Re: Doubles Tennis Tipping (DTT) Moscow
Schedule of Play
Code:
[B][U]DTT TENTATIVE SCHEDULE[/U][/B]
[B]SINGLES:[/B]
Monday ~ DTT Preliminary Round
Tuesday ~ DTT 1R
Wednesday ~ DTT 2R
Thursday ~ DTT QF
Friday ~ DTT SF
Saturday & Sunday ~ DTT Final
[B]DOUBLES:[/B]
Monday & Tuesday ~ DTT 1R
Wednesday & Thursday ~ DTT QF
Friday ~ DTT SF
Saturday & Sunday ~ DTT Final
Sunday
Sto: Eric Butorac/Jean-Julien Rojer (USA/AHO) vs. Johan Brunstrom/Jarkko Nieminen (SWE/FIN) SR 1 PTS
Mos: Janko Tipsarevic/Viktor Troicki (SRB/SRB) vs. Igor Kunitsyn/Dmitry Tursunov (RUS/RUS) SR 2
Sto: Matches take place in Stockholm
Mos: Matches take place in Moscow
To make it easier for the manager please send only last name of the 1st player:
Butorac vs. Brunstrom SR 1 PTS
Tipsarevic vs. Kunitsyn SR 2
Matches count for the 2nd day of a 2-day Final in singles and doubles.
Deadline is when matches start, probably at
noon CEST.
Please send your picks to
Boarder35m.
Good luck
Saturday
Mos: Janko Tipsarevic/Viktor Troicki (SRB/SRB) vs. Maximo Gonzalez/Horacio Zeballos (ARG/ARG) SR 3
Sto: Johan Brunstrom/Jarkko Nieminen (SWE/FIN) vs. Wesley Moodie/Dick Norman (RSA/BEL) SR 4
Sto: Matches take place in Stockholm
Mos: Matches take place in Moscow
To make it easier for the manager please send only last name of the 1st player:
Tipsarevic vs. Gonzalez SR 3
Brunstrom vs. Moodie SR 4
Matches count for the 1st day of a 2-day Final in singles and doubles.
Deadline is when matches start, probably at
3:00pm CEST.
Please send your picks to
Boarder35m.
Good luck
Friday
Sto: Marcelo Melo/Bruno Soares (BRA/BRA) vs. Eric Butorac/Jean-Julien Rojer (USA/AHO) SR 1 PTS
Sto: Christopher Kas/Michael Kohlmann (GER/GER) vs. Johan Brunstrom/Jarkko Nieminen (SWE/FIN) SR 2
Mos: Igor Kunitsyn/Dmitry Tursunov (RUS/RUS) vs. Jeremy Chardy/Lukas Dlouhy (FRA/CZE) SR 3
Mos: Rohan Bopanna/Aisam-Ul-Haq Qureshi (IND/PAK) vs. Janko Tipsarevic/Viktor Troicki (SRB/SRB) SR 4
Sto: Henri Kontinen/Michael Ryderstedt (FIN/SWE) vs. Wesley Moodie/Dick Norman (RSA/BEL) SR 5
To make it easier for the manager please send only last name of the 1st player:
Melo vs. Butorac SR 1 PTS
Kas vs. Brunstrom SR 2
Kunitsyn vs. Chardy SR 3
Bopanna vs. Tipsarevic SR 4
Kontinen vs. Moodie SR 5
Matches count for a 1-day Semifinal in singles and doubles.
Deadline is when matches start, probably at
2:00pm CEST.
Please send your picks to
Boarder35m.
Good luck
Thursday
Mos: Teimuraz Gabashvili/Andrey Kuznetsov (RUS/RUS) vs. Igor Kunitsyn/Dmitry Tursunov (RUS/RUS) SR 1 PTS
Mos: Stephen Huss/Ross Hutchins (AUS/GBR) vs. Horacio Zeballos/Maximo Gonzalez(ARG/ARG) SR 2
Sto: Santiago Gonzalez/Philipp Marx (MEX/GER) vs. Marcelo Melo/Bruno Soares (BRA/BRA) SR 3
Sto: Eric Butorac/Jean-Julien Rojer (USA/AHO) vs. Brian Battistone/Andreas Siljestrom (USA/SWE) SR 4
Mos: Pablo Cuevas/Michael Russell (URU/USA) vs. Jeremy Chardy/Lukas Dlouhy (FRA/CZE) SR 5
Sto: Matches take place in Stockholm
Mos: Matches take place in Moscow
To make it easier for the manager please send only last name of the 1st player:
Gabashvili vs. Kunitsyn SR 1 PTS
Huss vs. Zeballos SR 2
Gonzalez vs. Melo SR 3
Butorac vs. Battistone SR 4
Cueas vs. Chardy SR 5
Matches count for a 1-day Quarterfinal in singles and for the 2nd day of a 2-day Quarterfinal in doubles.
(Matches form thursday will priority in case of a shootout in doubles)
Deadline is when matches start, probably at
noon CEST.
Please send your picks to
Boarder35m, except for, the winner of the singles match between Nev and Eurofighter, quiron, trucul, balloon and Boarder35m who should send to
mmarto193
Good luck
Wednesday
Mos: Maximo Gonzalez/Horacio Zeballos (ARG/ARG) vs. Sergiy Stakhovsky/Mikhail Youzhny (UKR/RUS) SR 1 PTS
Sto: Marcel Granollers/Feliciano Lopez (ESP/ESP) vs. Marcelo Melo/Bruno Soares (BRA/BRA) SR 2
Sto: Arnaud Clement/Julian Knowle (FRA/AUT) vs. Brian Battistone/Andreas Siljestrom (USA/SWE) SR 3
Mos: Teimuraz Gabashvili/Andrey Kuznetsov (RUS/RUS) vs. Andrey Golubev/Denis Istomin (KAZ/UZB) SR 4
Mos: Colin Fleming/Ken Skupski (GBR/GBR) vs. Stephen Huss/Ross Hutchins (AUS/GBR) SR 5
Mos: Igor Kunitsyn/Dmitry Tursunov (RUS/RUS) vs. Filip Polasek/Igor Zelenay (SVK/SVK) SR 6
Sto: Johan Brunstrom/Jarkko Nieminen (SWE/FIN) vs. Robert Lindstedt/Horia Tecau (SWE/ROU) SR 7
Sto: Lukasz Kubot/Oliver Marach (POL/AUT) vs. Santiago Gonzalez/Philipp Marx (MEX/GER) SR 8
Mos: Rohan Bopanna/Aisam-Ul-Haq Qureshi (IND/PAK) vs. Leos Friedl/Victor Hanescu (CZE/ROU) SR 9
Sto: Matches take place in Stockholm
Mos: Matches take place in Moscow
To make it easier for the manager please send only last name of the 1st player:
Gonzalez vs. Stakhovsky SR 1 PTS
Granollers vs. Melo SR 2
Clement vs. Battistone SR 3
Gabashvili vs. Golubev SR 4
Fleming vs. Huss SR 5
Kunitsyn vs. Poalsek SR 6
Brunstrom vs. Lindstedt SR 7
Kubot vs. Gonzalez SR 8
Bopanna vs. Friedl SR 9
Matches count for a 1-day 2nd round in singles and for the 1st day of a 2-day Quarterfinal in doubles.
(Matches form thursday will have priority in case of a shootout in doubles)
Deadline is when matches start, probably at
9:00am CEST.
Please send your picks to
Boarder35m, except for kingroger who should send to
trucul and quiron, trucul, balloon and Boarder35m who should send to
mmarto193
Good luck
Tuesday
Mos: Daniele Bracciali/Potito Starace (ITA/ITA) vs. Pablo Cuevas/Michael Russell (URU/USA) SR 1 PTS
Mos: Dusan Vemic/Lovro Zovko (SRB/CRO) vs. Janko Tipsarevic/Viktor Troicki (SRB/SRB) SR 2 PTS
Sto: Jonathan Erlich/Jordan Kerr (ISR/AUS) vs Wesley Moodie/Dick Norman (RSA/BEL) SR 3 PTS
Sto: Christopher Kas/Michael Kohlmann (GER/GER) vs. Daniel Gimeno-Traver/Andreas Seppi (ESP/ITA) SR 4 PTS
Sto: Benjamin Becker/Michael Berrer /GER/GER) vs. Henri Kontinen/Michael Ryderstedt (FIN/SWE) SR 5 PTS
Sto: Matches take place in Stockholm
Mos: Matches take place in Moscow
To make it easier for the manager please send only last name of the 1st player:
Bracciali vs. Cuevas SR 1 PTS
Vemic vs. Tipsarevic SR 2 PTS
Erlich vs. Moodie SR 3 PTS
Kas vs. Gimeno-Traver SR 4 PTS
Becker vs. Kontinen SR 5 PTS
Matches count for a 1-day 1st round in singles and for the 2nd day of a 2-day 1st round in doubles.
Deadline is when matches start, probably at
3:00pm CEST.
Please send your picks to
Boarder35m, except for Gavnich77, jervisjames, Eurofighter, balloon and Boarder35m, who should send to
trucul.
Good luck
Monday
Sto: Simon Aspelin/Paul Hanley (SWE/AUS) vs. Eric Butorac/Jean-Julien Rojer (USA/AHO) SR 1 PTS
Mos: Rajeev Ram/Radek Stepanek (USA/CZE) vs Jeremy Chardy/Lukas Dlouhy (FRA/CZE) SR 2 PTS
Sto: Matches take place in Stockholm
Mos: Matches take place in Moscow
To make it easier for the manager please send only last name of the 1st player:
Aspelin vs. Butorac SR 1 PTS
Ram vs. Chardy SR 2 PTS
Matches count for a 1-day preliminary round in singles and for the 1st day of a 2-day 1st round in doubles.
(Matches from tuesday will have priority in case of a shotout in doubles)
Deadline is when matches start, probably at
1:00pm CEST.
Please send your picks to
Boarder35m, except for jervisjames, Eurofighter, balloon and Boarder35m, who should send to
trucul.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs/Hewitt 6:7 7:6 10-6)