Mens Tennis Forums banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Egypt #1-Leg 2 qualifying
August 8-14, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Peter Steinberger
2. Yoann Villar

First Round
(1)Peter Steinberger (GER) bye
Maximilian Wimmer (GER) d. Hassan Tawfik (EGY) 6-2 4-6 7-5
Mohamed El Sohafy (EGY) d. Tarek Khamis (EGY) 6-2 6-0
Vladimir Bieganski (CZE) d. Shereif Hegazy (EGY) 6-2 6-1
(2)Yoann Villar (BEL) bye
Tomas Zima (CZE) d. Mina Nasser (EGY) 6-1 6-0
Jan Subota (CZE) d. Mohamed Wafa (EGY) 6-4 6-3
Andemirkhan Karanashev (RUS) d. Johann van der Lith (RSA) 6-0 6-0
Omar Altmann (GER) bye
Maxim Geraskin (RUS) d. Amel Bisevac (AUT) 6-4 6-1
Asser Al Nokaly (EGY) d. Loaay Salama (EGY) 6-1 4-2 ret.
Mohamed Dawoudi (EGY) d. Ahmed Abdrabuh (SYR) 6-0 6-1
Andrea Roscioli (ITA) bye
Agustin Gonzalez-Martin (ESP) d. Antonio Fernandez-Cantisano (ESP) 6-1 6-3
Ahmed Nazir (EGY) d. Ahmed Sharaf (EGY) 6-2 6-1
Roy Radwan (FRA) d. Ahmed Taha (EGY) 6-1 6-0
Omar Al Thagib (KSA) bye
Anas Fattar (MAR) d. Karem Ghali (EGY) 6-2 6-0
Timur Lomtatidze (RUS) d. Mohamed Hamed (EGY) 6-0 6-4
Amir Bayoumy (EGY) d. Nader Fatta (EGY) 6-2 6-0
Tarek El Khateeb (EGY) bye
Artur Romanowski (POL) d. Nathan Price (AUS) 6-2 3-6 6-2
Tarek Esawy (EGY) d. Amir Mohamed Maged El Karmany (EGY) 6-1 4-0 ret.
Gaston Garcia-Alonso (ARG) d. Mohammed Shaaban (EGY) 6-2 3-6 6-0
Romain Radwan (FRA) d. Peter Paulenko (SVK) 6-7(3) 6-3 6-3
Dariusz Lipka (POL) d. Mahmoud Ezzat (EGY) 6-3 6-2
Moustafa Naim (EGY) d. Mohamed Beshary (EGY) 6-4 4-6 6-4
Elmehdi Zidine (MAR) d. Hassan Elsayed Hassan Mohamed Koronfel (EGY) 6-4 4-6 6-1
Ahmed Shebl Morsy (EGY) d. Ahmed Magdy (EGY) 6-1 6-2
Anthony Tuong (AUS) d. Bager Bokhleaf (KSA) 6-3 6-2
Gaetano Marrone (ITA) d. Michael Levens (AUS) 6-3 6-4
Fahad Al Saad (KSA) d. Mohamed Safwat (EGY) 6-3 2-6 6-1

Second Round
Maximilian Wimmer (GER) d. (1)Peter Steinberger (GER) 5-1 ret.
Mohamed El Sohafy (EGY) d. Vladimir Bieganski (CZE) 6-4 6-3
Tomas Zima (CZE) d. (2)Yoann Villar (BEL) 7-6(6) 6-0
Jan Subota (CZE) d. Andemirkhan Karanashev (RUS) 6-3 6-4
Omar Altmann (GER) d. Maxim Geraskin (RUS) 3-6 6-2 7-5
Asser Al Nokaly (EGY) d. Mohamed Dawoudi (EGY) 6-3 7-6(4)
Andrea Roscioli (ITA) d. Agustin Gonzalez-Martin (ESP) 6-0 6-1
Roy Radwan (FRA) d. Ahmed Nazir (EGY) 6-4 6-2
Anas Fattar (MAR) d. Omar Al Thagib (KSA) 6-2 6-4
Timur Lomtatidze (RUS) d. Amir Bayoumy (EGY) 3-6 6-2 7-6(4)
Artur Romanowski (POL) d. Tarek El Khateeb (EGY) 6-2 6-1
Gaston Garcia-Alonso (ARG) d. Tarek Esawy (EGY) 6-0 6-0
Romain Radwan (FRA) d. Dariusz Lipka (POL) 7-5 6-2
Elmehdi Zidine (MAR) d. Moustafa Naim (EGY) 6-3 6-4
Ahmed Shebl Morsy (EGY) d. Anthony Tuong (AUS) 7-5 6-2
Fahad Al Saad (KSA) d. Gaetano Marrone (ITA) 6-2 6-0

Qualifying Round
Maximilian Wimmer (GER) d. Mohamed El Sohafy (EGY) 6-3 0-6 6-3
Jan Subota (CZE) d. Tomas Zima (CZE) 6-4 6-1
Omar Altmann (GER) d. Asser Al Nokaly (EGY) 6-4 6-1
Andrea Roscioli (ITA) d. Roy Radwan (FRA) 6-3 6-2
Anas Fattar (MAR) d. Timur Lomtatidze (RUS) 6-4 6-1
Artur Romanowski (POL) d. Gaston Garcia-Alonso (ARG) 2-6 7-6(7) 7-6(3)
Romain Radwan (FRA) d. Elmehdi Zidine (MAR) 6-0 6-2
Fahad Al Saad (KSA) d. Ahmed Shebl Morsy (EGY) 6-7(3) 1-1 ret.


Doubles
Seeds:
none

First Round
Jan Subota/Tomas Zima (CZE) d. Omar Altmann/Ali Sherbiny (GER/EGY) 7-6(4) 6-4
Romain Radwan/Roy Radwan (FRA) d. Fahad Al Saad/Omar Al Thagib (KSA) 6-3 6-2

Qualifying Round
Romain Radwan/Roy Radwan (FRA) d. Jan Subota/Tomas Zima (CZE) 3-2 ret.
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Egypt #1-Leg 2
Cairo, Egypt
August 8-15, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$25,000

Singles
Seeds:
1. WD
2. Jordi Marse
3. Ludwig Pellerin
4. Mehdi Ziadi
5. Oualid Jallali
6. Karim Maamoun
7. Mattia Livraghi
8. Jose Manuel Garcia-Rodriguez

First Round
Narcis Pelach-Torres (ESP) d. Timur Lomtatidze (RUS) 6-3 7-6(4)
Matteo Volante (ITA) d. Omar Hedayet (EGY) 6-4 6-3
Andrea Roscioli (ITA) d. Adam Lownsbrough (GBR) 6-0 6-0
(6)Karim Maamoun (EGY) d. Artur Romanowski (POL) 7-5 4-6 6-4
(4)Mehdi Ziadi (MAR) d. Romain Radwan (FRA) 6-3 6-2
Richard Brooks (GBR) d. Luca Bonati (ITA) 6-7(7) 6-2 6-1
Joseph Huber (AUT) d. Omar Altmann (GER) 6-4 1-6 6-1
(5)Oualid Jallali (TUN) d. Fahad Al Saad (KSA) 7-6(4) 7-5
(7)Mattia Livraghi (ITA) d. Jan Subota (CZE) 6-2 6-0
Sherif Sabry (EGY) d. Ali Mandour (EGY) 7-5 6-2
Mohamed Maamoun (EGY) d. Maximilian Wimmer (GER) 6-4 3-6 6-2
(3)Ludwig Pellerin (FRA) d. Anas Fattar (MAR) 6-3 6-4
Michal Navratil (CZE) d. (8)Jose Manuel Garcia-Rodriguez (ESP) 6-3 6-0
Tiago Lopes (BRA) d. Mohamed Nashaat (EGY) 6-3 6-3
Filip Polasek (SVK) d. Yassir Bouyahya (MAR) 6-3 6-3
(2)Jordi Marse (ESP) d. David Klier (GER) 6-4 2-0 ret.
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Doubles
Seeds:
1. Mattia Livraghi/Matteo Volante
2. Jordi Marse/Adam Vejmelka
3. Oualid Jallali/Ludwig Pellerin
4. Luca Bonati/Yassir Bouyahya

First Round
(1)Mattia Livraghi/Matteo Volante (ITA) d. Dariusz Lipka/Artur Romanowski (POL) 6-2 6-3
Karim Maamoun/Mohamed Maamoun (EGY) d. (q)Romain Radwan/Roy Radwan (FRA) 6-1 6-3
Joseph Huber/Mohamed Wafa (AUT/EGY) d. (4)Luca Bonati/Yassir Bouyahya (ITA/MAR) 6-3 7-6(4)
Mohamed Nashaat/Sherif Sabry (EGY) d. Michael Levens/Nathan Price (AUS) 6-1 4-6 6-3
Andemirkhan Karanashev/Timur Lomtatidze (RUS) d. Adam Lownsbrough/Narcis Pelach-Torres (GBR/ESP) 7-5 6-0
(3)Oualid Jallali/Ludwig Pellerin (TUN/FRA) d. Mohamed El Sohafy/Omar Hedayet (EGY) 3-6 6-3 6-1
Anas Fattar/Mehdi Ziadi (MAR) d. Richard Brooks/Jose Manuel Garcia-Rodriguez (GBR/ESP) 5-7 6-3 6-2
Michal Navratil/Filip Polasek (CZE/SVK) d. (2)Jordi Marse/Adam Vejmelka (ESP/CZE) w/o
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Second Round
Matteo Volante (ITA) d. Narcis Pelach-Torres (ESP) 6-1 3-0 ret.
(6)Karim Maamoun (EGY) d. Andrea Roscioli (ITA) 6-2 6-1
(4)Mehdi Ziadi (MAR) d. Richard Brooks (GBR) 6-1 6-3
(5)Oualid Jallali (TUN) d. Joseph Huber (AUT) 6-1 6-1
Sherif Sabry (EGY) d. (7)Mattia Livraghi (ITA) 6-2 4-6 6-1
(3)Ludwig Pellerin (FRA) d. Mohamed Maamoun (EGY) 6-3 4-2 ret.
Michal Navratil (CZE) d. Tiago Lopes (BRA) 6-1 6-1
(2)Jordi Marse (ESP) d. Filip Polasek (SVK) 6-1 4-6 6-4

Quarterfinals
(6)Karim Maamoun (EGY) d. Matteo Volante (ITA) 6-4 6-3
(4)Mehdi Ziadi (MAR) d. (5)Oualid Jallali (TUN) 6-4 6-2
Sherif Sabry (EGY) d. (3)Ludwig Pellerin (FRA) 6-2 7-5
Michal Navratil (CZE) d. (2)Jordi Marse (ESP) 3-6 6-1 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Quarterfinals
(1)Mattia Livraghi/Matteo Volante (ITA) d. Karim Maamoun/Mohamed Maamoun (EGY) w/o
Joseph Huber/Mohamed Wafa (AUT/EGY) d. Mohamed Nashaat/Sherif Sabry (EGY) 4-6 7-5 6-4
(3)Oualid Jallali/Ludwig Pellerin (TUN/FRA) d. Andemirkhan Karanashev/Timur Lomtatidze (RUS) 7-5 3-6 6-3
Michal Navratil/Filip Polasek (CZE/SVK) d. Anas Fattar/Mehdi Ziadi (MAR) 6-2 6-2

Semifinals
(1)Mattia Livraghi/Matteo Volante (ITA) d. Joseph Huber/Mohamed Wafa (AUT/EGY) 6-3 5-7 6-3
Michal Navratil/Filip Polasek (CZE/SVK) d. (3)Oualid Jallali/Ludwig Pellerin (TUN/FRA) 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Semifinals
(6)Karim Maamoun (EGY) d. (4)Mehdi Ziadi (MAR) 3-6 6-1 6-2
Michal Navratil (CZE) d. Sherif Sabry (EGY) 6-2 6-1

Finals
Michal Navratil (CZE) d. (6)Karim Maamoun (EGY) 6-4 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Finals
Michal Navratil/Filip Polasek (CZE/SVK) d. (1)Mattia Livraghi/Matteo Volante (ITA) 6-2 6-1
 
1 - 7 of 7 Posts
Top