Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
CZECH REPUBLIC F8

City : Opava, Czech Republic
Date : 29 October - 04 November 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Carpet (Indoor)
Defending champion : Marek Jaloviec (CZE)

Entry List

1 Marek JALOVIEC (CZE) 329
2 Aslan KARATSEV (RUS) 383
3 Vit KOPRIVA (CZE) 507
4 Michael VRBENSKY (CZE) 544
5 Tadeas PAROULEK (CZE) 555
6 Pavel NEJEDLY (CZE) 562
7 Michal KONECNY (CZE) 564
8 Jaroslav POSPISIL (CZE) 589
9 Petr MICHNEV (CZE) 596
10 Jan MERTL (CZE) 613
11 Maciej RAJSKI (POL) 681
12 Jakub PAUL (SUI) 708
13 Petr NOUZA (CZE) 730
14 Petr HAJEK (CZE) 790
15 Mats ROSENKRANZ (GER) 819
16 Robin STANEK (CZE) 842
17 Filip DUDA (CZE) 863
18 Niels LOOTSMA (NED) 873
19 Andrej GLVAC (SVK) 988
20 Jiri VENCL (CZE) 1055

21 (Q) Marek SEMJAN (SVK) 1020
22 (Q) Karol DRZEWIECKI (POL) 1128
23 (Q) Tomas MACHAC (CZE) 1223
24 (Q) Georgii KRAVCHENKO (UKR) 1339
25 (Q) Michal SELECKY (SVK) 1491
26 (Q) Piotr GRYNKOWSKI (POL) 1582
27 (Q) Yvo PANAK (CZE) 1611
28 (Q) Piotr MATUSZEWSKI (POL) 1630

29 (wc) Dominik LANGMAJER (CZE) 2013
30 (wc) Jonas FOREJTEK (CZE)
31 (wc) Nikolas LAHKY (SVK)
32 (wc) Ondrej STYLER (CZE)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Czech Republic F8 [October 29 | Opava | Carpet]

Qualifying Draw

1st Round

Szymon Walkow (POL/1) d. Milos Vukovic (SRB) 6-1 6-3
Georgii Kravchenko (UKR/10) d. Antonin Stepanek (CZE) 6-2 6-1

Marek Semjan (SVK/2) d. Michal Lusovsky (CZE/wc) 6-3 7-5
Mateusz Terczynski (POL/12) d. Daniel Vrba (CZE) 3-6 6-3 6-4

Karol Drzewiecki (POL/3) d. Evzen Holis (CZE/wc) 6-3 6-4
Amadatus Admiraal (NED) d. Martin Fekiac (SVK/16) 6-7(6) 6-1 6-0

Piotr Matuszewski (POL) d. Kacper Zuk (POL/4) 6-4 6-1
Isa Mammetgulyyev (TKM/9) d. Roman Garkavenko (RUS/wc) 6-7(5) 6-3 6-4

Ondrej Krstev (CZE/5) d. David Juras (SVK) 6-2 5-7 6-4
Michal Selecky (SVK/14) d. Albert Sprlak Puk (CZE/wc) 6-3 7-6(3)

Tomas Machac (CZE/6) d. Lars Aregger (SUI/wc) 6-2 6-3
Ivan Kosec (SVK/13) d. Dominik Nazaruk (POL) 6-4 7-6(6)

Dominik Recek (CZE) d. Yann Wojcik (POL/7) 7-5 6-2
Yvo Panak (CZE) d. Martin Bugaj (CZE/15) 6-4 6-3

Piotr Grynkowski (POL) d. Marcell Bartakovics (HUN/8) 6-3 6-3
Ivan Marrero Curbelo (ESP/11) d. Michal Mikula (POL) 7-5 6-3


Final Round

Georgii Kravchenko (UKR/10) d. Szymon Walkow (POL/1) 6-4 6-7(5) 6-3
Marek Semjan (SVK/2) d. Mateusz Terczynski (POL/12) 6-2 7-6(5)
Karol Drzewiecki (POL/3) d. Amadatus Admiraal (NED) 6-2 7-6(8)
Piotr Matuszewski (POL) d. Isa Mammetgulyyev (TKM/9) 6-4 6-0
Michal Selecky (SVK/14) d. Ondrej Krstev (CZE/5) 6-4 6-4
Tomas Machac (CZE/6) d. Ivan Kosec (SVK/13) 6-2 2-1 ret.
Yvo Panak (CZE) d. Dominik Recek (CZE) 5-7 6-2 6-2
Piotr Grynkowski (POL) d. Ivan Marrero Curbelo (ESP/11) 7-6(3) 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Czech Republic F8 [October 29 | Opava | Carpet]

Doubles

1st Round

K.Drzewiecki / S.Walkow (POL/1) vs. Bye
O.Horak / V.Podzemny (CZE) d. A.Admiraal / I.Marrero Curbelo (NED/ESP) w.o
J.Forejtek / J.Mertl (CZE) d. G.Kravchenko / M.Mikula (UKR/POL) 6-1 7-5
P.Hajek / K.Zuk (CZE/POL/4) d. R.Garkavenko / A.Karatsev (RUS/wc) 7-6(0) 6-3

V.Kopriva / J.Pospisil (CZE/3) vs. Bye
N.Lootsma / G.Smits (NED) d. P.Matuszewski / M.Terczynski (POL) w.o
J.Paul / R.Stanek (SUI/CZE) d. M.Konecny / J.Vencl (CZE) 6-1 6-4
F.Duda / M.Vrbensky (CZE/2) vs. Bye


Quarterfinal

K.Drzewiecki / S.Walkow (POL/1) d. O.Horak / V.Podzemny (CZE) 6-2 6-1
J.Forejtek / J.Mertl (CZE) d. P.Hajek / K.Zuk (CZE/POL/4) 6-4 2-6 10-5
V.Kopriva / J.Pospisil (CZE/3) d. N.Lootsma / G.Smits (NED) 7-6(3) 6-2
J.Paul / R.Stanek (SUI/CZE) d. F.Duda / M.Vrbensky (CZE/2) 7-5 7-5


Semifinal

K.Drzewiecki / S.Walkow (POL/1) d. J.Forejtek / J.Mertl (CZE) 7-5 4-6 10-8
V.Kopriva / J.Pospisil (CZE/3) d. J.Paul / R.Stanek (SUI/CZE) 3-6 7-5 10-8


FINAL

V.Kopriva / J.Pospisil (CZE/3) d. K.Drzewiecki / S.Walkow (POL/1) 7-6(5) 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Czech Republic F8 [October 29 | Opava | Carpet]

Main Draw

1st Round

Karol Drzewiecki (POL/Q) d. Aslan Karatsev (RUS/1) 6-2 6-2
Michal Selecky (SVK/Q) d. Dominik Langmajer (CZE/wc) 6-1 7-6(4)
Tomas Machac (CZE/Q) d. Piotr Matuszewski (POL/Q) 7-6(3) ret.
Jaroslav Pospisil (CZE/7) d. Andrej Glvac (SVK) 6-3 1-6 6-1

Niels Lootsma (NED) d. Tadeas Paroulek (CZE/4) 6-3 6-4
Robin Stanek (CZE) d. Petr Hajek (CZE) 7-6(3) 6-3
Jan Mertl (CZE) d. Mats Rosenkranz (GER) 6-4 6-4
Michal Konecny (CZE/6) d. Georgii Kravchenko (UKR/Q) 7-6(3) 7-6(2)

Jonas Forejtek (CZE/wc) d. Pavel Nejedly (CZE/5) 6-4 6-1
Ondrej Styler (CZE/wc) d. Nikolas Lahky (SVK/wc) 6-1 6-2
Filip Duda (CZE) d. Jiri Vencl (CZE) 7-6(4) 6-3
Michael Vrbensky (CZE/3) d. Yvo Panak (CZE/Q) 3-6 6-3 7-6(4)

Marek Semjan (SVK/Q) d. Petr Michnev (CZE/8) 6-4 6-2
Jakub Paul (SUI) d. Piotr Grynkowski (POL/Q) 7-5 5-7 4-1 ret.
Maciej Rajski (POL) d. Mateusz Terczynski (POL/L.L) 6-4 6-3
Petr Nouza (CZE) d. Vit Kopriva (CZE/2) 3-6 7-5 6-4

Mateusz Terczynski (POL/L.L) replaces Marek Jaloviec (CZE)


2nd Round

Michal Selecky (SVK/Q) d. Karol Drzewiecki (POL/Q) 6-4 2-6 7-6(6)
Tomas Machac (CZE/Q) d. Jaroslav Pospisil (CZE/7) 6-4 6-7(5) 7-6(5)
Niels Lootsma (NED) d. Robin Stanek (CZE) 6-1 6-2
Michal Konecny (CZE/6) d. Jan Mertl (CZE) 6-3 6-3

Jonas Forejtek (CZE/wc) d. Ondrej Styler (CZE/wc) 6-4 7-6(4)
Filip Duda (CZE) d. Michael Vrbensky (CZE/3) 6-7(3) 6-1 7-6(4)
Jakub Paul (SUI) d. Marek Semjan (SVK/Q) 7-6(5) 7-6(4)
Petr Nouza (CZE) d. Maciej Rajski (POL) 7-6(0) 6-7(7) 6-4


Quarterfinal

Tomas Machac (CZE/Q) d. Michal Selecky (SVK/Q) 6-4 6-2
Michal Konecny (CZE/6) d. Niels Lootsma (NED) 7-5 4-2 ret.
Filip Duda (CZE) d. Jonas Forejtek (CZE/wc) 6-4 6-1
Petr Nouza (CZE) d. Jakub Paul (SUI) 7-5 6-4


Semifinal

Tomas Machac (CZE/Q) d. Michal Konecny (CZE/6) 7-6(6) 6-3
Filip Duda (CZE) d. Petr Nouza (CZE) 6-3 7-6(1)


FINAL

Tomas Machac (CZE/Q) d. Filip Duda (CZE) 7-6(6) 7-5
 
1 - 4 of 4 Posts
Top