Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
DOMINICAN REPUBLIC F2

City : Santo Domingo Este, Dominican Republic
Date : 04-10 December 2017
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Ivan Endara (ECU)

Entry List

1 Roberto QUIROZ (ECU) 294
2 José HERNANDEZ-FERNANDEZ (DOM) 324
3 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) 344
4 Viktor DURASOVIC (NOR) 461
5 Ivan ENDARA (ECU) 476
6 Genaro Alberto OLIVIERI (ARG) 494
7 Adrian BODMER (SUI) 508
8 Roberto CID SUBERVI (DOM) 520
9 Mick LESCURE (FRA) 531
10 Juan Sebastian GOMEZ (COL) 585
11 Alejandro GOMEZ (COL) 621
12 Emilio GOMEZ (ECU) 626
13 Matthias HAIM (AUT) 642
14 Ilya VASILYEV (RUS) 644
15 Shane VINSANT (USA) 661
16 Jose OLIVARES (DOM) 687
17 Bernardo SARAIVA (POR) 737
18 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP) 826
19 Evan ZHU (USA) 852
20 Sem VERBEEK (NED) 889

21 (Q) John LAMBLE (USA) 935
22 (Q) Maksim TIKHOMIROV (USA) 1219
23 (Q) Benjamin HANNESTAD (DEN) 1245
24 (Q) Jody MAGINLEY (ANT) 1312
25 (Q) Vasil KIRKOV (USA) 1364
26 (Q) George BOTEZAN (ROU) 1430
27 (Q) Lukas GREIF (USA) 1793
28 (Q) Andres URREA (COL)

29 (wc) Jasel BELTRE (DOM)
30 (wc) Peter BERTRAN (DOM)
31 (wc) Johan Francisco CASTILLO GRULLON (DOM)
32 (wc) Osmel RIVERA GRANJA (CUB)
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Dominican Republic F2 [Dec. 04 | Santo Domingo Este | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Adrian Andrzejczuk (POL/1) d. Rohit Navelkar (USA) 6-2 6-3
Michael Bramorski (USA) d. Wondy Cordero (DOM) 6-1 6-1
Carlos Andres Carrera Hidalgo (ECU) d. Gabriel Jose Matos Fermin (DOM) 6-0 6-1
George Botezan (ROU/12) d. Erwin Francisco Lopez Martinez (PUR) 6-1 6-1

John Lamble (USA/2) d. Yohandri Perez Garcia (DOM) 6-1 6-3
Aydan Gomez Osorio (CUW/wc) d. Drew Halbauer (USA) 6-2 7-6(1)
Danail Banov (BUL) d. Eduardo Medina (DOM) 6-2 6-2
Domen Gostincar (SLO) d. Aron Pierce (USA/14) 6-7(5) 6-2 6-1

Maksim Tikhomirov (USA/3) d. William Flavell (GBR) 6-1 6-0
Luis Garibaldi Alejo Morillo (DOM) d. Kodie Harkins (CAN) 6-1 6-4
Emmett Ward (USA) d. Perris Burke (USA) 6-2 6-1
Chukang Wang (CHN/9) d. Stratton Gilmore (USA) 6-3 7-5

Benjamin Hannestad (DEN/4) d. Sean Robles (USA) 6-3 6-2
Adriano Quinti (GER) d. Ivan Shtengelov (RUS) 7-5 3-6 6-2
JiaJun He (CHN) d. Gabriel Castellanos (DOM) 6-1 6-4
Arturo Dell'Eva (ITA/15) d. Sebastian Zapata (CAN) 4-6 7-6(2) 6-2

Jonathan Chang (USA/5) d. Carlos Manuel Suarez Ogando (DOM) 6-2 6-1
Andres Urrea (COL) d. Omar Ferreras (DOM) 6-4 7-6(3)
Ian Dempster (USA) d. Tomas Kuskunov (USA) 6-2 6-1
Lucas Bouquet (FRA/10) d. Paul Webster (USA) 6-3 6-2

Collin Johns (USA/6) d. Brian Healy (USA) 6-0 6-0
Daniel Alonte (USA) d. Robert Scheuing (GER) 6-1 6-3
Joaquin Caballer (ESP) d. Daniel De La Cruz (CUB) 7-5 6-3
Lukas Greif (USA/16) d. Alec Galicia (CAN) 6-0 6-1

Jody Maginley (ANT/7) d. Victor Gurevich (USA) 6-0 6-4
Yasier Estrada (CUB) d. André Saleh (USA) 6-2 6-4
Carlos Manuel Hidalgo (DOM) d. Hector Nieto (PER) 6-0 6-0
Rowland Phillips (JAM/13) d. Sergio Riveros (COL) 6-0 6-0

Vasil Kirkov (USA/8) d. Sid Donarski (CAN) 6-3 6-4
Beauregard Treyz (USA) d. Christian Flemming Petersen Justo (DOM) 6-1 6-0
Jesus Francisco Felix (DOM) d. Mark Stewart Meyer (USA) 7-5 6-2
Stanislav Poplavskyy (UKR/11) d. Sebastian Medina (DOM) 6-0 6-1


2nd Round

Adrian Andrzejczuk (POL/1) d. Michael Bramorski (USA) 6-0 6-1
George Botezan (ROU/12) d. Carlos Andres Carrera Hidalgo (ECU) 6-1 6-0

John Lamble (USA/2) d. Aydan Gomez Osorio (CUW/wc) 6-0 6-4
Danail Banov (BUL) d. Domen Gostincar (SLO) 2-6 6-2 6-3

Maksim Tikhomirov (USA/3) d. Luis Garibaldi Alejo Morillo (DOM) 6-0 6-0
Emmett Ward (USA) d. Chukang Wang (CHN/9) 6-3 3-6 6-2

Benjamin Hannestad (DEN/4) d. Adriano Quinti (GER) 6-2 6-2
Arturo Dell'Eva (ITA/15) d. JiaJun He (CHN) 6-3 6-1

Andres Urrea (COL) d. Jonathan Chang (USA/5) 7-6(5) 1-0 ret.
Ian Dempster (USA) d. Lucas Bouquet (FRA/10) 6-4 6-2

Collin Johns (USA/6) d. Daniel Alonte (USA) 6-0 6-0
Lukas Greif (USA/16) d. Joaquin Caballer (ESP) 6-2 6-1

Jody Maginley (ANT/7) d. Yasier Estrada (CUB) 6-2 6-4
Rowland Phillips (JAM/13) d. Carlos Manuel Hidalgo (DOM) 6-1 6-0

Vasil Kirkov (USA/8) d. Beauregard Treyz (USA) 6-1 6-2
Stanislav Poplavskyy (UKR/11) d. Jesus Francisco Felix (DOM) 6-0 6-4


Final Round

George Botezan (ROU/12) d. Adrian Andrzejczuk (POL/1) 4-6 7-6(3) 6-4
John Lamble (USA/2) d. Danail Banov (BUL) 6-2 6-0
Maksim Tikhomirov (USA/3) d. Emmett Ward (USA) 6-3 6-1
Benjamin Hannestad (DEN/4) d. Arturo Dell'Eva (ITA/15) 6-3 6-0
Andres Urrea (COL) d. Ian Dempster (USA) 7-6(5) 3-6 6-1
Lukas Greif (USA/16) d. Collin Johns (USA/6) 4-6 6-4 2-0 ret.
Jody Maginley (ANT/7) d. Rowland Phillips (JAM/13) 6-3 7-6(3)
Vasil Kirkov (USA/8) d. Stanislav Poplavskyy (UKR/11) 2-2 ret.
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Dominican Republic F2 [Dec. 04 | Santo Domingo Este | Hard]

Doubles

1st Round

B.Saraiva / S.Verbeek (POR/NED/1) d. J.Maginley / E.Zhu (ANT/USA) 6-4 7-5
J.S.Gomez / I.Vasilyev (COL/RUS) d. V.Gurevich / A.Pierce (USA/Alt) 6-2 7-5
H.Johnson / Y.Johnson (USA) d. J.Beltre / J.Felix (DOM/wc) 6-0 6-1
M.Lescure / S.Vinsant (FRA/USA/4) d. A.Gomez Osorio / Y.Perez Garcia (CUW/DOM/wc) 6-1 6-2

A.Bodmer / M.Haim (SUI/AUT/3) d. A.Gomez / J.Lamble (COL/USA) 6-2 2-6 10-7
C.Boluda-Purkiss / J.Olivares (ESP/DOM) d. B.Hannestad / V.Kirkov (DEN/USA) 6-7(3) 6-4 14-12
I.Endara / J.Vidal Azorin (ECU/ESP) d. G.Botezan / M.Meyer (ROU/USA) 6-7(8) 6-3 10-5
A.Andrzejczuk / V.Durasovic (POL/NOR/2) d. P.Bertran / J.Caballer (DOM/ESP/wc) 7-5 6-2

V.Gurevich / A.Pierce (USA/Alt) replace C.Johns / R.Phillips (USA/JAM)


Quarterfinal

B.Saraiva / S.Verbeek (POR/NED/1) d. J.S.Gomez / I.Vasilyev (COL/RUS) 6-2 6-1
H.Johnson / Y.Johnson (USA) d. M.Lescure / S.Vinsant (FRA/USA/4) 6-4 7-5
A.Bodmer / M.Haim (SUI/AUT/3) d. C.Boluda-Purkiss / J.Olivares (ESP/DOM) 6-4 7-6(4)
A.Andrzejczuk / V.Durasovic (POL/NOR/2) d. I.Endara / J.Vidal Azorin (ECU/ESP) 4-6 6-3 10-8


Semifinal

B.Saraiva / S.Verbeek (POR/NED/1) d. H.Johnson / Y.Johnson (USA) 6-3 4-6 10-8
A.Bodmer / M.Haim (SUI/AUT/3) d. A.Andrzejczuk / V.Durasovic (POL/NOR/2) 7-5 6-2


FINAL

B.Saraiva / S.Verbeek (POR/NED/1) d. A.Bodmer / M.Haim (SUI/AUT/3) 7-5 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Dominican Republic F2 [Dec. 04 | Santo Domingo Este | Hard]

Main Draw

1st Round

Alejandro Gomez (COL) d. Roberto Quiroz (ECU/1) 7-6(1) 6-4
Osmel Rivera Granja (CUB/wc) d. Juan Sebastian Gomez (COL) 6-2 4-2 ret.
John Lamble (USA/Q) d. Johan Francisco Castillo Grullon (DOM/wc) 6-1 6-3
Roberto Cid Subervi (DOM/8) d. Ilya Vasilyev (RUS) 6-3 6-3

Carlos Boluda-Purkiss (ESP/3) d. José Olivares (DOM) 2-6 6-2 6-3
Vasil Kirkov (USA/Q) d. Jasel Beltre (DOM/wc) 6-0 6-0
Lukas Greif (USA/Q) d. Bernardo Saraiva (POR) 6-2 6-7(1) 6-1
Ivan Endara (ECU/5) d. Evan Zhu (USA) 6-2 6-2

George Botezan (ROU/Q) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG/6) 5-4 ret.
Sem Verbeek (NED) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) 6-7(4) 6-2 6-1
Emilio Gomez (ECU) d. Peter Bertran (DOM/wc) 6-3 6-0
Viktor Durasovic (NOR/4) d. Maksim Tikhomirov (USA/Q) 6-2 6-3

Adrian Bodmer (SUI/7) d. Shane Vinsant (USA) 6-3 6-4
Mick Lescure (FRA) d. Matthias Haim (AUT) 6-2 6-3
Benjamin Hannestad (DEN/Q) d. Andres Urrea (COL/Q) 6-2 6-2
José Hernandez-Fernandez (DOM/2) d. Jody Maginley (ANT/Q) 6-2 7-6(8)


2nd Round

Alejandro Gomez (COL) d. Osmel Rivera Granja (CUB/wc) 6-3 6-1
Roberto Cid Subervi (DOM/8) d. John Lamble (USA/Q) 7-6(4) 6-2
Carlos Boluda-Purkiss (ESP/3) d. Vasil Kirkov (USA/Q) 7-6(5) 6-1
Lukas Greif (USA/Q) d. Ivan Endara (ECU/5) 6-1 7-6(1)

Sem Verbeek (NED) d. George Botezan (ROU/Q) 6-0 6-2
Emilio Gomez (ECU) d. Viktor Durasovic (NOR/4) 4-6 6-4 6-3
Adrian Bodmer (SUI/7) d. Mick Lescure (FRA) 5-7 7-5 6-1
José Hernandez-Fernandez (DOM/2) d. Benjamin Hannestad (DEN/Q) 6-1 6-1


Quarterfinal

Roberto Cid Subervi (DOM/8) d. Alejandro Gomez (COL) 6-1 6-0
Carlos Boluda-Purkiss (ESP/3) d. Lukas Greif (USA/Q) 6-4 6-2
Emilio Gomez (ECU) d. Sem Verbeek (NED) 6-3 6-2
José Hernandez-Fernandez (DOM/2) d. Adrian Bodmer (SUI/7) 6-1 7-6(7)


Semifinal

Roberto Cid Subervi (DOM/8) d. Carlos Boluda-Purkiss (ESP/3) 5-2 ret.
José Hernandez-Fernandez (DOM/2) d. Emilio Gomez (ECU) 6-4 6-4


FINAL

Roberto Cid Subervi (DOM/8) d. José Hernandez-Fernandez (DOM/2) 6-3 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top