Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
CZECH REPUBLIC F5

City : Ústí nad Orlicí, Czech Republic
Date : 29 June - 05 July 2015
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Jan MERTL (CZE) 239
2 Henri LAAKSONEN (SUI) 280
3 Gonzalo ESCOBAR (ECU) 284
4 Dusan LOJDA (CZE) 290
5 Marek MICHALICKA (CZE) 326
6 Adrian PARTL (SVK) 455
7 Vaclav SAFRANEK (CZE) 464
8 Artem SMIRNOV (UKR) 468
9 Michal SCHMID (CZE) 494
10 Evgeny KARLOVSKIY (RUS) 501
11 Maximilian NEUCHRIST (AUT) 506
12 Michal KONECNY (CZE) 582
13 Dominik SUC (CZE) 655
14 Patrik FABIAN (SVK) 671
15 Lucas MIEDLER (AUT) 697
16 Pawel CIAS (POL) 772
17 Filip BRTNICKY (CZE) 829
18 Zdenek KOLAR (CZE) 856
19 Pavel NEJEDLY (CZE) 864
20 Juraj MASAR (SVK) 948

21 (Q) Dominik KELLOVSKY (CZE) 1140
22 (Q) Adrian ANDRZEJCZUK (POL) 1201
23 (Q) Martin BLASKO (SVK) 1331
24 (Q) Filipp KEKERCHENI (UKR) 1530
25 (Q) Michal MARKO (SVK) 1975
26 (Q) Pawel ZAWISZA (POL) 2066
27 (Q) Vit KOPRIVA (CZE)
28 (Q) Ondrej KRSTEV (CZE)

29 (wc) Tomas PAPIK (CZE) 967
30 (wc) Milan HABRMAN (SVK) 1442
31 (wc) David POLJAK (CZE) 1464
32 (wc) Martin POBORIL (CZE)
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Czech Republic F5 [June 29 | Ústí nad Orlicí | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Jan Kuncik (CZE/1) vs. Bye
Artem Kapshuk (UKR) d. Grigory Potemkin (RUS) 3-6 6-2 6-3
Nazar Khrustalev (RUS) vs. Bye
Filipp Kekercheni (UKR/10) vs. Bye

Pavel Staubert (CZE/2) vs. Bye
Dominik Recek (CZE) d. Tomas Vyrostko (SVK) 6-4 7-6(5)
Vit Kopriva (CZE) vs. Bye
Phillip Gresk (POL/12) vs. Bye

Peter Vajda (SVK/3) vs. Bye
Zdenek Derkas (CZE) d. Jakub Lehet (SVK) 6-1 6-1
Ondrej Krstev (CZE) vs. Bye
Tomas Kaluzik (CZE/16) vs. Bye

Dominik Kellovsky (CZE/4) vs. Bye
Jaroslav Vondrasek (CZE) d. Daniel Trcka (CZE) 6-1 6-1
Martin Mihal (SVK) vs. Bye
Adam Majchrowicz (POL/11) vs. Bye

Adrian Andrzejczuk (POL/5) vs. Bye
Ladislav Zeleny (CZE) vs. Bye
Jaroslav Pesek (CZE) vs. Bye
Bartosz Wojnar (POL/9) vs. Bye

Robert Constantinovici (NED/6) vs. Bye
Karol Krawczynski (POL) vs. Bye
Tomas Hornak (SVK/wc) vs. Bye
Michal Marko (SVK/14) vs. Bye

Martin Blasko (SVK/7) vs. Bye
Marko Lovrinovic (CRO/wc) vs. Bye
Patrik Obal (SVK) vs. Bye
Tinotenda Chanakira (ZIM/13) vs. Bye

Jan Zielinski (POL/8) vs. Bye
Maxim Renke (GER) vs. Bye
Daniel Rabas (CZE) vs. Bye
Pawel Zawisza (POL/15) vs. Bye


2nd Round

Jan Kuncik (CZE/1) d. Artem Kapshuk (UKR) 6-4 6-1
Filipp Kekercheni (UKR/10) d. Nazar Khrustalev (RUS) 6-2 6-1

Dominik Recek (CZE) d. Pavel Staubert (CZE/2) 7-6(4) 6-2
Vit Kopriva (CZE) d. Phillip Gresk (POL/12) 7-5 5-7 6-3

Zdenek Derkas (CZE) d. Peter Vajda (SVK/3) 6-4 4-6 6-3
Ondrej Krstev (CZE) d. Tomas Kaluzik (CZE/16) 6-0 6-1

Dominik Kellovsky (CZE/4) d. Jaroslav Vondrasek (CZE) 6-4 6-2
Martin Mihal (SVK) d. Adam Majchrowicz (POL/11) 7-6(4) 7-6(1)

Adrian Andrzejczuk (POL/5) d. Ladislav Zeleny (CZE) 7-5 6-1
Bartosz Wojnar (POL/9) d. Jaroslav Pesek (CZE) 6-2 6-3

Karol Krawczynski (POL) d. Robert Constantinovici (NED/6) 1-6 6-1 6-3
Michal Marko (SVK/14) d. Tomas Hornak (SVK/wc) 6-0 6-1

Martin Blasko (SVK/7) d. Marko Lovrinovic (CRO/wc) 7-5 6-3
Patrik Obal (SVK) d. Tinotenda Chanakira (ZIM/13) 6-4 6-2

Jan Zielinski (POL/8) d. Maxim Renke (GER) 6-2 6-3
Pawel Zawisza (POL/15) d. Daniel Rabas (CZE) 6-4 6-4


Final Round

Filipp Kekercheni (UKR/10) d. Jan Kuncik (CZE/1) 6-3 4-6 6-3
Vit Kopriva (CZE) d. Dominik Recek (CZE) 6-4 6-4
Ondrej Krstev (CZE) d. Zdenek Derkas (CZE) 7-5 7-6(4)
Dominik Kellovsky (CZE/4) d. Martin Mihal (SVK) 6-3 6-1
Adrian Andrzejczuk (POL/5) d. Bartosz Wojnar (POL/9) 6-4 6-4
Michal Marko (SVK/14) d. Karol Krawczynski (POL) 6-3 6-3
Martin Blasko (SVK/7) d. Patrik Obal (SVK) 6-2 6-3
Pawel Zawisza (POL/15) d. Jan Zielinski (POL/8) 7-5 6-7(2) 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Czech Republic F5 [June 29 | Ústí nad Orlicí | Clay]

Doubles

1st Round

L.Miedler / M.Neuchrist (AUT/1) vs. Bye
Z.Kolar / M.Michalicka (CZE) d. P.Frelich / P.Nejedly (CZE) 6-3 6-1
T.Papik / P.Staubert (CZE) d. M.Habrman / J.Masar (SVK) 1-6 7-6(4) 11-9
J.Kuncik / M.Schmid (CZE/3) d. M.Konecky / D.Poljak (CZE) 6-4 6-7(2) 10-4

D.Lojda / V.Safranek (CZE/4) d. A.Andrzejczuk / P.Gresk (POL) 6-3 6-3
M.Blasko / J.Zielinski (SVK/POL) d. P.Fabian / A.Partl (SVK) 6-4 6-0
Z.Derkas / D.Kellovsky (CZE) d. F.Brtnicky / D.Suc (CZE) 6-3 6-4
P.Cias / A.Majchrowicz (POL/2) vs. Bye


Quarterfinal

L.Miedler / M.Neuchrist (AUT/1) d. Z.Kolar / M.Michalicka (CZE) 6-3 3-6 10-5
J.Kuncik / M.Schmid (CZE/3) d. T.Papik / P.Staubert (CZE) 4-6 6-2 10-5
M.Blasko / J.Zielinski (SVK/POL) d. D.Lojda / V.Safranek (CZE/4) 6-2 3-6 10-3
P.Cias / A.Majchrowicz (POL/2) d. Z.Derkas / D.Kellovsky (CZE) 7-6(8) 6-4


Semifinal

L.Miedler / M.Neuchrist (AUT/1) d. J.Kuncik / M.Schmid (CZE/3) 6-2 6-0
P.Cias / A.Majchrowicz (POL/2) d. M.Blasko / J.Zielinski (SVK/POL) 6-4 7-5


FINAL

L.Miedler / M.Neuchrist (AUT/1) d. P.Cias / A.Majchrowicz (POL/2) 7-6(3) 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Czech Republic F5 [June 29 | Ústí nad Orlicí | Clay]

Main Draw

1st Round

Artem Smirnov (UKR) d. Jan Mertl (CZE/1) 6-7(6) 6-4 6-3
Lucas Miedler (AUT) d. Adrian Andrzejczuk (POL/Q) 6-1 6-0
Martin Blasko (SVK/Q) d. Pawel Cias (POL) 6-4 6-2
Michal Schmid (CZE/8) d. Martin Poboril (CZE/wc) 7-6(7) 7-5

Marek Michalicka (CZE/4) d. Michal Konecny (CZE) 6-2 6-3
Vaclav Safranek (CZE) d. Pavel Nejedly (CZE) 6-2 6-1
Dominik Kellovsky (CZE/Q) d. Michal Marko (SVK/Q) 7-6(4) 6-4
Dusan Lojda (CZE/5) d. Filipp Kekercheni (UKR/Q) 6-0 6-2

Maximilian Neuchrist (AUT/7) d. Juraj Masar (SVK) 6-3 7-6(1)
Patrik Fabian (SVK) d. Filip Brtnicky (CZE) 7-6(1) 6-4
Evgeny Karlovskiy (RUS) d. Ondrej Krstev (CZE/Q) 6-3 6-4
Dominik Suc (CZE) d. Henri Laaksonen (SUI/3) 7-6(8) 7-5

Adrian Partl (SVK/6) d. Tomas Papik (CZE/wc) 6-2 6-1
David Poljak (CZE/wc) d. Milan Habrman (SVK/wc) 6-2 3-6 6-3
Pawel Zawisza (POL/Q) d. Vit Kopriva (CZE/Q) 2-6 6-3 6-2
Gonzalo Escobar (ECU/2) d. Zdenek Kolar (CZE) 7-6(5) 6-1


2nd Round

Artem Smirnov (UKR) d. Lucas Miedler (AUT) 3-6 6-4 6-1
Martin Blasko (SVK/Q) d. Michal Schmid (CZE/8) 2-6 6-2 6-0
Marek Michalicka (CZE/4) d. Vaclav Safranek (CZE) 6-4 6-1
Dusan Lojda (CZE/5) d. Dominik Kellovsky (CZE/Q) 6-3 6-1

Maximilian Neuchrist (AUT/7) d. Patrik Fabian (SVK) 5-1 ret.
Dominik Suc (CZE) d. Evgeny Karlovskiy (RUS) 6-4 2-6 6-1
Adrian Partl (SVK/6) d. David Poljak (CZE/wc) 6-3 6-7(2) 6-1
Gonzalo Escobar (ECU/2) d. Pawel Zawisza (POL/Q) 6-0 6-4


Quarterfinal

Martin Blasko (SVK/Q) d. Artem Smirnov (UKR) 6-4 7-6(4)
Marek Michalicka (CZE/4) d. Dusan Lojda (CZE/5) 6-1 6-4
Maximilian Neuchrist (AUT/7) d. Dominik Suc (CZE) 6-4 6-3
Gonzalo Escobar (ECU/2) d. Adrian Partl (SVK/6) 6-2 6-3


Semifinal

Marek Michalicka (CZE/4) d. Martin Blasko (SVK/Q) 3-6 6-3 6-2
Maximilian Neuchrist (AUT/7) d. Gonzalo Escobar (ECU/2) 6-3 5-7 6-4


FINAL

Marek Michalicka (CZE/4) d. Maximilian Neuchrist (AUT/7) 6-2 6-4
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Re: Czech Republic F5 [June 29 | Ústí nad Orlicí | Clay]

laaksonen :tape:
 
1 - 5 of 5 Posts
Top