Mens Tennis Forums banner

1 - 8 of 8 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #1
Croatia F4 qualifying
August 15-21, 2005

Singles
Seeds: (cut: Janos Zibrat - 76SLO)
1. Matteo Galli
2. Carlos Gomez-Ferre
3. Pavol Cervenak
4. Thomas Holzmann
5. Martin Fischer
6. Bertram Steinberger
7. Adnan Mesic
8. Andy de Bruijne
9. Zoran Golubovic
10. Ismar Racic
11. Mikhail Vassiliev
12. Christoph Steiner
13. Ugljesa Ostojic
14. Omri Hasin
15. Saso Bende

First Round
Florian Treschnitzer (AUT) d. (1)Matteo Galli (ITA) 6-2 6-3
Luca Stoppini (ITA) d. Mihovil Tadic (CRO) 6-3 6-4
Anze Kapun (SLO) d. Mario Jukic (CRO) 2-6 6-3 7-6(1)
David Bendheim (GER) d. David Steinblatt (ISR) 6-0 6-1
(2)Carlos Gomez-Ferre (ESP) d. (WC)Tomislav Raca (CRO) 6-1 6-1
(WC)Tin Pongracic (CRO) d. Matija Palinic (CRO) 6-3 6-2
Tihomir Culjak (CRO) d. Luka Ocvirk (SLO) 6-4 7-6(5)
(11)(WC)Mikhail Vassiliev (RUS) d. Janos Zibrat (SLO) 6-3 6-2
(3)Pavol Cervenak (SVK) d. Antonio Sancic (CRO) 6-0 6-1
Vide Konjevod (CRO) d. (WC)Jurica Grubisic (CRO) 6-4 6-2
Tadej Turk (SLO) d. Vedran Gorupec (CRO) 2-6 6-3 6-1
(10)Igor Racic (BIH) d. Goran Devrnja (CRO) 6-2 6-4
(4)Thomas Holzmann (AUT) d. Marok Filkovic (CRO) 6-0 6-2
Ante Nakic (CRO) d. Gregor Repina (SLO) 6-2 4-6 6-2
Mario Tupy (AUT) d. Marcus Wagstaff (GBR) 6-0 6-3
(13)Ugljesa Ostojic (BIH) d. Igor Ogrizek (CRO) 6-1 6-1
(5)Martin Fischer (AUT) d. (WC)Bojan Jaklin (CRO) 6-1 6-3
Ivan Salec (CRO) d. Niko Grba (CRO) 6-1 6-3
Bruno Peric (CRO) d. Igor Anicic (CRO) 3-6 7-6(4) 6-4
(15)Saso Bende (SLO) d. Ivan Stelko (CRO) 4-6 6-1 6-3
(6)Bertram Steinberger (AUT) d. (WC)Nenad Maric (CRO) 4-6 6-2 6-4
Domagoj Sekosan (CRO) d. Mario Pezelj (CRO) 4-6 6-1 6-3
Andrej Pintaric (SLO) d. Rok Galun (SLO) 6-1 6-2
(14)Omri Hasin (ISR) d. Dejan Zlicar (CRO) 6-1 6-2
(7)Adnan Mesic (CRO) d. Ivor Erzisnik (CRO) 6-4 6-4
Drazen Sakac (CRO) d. (WC)Branko Kuzmanovic (SCG) 6-3 6-1
(WC)Albert Loncaric (CRO) d. Dino Salopek (CRO) 6-4 6-2
(9)Zoran Golubovic (SLO) d. Matteo Mauri (ITA) 7-6(5) 7-6(4)
Dino Bilankov (CRO) d. (8)Andy de Bruijne (NED) 5-7 6-3 6-3
Alen Haluzan (CRO) d. Sanjin Golic (CRO) 7-5 6-1
Josip Juric (CRO) d. Ivo Druzijanic (CRO) w/o
(12)Christoph Steiner (AUT) d. Marko Sabolcki (SLO) 6-3 4-6 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #2
Second Round
Florian Treschnitzer (AUT) d. Luca Stoppini (ITA) 6-2 6-0
David Bendheim (GER) d. Anze Kapun (SLO) 6-4 6-4
(2)Carlos Gomez-Ferre (ESP) d. Domagoj Sekosan (CRO) 6-2 7-5
(11)(WC)Mikhail Vassiliev (RUS) d. Tihomir Culjak (CRO) 6-2 6-2
(3)Pavol Cervenak (SVK) d. Vide Konjevod (CRO) 7-6(6) 6-3
(10)Igor Racic (BIH) d. Tadej Turk (SLO) 7-5 6-3
(4)Thomas Holzmann (AUT) d. Ante Nakic (CRO) 6-0 6-1
Mario Tupy (AUT) d. (13)Ugljesa Ostojic (BIH) 4-6 7-6(9) 6-2
(5)Martin Fischer (AUT) d. Ivan Salec (CRO) 6-1 6-4
(15)Saso Bende (SLO) d. Bruno Peric (CRO) 6-2 4-6 6-4
(6)Bertram Steinberger (AUT) d. Domagoj Sekosan (CRO) 4-6 6-4 6-0
(14)Omri Hasin (ISR) d. Andrej Pintaric (SLO) 6-2 2-6 6-2
(7)Adnan Mesic (CRO) d. Drazen Sakac (CRO) 7-5 6-4
(WC)Albert Loncaric (CRO) d. (9)Zoran Golubovic (SLO) 6-4 3-6 6-1
Dino Bilankov (CRO) d. Alen Haluzan (CRO) 6-1 3-6 6-0
(12)Christoph Steiner (AUT) d. Josip Juric (CRO) 6-7(4) 6-4 4-1 ret.
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #3
Qualifying Round
Florian Treschnitzer (AUT) d. David Bendheim (GER) 7-5 5-7 6-4
(2)Carlos Gomez-Ferre (ESP) d. (11)(WC)Mikhail Vassiliev (RUS) 6-1 6-1
(3)Pavol Cervenak (SVK) d. (10)Igor Racic (BIH) 7-6(1) 6-1
(4)Thomas Holzmann (AUT) d. Mario Tupy (AUT) 6-2 6-0
(5)Martin Fischer (AUT) d. (15)Saso Bende (SLO) 6-1 6-3
(6)Bertram Steinberger (AUT) d. (14)Omri Hasin (ISR) 6-1 6-1
(WC)Albert Loncaric (CRO) d. (7)Adnan Mesic (CRO) 6-2 6-2
(12)Christoph Steiner (AUT) d. Dino Bilankov (CRO) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #4
Croatia F4 - Memorijal Franjo Puncec
Cakovec, Croatia
August 15-21, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Kresimir Ritz - 1243)
1. Carlos Rexach-Itoiz
2. Gyorgy Balazs
3. Vilim Visak
4. Josko Topic
5. Nikola Martinovic
6. Marko Tkalec
7. Markus Egger
8. Karel Triska

First Round
(1)Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. (q)Christoph Steiner (AUT) 6-3 6-1
(q)Pavol Cervenak (SVK) d. Luka Kukulic (CRO) 6-3 6-2
Eric Kuijlen (NED) d. (q)Florian Treschnitzer (AUT) 3-6 6-2 6-2
(5)Nikola Martinovic (CRO) d. (WC)Alexander Kovacic (CRO) 6-1 6-1
Theodor Devoty (CZE) d. (4)Josko Topic (CRO) 6-0 6-3
Ivan Dodig (BIH) d. (q)Albert Loncaric (CRO) 7-5 6-2
Gordan Peranec (CRO) d. (q)Bertram Steinberger (AUT) 6-2 6-4
(q)Martin Fischer (AUT) d. (7)Markus Egger (AUT) 6-2 3-6 6-1
(8)Karel Triska (CZE) d. (WC)Ernest Gulbis (LAT) 1-6 6-1 6-3
(q)Thomas Holzmann (AUT) d. (q)Carlos Gomez-Ferre (ESP) 6-2 6-2
Kresimir Ritz (CRO) d. Ivan Vukovic (CRO) 6-4 6-1
(3)Vilim Visak (CRO) d. (WC)Filip Siladi (CRO) 3-6 6-1 6-1
Tomislav Hadzic (CRO) d. (6)Marko Tkalec (SLO) 6-3 2-6 7-6(3)
(WC)Roman Kelecic (CRO) d. Dejan Katic (SCG) 6-4 6-4
Blaz Kavcic (SLO) d. Davor Kuseta (CRO) 6-3 6-4
(2)Gyorgy Balazs (HUN) d. Malte Masuth (GER) 6-2 7-5
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #5
Second Round
(1)Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. (q)Pavol Cervenak (SVK) 6-1 6-2
Eric Kuijlen (NED) d. (5)Nikola Martinovic (CRO) 3-6 6-4 6-4
Theodor Devoty (CZE) d. Ivan Dodig (BIH) 6-4 6-3
Gordan Peranec (CRO) d. (q)Martin Fischer (AUT) 6-3 4-6 6-1
(q)Thomas Holzmann (AUT) d. (8)Karel Triska (CZE) 6-7(3) 7-6(3) 6-0
(3)Vilim Visak (CRO) d. Kresimir Ritz (CRO) 6-4 2-6 6-1
(WC)Roman Kelecic (CRO) d. Tomislav Hadzic (CRO) 7-6(8) 1-2 ret.
Blaz Kavcic (SLO) d. (2)Gyorgy Balazs (HUN) 6-3 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #6
Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Gordan Peranec/Carlos Rexach-Itoiz
2. Nikola Martinovic/Josko Topic
3. Ernests Gulbis/Bertram Steinberger
4. Ivan Dodig/Filip Siladi

First Round
(1)Gordan Peranec/Carlos Rexach-Itoiz (CRO/ESP) bye
Martin Fischer/Christoph Steiner (AUT) d. Carlos Gomez-Ferre/Omri Hasin (ESP/ISR) 6-2 6-2
(4)Ivan Dodig/Filip Siladi (BIH/CRO) d. David Bendheim/Duje Tomasovic (GER/CRO) 6-2 6-2
Albert Loncaric/Robert Loncaric (CRO) d. Thomas Holzmann/Florian Treschnitzer (AUT) 5-7 6-0 6-0
Ugljesa Ostojic/Igor Racic (BIH) d. Rok Galun/Andrej Pintaric (SLO) 7-5 6-2
Rojan Jaklin/Maik Nerer (CRO) d. (3)Ernests Gulbis/Bertram Steinberger (LAT/AUT) w/o
Igor Anicic/Vilim Visak (CRO) d. Ninoslav Knapic/Tin Pongracic (CRO) 6-1 6-2
(2)Nikola Martinovic/Josko Topic (CRO) d. Dejan Katic/Branko Kuzmanovic (SCG) w/o
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #7
Quarterfinals
(1)Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. Eric Kuijlen (NED) 7-6(5) 6-1
Gordan Peranec (CRO) d. Theodor Devoty (CZE) 6-2 6-2
(q)Thomas Holzmann (AUT) d. (3)Vilim Visak (CRO) 7-6(4) 6-4
Blaz Kavcic (SLO) d. (WC)Roman Kelecic (CRO) 6-0 3-0 ret.

Semifinals
Gordan Peranec (CRO) d. (1)Carlos Rexach-Itoiz (ESP) 6-2 6-4
(q)Thomas Holzmann (AUT) d. Blaz Kavcic (SLO) 6-4 6-2

Finals
Gordan Peranec (CRO) d. (q)Thomas Holzmann (AUT) 6-3 2-6 7-6(3)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #8
Quarterfinals
(1)Gordan Peranec/Carlos Rexach-Itoiz (CRO/ESP) d. Martin Fischer/Christoph Steiner (AUT) 6-0 6-1
(4)Ivan Dodig/Filip Siladi (BIH/CRO) d. Albert Loncaric/Robert Loncaric (CRO) 7-5 2-6 7-6(6)
Ugljesa Ostojic/Igor Racic (BIH) d. Rojan Jaklin/Maik Nerer (CRO) 7-6(3) 6-1
(2)Nikola Martinovic/Josko Topic (CRO) d. Igor Anicic/Vilim Visak (CRO) 6-7(2) 6-4 6-4

Semifinals
(4)Ivan Dodig/Filip Siladi (BIH/CRO) d. (1)Gordan Peranec/Carlos Rexach-Itoiz (CRO/ESP) 6-4 6-4
(2)Nikola Martinovic/Josko Topic (CRO) d. Ugljesa Ostojic/Igor Racic (BIH) 6-3 6-2

Finals
(4)Ivan Dodig/Filip Siladi (BIH/CRO) d. (2)Nikola Martinovic/Josko Topic (CRO) 6-1 6-2
 
1 - 8 of 8 Posts
Top