Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 62 Posts

·
Registered
Joined
·
112 Posts
Discussion Starter #1

·
Registered
Joined
·
1,615 Posts
What a shame
Not cuban juniors player in there and there are a few argentian players playing also. I interesting to see player from Bahamas,Barbados,Jamaica and Domican Republic there :D
 

·
Registered
Joined
·
928 Posts
Good Luck:

Ignatik
Berankis
Williams
Kontinen
Vucic
 

·
Registered
Joined
·
112 Posts
Discussion Starter #4
for those of you understanding Italian, here's a nice blog, including articles on junior tennis. Belgian sensation Tammy Hendler is going to provide information from Bradenton this year.:worship:

The blog: http://pemulis.blogspot.com/
 

·
Registered
Joined
·
112 Posts
Discussion Starter #6
Serbian wonderboy Krajinovic (will turn 16 in February 2008), initially on the 16's MD, was given a wild card on the 18's MD. Good luck Filip!
 

·
Registered
Joined
·
1,615 Posts
Last year winners:
B 18 Nicolas Santos BRA

B 16 Grigor Dimitrov BUL

B 14 Yasutaka Uchiyama JPN

B 12 Mitchell Krueger USA
 

·
Registered
Joined
·
384 Posts
Vamos Kevin Konfederak!
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
kevin is playing here???
he appears at entry list but i think he didn`t travel
he is at "Entrants - No Shows" list - is he in argentina now?
 

·
Registered
Joined
·
451 Posts
Good luck to...
Diego Hidalgo Boys´14
Diego Acosta Boys´16
 

·
Registered
Joined
·
928 Posts
Boys' 18 MD

Uladzimir Ignatik (1) v Mateusz Kecki
Brennan Boyajian (Q) v Xander Spong
Neil J Pauffley v Guillaume Rufin
Mikhail Biryukov v Takanyi Garanganga (13)
Grigor Dimitrov (12) v Jose R Hernandez
Sam Garforth-Bles v Szymon Tatarczyk
Lika Somen v Denis V Kudla (Q)
Giacomo Miccini v Radu Albot (6)

Roman Jebavy (3) v Alin-Mihai Constantin
Marin Draganja v Alex Domijan (Q)
Vladimir Zinyakov v Evan M King (WC)
Tennys Sandgren (WC) v Vasek Pospisil (15)
Ryan Harrison (11) v Nikolaus Moser (Q)
Borut Puc v Juan Spir (Q)
Daniel Cox v Soong-Jae Cho
Filip Krajinovic (Q) v Bernard Tomic (7)

Jerzy Janowicz (5) v Henri Kontinen
Axel Michon v Thomas A Knights
James Seal (WC) v Milos Raonic
Mirza Basic (Q) v Yuki Bhambri (10)
Bradley Klahn (16) v Daniel Smethurst (Q)
Peter C Kobelt (WC) v Alexey Grigorov
Matt Reid v Dino Marcan (Q)
Lawrence L Formentera (WC) v Ricardo A Urzùa (4)

Rhyne R Williams (8) v Ilija Vucic
Devin Britton v Tim Van Terheijden (LL)
Robert Coman v Jan Tavcar
Ty D Trombetta v Gastao Ministro Elias (9)
Marcus Willis (14) v Silvio Dadic
Wil R Spencer v Marin Milan (LL)
Chase Buchanan (WC) v Richard Hampel (LL)
Jason Zafiros (WC) v Ricardas Berankis (2)
 

·
Registered
Joined
·
1,615 Posts
Best of luck: Takanyi Garanganga and Yuki Bhambri
 

·
Registered
Joined
·
112 Posts
Discussion Starter #17
Some nice clashes to watch in the 18's first round:

Mikhail Biryukov RUS vs. Takanyi Garanganga (13) ZIM
Giacomo Miccini ITA vs. Radu Albot (6) MDA
Filip (WC) Krajinovic SCG vs. Bernard Tomic (7) AUS
Mirza (Q) Basic BIH vs. Yuki Bhambri (10) IND
 

·
Registered
Joined
·
5,180 Posts
Uladzimir Ignatik
Giacomo Miccini
Filip Krajinovic
Bernard Tomic
They're playing each other. :sobbing:

Ilija Vucic
Ricardas Berankis
:woohoo:
 

·
Registered
Joined
·
1,615 Posts
Boys' 14 Main Draw -- Round of 128
Donovan Anez (VEN) d. Alexander Petrone (USA) 7-6(4);6-2
Terrell (LL) Celestine (USA) d. Camilo Vela (DOM) 6-0;6-0
Soichiro Moritani (JPN) d. Franco Pacheco (CRC) 2-6;6-2;6-4
Terence (LL) Celestine (USA) d. Edward Nguyen (CAN) 3-6;6-2;6-1
James Kong (HKG) d. Martin Moncayo (ECU) 6-1;6-1
Luis Patiño (MEX) d. Ondre Cargill (BAH) 6-1;6-3
Dominic (Q) Cotrone (USA) d. Andres Munoz (COL) 6-2;6-0
Justin (Q) Carter (USA) d. Harry James (NZL) 6-0;6-1
Trey (WC) Strobel (USA) d. Nick (LL) Mercer (GBR) 6-2;6-1
Iznaur Akhmaev (RUS) d. Shou Wang (CHN) 6-0;6-0
Jose Martinez (USA) d. Yoshihiro Inoue (JPN) 6-2;6-2
Liam Broady (GBR) d. Alexander Ritschard (SUI) 6-2;6-3
Andrew Ochotta (CAN) d. Oliver (Q) Plaskett (USA) 6-0;6-3
Ivan Conejero (CHI) d. Daniel Formento (PAR) 6-0;6-1
Uros Petronijevic (SCG) d. Nick Blehman (GER) 6-3;6-2
Ilya Ivashka (BLR) d. Brendan (LL) Aguilar (USA) 6-1;6-3
Roberto (Q) Cid (USA) d. Hubert Russell (BAH) 6-0;6-0
Jaden Grinter (NZL) d. Ramanujulu Gorle (IND) 6-1;6-0
Jhonathan Gonzalez (VEN) d. Sebastian (LL) Acuna (USA) 7-5;5-7;6-2
Andrew Bettles (GBR) d. Oliver Hudson (ESP) 7-5;6-4
Joao Barra (POR) d. Benjamin Hartmann (SUI) 6-4;6-1
Jean-Michel (Q) Blouin (CAN) d. David Espinosa (ECU) 6-1;6-1
Mitchell Krueger (USA) d. Tomas Builes (COL) 6-0;6-3
Imanol Arconada (ARG) d. Yuki Muramatsu (JPN) 4-6;6-3;6-1 :bounce:
Robert Livi (USA) d. Martin Krueger (GER) 6-4;6-1
Reo Asami d. Marwin Kuderna (AUT) 6-0;6-1
Kamil Khalil (LIB) d. Marko Krstic (SCG) 6-1;6-0
Denys Mylokostov (UKR) d. Boris Bogomolov (USA) 3-6;6-3;6-1
Ridley (WC) Seguso (USA) d. Tom Sizeland (NZL) 6-2;6-1
Jose Alencar (BRA) d. Brian Colin (NED) 6-0;6-1
George Tsivadze (GEO) d. Laurynas Antropikas (LTU) 7-5;6-3
Oliver Benneweis-Pramming (DEN) d. Alexander Polonskiy (RUS) 6-1;6-0
Andrea Morgano (ITA) d. Timothy Smith (BAH) 6-3;6-1 :sad:
Daniel (LL) Bednarczyk (CAN) d. Maksim Kan (UZB) 6-0;6-0

Boys' 12 Main Draw -- Round of 32
Jose Gracia (USA) d. Nikita Kardivar (USA) 6-4;6-0
Filip Obucina[1] (CAN) d. Tom Hill (GBR) 6-1;6-1
Gianluigi Quinzi (ITA) d. Milen Ianakiev (GER) 6-1;6-1
Grayson Goldin[1] (USA) d. Lucas Gomez (USA) 4-6;6-3;7-6(6)
Hyeon Chung[1] (KOR) d. Carter Lin (USA) 6-0;6-2
Stefan Kozlov (USA) d. Vasily Kichigin[1] (RUS) 6-2;6-1
Roy Lederman[1] (USA) d. Tim Portnov (CAN) 6-0;6-1
Evan Hoyt[1] (GBR) d. Robert (WC) Shulman (USA) 6-1;6-3
Yifan Dang (CHN) d. Franko Miocic[1] (CRO) 6-2;6-2
Joseph Di Giulio[1] (USA) d. Matthew Erdman (CAN) 6-1;6-0
Pylyp Kekercheni[1] (UKR) d. Griffin Brockman (CAN) 6-0;6-0
Justin Butsch (USA) d. chan Hwi Shin (KOR) 6-2;6-3
Jack Murray (USA) d. Sung Min Han (KOR) 7-6(2);6-2
Daniel Kerznerman (USA) d. Alp Horoz (TUR) 6-4;6-4
Pierre Durali (FRA) d. Luka Ilic[1] (SCG) 1-6;6-3;6-4
Elio Livi (USA) d. Luca Corinteli[1] (USA) 6-2;3-6;6-3
 
1 - 20 of 62 Posts
Top