Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
EGYPT F20

City : Cairo, Egypt
Date : 24-30 September 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Youssef Hossam (EGY)

Entry List

1 Jordan CORREIA (BRA) 534
2 Dante GENNARO (ITA) 551
3 Alexander ERLER (AUT) 706
4 Simone RONCALLI (ITA) 805
5 Filip DUDA (CZE) 885
6 Petr HAJEK (CZE) 898
7 Alessandro CEPPELLINI (ITA) 943
8 Issam Haitham TAWEEL (EGY) 956
9 Neven KRIVOKUCA (CRO) 1015
10 Luca PREVOSTO (ITA) 1030
11 Anas FATTAR (MAR) 1078
12 Anirudh CHANDRASEKAR (IND) 1090
13 Oleg KHOTKOV (UKR) 1104
14 ONDREJ KRSTEV (CZE) 1201
15 Adam MOUNDIR (SUI) 1273
16 Tejas CHAUKULKAR (IND) 1385
17 Stefano BATTAGLINO (ITA) 1390
18 Ivan KRIVIC (CRO) 1428
19 Vasisht CHERUKU (IND) 1445
20 Giovanni CALVANO (ITA) 1518

21 (Q) Clément GEENS (BEL) 548
22 (Q) Anze ARH (SLO) 1422
23 (Q) Gregorio CORDONNIER (ARG) 1699
24 (Q) Jeff GUERRERO (MEX) 1701
25 (Q) Federico BERTUCCIOLI (ITA) 1910
26 (Q) Vignesh PERANAMALLUR (IND) 1937
27 (Q) Adham GABER (EGY)
28 (Q) Samuel POINTON (GBR)

29 (wc) Adrian EXPOSITO (ESP) 1801
30 (wc) Tarun Anirudh CHILAKALAPUDI (IND)
31 (wc) Ali DAWANI (BRN)
32 (wc) Sheil KOTECHA (KEN)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Egypt F20 [September 24 | Cairo | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Clement Geens (BEL/1/wc) vs. Bye
Belal Abou Taleb (EGY/wc) d. Akim Zarichanskyy (UKR) 5-7 6-4 6-1
Ansu Bhuyan (IND) vs. Bye
Ahmed Hossam (EGY) vs. Bye

Anze Arh (SLO/2) vs. Bye
Ashraf El Sayed (EGY) vs. Bye
Arpit Sharma (IND) d. Giacomo Fiori Cimati (ITA) 6-1 6-4
Sebastian Murillo (USA) vs. Bye

Alexander Ovcharov (RUS/3) vs. Bye
Vidit Vaghela (IND) vs. Bye
Mohab Hamed (EGY) d. Arjun Mahadevan (IND) 2-6 6-1 6-2
Adham Gaber (EGY) vs. Bye

Shamael Chaudhry (GBR/4) vs. Bye
Samuel Pointon (GBR) vs. Bye
Simone Cacciapuoti (ITA) vs. Bye
Bharath-Srinivasan Parthasarathy (IND) vs. Bye

Gregorio Cordonnier (ARG/5) vs. Bye
Riccardo Tavilla (ITA) vs. Bye
Shehab Abou Gabal (EGY) d. Francisco Lautaro Mendoza (ARG) 6-2 6-2
Mohamed Hesham (EGY/wc) vs. Bye

Jeff Guerrero (MEX/6) vs. Bye
Andreja Petrovic (NOR) vs. Bye
Aly Shokeir (EGY) d. Mostafa Nasser (EGY/wc) 6-0 6-0
Giuseppe Sicolo (ITA) vs. Bye

Federico Bertuccioli (ITA/7) vs. Bye
Anwar Elkamony (EGY/wc) vs. Bye
Lorenzo Vatteroni (ITA) d. Hassan Bassel (EGY) 6-1 6-2
Ali Zaghloul (EGY/wc) vs. Bye

Vignesh Peranamallur (IND/8) vs. Bye
Ziad Barakat (EGY) vs. Bye
Ronald Gabas (SVK) d. Alexandros Dinopoulos (GRE) 7-5 7-5
Ignacio Montes Cuellar (MEX) vs. Bye


2nd Round

Clement Geens (BEL/1/wc) d. Belal Abou Taleb (EGY/wc) 6-0 6-0
Ansu Bhuyan (IND) d. Ahmed Hossam (EGY) 6-1 6-1

Anze Arh (SLO/2) d. Ashraf El Sayed (EGY) 6-0 6-1
Arpit Sharma (IND) d. Sebastian Murillo (USA) 7-6(2) 6-3

Alexander Ovcharov (RUS/3) d. Vidit Vaghela (IND) 6-4 6-4
Adham Gaber (EGY) d. Mohab Hamed (EGY) 6-3 6-4

Samuel Pointon (GBR) d. Shamael Chaudhry (GBR/4) 6-4 7-5
Simone Cacciapuoti (ITA) d. Bharath-Srinivasan Parthasarathy (IND) 6-1 6-2

Gregorio Cordonnier (ARG/5) d. Riccardo Tavilla (ITA) 6-2 6-4
Mohamed Hesham (EGY/wc) d. Shehab Abou Gabal (EGY) 6-3 6-4

Jeff Guerrero (MEX/6) d. Andreja Petrovic (NOR) 6-2 6-2
Aly Shokeir (EGY) d. Giuseppe Sicolo (ITA) 6-1 6-1

Federico Bertuccioli (ITA/7) d. Anwar Elkamony (EGY/wc) 6-1 6-1
Ali Zaghloul (EGY/wc) d. Lorenzo Vatteroni (ITA) 3-1 ret.

Vignesh Peranamallur (IND/8) d. Ziad Barakat (EGY) 6-3 6-1
Ignacio Montes Cuellar (MEX) d. Ronald Gabas (SVK) 6-3 6-3


Final Round

Clement Geens (BEL/1/wc) d. Ansu Bhuyan (IND) 6-2 6-1
Anze Arh (SLO/2) d. Arpit Sharma (IND) 6-1 6-2
Adham Gaber (EGY) d. Alexander Ovcharov (RUS/3) 6-2 7-5
Samuel Pointon (GBR) d. Simone Cacciapuoti (ITA) 6-3 6-4
Gregorio Cordonnier (ARG/5) d. Mohamed Hesham (EGY/wc) 7-6(1) 6-1
Jeff Guerrero (MEX/6) d. Aly Shokeir (EGY) 7-6(9) 6-4
Federico Bertuccioli (ITA/7) d. Ali Zaghloul (EGY/wc) 6-2 6-0
Vignesh Peranamallur (IND/8) d. Ignacio Montes Cuellar (MEX) 6-0 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Egypt F20 [September 24 | Cairo | Clay]

Doubles

1st Round

A.Chandrasekar / I.Taweel (IND/EGY/1) d. M.Hesham / A.Zaghloul (EGY) 6-2 6-2
A.Dawani / A.Moundir (BRN/SUI/wc) d. S.Battaglino / S.Roncalli (ITA) 6-2 6-2
A.Ceppellini / L.Prevosto (ITA) d. F.Bertuccioli / G.Calvano (ITA) 6-4 6-3
D.Gennaro / S.Sabry (ITA/EGY/3) d. S.Chaudhry / J.Guerrero (GBR/MEX) 7-6(3) 6-1

P.Hajek / O.Krstev (CZE/4) d. A.Sharma / V.Vaghela (IND/wc) 6-1 4-6 10-8
I.Krivic / N.Krivokuca (CRO) d. J.Correia / A.Exposito (BRA/ESP) 6-2 6-1
A.Gaber / A.Shokeir (EGY/wc) d. V.Filipenko / A.Petrovic (HUN/NOR/Alt) 6-2 6-2
T.Chaukulkar / V.Cheruku (IND) d. T.Chilakalapudi / V.Peranamallur (IND/2) 6-4 6-4

V.Filipenko / A.Petrovic (HUN/NOR/Alt) replace F.Duda / A.Ovcharov (CZE/RUS)


Quarterfinal

A.Dawani / A.Moundir (BRN/SUI/wc) d. A.Chandrasekar / I.Taweel (IND/EGY/1) 6-4 2-6 10-7
D.Gennaro / S.Sabry (ITA/EGY/3) d. A.Ceppellini / L.Prevosto (ITA) 6-4 5-7 11-9
P.Hajek / O.Krstev (CZE/4) d. I.Krivic / N.Krivokuca (CRO) 6-7(3) 7-5 10-3
T.Chaukulkar / V.Cheruku (IND) d. A.Gaber / A.Shokeir (EGY/wc) 6-2 6-1


Semifinal

D.Gennaro / S.Sabry (ITA/EGY/3) d. A.Dawani / A.Moundir (BRN/SUI/wc) 5-7 7-5 13-11
T.Chaukulkar / V.Cheruku (IND) d. P.Hajek / O.Krstev (CZE/4) 6-3 6-1


FINAL

D.Gennaro / S.Sabry (ITA/EGY/3) d. T.Chaukulkar / V.Cheruku (IND) 7-6(3) 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Egypt F20 [September 24 | Cairo | Clay]

Main Draw

1st Round

Jordan Correia (BRA/1) d. Ivan Krivic (CRO) 6-1 6-2
Stefano Battaglino (ITA) d. Vignesh Peranamallur (IND/Q) 6-0 7-5
Samuel Pointon (GBR/Q) d. Gregorio Cordonnier (ARG/Q) 6-2 1-6 6-3
Luca Prevosto (ITA) d. Filip Duda (CZE/6) 6-1 3-6 6-1

Alexander Erler (AUT/4) d. Anirudh Chandrasekar (IND) 6-4 7-6(2)
Ondrej Krstev (CZE) d. Vasisht Cheruku (IND) 6-3 5-7 6-3
Sheil Kotecha (KEN/wc) d. Jeff Guerrero (MEX/Q) 3-6 6-3 6-3
Petr Hajek (CZE/7) d. Anas Fattar (MAR) 5-7 6-1 7-5

Alessandro Ceppellini (ITA/8) d. Oleg Khotkov (UKR) 6-0 2-1 ret.
Federico Bertuccioli (ITA/Q) d. Tejas Chaukulkar (IND) 2-6 6-2 7-5
Adham Gaber (EGY/Q) d. Adrian Exposito (ESP/wc) 1-6 6-0 6-4
Dante Gennaro (ITA/3) d. Giovanni Calvano (ITA) 6-2 7-5

Simone Roncalli (ITA/5) d. Ali Dawani (BRN/wc) 6-0 6-0
Adam Moundir (SUI) d. Neven Krivokuca (CRO) 7-6(6) 6-3
Anze Arh (SLO/Q) d. Issam Haitham Taweel (EGY) 6-2 6-7(2) 6-2
Clement Geens (BEL/2/Q) d. Tarun Anirudh Chilakalapudi (IND/wc) 6-1 6-0


2nd Round

Jordan Correia (BRA/1) d. Stefano Battaglino (ITA) 6-4 6-2
Luca Prevosto (ITA) d. Samuel Pointon (GBR/Q) 4-6 6-0 6-3
Alexander Erler (AUT/4) d. Ondrej Krstev (CZE) 6-4 6-4
Petr Hajek (CZE/7) d. Sheil Kotecha (KEN/wc) 6-4 6-1

Alessandro Ceppellini (ITA/8) d. Federico Bertuccioli (ITA/Q) 4-6 6-4 6-1
Dante Gennaro (ITA/3) d. Adham Gaber (EGY/Q) 6-3 3-6 6-1
Simone Roncalli (ITA/5) d. Adam Moundir (SUI) 3-6 6-2 6-2
Clement Geens (BEL/2/Q) d. Anze Arh (SLO/Q) 6-2 6-1


Quarterfinal

Jordan Correia (BRA/1) d. Luca Prevosto (ITA) 4-6 6-2 6-1
Alexander Erler (AUT/4) d. Petr Hajek (CZE/7) 2-6 6-3 6-2
Dante Gennaro (ITA/3) d. Alessandro Ceppellini (ITA/8) 7-5 6-2
Simone Roncalli (ITA/5) d. Clement Geens (BEL/2/Q) 6-3 6-2


Semifinal

Alexander Erler (AUT/4) d. Jordan Correia (BRA/1) 7-6(3) 6-3
Dante Gennaro (ITA/3) d. Simone Roncalli (ITA/5) 6-7(8) 6-1 6-4


FINAL

Alexander Erler (AUT/4) d. Dante Gennaro (ITA/3) 6-4 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top