Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,316 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
CZECH REPUBLIC F12

City : Prague, Czech Republic
Date : 27 November - 03 December 2017
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Indoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Marek JALOVIEC (CZE) 283
2 Constant LESTIENNE (FRA) 336
3 Petr MICHNEV (CZE) 354
4 David PICHLER (AUT) 409
5 Elmar EJUPOVIC (GER) 504
6 Vit KOPRIVA (CZE) 528
7 Pavel KOTOV (RUS) 530
8 Marvin NETUSCHIL (GER) 539
9 Danylo KALENICHENKO (UKR) 552
10 Niels LOOTSMA (NED) 554
11 Rudolf MOLLEKER (GER) 603
12 Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) 635
13 Michal SCHMID (CZE) 648
14 Marek GENGEL (CZE) 654
15 Louis WESSELS (GER) 668
16 Yanais LAURENT (FRA) 678
17 David POLJAK (CZE) 693
18 Dominik BOEHLER (GER) 731
19 Petr NOUZA (CZE) 741
20 Filip DUDA (CZE) 929

21 (Q) Matej VOCEL (CZE) 883
22 (Q) Ilija VUCIC (SRB) 962
23 (Q) Jakob SUDE (GER) 804
24 (Q) Petr HAJEK (CZE) 1000
25 (Q) Dan ADDED (FRA) 1084
26 (Q) Marek REHACEK (CZE) 1232
27 (Q) Victor OUVRARD (FRA) 1543
28 (Q) Brian CERNOCH (USA)

29 (wc) Michael VRBENSKY (CZE) 1026
30 (wc) Daniel LUSTIG (CZE) 1701
31 (wc) Dominik LANGMAJER (CZE) 1957
32 (wc) Tomas JIROUSEK (CZE)
 

·
Moderator
Joined
·
15,316 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Czech Republic F12 [November 27 | Prague | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Matej Vocel (CZE/1) vs. Bye
Lukas Vejvara (CZE/14) d. Jan Prihoda (CZE/wc) 6-0 6-1

Ilija Vucic (SRB/2) vs. Bye
Andres Gabriel Ciurletti (ITA/13) d. Jakub Novak (CZE) 6-1 6-2

Jakob Sude (GER/3) d. Roman Postolka (CZE/wc) 4-6 6-1 6-2
Dusan Rajic (SRB/16) d. Nenad Vladusic (AUT) 6-2 6-2

Petr Hajek (CZE/4) d. Dalibor Svrcina (CZE) 6-4 6-4
Marko Osmakcic (SUI/10) d. Antonin Stepanek (CZE) 6-2 6-3

Jonas Trinker (AUT/5) d. David Mrazek (CZE) 6-2 1-6 6-2
Marek Rehacek (CZE/9) d. Jiri Lehecka (CZE) 7-6(4) 7-5

Dan Added (FRA/6) d. Frantisek Polanka (CZE/wc) 6-3 6-2
Alessandro Ricci (CZE/12) d. Jiri Barnat (CZE/wc) 6-3 6-3

Mirko Martinez (SUI/7) d. Jiri Vachtl (CZE/wc) 6-3 6-1
Victor Ouvrard (FRA/11) d. Lukas Jirousek (CZE/wc) 6-2 6-0

Jakub Paul (SUI/8) d. Daniel Rabas (CZE) 6-2 6-2
Brian Cernoch (USA) d. Leon Hoeveler (GER/15) 6-0 6-4


Final Round

Matej Vocel (CZE/1) d. Lukas Vejvara (CZE/14) 6-2 7-5
Ilija Vucic (SRB/2) d. Andres Gabriel Ciurletti (ITA/13) 6-3 6-4
Jakob Sude (GER/3) d. Dusan Rajic (SRB/16) 6-4 6-2
Petr Hajek (CZE/4) d. Marko Osmakcic (SUI/10) 6-4 6-4
Marek Rehacek (CZE/9) d. Jonas Trinker (AUT/5) 7-5 6-2
Dan Added (FRA/6) d. Alessandro Ricci (CZE/12) 5-0 ret.
Victor Ouvrard (FRA/11) d. Mirko Martinez (SUI/7) 6-7(5) 7-5 6-4
Brian Cernoch (USA) d. Jakub Paul (SUI/8) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,316 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Czech Republic F12 [November 27 | Prague | Hard]

Doubles

1st Round

P.Grigoriu / D.Pichler (ROU/AUT/1) d. M.Martinez / J.Paul (SUI) 7-6(1) 6-3
P.Michnev / P.Nouza (CZE) d. D.Mrazek / J.Vachtl (CZE) 6-0 6-0
A.Stepanek / L.Vejvara (CZE) d. J.Barnat / R.Postolka (CZE/wc) 6-4 6-2
P.Kotov / A.Ricci (RUS/CZE) d. C.Diaz-Figueroa / V.Kopriva (GUA/CZE/4) 6-3 3-6 10-8

M.Gengel / M.Vocel (CZE/3) d. D.Langmajer / D.Lustig (CZE) w.o
M.Osmakcic / M.Salinger (SUI/CRO) d. B.Cernoch / M.Pasalic (USA/CZE/wc) w.o
F.Duda / M.Vrbensky (CZE) d. D.Potuzak / K.Svoboda (CZE/wc) 6-2 6-0
N.Lootsma / I.Vucic (NED/SRB/2) d. Y.Laurent / V.Ouvrard (FRA) 6-4 6-7(9) 10-5


Quarterfinal

P.Grigoriu / D.Pichler (ROU/AUT/1) d. P.Michnev / P.Nouza (CZE) 6-3 3-6 10-8
A.Stepanek / L.Vejvara (CZE) d. P.Kotov / A.Ricci (RUS/CZE) 1-6 6-2 10-7
M.Gengel / M.Vocel (CZE/3) d. M.Osmakcic / M.Salinger (SUI/CRO) 6-2 6-2
F.Duda / M.Vrbensky (CZE) d. N.Lootsma / I.Vucic (NED/SRB/2) 6-2 6-3


Semifinal

P.Grigoriu / D.Pichler (ROU/AUT/1) d. A.Stepanek / L.Vejvara (CZE) 7-5 5-7 10-8
M.Gengel / M.Vocel (CZE/3) d. F.Duda / M.Vrbensky (CZE) 6-3 6-3


FINAL

M.Gengel / M.Vocel (CZE/3) d. P.Grigoriu / D.Pichler (ROU/AUT/1) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,316 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Czech Republic F12 [November 27 | Prague | Hard]

Main Draw

1st Round

Louis Wessels (GER) d. Marek Jaloviec (CZE/1) 6-3 1-6 6-3
Filip Duda (CZE) d. Petr Hajek (CZE/Q) 6-3 6-1
Matej Vocel (CZE/Q) d. Niels Lootsma (NED) 6-4 6-4
Pavel Kotov (RUS/7) d. Tomas Jirousek (CZE/wc) 6-1 6-4

Petr Michnev (CZE/3) d. Christopher Diaz-Figueroa (GUA) 6-2 6-2
Yanais Laurent (FRA) d. Victor Ouvrard (FRA/Q) 2-6 7-5 6-4
Petr Nouza (CZE) d. Marek Rehacek (CZE/Q) 6-2 7-5
Vit Kopriva (CZE/6) d. Dan Added (FRA/Q) 6-1 7-5

Marvin Netuschil (GER/8) d. Andres Gabriel Ciurletti (ITA/L.L) 7-6(5) 6-1
Dominik Boehler (GER) d. Marek Gengel (CZE) 6-4 6-3
Ilija Vucic (SRB/Q) d. Michal Schmid (CZE) 7-6(6) 6-2
Rudolf Molleker (GER) d. David Pichler (AUT/4) 6-3 7-5

Daniel Lustig (CZE/wc) d. Elmar Ejupovic (GER/5) 6-3 6-2
Michael Vrbensky (CZE/wc) d. Brian Cernoch (USA/Q) 7-6(4) 6-4
Jakob Sude (GER/Q) d. Dominik Langmajer (CZE/wc) 6-2 6-3
Constant Lestienne (FRA/2) d. David Poljak (CZE) 7-6(5) 6-4

Andres Gabriel Ciurletti (ITA/L.L) replaces Danylo Kalenichenko (UKR)


2nd Round

Louis Wessels (GER) d. Filip Duda (CZE) 6-3 6-4
Pavel Kotov (RUS/7) d. Matej Vocel (CZE/Q) 4-6 7-5 7-6(6)
Petr Michnev (CZE/3) d. Yanais Laurent (FRA) 6-4 6-4
Petr Nouza (CZE) d. Vit Kopriva (CZE/6) 6-3 7-5

Dominik Boehler (GER) d. Marvin Netuschil (GER/8) 7-6(2) 2-6 6-4
Rudolf Molleker (GER) d. Ilija Vucic (SRB/Q) 6-0 6-3
Michael Vrbensky (CZE/wc) d. Daniel Lustig (CZE/wc) 6-3 4-6 7-6(5)
Constant Lestienne (FRA/2) d. Jakob Sude (GER/Q) 5-7 6-2 6-1


Quarterfinal

Louis Wessels (GER) d. Pavel Kotov (RUS/7) 6-7(3) 6-4 6-2
Petr Michnev (CZE/3) d. Petr Nouza (CZE) 7-5 6-4
Rudolf Molleker (GER) d. Dominik Boehler (GER) 6-3 6-4
Constant Lestienne (FRA/2) d. Michael Vrbensky (CZE/wc) 7-5 6-2


Semifinal

Petr Michnev (CZE/3) d. Louis Wessels (GER) 6-4 6-4
Constant Lestienne (FRA/2) d. Rudolf Molleker (GER) 7-5 3-0 ret.


FINAL

Constant Lestienne (FRA/2) d. Petr Michnev (CZE/3) 6-3 6-3
 
1 - 5 of 5 Posts
Top