6-2 6-4
Anze Arh (SLO) d. Giovanni Calvano (ITA/Q) 6-7(6) 6-4 7-5
David Perez Sanz (ESP/2/wc) d. Mattia Rossi (ITA/Q) 6-1 6-2


2nd Round

Alessandro Bega (ITA/1) d. Aliaksandr Bulitski (BLR) 6-0 7-5
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/6) d. Luka Pavlovic (FRA) 7-6(4) 4-6 6-3
Marek Gengel (CZE/3) d. Daniil Glinka (EST/Q) 7-6(4) 6-4
Jaimee Floyd Angele (FRA/5) d. Kacper Zuk (POL) 6-3 6-2

Yann Wojcik (POL) d. Marco Brugnerotto (ITA/7) 6-2 3-6 6-4
Simone Roncalli (ITA/4) d. Li-Wie Tan (TPE) 6-2 6-2
Adam Moundir (SUI) d. Oleg Khotkov (UKR) 4-6 7-5 3-0 ret.
David Perez Sanz (ESP/2/wc) d. Anze Arh (SLO) 6-1 6-2


Quarterfinal

Alessandro Bega (ITA/1) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/6) 6-1 3-1 ret.
Jaimee Floyd Angele (FRA/5) d. Marek Gengel (CZE/3) 3-6 6-2 6-4
Simone Roncalli (ITA/4) d. Yann Wojcik (POL) 6-3 6-0
David Perez Sanz (ESP/2/wc) d. Adam Moundir (SUI) 6-2 6-2


Semifinal

Alessandro Bega (ITA/1) d. Jaimee Floyd Angele (FRA/5) 6-0 6-1
David Perez Sanz (ESP/2/wc) d. Simone Roncalli (ITA/4) 6-2 6-2


FINAL

David Perez Sanz (ESP/2/wc) d. Alessandro Bega (ITA/1) 6-3 3-6 7-5
 
1 - 4 of 4 Posts
Top