Mens Tennis Forums banner

1 - 9 of 9 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #1
Egypt #1-Leg 3 qualifying
August 15-21, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Romain Radwan
2. Andemirkhan Karanashev
3. Anas Fattar
4. Jan Subota
5. Luca Bonati
6. Artur Romanowski
7. Maximilian Wimmer
8. Mohamed Wafa
9. Dariusz Lipka
10. Fahad Al Saad
11. Gaston Garcia-Alonso
12. Timur Lomtatidze
13. Tomas Zima
14. Mohamed El Sohafy
15. Roy Radwan
16. Anthony Tuong

First Round
(1)Romain Radwan (FRA) bye
Mahmoud Ezzat (EGY) bye
Marwan Gaber (EGY) d. Asser Al Nokaly (EGY) 7-5 6-4
(10)Fahad Al Saad (KSA) bye
(2)Andemirkhan Karanashev (RUS) bye
Mohamed Hamed (EGY) d. Amir Mohamed Maged El Karmany (EGY) 6-1 6-0
Tarek El Esawy (EGY) d. Omar Al Thagib (KSA) 6-3 7-5
(11)Gaston Garcia-Alonso (ARG) bye
(3)Anas Fattar (MAR) bye
Hassan Tawfik (EGY) bye
Elmehdi Zidine (MAR) d. Mohamed Dawoudi (EGY) 6-1 6-3
(12)Timur Lomtatidze (RUS) bye
(4)Jan Subota (CZE) bye
Antonio Fernandez-Cantisano (ESP) bye
Maxim Geraskin (RUS) d. Shereif Hegazy (EGY) 6-2 6-0
(16)Anthony Tuong (AUS) bye
(5)Luca Bonati (ITA) bye
Amir Bayoumy (EGY) d. Kareem Halaby (EGY) 6-2 6-2
Ahmed Nazir (EGY) d. Mohamed Al Ginday (EGY) 7-5 6-3
(14)Mohamed El Sohafy (EGY) bye
(6)Artur Romanowski (POL) bye
Tarek El Khateeb (EGY) bye
Mina Nasser (EGY) d. Hazim Al Ginday (EGY) w/o
(15)Roy Radwan (FRA) bye
(7)Maximilian Wimmer (GER) bye
Ahmed Taha (EGY) d. Mahmoud Ezz (EGY) 6-5 ret.
Karem Ghali (EGY) d. Johan van der Lith (RSA) 6-1 6-0
(9)Dariusz Lipka (POL) bye
(8)Mohamed Wafa (EGY) bye
Michael Levens (AUS) bye
Nathan Price (AUS) d. Mohamed Beshary (EGY) 6-3 6-2
(13)Tomas Zima (CZE) bye
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #2
Second Round
(1)Romain Radwan (FRA) d. Mahmoud Ezzat (EGY) 6-0 6-1
Marwan Gaber (EGY) d. (10)Fahad Al Saad (KSA) 6-3 6-1
(2)Andemirkhan Karanashev (RUS) d. Mohamed Hamed (EGY) 6-2 6-1
(11)Gaston Garcia-Alonso (ARG) d. Tarek El Esawy (EGY) 6-1 6-2
(3)Anas Fattar (MAR) d. Hassan Tawfik (EGY) 7-6(4) 6-0
(12)Timur Lomtatidze (RUS) d. Elmehdi Zidine (MAR) 6-1 6-7(4) 6-1
(4)Jan Subota (CZE) d. Antonio Fernandez-Cantisano (ESP) 6-1 6-2
Maxim Geraskin (RUS) d. (16)Anthony Tuong (AUS) 6-3 6-3
(5)Luca Bonati (ITA) d. Amir Bayoumy (EGY) 6-1 7-6(5)
(14)Mohamed El Sohafy (EGY) d. Ahmed Nazir (EGY) 3-6 6-3 4-3 ret.
(6)Artur Romanowski (POL) d. Tarek El Khateeb (EGY) 6-2 6-0
(15)Roy Radwan (FRA) d. Mina Nasser (EGY) 6-2 6-1
(7)Maximilian Wimmer (GER) d. Ahmed Taha (EGY) 7-5 6-1
(9)Dariusz Lipka (POL) d. Karem Ghali (EGY) 6-3 6-3
(8)Mohamed Wafa (EGY) d. Michael Levens (AUS) 6-2 6-2
Nathan Price (AUS) d. (13)Tomas Zima (CZE) 6-0 7-5
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #3
Qualifying Round
(1)Romain Radwan (FRA) d. Marwan Gaber (EGY) 7-6(4) 6-0
(11)Gaston Garcia-Alonso (ARG) d. (2)Andemirkhan Karanashev (RUS) 6-4 6-3
(3)Anas Fattar (MAR) d. (12)Timur Lomtatidze (RUS) 6-3 6-1
(4)Jan Subota (CZE) d. Maxim Geraskin (RUS) 6-1 6-4
(14)Mohamed El Sohafy (EGY) d. (5)Luca Bonati (ITA) 6-1 6-2
(15)Roy Radwan (FRA) d. (6)Artur Romanowski (POL) 3-6 7-5 6-2
(7)Maximilian Wimmer (GER) d. (9)Dariusz Lipka (POL) 6-1 6-4
(8)Mohamed Wafa (EGY) d. Nathan Price (AUS) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #4
Egypt #1-Leg 3
Somouha, Egypt
August 15-21, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$25,000

Singles
Seeds:
1. Michal Navratil
2. Sherif Sabry
3. Karim Maamoun
4. Ludwig Pellerin
5. Tiago Lopes
6. Mehdi Ziadi
7. Jordi Marse
8. Matteo Volante

First Round
(1)Michal Navratil (CZE) d. Oualid Jallali (TUN) 6-1 6-3
Filip Polasek (SVK) d. Omar Altmann (GER) 6-2 3-6 6-4
Richard Brooks (GBR) d. (q)Maximilian Wimmer (GER) 6-1 7-5
(6)Mehdi Ziadi (MAR) d. Mohamed Maamoun (EGY) 6-3 6-7(5) 6-2
(4)Ludwig Pellerin (FRA) d. Andrea Roscioli (ITA) 6-2 6-2
Narcis Pelach-Torres (ESP) d. Ali Mandour (EGY) 6-1 6-2
Mohammed Shaaban (EGY) d. Joseph Huber (AUT) 6-2 7-5
(8)Matteo Volante (ITA) d. Mattia Livraghi (ITA) 6-3 6-2
(5)Tiago Lopes (BRA) d. (q)Anas Fattar (MAR) 7-6(5) 6-1
(LL)Andemirkhan Karanashev (RUS) d. (q)Gaston Garcia-Alonso (ARG) 6-2 6-1 [Karanashev replaces Ahmed Shebl Mosry]
Omar Hedayet (EGY) d. David Klier (GER) 2-6 6-3 6-4
(3)Karim Maamoun (EGY) d. Mohamed Nashaat (EGY) 5-7 6-4 6-0
(7)Jordi Marse (ESP) d. (q)Roy Radwan (FRA) 6-2 6-2
(q)Mohamed El Sohafy (EGY) d. (q)Romain Radwan (FRA) 6-3 7-6(2)
(q)Jan Subota (CZE) d. (q)Mohamed Wafa (EGY) 7-6(4) 6-4
(2)Sherif Sabry (EGY) d. Jose Manuel Garcia-Rodriguez (ESP) 5-7 6-1 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #5
Doubles
Seeds:
1. Michal Navratil/Filip Polasek
2. Oualid Jallali/Ludwig Pellerin
3. Mattia Livraghi/Matteo Volante
4. Anas Fattar/Mehdi Ziadi

First Round
(1)Michal Navratil/Filip Polasek (CZE/SVK) d. Michael Levens/Nathan Price (AUS) 6-1 6-4
Richard Brooks/Jose Manuel Garcia-Rodriguez (GBR/ESP) d. Joseph Huber/Mohamed Wafa (AUT/EGY) 2-6 6-4 7-5
(3)Mattia Livraghi/Matteo Volante (ITA) d. Dariusz Lipka/Artur Romanowski (POL) w/o
Omar Altmanm/Maximilian Wimmer (GER) d. Romain Radwan/Roy Radwan (FRA) 6-3 5-7 6-3
Mohamed El Sohafy/Omar Hedayet (EGY) d. Andemirkhan Karanashev/Timur Lomtatidze (RUS) 4-6 6-1 7-6(4)
Jordi Marse/Narcis Pelach-Torres (ESP) d. (4)Anas Fattar/Mehdi Ziadi (MAR) 3-6 6-4 7-6(1)
Karim Maamoun/Sherif Sabry (EGY) d. Amr Ghoneim/Mohamed Nashaat (EGY) 6-3 6-7(1) 6-3
(2)Oualid Jallali/Ludwig Pellerin (TUN/FRA) d. Amir Bayoumy/Mohamed Dawoudi (EGY) 6-1 3-6 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #6
Second Round
(1)Michal Navratil (CZE) d. Filip Polasek (SVK) 6-3 6-3
(6)Mehdi Ziadi (MAR) d. Richard Brooks (GBR) 6-3 6-1
(4)Ludwig Pellerin (FRA) d. Narcis Pelach-Torres (ESP) 6-1 6-0
(8)Matteo Volante (ITA) d. Mohammed Shaaban (EGY) 6-3 7-6(9)
(5)Tiago Lopes (BRA) d. (LL)Andemirkhan Karanashev (RUS) 6-4 6-3
(3)Karim Maamoun (EGY) d. Omar Hedayet (EGY) 6-2 6-0
(7)Jordi Marse (ESP) d. (q)Mohamed El Sohafy (EGY) 6-0 6-0
(q)Jan Subota (CZE) d. (2)Sherif Sabry (EGY) 7-6(3) 6-4

Quarterfinals
(1)Michal Navratil (CZE) d. (6)Mehdi Ziadi (MAR) 6-3 6-2
(4)Ludwig Pellerin (FRA) d. (8)Matteo Volante (ITA) 4-6 6-0 6-3
(3)Karim Maamoun (EGY) d. (5)Tiago Lopes (BRA) 6-3 6-3
(7)Jordi Marse (ESP) d. (q)Jan Subota (CZE) 7-5 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #7
Quarterfinals
(1)Michal Navratil/Filip Polasek (CZE/SVK) d. Richard Brooks/Jose Manuel Garcia-Rodriguez (GBR/ESP) 6-4 6-2
(3)Mattia Livraghi/Matteo Volante (ITA) d. Omar Altmanm/Maximilian Wimmer (GER) 6-2 7-6(5)
Jordi Marse/Narcis Pelach-Torres (ESP) d. Mohamed El Sohafy/Omar Hedayet (EGY) 7-5 5-7 6-3
(2)Oualid Jallali/Ludwig Pellerin (TUN/FRA) d. Karim Maamoun/Sherif Sabry (EGY) 6-3 7-6(3)

Semifinals
(3)Mattia Livraghi/Matteo Volante (ITA) d. (1)Michal Navratil/Filip Polasek (CZE/SVK) 6-4 7-5
(2)Oualid Jallali/Ludwig Pellerin (TUN/FRA) d. Jordi Marse/Narcis Pelach-Torres (ESP) 7-6(6) 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #8
Finals
(1)Michal Navratil (CZE) d. (7)Jordi Marse (ESP) 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #9
Finals
(3)Mattia Livraghi/Matteo Volante (ITA) d. (2)Oualid Jallali/Ludwig Pellerin (TUN/FRA) 5-7 7-5 6-1
 
1 - 9 of 9 Posts
Top