Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 20 Posts

·
Registered
Joined
·
1,615 Posts
Discussion Starter #1
Dominican Republic F2

Qualy draw and results
1st Round

Danny BRYAN (USA) defeated Ryusei MAKIGUCHI (BOL) 6-3 6-2
Adrien BOSSEL (SUI) (10) defeated Yevgeny PEREPELOV (USA) 6-4 6-2
Philippe DE BONNEVIE (FRA) (2) defeated Gael GAETJENS (HAI) 6-4 6-4 :sad:
Dylan SESSAGESIMI (SUI) (13) defeated Robinson Albe TAVAREZ (DOM) 6-0 6-0
Albert LONCARIC (CRO) (3) defeated Dusan MILJEVIC (SRB) 6-4 6-0
Matthew S ROBERTS (USA) (14) defeated Frederic DE FAYS (BEL) 6-2 6-2
Marius COPIL (ROU) (4) defeated Andres Mauricio GONZALEZ (DOM) 6-0 6-1
Frank WINTERMANTEL (GER) defeated Arnar SIGURDSSON (ISL) (16) 6-4 6-4 :hug:
Filip ZEMAN (CZE) (5) defeated Tibor SIMIC (CRO) 6-3 6-4
Pierre METENIER (FRA) (9) defeated Ross WILSON (USA) 6-3 6-4
Jean-Noel INSAUSTI (FRA) (6) defeated Frantisek POLYAK (SVK) 6-2 6-0
Remko DE RIJKE (NED) (15) defeated Germain GIGOUNON (BEL) 6-4 6-2
Marek CZERWINSKI (USA) defeated Vahid MIRZADEH (USA) (7) 6-4 7-5
Tobias KOECK (AUT) (12) defeated Ivan ZOVKO (CRO) 6-1 6-1
Jeremy BLANDIN (FRA) (8) defeated Ash MISQUITH (CAN) 6-1 6-1
Austin KRAJICEK (USA) (11) defeated Goran JUKOPILA (CRO) 6-1 6-0

2nd Round

Danny BRYAN (USA) defeated Adrien BOSSEL (SUI) (10) 6-1 6-1
Philippe DE BONNEVIE (FRA) (2) defeated Dylan SESSAGESIMI (SUI) (13) 6-2 6-7(4) 6-4
Albert LONCARIC (CRO) (3) defeated Matthew S ROBERTS (USA) (14) 6-2 6-2
Frank WINTERMANTEL (GER) defeated Marius COPIL (ROU) (4) 7-6(6) 6-3
Pierre METENIER (FRA) (9) defeated Filip ZEMAN (CZE) (5) 6-2 6-2
Jean-Noel INSAUSTI (FRA) (6) defeated Remko DE RIJKE (NED) (15) 6-2 6-0
Tobias KOECK (AUT) (12) defeated Marek CZERWINSKI (USA) 6-3 6-1
Jeremy BLANDIN (FRA) (8) defeated Austin KRAJICEK (USA) (11) 3-6 6-4 6-3
 

·
Registered
Joined
·
1,615 Posts
Discussion Starter #2
Doubles draw
1st Round

LUNCANU (ROU) / LUSTIG (CZE) (1) defeated MUNROE (BAH) / POKRAJAC (CAN) 6-2 6-3
MEIGEL (GER) / WINTERMANTEL (GER) Vs PALLARES-GONZALEZ (DOM) / SHERWOOD (USA)
BARDOCZKY (HUN) / KELLNER (HUN) defeated OBRADOVIC (SRB) / TODERO (ARG) (4) 6-3 3-1 Retired :sad:
BLANDIN (FRA) / WALTER (FRA) defeated KOECK (AUT) / LOJDA (CZE) 6-4 6-2
AUTHOM (BEL) / DE FAYS (BEL) defeated FELIX (DOM) / TOBAL (DOM) 6-3 6-2
CHVOJKA (CAN) / ZEMAN (CZE) (3) defeated GUENAT (SUI) / SESSAGESIMI (SUI) 7-5 3-6 [10-4]
CUELLAR-CONTRERAS (CUB) / MARTINEZ-BREIJO (CUB) defeated INSAUSTI (FRA) / METENIER (FRA) 6-1 6-3 :bounce:
MAKIGUCHI (BOL) / PELLA (ARG) Vs DE BONNEVIE (FRA) / GRILLI (BRA) (2
 

·
Registered
Joined
·
1,615 Posts
Discussion Starter #3
1st Round

Nicolas TODERO (ARG) (1) Vs Albert LONCARIC (CRO)
Rodrigo-Antonio GRILLI (BRA) Vs Milan POKRAJAC (CAN)
Tobias KOECK (AUT) Vs Pierre METENIER (FRA)
Guido PELLA (ARG) defeated Ludovic WALTER (FRA) (8) 7-5 7-5 :rocker2:
Daniel LUSTIG (CZE) (4) Vs Jeremy BLANDIN (FRA)
Nikola MEKTIC (CRO) defeated Maxime AUTHOM (BEL) 6-2 7-6(5)
Philippe DE BONNEVIE (FRA) Vs Petru-Alexandru LUNCANU (ROU)
Luigi D'AGORD (ITA) Vs Kornel BARDOCZKY (HUN) (5)
Marc MEIGEL (GER) (6) Vs Leury ARIAS (DOM)
Mathieu GUENAT (SUI) defeated Jesus Francisco FELIX (DOM) 6-2 6-1
Oscar BURRIEZA-LOPEZ (ESP) defeated Michael-Ray PALLARES-GONZALEZ (DOM) 6-2 6-2
Adam KELLNER (HUN) Vs Victor ESTRELLA (DOM) (3)
Vladimir OBRADOVIC (SRB) (7) Vs Nicolas SANCHEZ (ESP)
Frank WINTERMANTEL (GER) Vs Erik CHVOJKA (CAN)
Jean-Noel INSAUSTI (FRA) Vs Rudy COCO (FRA)
Danny BRYAN (USA) Vs Dusan LOJDA (CZE) (2)
 

·
Registered
Joined
·
3,395 Posts
Good luck to Grilli.
 

·
Registered
Joined
·
1,615 Posts
Discussion Starter #5
1st Round

Nicolas TODERO (ARG) (1) defeated Albert LONCARIC (CRO) 6-1 1-6 6-2 :cool:
Milan POKRAJAC (CAN) defeated Rodrigo-Antonio GRILLI (BRA) 6-3 4-6 6-4
Pierre METENIER (FRA) defeated Tobias KOECK (AUT) 7-6(6) 6-1
Guido PELLA (ARG) defeated Ludovic WALTER (FRA) (8) 7-5 7-5 :cool:
Daniel LUSTIG (CZE) (4) defeated Jeremy BLANDIN (FRA) 6-2 6-2
Nikola MEKTIC (CRO) defeated Maxime AUTHOM (BEL) 6-2 7-6(5)
Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) defeated Philippe DE BONNEVIE (FRA) 7-6(2) 3-6 6-3
Kornel BARDOCZKY (HUN) (5) defeated Luigi D'AGORD (ITA) 7-6(5) 6-4
Marc MEIGEL (GER) (6) defeated Leury ARIAS (DOM) 6-7(5) 6-3 6-1 :hug:
Mathieu GUENAT (SUI) defeated Jesus Francisco FELIX (DOM) 6-2 6-1 :hug:
Oscar BURRIEZA-LOPEZ (ESP) defeated Michael-Ray PALLARES-GONZALEZ (DOM) 6-2 6-2 :hug:
Victor ESTRELLA (DOM) (3) defeated Adam KELLNER (HUN) 7-6(8) 6-2 :banana:
Vladimir OBRADOVIC (SRB) (7) defeated Nicolas SANCHEZ (ESP) 6-2 6-2
Frank WINTERMANTEL (GER) defeated Erik CHVOJKA (CAN) 6-1 6-3
Jean-Noel INSAUSTI (FRA) Vs Rudy COCO (FRA)
Dusan LOJDA (CZE) (2) defeated Danny BRYAN (USA) 7-6(3) 6-3
 

·
Registered
Joined
·
1,615 Posts
Discussion Starter #6
1st Round

LUNCANU (ROU) / LUSTIG (CZE) (1) defeated MUNROE (BAH) / POKRAJAC (CAN) 6-2 6-3
MEIGEL (GER) / WINTERMANTEL (GER) defeated PALLARES-GONZALEZ (DOM) / SHERWOOD (USA) 6-4 6-4
BARDOCZKY (HUN) / KELLNER (HUN) defeated OBRADOVIC (SRB) / TODERO (ARG) (4) 6-3 3-1 Retired
BLANDIN (FRA) / WALTER (FRA) defeated KOECK (AUT) / LOJDA (CZE) 6-4 6-2
AUTHOM (BEL) / DE FAYS (BEL) defeated FELIX (DOM) / TOBAL (DOM) 6-3 6-2
CHVOJKA (CAN) / ZEMAN (CZE) (3) defeated GUENAT (SUI) / SESSAGESIMI (SUI) 7-5 3-6 [10-4]
CUELLAR-CONTRERAS (CUB) / MARTINEZ-BREIJO (CUB) defeated INSAUSTI (FRA) / METENIER (FRA) 6-1 6-3
DE BONNEVIE (FRA) / GRILLI (BRA) (2) defeated MAKIGUCHI (BOL) / PELLA (ARG) 6-4 6-2

Quarterfinal

LUNCANU (ROU) / LUSTIG (CZE) (1) Vs MEIGEL (GER) / WINTERMANTEL (GER)
BARDOCZKY (HUN) / KELLNER (HUN) Vs BLANDIN (FRA) / WALTER (FRA)
AUTHOM (BEL) / DE FAYS (BEL) Vs CHVOJKA (CAN) / ZEMAN (CZE) (3)
CUELLAR-CONTRERAS (CUB) / MARTINEZ-BREIJO (CUB) Vs DE BONNEVIE (FRA) / GRILLI (BRA) (2)
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Second Round
(1)Nicolas Todero (ARG) d. Milan Pokrajac (CAN)
(q)Pierre Metenier (FRA) d. Guido Pella (ARG) 1-6 6-3 6-2
Nikola Mektic (CRO) d. (4)Daniel Lustig (CZE) 6-2 7-6(5)
(5)Kornel Bardoczky (HUN) d. Petru Luncanu (ROU) 7-6(6) 6-3
Mathieu Guenat (SUI) d. (6)Marc Meigel (GER) 6-3 3-6 1-0 Ret.
(3)Victor Estrella (DOM) d. Oscar Burrieza (ESP) 6-4 6-4
(7)Vladimir Obradovic (SRB) d. (q)Frank Wintermantel (GER) 6-3 7-6(2)
(q)Jean-Noel Insausti (FRA) d. (2)Dusan Lojda (CZE) 4-6 6-3 1-0 Ret.
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Quarterfinals
(1)Petru Luncanu/Daniel Lustig ROU/CZE) d. Marc Meigel/Frank Wintermantel (GER)
Kornel Bardoczky/Adam Kellner (HUN) d. Jeremy Blandin/Ludovic Walter (FRA) 6-1 1-6 (10-6)
(3)Erik Chvojka/Filip Zeman (CAN/CZE) d. Maxime Authom/Frederic de Fays (BEL) 6-7(5) 7-6(3) (10-5)
(2)Philippe-Albin de Bonnevie/Rodrigo Grilli (FRA/BRA) d. (WC)Luis Javier Cuellar/Sandor Martinez (CUB) 3-6 6-3 (10-6)
 

·
Registered
Joined
·
3,395 Posts
Grilli :sad:
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Quarterfinals
(1)Nicolas Todero (ARG) d. (q)Pierre Metenier (FRA) 6-4 6-1
Nikola Mektic (CRO) d. (5)Kornel Bardoczky (HUN) 1-6 7-6(2) 6-4
(3)Victor Estrella (DOM) d. Mathieu Guenat (SUI) 7-5 4-6 6-4
(q)Jean-Noel Insausti (FRA) d. (7)Vladimir Obradovic (SRB) 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Semifinals
(1)Petru Luncanu/Daniel Lustig ROU/CZE) d. Kornel Bardoczky/Adam Kellner (HUN) 6-3 7-5
(3)Erik Chvojka/Filip Zeman (CAN/CZE) d. (2)Philippe-Albin de Bonnevie/Rodrigo Grilli (FRA/BRA) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
11,918 Posts
Estrella :eek:
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Semifinals
(1)Nicolas Todero (ARG) vs. Nikola Mektic (CRO)
(3)Victor Estrella (DOM) vs. (q)Jean-Noel Insausti (FRA)
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Final
(1)Petru Luncanu/Daniel Lustig ROU/CZE) vs. (3)Erik Chvojka/Filip Zeman (CAN/CZE)
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Semifinals
(1)Nicolas Todero (ARG) d. Nikola Mektic (CRO) 7-5 7-5
(3)Victor Estrella (DOM) d. (q)Jean-Noel Insausti (FRA) 6-3 3-6 6-2
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Finals
(1)Petru Luncanu/Daniel Lustig ROU/CZE) d. (3)Erik Chvojka/Filip Zeman (CAN/CZE) 7-5 6-4
 

·
Registered
Joined
·
11,918 Posts
Vamos Víctor :rocker2:
 

·
Registered
Joined
·
475 Posts
Come on Nico!! :)
 

·
Registered
Joined
·
11,918 Posts
Víctor Estrella d. Nicolás Todero 6-3 6-3 :worship:

Víctor :woohoo:
 
1 - 20 of 20 Posts
Top