Mens Tennis Forums banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Croatia F5 qualifying
August 22-28, 2005

Singles
Seeds: (cut: Marko Lazic - 78SLO)
1. Tomislav Hadzic
2. Eric Kuijlen
3. Franco Skugor
4. Carlos Gomez-Ferre
5. Luka Kukulic
6. Kresimir Ritz
7. Ivan Dodig
8. Saso Bende
9. Zoran Golubovic
10. Omri Hasin
11. Ugljesa Ostojic
12. Igor Racic
13. Aldin Setkic
14. Filip Siladi

First Round
(1)Tomislav Hadzic (CRO) d. Ante Nakic (CRO) 7-5 3-6 7-5
Florian Treschnitzer (AUT) d. David Steinblatt (ISR) 6-0 6-2
Vedran Gorupec (CRO) d. Ninoslav Knapic (CRO) 6-3 6-2
Duje Tomasovic (CRO) d. (WC)Aleksandar Kovacic (CRO) 6-1 6-4
Vide Konjevod (CRO) d. (2)Eric Kuijlen (NED) 6-3 6-0
Andrej Pintaric (SLO) d. (WC)Angelo Novkovic (SLO) 6-2 6-4
Marko Vukelic (CRO) d. Tihomir Culjak (CRO) 6-4 4-6 6-4
Igor Ogrizek (CRO) d. Davor Nozinic (CRO) 7-5 6-3
(3)Franco Skugor (CRO) d. Mario Jukic (CRO) 6-0 6-3
Ivan Cinkus (CRO) d. Ivan Salec (CRO) 6-1 6-1
Gregor Repina (SLO) d. Igor Anicic (CRO) 4-6 7-6(9) 6-3
(11)Ugljesa Ostojic (BIH) d. Marko Filkovic (CRO) 6-1 6-2
(4)Carlos Gomez-Ferre (ESP) d. Dino Bilankov (CRO) 6-3 6-2
Michael Wahl (AUT) d. Luka Tolic (CRO) 6-1 6-4
Zlatan Kadric (BIH) d. (WC)Jurica Grubisic (CRO) 6-2 2-6 7-6(5)
(13)Aldin Setkic (BIH) d. Ivan Zalar (CRO) 6-2 6-3
(5)Luka Kukulic (CRO) d. Sven Burus (CRO) 6-0 6-3
Ivor Erzisnik (CRO) d. Tomislav Tucibat (CRO) 5-7 7-6(2) 6-2
Robert Maric (CRO) d. Nikola Grba (CRO) 6-2 6-2
(14)Filip Siladi (CRO) d. (WC)Tadej Turk (SLO) 2-6 6-4 6-1
(6)Kresimir Ritz (CRO) d. Mario Pezelj (CRO) 6-1 6-2
Domagoj Sekosan (CRO) d. Drazen Sakac (CRO) 6-3 4-6 7-6(2)
Kreso Zrinski (CRO) d. Stefan Sorani (AUS) 6-4 0-6 6-4
(WC)Goran Oresic (CRO) d. (12)Igor Racic (BIH) 6-1 2-0 ret.
(7)Ivan Dodig (BIH) d. Nenad Maric (CRO) 6-2 6-3
Alen Haluzan (CRO) d. (WC)Kruno Lupis (CRO) 7-6(5) 6-2
Josip Juric (CRO) d. Antonio Sancic (CRO) 6-3 6-4
(9)Zoran Golubovic (SLO) d. Rok Galun (SLO) 6-2 2-6 6-2
(8)(WC)Saso Bende (SLO) d. Frane Letica (CRO) 6-1 6-2
Tomislav Raca (CRO) d. Goran Devrnja (CRO) 6-3 6-0
Tin Pongracic (CRO) d. Marko Lazic (SLO) 6-3 6-4
(10)Omri Hasin (ISR) d. Vedran Vrcelj (CRO) 6-0 6-4

Second Round
(1)Tomislav Hadzic (CRO) d. Florian Treschnitzer (AUT) 3-6 6-2 6-3
Duje Tomasovic (CRO) d. Vedran Gorupec (CRO) 6-2 2-6 6-3
Vide Konjevod (CRO) d. Andrej Pintaric (SLO) w/o
Igor Ogrizek (CRO) d. Marko Vukelic (CRO) 3-6 7-6(7) 7-5
Ivan Cinkus (CRO) d. (3)Franco Skugor (CRO) 4-6 6-4 6-1
(11)Ugljesa Ostojic (BIH) d. Gregor Repina (SLO) 6-3 6-1
(4)Carlos Gomez-Ferre (ESP) d. Michael Wahl (AUT) 6-1 6-1
(13)Aldin Setkic (BIH) d. Zlatan Kadric (BIH) 6-2 6-0
(5)Luka Kukulic (CRO) d. Ivor Erzisnik (CRO) 7-6(5) 6-4
(14)Filip Siladi (CRO) d. Robert Maric (CRO) 6-2 6-0
(6)Kresimir Ritz (CRO) d. Domagoj Sekosan (CRO) 6-2 7-5
Kreso Zrinski (CRO) d. (WC)Goran Oresic (CRO) 6-4 6-2
(7)Ivan Dodig (BIH) d. Alen Haluzan (CRO) 6-1 6-1
(9)Zoran Golubovic (SLO) d. Josip Juric (CRO) 7-6(1) 7-5
(8)(WC)Saso Bende (SLO) d. Tomislav Raca (CRO) 4-6 6-1 6-3
(10)Omri Hasin (ISR) d. Tin Pongracic (CRO) 6-2 6-3

Qualifying Round
Duje Tomasovic (CRO) d. (1)Tomislav Hadzic (CRO) 6-3 6-4
Vide Konjevod (CRO) d. Igor Ogrizek (CRO) 6-1 6-4
Ivan Cinkus (CRO) d. (11)Ugljesa Ostojic (BIH) 6-2 3-6 6-2
(13)Aldin Setkic (BIH) d. (4)Carlos Gomez-Ferre (ESP) 4-6 6-2 7-5
(14)Filip Siladi (CRO) d. (5)Luka Kukulic (CRO) 6-3 6-1
(6)Kresimir Ritz (CRO) d. Kreso Zrinski (CRO) 6-2 6-4
(7)Ivan Dodig (BIH) d. (9)Zoran Golubovic (SLO) 6-3 6-2
(8)(WC)Saso Bende (SLO) d. (10)Omri Hasin (ISR) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Croatia F5 - Medo Open
Zagreb, Croatia
August 22-28, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: 947)
1. Bostjan Osabnik
2. Darko Madjarovski
3. Carlos Rexach-Itoiz
4. Christian Magg
5. Max Raditschnigg
6. Nikola Ciric
7. Vladimir Pavicevic
8. Roman Kutac

First Round
(1)Bostjan Osabnik (SLO) vs (q)Kresimir Ritz (CRO)
Marko Tkalec (SLO) vs (q)Duje Tomasovic (CRO)
Josko Topic (CRO) vs (q)Filip Siladi (CRO)
(SE)Blaz Kavcic (SLO) d. (7)Vladimir Pavicevic (SCG) 6-4 7-5
(3)Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. (WC)Bruno Peric (CRO) 6-0 6-2
Lukas Lacko (SVK) vs (LL)Carlos Gomez-Ferre (ESP)
(q)Aldin Setkic (BIH) vs (q)Ivan Dodig (BIH)
Patrick Schmolzer (AUT) d. (5)Max Raditschnigg (AUT) 6-3 1-0 ret.
(q)Ivan Cinkus (CRO) d. (8)Roman Kutac (CZE) 6-1 6-2
Gordan Peranec (CRO) vs (WC)Adnan Mesic (CRO)
(LL)Tomislav Hadzic (CRO) vs (WC)Igor Markota (CRO)
Vilim Visak (CRO) d. (4)Christian Magg (AUT) 7-6(2) 6-1
(6)Nikola Ciric (SCG) vs (WC)Ernests Gulbis (LAT)
Theodor Devoty (CZE) d. (q)Vide Konjevod (CRO) 6-3 6-2
(SE)Thomas Holzmann (GER) vs (q)Saso Bende (SLO)
(2)Darko Madjarovski (SCG) vs Nikola Martinovic (CRO)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Second Round
Marko Tkalec (SLO) d. (q)Kresimir Ritz (CRO) 6-0 6-4
(SE)Blaz Kavcic (SLO) d. Josko Topic (CRO) 2-6 7-5 3-0 ret.
(3)Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. (LL)Carlos Gomez-Ferre (ESP) 6-2 3-6 6-2
(q)Ivan Dodig (BIH) d. Patrick Schmolzer (AUT) 6-0 6-3
(q)Ivan Cinkus (CRO) d. Gordan Peranec (CRO) 6-2 6-1
Vilim Visak (CRO) d. (LL)Tomislav Hadzic (CRO) 6-3 7-6(5)
(6)Nikola Ciric (SCG) d. Theodor Devoty (CZE) 6-1 6-2
(SE)Thomas Holzmann (GER) d. (2)Darko Madjarovski (SCG) 6-4 6-0
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
First Round
(1)Nikola Ciric/Darko Madjarovski (SCG) d. (WC)Goran Oresic/Kresmiir Zrinski (CRO) 6-1 6-4
Vide Konjevod/Kresimir Ritz (CRO) d. Igor Ogrizek/Ugljesa Ostojic (CRO/BIH) 6-4 7-5
(4)Luka Kukulic/Marko Vukelic (CRO) d. (WC)Bruno Peric/Domagoj Sekosan (CRO) 7-5 6-1
Zlatan Kadric/Aldin Setkic (BIH) d. Ernests Gulbis/Filip Siladi (LAT/CRO) w/o
Bostjan Osabnik/Christopher Prutsch (SLO/AUT) d. (WC)Igor Anicic/Ante Nakic (CRO) 6-3 6-1
Ivan Cinkus/Adnan Mesic (CRO) d. (3)Nikola Martinovic/Josko Topic (CRO) 3-6 7-5 6-2
Ivan Dodig/Vilim Visak (BIH/CRO) d. Martin Filipovic/Franco Skugor (CRO) 6-2 6-2
(2)Gordan Peranec/Carlos Rexach-Itoiz (CRO/ESP) d. (q)Mario Jukic/Duje Tomasovic (CRO) 6-0 6-3

Quarterfinals
Vide Konjevod/Kresimir Ritz (CRO) d. (1)Nikola Ciric/Darko Madjarovski (SCG) 6-4 6-4
Zlatan Kadric/Aldin Setkic (BIH) d. (4)Luka Kukulic/Marko Vukelic (CRO) 0-6 6-4 6-2
Ivan Cinkus/Adnan Mesic (CRO) d. Bostjan Osabnik/Christopher Prutsch (SLO/AUT) w/o
(2)Gordan Peranec/Carlos Rexach-Itoiz (CRO/ESP) d. Ivan Dodig/Vilim Visak (BIH/CRO) 7-6(7) 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
First Round
(q)Kresimir Ritz (CRO) d. (1)Bostjan Osabnik (SLO) 5-7 7-5 7-5
Marko Tkalec (SLO) d. (q)Duje Tomasovic (CRO) 6-2 6-2
Josko Topic (CRO) d. (q)Filip Siladi (CRO) 6-0 4-1 ret.
(SE)Blaz Kavcic (SLO) d. (7)Vladimir Pavicevic (SCG) 6-4 7-5
(3)Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. (WC)Bruno Peric (CRO) 6-0 6-2
(LL)Carlos Gomez-Ferre (ESP) d. Lukas Lacko (SVK) 7-5 7-6(5) [Gomez-Ferre replaces Dusan Karol]
(q)Ivan Dodig (BIH) d. (q)Aldin Setkic (BIH) 6-1 6-0
Patrick Schmolzer (AUT) d. (5)Max Raditschnigg (AUT) 6-3 1-0 ret.
(q)Ivan Cinkus (CRO) d. (8)Roman Kutac (CZE) 6-1 6-2
Gordan Peranec (CRO) d. (WC)Adnan Mesic (CRO) 6-1 6-3
(LL)Tomislav Hadzic (CRO) d. (WC)Igor Markota (CRO) 6-3 6-4 [Hadzic replaces Markus Bayer]
Vilim Visak (CRO) d. (4)Christian Magg (AUT) 7-6(2) 6-1
(6)Nikola Ciric (SCG) d. (WC)Ernests Gulbis (LAT) 6-2 6-4
Theodor Devoty (CZE) d. (q)Vide Konjevod (CRO) 6-3 6-2
(SE)Thomas Holzmann (GER) d. (q)Saso Bende (SLO) 6-1 6-1
(2)Darko Madjarovski (SCG) d. Nikola Martinovic (CRO) 2-6 6-0 6-3

Second Round
Marko Tkalec (SLO) d. (q)Kresimir Ritz (CRO) 6-0 6-4
(SE)Blaz Kavcic (SLO) d. Josko Topic (CRO) 2-6 7-5 3-0 ret.
(3)Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. (LL)Carlos Gomez-Ferre (ESP) 6-2 3-6 6-2
(q)Ivan Dodig (BIH) d. Patrick Schmolzer (AUT) 6-0 6-3
(q)Ivan Cinkus (CRO) d. Gordan Peranec (CRO) 6-2 6-1
Vilim Visak (CRO) d. (LL)Tomislav Hadzic (CRO) 6-3 7-6(5)
(6)Nikola Ciric (SCG) d. Theodor Devoty (CZE) 6-1 6-2
(SE)Thomas Holzmann (GER) d. (2)Darko Madjarovski (SCG) 6-4 6-0
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Quarterfinals
Marko Tkalec (SLO) d. (SE)Blaz Kavcic (SLO) 6-4 6-2
(3)Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. (q)Ivan Dodig (BIH) 7-6(5) 6-7(3) 6-1
(q)Ivan Cinkus (CRO) d. Vilim Visak (CRO) 6-3 6-4
(6)Nikola Ciric (SCG) d. (SE)Thomas Holzmann (AUT) 2-6 6-1 7-6(3)

Semifinals
(3)Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. Marko Tkalec (SLO) 7-5 2-6 6-3
(q)Ivan Cinkus (CRO) d. (6)Nikola Ciric (SCG) 6-0 6-1

Finals
(q)Ivan Cinkus (CRO) d. (3)Carlos Rexach-Itoiz (ESP) 4-6 6-4 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Semifinals
Zlatan Kadric/Aldin Setkic (BIH) d. Vide Konjevod/Kresimir Ritz (CRO) 6-3 6-1
Ivan Cinkus/Adnan Mesic (CRO) d. (2)Gordan Peranec/Carlos Rexach-Itoiz (CRO/ESP) 6-7(5) 6-4 6-1

Finals
Zlatan Kadric/Aldin Setkic (BIH) d. Ivan Cinkus/Adnan Mesic (CRO) 6-3 7-5
 
1 - 7 of 7 Posts
Top