Re: Doubles Tennis Tipping (DTT) Bucharest, under construction
Schedule of Play
Code:
[B][U]Tentative DTT SCHEDULE[/U][/B]
[B]SINGLES:[/B]
Tuesday ~ DTT 1R
Wednesday ~ DTT 2R
Thursday ~ DTT QF
Friday ~ DTT SF
Saturday & Sunday ~ DTT Final
[B]DOUBLES:[/B]
Tuesday ~ DTT 1R
Wednesday & Thursday ~ DTT QF
Friday ~ DTT SF
Saturday & Sunday ~ DTT Final
DTT OOP Sunday
Saturday is day-2 of a 2-day Final for DTT Singles and Doubles.
Met: Metz (Indoor)
Met: Arnaud CLEMENT/Michael LLODRA (FRA/FRA) vs. Colin FLEMING/Ken SKUPSKI (GBR/GBR) SR1
In order to ease life of manager, send only name of first player:
Clement vs. Fleming SR1
All send picks to
trucul.
Deadline is when matches start around
12:45 CET.
DTT OOP Saturday
Saturday is day-1 of a 2-day Final for DTT Singles and Doubles.
Buc: Bucharest (Clay)
Met: Metz (Indoor)
Buc: Johan BRUNSTROM/Jean-Julien ROJER (SWE/AHO) vs. Frantisek CERMAK/Michal MERTINAK (CZE/SVK) SR2
Met: Arnaud CLEMENT/Michael LLODRA (FRA/FRA) vs. Rainer SCHUETTLER/Mischa ZVEREV (GER/GER) SR3
In order to ease life of manager, send only name of first player:
Brunstrom vs. Cermak SR2
Clement vs. Schuettler SR3
All send picks to
trucul.
Deadline is when matches start around
15:00 CET.
DTT OOP Friday
Friday is a 1-day SF for DTT Singles and Doubles.
Buc: Bucharest (Clay)
Met: Metz (Indoor)
Buc: Lukasz KUBOT/Oliver MARACH (POL/AUT) vs. Johan BRUNSTROM/Jean-Julien ROJER (SWE/AHO) PTS1
Met: Colin FLEMING/Ken SKUPSKI (GBR/GBR) vs. Philipp KOHLSCHREIBER/Philipp PETZSCHNER (GER/GER) SR2
Buc: Pablo CUEVAS/Marcel GRANOLLERS (URU/ESP) vs. Frantisek CERMAK/Michal MERTINAK (CZE/SVK) SR3
Met: Arnaud CLEMENT/Michael LLODRA (FRA/FRA) vs. Thierry ASCIONE/Marc GICQUEL (FRA/FRA) SR4
In order to ease life of manager, send only name of first player:
Kubot vs. Brunstrom PTS1
Fleming vs. Kohlschreiber SR2
Cuevas vs. Cermak SR3
Clement vs. Ascione SR4
All send picks to
diego36arg and
trucul except:
FERNET send to
trucul only.
Deadline is when matches start around
13:00 CET.
DTT OOP Thursday
Thursday is 1-day QF for DTT Singles and day 2 of a 2-day QF for DTT Doubles.
Buc: Bucharest (Clay)
Met: Metz (Indoor)
Buc: Andrei PAVEL/Gabriel TRIFU (ROU/ROU) vs. Pablo CUEVAS/Marcel GRANOLLERS (URU/ESP) PTS1
Met: Philipp KOHLSCHREIBER/Philipp PETZSCHNER (GER/GER) vs. Ross HUTCHINS/Jordan KERR (GBR/AUS) SR2
Buc: Johan BRUNSTROM/Jean-Julien ROJER (SWE/AHO) vs. Marius COPIL/Horia TECAU (ROU/ROU) SR3
Met: Yen-Hsun LU/Janko TIPSAREVIC (TPE/SRB) vs. Thierry ASCIONE/Marc GICQUEL (FRA/FRA) SR4
Met: Rainer SCHUETTLER/Mischa ZVEREV (GER/GER) vs. Philipp MARX/Bjorn PHAU (GER/GER) SR5
Met: Colin FLEMING/Ken SKUPSKI (GBR/GBR) vs. Christopher KAS/Rogier WASSEN (GER/NED) SR6
Buc: Lukasz KUBOT/Oliver MARACH (POL/AUT) vs. Daniel KOELLERER/Jaroslav LEVINSKY (AUT/CZE) SR7
Buc: Frederico GIL/Daniel MUNOZ DE LA NAVA (POR/ESP) vs. Frantisek CERMAK/Michal MERTINAK (CZE/SVK) SR8
In order to ease life of manager, send only name of first player:
Pavel vs. Cuevas PTS1
Kohlschreiber vs. Hutchins SR2
Brunstrom vs. Copil SR3
Lu vs. Ascione SR4
Schuettler vs. Marx SR5
Fleming vs. Kas SR6
Kubot vs. Koellerer SR7
Gil vs. Cermak SR8
All send picks to
diego36arg and
trucul except:
Boarder35m,
Jens send picks to
diego36arg only.
kengyin send to
trucul only.
Deadline is when matches start around
12:00 (noon) CET.
DTT OOP Wednesday
Wednesday is 1-day second Round for DTT Singles and day 1 of a 2-day QF for DTT Doubles.
Buc: Bucharest (Clay)
Met: Metz (Indoor)
Buc: Oscar HERNANDEZ/Albert MONTANES (ESP/ESP) vs. Marius COPIL/Horia TECAU (ROU/ROU) PTS1
Met: Andreas BECK/Michael BERRER (GER/GER) vs. Philipp KOHLSCHREIBER/Philipp PETZSCHNER (GER/GER) SR2
Buc: Leos FRIEDL/Dusan VEMIC (CZE/SRB) vs. Pablo CUEVAS/Marcel GRANOLLERS (URU/ESP) SR3
Met: Yves ALLEGRO/David MARTIN (SUI/USA) vs. Christopher KAS/Rogier WASSEN (GER/NED) SR4
Buc: Ruben RAMIREZ HIDALGO/Santiago VENTURA (ESP/ESP) vs. Andrei PAVEL/Gabriel TRIFU (ROU/ROU) SR5
Met: Frank MOSER/Christophe ROCHUS (GER/BEL) vs. Colin FLEMING/Ken SKUPSKI (GBR/GBR) SR6
Met: Arnaud CLEMENT/Michael LLODRA (FRA/FRA) vs. Rohan BOPANNA/Jarkko NIEMINEN (IND/FIN) SR7
Buc: Michael KOHLMANN/Alexander PEYA (GER/AUT) vs. Peter LUCZAK/Alberto MARTIN (AUS/ESP) SR8
Buc: Lukasz KUBOT/Oliver MARACH (POL/AUT) vs. Adrian CRUCIAT/Petru-Alexandru LUCANU (ROU/ROU) SR9
In order to ease life of manager, send only name of first player:
Hernandez vs. Copil PTS1
Beck vs. Kohlschreiber SR2
Friedl vs. Cuevas SR3
Allegro vs. Kas SR4
Ramirez Hidalgo vs. Pavel SR5
Moser vs. Fleming SR6
Clement vs. Bopanna SR7
Kohlmann vs. Luczak SR8
Kubot vs. Cruciat SR9
All send picks to
diego36arg and
trucul except:
FERNET,
Boarder35m,
Jens send picks to
diego36arg only.
Adder A216 send to
trucul only.
Deadline is when matches start around
12:00 CET (noon).
DTT OOP Tuesday
Tuesday is 1-day first Round for DTT Singles and DTT Doubles.
Buc: Bucharest (Clay)
Met: Metz (Indoor)
Buc: Johan BRUNSTROM/Jean-Julien ROJER (SWE/AHO) vs. Lucas ARNOLD KER/Juan MONACO (ARG/ARG) PTS1
Buc: James CERRETANI/Lovro ZOVKO (USA/CRO) vs. Frantisek CERMAK/Michal MERTINAK (CZE/SVK) PTS2
Met: Andrey GOLUBEV/Alessandro MOTTI (KAZ/ITA) vs. Philipp MARX/Bjorn PHAU (GER/GER) PTS3
Buc: Maximo GONZALEZ/Igor ZELENAY (ARG/SVK) vs. Daniel KOELLERER/Jaroslav LEVINSKY (AUT/CZE) PTS4
Met: Eric BUTORAC/Scott LIPSKY (USA/USA) vs. Rainer SCHUETTLER/Mischa ZVEREV (GER/GER) PTS5
Met: Nicolas MAHUT/Josselin OUANNA (FRA/FRA) vs. Ross HUTCHINS/Jordan KERR (FRA/FRA) PTS6
In order to ease life of manager, send only name of first player:
Brunstrom vs. Arnold Ker PTS1
Cerretani vs. Cermak PTS2
Golubev vs. Marx PTS3
Gonzalez vs. Koellerer PTS4
Butorac vs. Schuettler PTS5
Mahut vs. Hutchins PTS6
All send picks to
trucul except:
trucul,
Machiavelli, send picks to
Boarder35m.
Deadline is when matches start (could be
around 12:30 CET).
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs/Hewitt 6:7 7:6 10-6)