Mens Tennis Forums banner

1 - 19 of 19 Posts

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location: Pereira
Prize: 10K
Surface: Clay - Outdoor

Main Draw

1 Nicolas BARRIENTOS (COL) 356 1
2 Emilio GOMEZ (ECU) 366 1
3 Caio ZAMPIERI (BRA) 433 1
4 Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) 445 1
5 Thales TURINI (BRA) 451 1
6 Bastian MALLA (CHI) 483 3
7 Juan Sebastian GOMEZ (COL) 484 1
8 Ricardo HOCEVAR (BRA) 502 1
9 Tiago LOPES (BRA) 524 1
10 Wilson LEITE (BRA) 545 1
11 Facundo MENA (ARG) 574 1
12 Joao Pedro SORGI (BRA) 616 1
13 Juan Pablo VARILLAS PATINO-SAMUDIO (PER) 644 1
14 Felipe MANTILLA (COL) 655 1
15 David SOUTO (VEN) 684 1
16 Joao MENEZES (BRA) 709 1
17 Rafael MATOS (BRA) 760 1

Qualifying

1 Marcelo ZORMANN (BRA) 792 1
2 Jorge MONTERO (CHI) 910 1
3 Naoki NAKAGAWA (JPN) 940 1
4 Felipe ESCOBAR (COL) 946 1
5 Nicolas SANTOS (BRA) 956 1
6 Daniel Elahi GALAN (COL) 1082= 1
7 Manuel BARROS (ARG) 1164= 1
8 Joao WALENDOWSKY (BRA) 1175 3
9 Michel VERNIER (CHI) 1229= 1
10 Jesus BANDRES (VEN) 1232= 1
11 Alejandro GOMEZ (COL) 1265= 1
12 Juan MONTES (COL) 1385= 1
13 Pedro Pablo RUIZ NARANJO (COL) 1394= 1
14 Alexander PEREZ CORTEZ (COL) 1441= 1
15 Jose OLIVARES (DOM) 1480= 1
16 Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA) 1576= 1
17 Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) 1619= 1
18 Alexander KLINTCHAROV (NZL) 1619= 1
19 Camilo Andres ERAZO (COL) 1652= 1
20 Jose Daniel BENDECK (COL) 1726= 1
21 Sebastian MEJIA (COL) 1726= 1
22 Francisco PERAFAN (COL) 1838= 1
23 Marcelo FORTINI MURBACH (BRA) 1838= 1
24 Mateo Andres RUIZ NARANJO (COL) 2126= 1
25 Daniel MORA (COL) 2126= 1
26 Oscar TORRES (COL) 2159= 1
27 Miguel BECERRA (COL) 1 1
28 Rodrigo CASTRO ARAVENA (CHI) 50 1
29 Santiago Andres DIAZ (COL) 3 1
30 Geronimo BARRIOS (CHI) 62 2
31 Pedro DE PAULA (BRA) 74 1
32 Gonzalo ACHONDO (CHI) 65 1
33 Joseph BERNAL (COL) 7 1
34 Juan Sebastian OSORIO (COL) 9 1
35 Carlos Andres SEPULVEDA NAVARRO (COL) 10 1
36 Carlos Ernesto TRUJILLO (COL) 11 1
37 Rodrigo BUDNIK (CHI) 67 1
38 Hernan ARIZA VARGAS (COL) 14 1
39 Frazier RENGIFO (COL) 19 1
40 Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL) 20 1
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Colombia F3 [25 May/Pereira/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Pedro Pablo RUIZ NARANJO (COL) [1] BYE
Tomas BUILES (COL) 6-2 6-0 Victor Javier RODRIGUEZ DIAZ (COL)
Rodrigo CASTRO ARAVENA (CHI) 6-3 6-4 Myrohn MIRANDA (CHI)
Frazier RENGIFO (COL) BYE
Alexander PEREZ CORTEZ (COL) [2] BYE
Geronimo BARRIOS (CHI) 6-1 6-2 Daniel SALAZAR (ESP)
Carlos Ernesto TRUJILLO (COL) 6-0 6-0 Mayron Nicolas GUERRERO BARON (COL)
Javier NUNEZ (COL) BYE
Jose OLIVARES (DOM) [3] BYE
Joseph BERNAL (COL) 6-0 6-0 Diego ORDUZ (COL)
Alejandro HOYOS FRANCO (COL) 6-1 6-3 Juan David RAMIREZ (COL)
Juan ESPINEL (COL) BYE
Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA) [4] BYE
Julian RAMIREZ LUNA (COL) 6-1 6-0 Clemente ARMANET (CHI)
Rodrigo ECHAVARRIA (COL) 6-2 7-5 Cristian Camilo BIGOTT GALEANO (COL)
Mati SEPULVEDA (CHI) BYE
Alexander KLINTCHAROV (NZL) [5] BYE
William Jamphier MELANO GRANADOS (COL) 6-3 6-2 Juan Sebastian OSORIO (COL)
Pedro DE PAULA (BRA) 6-3 6-4 Jesus David ORDONEZ ACHINTE (COL)
Julian Andres TELLEZ (COL) BYE
Camilo Andres ERAZO (COL) [6] BYE
Santiago PEREZ (COL) 6-4 7-6(2) Carlos Andres SEPULVEDA NAVARRO (COL)
Juan Carlos SIERRA (COL) 6-2 6-2 Santiago Andres DIAZ (COL)
Lukas SANCHEZ (CHI) BYE
Jose Daniel BENDECK (COL) [7] BYE
Gonzalo ACHONDO (CHI) 6-1 6-3 Alejandro PENA SILVA (COL)
Felipe SANTAMARIA (COL) 6-3 6-2 Alejandro PEREZ (COL)
Daniel MORA (COL) [10] BYE
Sebastian MEJIA (COL) [8] BYE
Andres TORRES (COL) 1-6 6-1 6-1 Pablo LLANOS (CHI)
Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL) 0-4 Retired Jose Andres PLAZAS MUNOZ (COL)
Marcelo FORTINI MURBACH (BRA) [9] BYE

Round 2

Pedro Pablo RUIZ NARANJO (COL) [1] 6-2 3-6 6-2 Tomas BUILES (COL)
Frazier RENGIFO (COL) 6-3 3-6 6-1 Rodrigo CASTRO ARAVENA (CHI)
Geronimo BARRIOS (CHI) 6-3 6-3 Alexander PEREZ CORTEZ (COL) [2]
Javier NUNEZ (COL) 6-4 6-0 Carlos Ernesto TRUJILLO (COL)
Jose OLIVARES (DOM) [3] 6-2 6-3 Joseph BERNAL (COL)
Alejandro HOYOS FRANCO (COL) 4-6 6-3 6-3 Juan ESPINEL (COL)
Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA) [4] 6-3 4-6 6-2 Julian RAMIREZ LUNA (COL)
Mati SEPULVEDA (CHI) 6-2 6-3 Rodrigo ECHAVARRIA (COL)
Alexander KLINTCHAROV (NZL) [5] 6-3 6-3 William Jamphier MELANO GRANADOS (COL)
Pedro DE PAULA (BRA) 6-0 6-1 Julian Andres TELLEZ (COL)
Camilo Andres ERAZO (COL) [6] 6-3 5-7 6-4 Santiago PEREZ (COL)
Juan Carlos SIERRA (COL) 7-5 6-0 Lukas SANCHEZ (CHI)
Jose Daniel BENDECK (COL) [7] 6-1 7-6(9) Gonzalo ACHONDO (CHI)
Daniel MORA (COL) [10] 6-0 6-1 Felipe SANTAMARIA (COL)
Andres TORRES (COL) 7-5 6-3 Sebastian MEJIA (COL) [8]
Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL) 6-0 Retired Marcelo FORTINI MURBACH (BRA) [9]

Round 3

Frazier RENGIFO (COL) 6-3 6-3 Pedro Pablo RUIZ NARANJO (COL) [1]
Geronimo BARRIOS (CHI) 6-4 6-1 Javier NUNEZ (COL)
Jose OLIVARES (DOM) [3] 6-3 6-1 Alejandro HOYOS FRANCO (COL)
Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA) [4] 3-6 6-3 6-1 Mati SEPULVEDA (CHI)
Alexander KLINTCHAROV (NZL) [5] 4-6 6-4 6-4 Pedro DE PAULA (BRA)
Juan Carlos SIERRA (COL) 6-2 6-4 Camilo Andres ERAZO (COL) [6]
Jose Daniel BENDECK (COL) [7] 6-1 6-4 Daniel MORA (COL) [10]
Andres TORRES (COL) 6-4 6-2 Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL)
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Colombia F3 [25 May/Pereira/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Alejandro GOMEZ (COL) 7-6(5) 6-3 Nicolas BARRIENTOS (COL) [1]
Jose OLIVARES (DOM) 6-1 3-6 6-1 Nicolas SANTOS (BRA)
Felipe ESCOBAR (COL) 6-2 6-1 Manuel BARROS (ARG)
Wilson LEITE (BRA) [8] 6-1 6-2 Jesus BANDRES (VEN)
Caio ZAMPIERI (BRA) [3] 6-2 6-0 Frazier RENGIFO (COL)
Joao Pedro SORGI (BRA) 6-0 2-0 Retired Carlos SALAMANCA (COL)
Michel VERNIER (CHI) 3-6 6-4 6-1 Jose Daniel BENDECK (COL)
Juan Sebastian GOMEZ (COL) [6] 6-4 6-4 Felipe MANTILLA (COL)
Bastian MALLA (CHI) [5] 6-2 6-3 Andres TORRES (COL)
Tiago LOPES (BRA) 6-1 3-6 6-2 Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL)
Facundo MENA (ARG) 6-2 6-4 Alexander KLINTCHAROV (NZL)
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [4] 6-1 6-3 Juan MONTES (COL)
Ricardo HOCEVAR (BRA) [7] 5-0 Retired Juan Carlos SIERRA (COL)
Geronimo BARRIOS (CHI) 3-6 6-4 7-6(11) Mateo Andres RUIZ NARANJO (COL)
Daniel Elahi GALAN (COL) 6-3 6-7(7) 6-4 Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA)
Emilio GOMEZ (ECU) [2] 4-6 6-3 6-0 Jorge MONTERO (CHI)

2nd Round

Jose OLIVARES (DOM) 6-3 6-4 Alejandro GOMEZ (COL)
Wilson LEITE (BRA) [8] 3-6 6-2 6-4 Felipe ESCOBAR (COL)
Caio ZAMPIERI (BRA) [3] 6-3 6-3 Joao Pedro SORGI (BRA)
Juan Sebastian GOMEZ (COL) [6] 6-2 6-4 Michel VERNIER (CHI)
Tiago LOPES (BRA) 6-2 6-4 Bastian MALLA (CHI) [5]
Facundo MENA (ARG) 1-6 6-3 6-2 Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [4]
Ricardo HOCEVAR (BRA) [7] 6-0 6-4 Geronimo BARRIOS (CHI)
Emilio GOMEZ (ECU) [2] 6-4 6-4 Daniel Elahi GALAN (COL)

Quarterfinal

Wilson LEITE (BRA) [8] 7-6(3) 6-3 Jose OLIVARES (DOM)
Caio ZAMPIERI (BRA) [3] 6-2 6-1 Juan Sebastian GOMEZ (COL) [6]
Facundo MENA (ARG) 7-5 6-7(5) 7-6(4) Tiago LOPES (BRA)
Ricardo HOCEVAR (BRA) [7] 6-3 6-0 Emilio GOMEZ (ECU) [2]

Semifinal

Wilson LEITE (BRA) [8] 6-7(4) 3-0 Retired Caio ZAMPIERI (BRA) [3]
Facundo MENA (ARG) 6-0 7-6(13) Ricardo HOCEVAR (BRA) [7]

Final

Wilson LEITE (BRA) [8] 2-6 7-6(11) 6-3 Facundo MENA (ARG)
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Colombia F3 [25 May/Pereira/Clay]

DOUBLES

1st Round

Facundo MENA (ARG) / Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [1] 6-2 6-2 Juan Jose MATEUS RUBIANO (COL) / William Jamphier MELANO GRANADOS (COL)
Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL) / Felipe SANTAMARIA (COL) 1-6 6-1 [10-7] Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) / Juan Carlos SIERRA (COL)
Wilson LEITE (BRA) / Joao Pedro SORGI (BRA) [3] 6-0 6-1 Rodrigo ECHAVARRIA (COL) / Carlos Ernesto TRUJILLO (COL)
Nicolas SANTOS (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA) 6-3 6-1 Manuel BARROS (ARG) / Jose OLIVARES (DOM)
Felipe MANTILLA (COL) / Juan MONTES (COL) 6-2 6-1 Marcelo FORTINI MURBACH (BRA) / Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA)
Jesus BANDRES (VEN) / Daniel Elahi GALAN (COL) [4] 6-2 5-2 Retired Mateo Andres RUIZ NARANJO (COL) / Pedro Pablo RUIZ NARANJO (COL)
Jose Daniel BENDECK (COL) / Alejandro GOMEZ (COL) 6-4 6-1 Camilo Andres ERAZO (COL) / Daniel MORA (COL)
Ricardo HOCEVAR (BRA) / Tiago LOPES (BRA) [2] 5-7 7-6(4) [10-6] Felipe ESCOBAR (COL) / Juan Sebastian GOMEZ (COL)

Quarterfinal

Facundo MENA (ARG) / Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [1] 6-3 6-4 Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL) / Felipe SANTAMARIA (COL)
Wilson LEITE (BRA) / Joao Pedro SORGI (BRA) [3] 6-1 6-2 Nicolas SANTOS (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA)
Felipe MANTILLA (COL) / Juan MONTES (COL) 6-4 7-5 Jesus BANDRES (VEN) / Daniel Elahi GALAN (COL) [4]
Ricardo HOCEVAR (BRA) / Tiago LOPES (BRA) [2] 6-4 1-6 [10-8] Jose Daniel BENDECK (COL) / Alejandro GOMEZ (COL)

Semifinal

Wilson LEITE (BRA) / Joao Pedro SORGI (BRA) [3] 6-3 6-2 Facundo MENA (ARG) / Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [1]
Felipe MANTILLA (COL) / Juan MONTES (COL) 6-4 6-1 Ricardo HOCEVAR (BRA) / Tiago LOPES (BRA) [2]

Final

Wilson LEITE (BRA) / Joao Pedro SORGI (BRA) [3] 6-4 6-4 Felipe MANTILLA (COL) / Juan MONTES (COL)
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Colombia F3 [25 May/Pereira/Clay]

Qualy

Round 1

Pedro Pablo RUIZ NARANJO (COL) [1] BYE
Tomas BUILES (COL) 6-2 6-0 Victor Javier RODRIGUEZ DIAZ (COL)
Rodrigo CASTRO ARAVENA (CHI) 6-3 6-4 Myrohn MIRANDA (CHI)
Frazier RENGIFO (COL) BYE
Alexander PEREZ CORTEZ (COL) [2] BYE
Geronimo BARRIOS (CHI) 6-1 6-2 Daniel SALAZAR (ESP)
Carlos Ernesto TRUJILLO (COL) 6-0 6-0 Mayron Nicolas GUERRERO BARON (COL)
Javier NUNEZ (COL) BYE
Jose OLIVARES (DOM) [3] BYE
Joseph BERNAL (COL) 6-0 6-0 Diego ORDUZ (COL)
Alejandro HOYOS FRANCO (COL) 6-1 6-3 Juan David RAMIREZ (COL)
Juan ESPINEL (COL) BYE
Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA) [4] BYE
Julian RAMIREZ LUNA (COL) 6-1 6-0 Clemente ARMANET (CHI)
Rodrigo ECHAVARRIA (COL) 6-2 7-5 Cristian Camilo BIGOTT GALEANO (COL)
Mati SEPULVEDA (CHI) BYE
Alexander KLINTCHAROV (NZL) [5] BYE
William Jamphier MELANO GRANADOS (COL) 6-3 6-2 Juan Sebastian OSORIO (COL)
Pedro DE PAULA (BRA) 6-3 6-4 Jesus David ORDONEZ ACHINTE (COL)
Julian Andres TELLEZ (COL) BYE
Camilo Andres ERAZO (COL) [6] BYE
Santiago PEREZ (COL) 6-4 7-6(2) Carlos Andres SEPULVEDA NAVARRO (COL)
Juan Carlos SIERRA (COL) 6-2 6-2 Santiago Andres DIAZ (COL)
Lukas SANCHEZ (CHI) BYE
Jose Daniel BENDECK (COL) [7] BYE
Gonzalo ACHONDO (CHI) 6-1 6-3 Alejandro PENA SILVA (COL)
Felipe SANTAMARIA (COL) 6-3 6-2 Alejandro PEREZ (COL)
Daniel MORA (COL) [10] BYE
Sebastian MEJIA (COL) [8] BYE
Andres TORRES (COL) 1-6 6-1 6-1 Pablo LLANOS (CHI)
Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL) 0-4 Retired Jose Andres PLAZAS MUNOZ (COL)
Marcelo FORTINI MURBACH (BRA) [9] BYE

Round 2

Pedro Pablo RUIZ NARANJO (COL) [1] 6-2 3-6 6-2 Tomas BUILES (COL)
Frazier RENGIFO (COL) 6-3 3-6 6-1 Rodrigo CASTRO ARAVENA (CHI)
Geronimo BARRIOS (CHI) 6-3 6-3 Alexander PEREZ CORTEZ (COL) [2]
Javier NUNEZ (COL) 6-4 6-0 Carlos Ernesto TRUJILLO (COL)
Jose OLIVARES (DOM) [3] 6-2 6-3 Joseph BERNAL (COL)
Alejandro HOYOS FRANCO (COL) 4-6 6-3 6-3 Juan ESPINEL (COL)
Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA) [4] 6-3 4-6 6-2 Julian RAMIREZ LUNA (COL)
Mati SEPULVEDA (CHI) 6-2 6-3 Rodrigo ECHAVARRIA (COL)
Alexander KLINTCHAROV (NZL) [5] 6-3 6-3 William Jamphier MELANO GRANADOS (COL)
Pedro DE PAULA (BRA) 6-0 6-1 Julian Andres TELLEZ (COL)
Camilo Andres ERAZO (COL) [6] 6-3 5-7 6-4 Santiago PEREZ (COL)
Juan Carlos SIERRA (COL) 7-5 6-0 Lukas SANCHEZ (CHI)
Jose Daniel BENDECK (COL) [7] 6-1 7-6(9) Gonzalo ACHONDO (CHI)
Daniel MORA (COL) [10] 6-0 6-1 Felipe SANTAMARIA (COL)
Andres TORRES (COL) 7-5 6-3 Sebastian MEJIA (COL) [8]
Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL) 6-0 Retired Marcelo FORTINI MURBACH (BRA) [9]
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Colombia F3 [25 May/Pereira/Clay]

Qualy

Round 3

Frazier RENGIFO (COL) 6-3 6-3 Pedro Pablo RUIZ NARANJO (COL) [1]
Geronimo BARRIOS (CHI) 6-4 6-1 Javier NUNEZ (COL)
Jose OLIVARES (DOM) [3] 6-3 6-1 Alejandro HOYOS FRANCO (COL)
Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA) [4] 3-6 6-3 6-1 Mati SEPULVEDA (CHI)
Alexander KLINTCHAROV (NZL) [5] 4-6 6-4 6-4 Pedro DE PAULA (BRA)
Juan Carlos SIERRA (COL) 6-2 6-4 Camilo Andres ERAZO (COL) [6]
Jose Daniel BENDECK (COL) [7] 6-1 6-4 Daniel MORA (COL) [10]
Andres TORRES (COL) 6-4 6-2 Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL)
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Colombia F3 [25 May/Pereira/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Felipe ESCOBAR (COL) 6-2 6-1 Manuel BARROS (ARG)
Wilson LEITE (BRA) [8] 6-1 6-2 Jesus BANDRES (VEN)
Juan Sebastian GOMEZ (COL) [6] 6-4 6-4 Felipe MANTILLA (COL)
Emilio GOMEZ (ECU) [2] 4-6 6-3 6-0 Jorge MONTERO (CHI)
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Colombia F3 [25 May/Pereira/Clay]

DOUBLES

1st Round

Facundo MENA (ARG) / Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [1] 6-2 6-2 Juan Jose MATEUS RUBIANO (COL) / William Jamphier MELANO GRANADOS (COL)
Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL) / Felipe SANTAMARIA (COL) 1-6 6-1 [10-7] Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) / Juan Carlos SIERRA (COL)
Nicolas SANTOS (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA) 6-3 6-1 Manuel BARROS (ARG) / Jose OLIVARES (DOM)
Jose Daniel BENDECK (COL) / Alejandro GOMEZ (COL) 6-4 6-1 Camilo Andres ERAZO (COL) / Daniel MORA (COL)
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Colombia F3 [25 May/Pereira/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Alejandro GOMEZ (COL) 7-6(5) 6-3 Nicolas BARRIENTOS (COL) [1]
Jose OLIVARES (DOM) 6-1 3-6 6-1 Nicolas SANTOS (BRA)
Felipe ESCOBAR (COL) 6-2 6-1 Manuel BARROS (ARG)
Wilson LEITE (BRA) [8] 6-1 6-2 Jesus BANDRES (VEN)
Caio ZAMPIERI (BRA) [3] 6-2 6-0 Frazier RENGIFO (COL)
Joao Pedro SORGI (BRA) 6-0 2-0 Retired Carlos SALAMANCA (COL)
Michel VERNIER (CHI) 3-6 6-4 6-1 Jose Daniel BENDECK (COL)
Juan Sebastian GOMEZ (COL) [6] 6-4 6-4 Felipe MANTILLA (COL)
Bastian MALLA (CHI) [5] 6-2 6-3 Andres TORRES (COL)
Tiago LOPES (BRA) 6-1 3-6 6-2 Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL)
Facundo MENA (ARG) 6-2 6-4 Alexander KLINTCHAROV (NZL)
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [4] 6-1 6-3 Juan MONTES (COL)
Ricardo HOCEVAR (BRA) [7] 5-0 Retired Juan Carlos SIERRA (COL)
Geronimo BARRIOS (CHI) 3-6 6-4 7-6(11) Mateo Andres RUIZ NARANJO (COL)
Daniel Elahi GALAN (COL) 6-3 6-7(7) 6-4 Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA)
Emilio GOMEZ (ECU) [2] 4-6 6-3 6-0 Jorge MONTERO (CHI)
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Colombia F3 [25 May/Pereira/Clay]

DOUBLES

1st Round

Facundo MENA (ARG) / Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [1] 6-2 6-2 Juan Jose MATEUS RUBIANO (COL) / William Jamphier MELANO GRANADOS (COL)
Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL) / Felipe SANTAMARIA (COL) 1-6 6-1 [10-7] Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) / Juan Carlos SIERRA (COL)
Wilson LEITE (BRA) / Joao Pedro SORGI (BRA) [3] 6-0 6-1 Rodrigo ECHAVARRIA (COL) / Carlos Ernesto TRUJILLO (COL)
Nicolas SANTOS (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA) 6-3 6-1 Manuel BARROS (ARG) / Jose OLIVARES (DOM)
Felipe MANTILLA (COL) / Juan MONTES (COL) 6-2 6-1 Marcelo FORTINI MURBACH (BRA) / Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA)
Jesus BANDRES (VEN) / Daniel Elahi GALAN (COL) [4] 6-2 5-2 Retired Mateo Andres RUIZ NARANJO (COL) / Pedro Pablo RUIZ NARANJO (COL)
Jose Daniel BENDECK (COL) / Alejandro GOMEZ (COL) 6-4 6-1 Camilo Andres ERAZO (COL) / Daniel MORA (COL)
Ricardo HOCEVAR (BRA) / Tiago LOPES (BRA) [2] 5-7 7-6(4) [10-6] Felipe ESCOBAR (COL) / Juan Sebastian GOMEZ (COL)
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Colombia F3 [25 May/Pereira/Clay]

MAIN DRAW

2nd Round

Jose OLIVARES (DOM) 6-3 6-4 Alejandro GOMEZ (COL)
Wilson LEITE (BRA) [8] 3-6 6-2 6-4 Felipe ESCOBAR (COL)
Caio ZAMPIERI (BRA) [3] 6-3 6-3 Joao Pedro SORGI (BRA)
Juan Sebastian GOMEZ (COL) [6] 6-2 6-4 Michel VERNIER (CHI)
Tiago LOPES (BRA) 6-2 6-4 Bastian MALLA (CHI) [5]
Facundo MENA (ARG) 1-6 6-3 6-2 Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [4]
Ricardo HOCEVAR (BRA) [7] 6-0 6-4 Geronimo BARRIOS (CHI)
Emilio GOMEZ (ECU) [2] 6-4 6-4 Daniel Elahi GALAN (COL)

Quarterfinal

Wilson LEITE (BRA) [8] 7-6(3) 6-3 Jose OLIVARES (DOM)
Caio ZAMPIERI (BRA) [3] 6-2 6-1 Juan Sebastian GOMEZ (COL) [6]
Facundo MENA (ARG) 7-5 6-7(5) 7-6(4) Tiago LOPES (BRA)
Ricardo HOCEVAR (BRA) [7] 6-3 6-0 Emilio GOMEZ (ECU) [2]
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Colombia F3 [25 May/Pereira/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Facundo MENA (ARG) / Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [1] 6-3 6-4 Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL) / Felipe SANTAMARIA (COL)
Wilson LEITE (BRA) / Joao Pedro SORGI (BRA) [3] 6-1 6-2 Nicolas SANTOS (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA)
Felipe MANTILLA (COL) / Juan MONTES (COL) 6-4 7-5 Jesus BANDRES (VEN) / Daniel Elahi GALAN (COL) [4]
Ricardo HOCEVAR (BRA) / Tiago LOPES (BRA) [2] 6-4 1-6 [10-8] Jose Daniel BENDECK (COL) / Alejandro GOMEZ (COL)

Semifinal

Wilson LEITE (BRA) / Joao Pedro SORGI (BRA) [3] 6-3 6-2 Facundo MENA (ARG) / Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [1]
Felipe MANTILLA (COL) / Juan MONTES (COL) 6-4 6-1 Ricardo HOCEVAR (BRA) / Tiago LOPES (BRA) [2]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #13
Re: Colombia F3 [25 May/Pereira/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Alejandro GOMEZ (COL) 7-6(5) 6-3 Nicolas BARRIENTOS (COL) [1]
Jose OLIVARES (DOM) 6-1 3-6 6-1 Nicolas SANTOS (BRA)
Felipe ESCOBAR (COL) 6-2 6-1 Manuel BARROS (ARG)
Wilson LEITE (BRA) [8] 6-1 6-2 Jesus BANDRES (VEN)
Caio ZAMPIERI (BRA) [3] 6-2 6-0 Frazier RENGIFO (COL)
Joao Pedro SORGI (BRA) 6-0 2-0 Retired Carlos SALAMANCA (COL)
Michel VERNIER (CHI) 3-6 6-4 6-1 Jose Daniel BENDECK (COL)
Juan Sebastian GOMEZ (COL) [6] 6-4 6-4 Felipe MANTILLA (COL)
Bastian MALLA (CHI) [5] 6-2 6-3 Andres TORRES (COL)
Tiago LOPES (BRA) 6-1 3-6 6-2 Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL)
Facundo MENA (ARG) 6-2 6-4 Alexander KLINTCHAROV (NZL)
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [4] 6-1 6-3 Juan MONTES (COL)
Ricardo HOCEVAR (BRA) [7] 5-0 Retired Juan Carlos SIERRA (COL)
Geronimo BARRIOS (CHI) 3-6 6-4 7-6(11) Mateo Andres RUIZ NARANJO (COL)
Daniel Elahi GALAN (COL) 6-3 6-7(7) 6-4 Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA)
Emilio GOMEZ (ECU) [2] 4-6 6-3 6-0 Jorge MONTERO (CHI)

2nd Round

Jose OLIVARES (DOM) 6-3 6-4 Alejandro GOMEZ (COL)
Wilson LEITE (BRA) [8] 3-6 6-2 6-4 Felipe ESCOBAR (COL)
Caio ZAMPIERI (BRA) [3] 6-3 6-3 Joao Pedro SORGI (BRA)
Juan Sebastian GOMEZ (COL) [6] 6-2 6-4 Michel VERNIER (CHI)
Tiago LOPES (BRA) 6-2 6-4 Bastian MALLA (CHI) [5]
Facundo MENA (ARG) 1-6 6-3 6-2 Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [4]
Ricardo HOCEVAR (BRA) [7] 6-0 6-4 Geronimo BARRIOS (CHI)
Emilio GOMEZ (ECU) [2] 6-4 6-4 Daniel Elahi GALAN (COL)

Quarterfinal

Wilson LEITE (BRA) [8] 7-6(3) 6-3 Jose OLIVARES (DOM)
Caio ZAMPIERI (BRA) [3] 6-2 6-1 Juan Sebastian GOMEZ (COL) [6]
Facundo MENA (ARG) 7-5 6-7(5) 7-6(4) Tiago LOPES (BRA)
Ricardo HOCEVAR (BRA) [7] 6-3 6-0 Emilio GOMEZ (ECU) [2]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #14
Re: Colombia F3 [25 May/Pereira/Clay]

DOUBLES

1st Round

Facundo MENA (ARG) / Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [1] 6-2 6-2 Juan Jose MATEUS RUBIANO (COL) / William Jamphier MELANO GRANADOS (COL)
Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL) / Felipe SANTAMARIA (COL) 1-6 6-1 [10-7] Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) / Juan Carlos SIERRA (COL)
Wilson LEITE (BRA) / Joao Pedro SORGI (BRA) [3] 6-0 6-1 Rodrigo ECHAVARRIA (COL) / Carlos Ernesto TRUJILLO (COL)
Nicolas SANTOS (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA) 6-3 6-1 Manuel BARROS (ARG) / Jose OLIVARES (DOM)
Felipe MANTILLA (COL) / Juan MONTES (COL) 6-2 6-1 Marcelo FORTINI MURBACH (BRA) / Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA)
Jesus BANDRES (VEN) / Daniel Elahi GALAN (COL) [4] 6-2 5-2 Retired Mateo Andres RUIZ NARANJO (COL) / Pedro Pablo RUIZ NARANJO (COL)
Jose Daniel BENDECK (COL) / Alejandro GOMEZ (COL) 6-4 6-1 Camilo Andres ERAZO (COL) / Daniel MORA (COL)
Ricardo HOCEVAR (BRA) / Tiago LOPES (BRA) [2] 5-7 7-6(4) [10-6] Felipe ESCOBAR (COL) / Juan Sebastian GOMEZ (COL)

Quarterfinal

Facundo MENA (ARG) / Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [1] 6-3 6-4 Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL) / Felipe SANTAMARIA (COL)
Wilson LEITE (BRA) / Joao Pedro SORGI (BRA) [3] 6-1 6-2 Nicolas SANTOS (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA)
Felipe MANTILLA (COL) / Juan MONTES (COL) 6-4 7-5 Jesus BANDRES (VEN) / Daniel Elahi GALAN (COL) [4]
Ricardo HOCEVAR (BRA) / Tiago LOPES (BRA) [2] 6-4 1-6 [10-8] Jose Daniel BENDECK (COL) / Alejandro GOMEZ (COL)

Semifinal

Wilson LEITE (BRA) / Joao Pedro SORGI (BRA) [3] 6-3 6-2 Facundo MENA (ARG) / Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [1]
Felipe MANTILLA (COL) / Juan MONTES (COL) 6-4 6-1 Ricardo HOCEVAR (BRA) / Tiago LOPES (BRA) [2]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #15
Re: Colombia F3 [25 May/Pereira/Clay]

Qualy

Round 1

Pedro Pablo RUIZ NARANJO (COL) [1] BYE
Tomas BUILES (COL) 6-2 6-0 Victor Javier RODRIGUEZ DIAZ (COL)
Rodrigo CASTRO ARAVENA (CHI) 6-3 6-4 Myrohn MIRANDA (CHI)
Frazier RENGIFO (COL) BYE
Alexander PEREZ CORTEZ (COL) [2] BYE
Geronimo BARRIOS (CHI) 6-1 6-2 Daniel SALAZAR (ESP)
Carlos Ernesto TRUJILLO (COL) 6-0 6-0 Mayron Nicolas GUERRERO BARON (COL)
Javier NUNEZ (COL) BYE
Jose OLIVARES (DOM) [3] BYE
Joseph BERNAL (COL) 6-0 6-0 Diego ORDUZ (COL)
Alejandro HOYOS FRANCO (COL) 6-1 6-3 Juan David RAMIREZ (COL)
Juan ESPINEL (COL) BYE
Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA) [4] BYE
Julian RAMIREZ LUNA (COL) 6-1 6-0 Clemente ARMANET (CHI)
Rodrigo ECHAVARRIA (COL) 6-2 7-5 Cristian Camilo BIGOTT GALEANO (COL)
Mati SEPULVEDA (CHI) BYE
Alexander KLINTCHAROV (NZL) [5] BYE
William Jamphier MELANO GRANADOS (COL) 6-3 6-2 Juan Sebastian OSORIO (COL)
Pedro DE PAULA (BRA) 6-3 6-4 Jesus David ORDONEZ ACHINTE (COL)
Julian Andres TELLEZ (COL) BYE
Camilo Andres ERAZO (COL) [6] BYE
Santiago PEREZ (COL) 6-4 7-6(2) Carlos Andres SEPULVEDA NAVARRO (COL)
Juan Carlos SIERRA (COL) 6-2 6-2 Santiago Andres DIAZ (COL)
Lukas SANCHEZ (CHI) BYE
Jose Daniel BENDECK (COL) [7] BYE
Gonzalo ACHONDO (CHI) 6-1 6-3 Alejandro PENA SILVA (COL)
Felipe SANTAMARIA (COL) 6-3 6-2 Alejandro PEREZ (COL)
Daniel MORA (COL) [10] BYE
Sebastian MEJIA (COL) [8] BYE
Andres TORRES (COL) 1-6 6-1 6-1 Pablo LLANOS (CHI)
Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL) 0-4 Retired Jose Andres PLAZAS MUNOZ (COL)
Marcelo FORTINI MURBACH (BRA) [9] BYE

Round 2

Pedro Pablo RUIZ NARANJO (COL) [1] 6-2 3-6 6-2 Tomas BUILES (COL)
Frazier RENGIFO (COL) 6-3 3-6 6-1 Rodrigo CASTRO ARAVENA (CHI)
Geronimo BARRIOS (CHI) 6-3 6-3 Alexander PEREZ CORTEZ (COL) [2]
Javier NUNEZ (COL) 6-4 6-0 Carlos Ernesto TRUJILLO (COL)
Jose OLIVARES (DOM) [3] 6-2 6-3 Joseph BERNAL (COL)
Alejandro HOYOS FRANCO (COL) 4-6 6-3 6-3 Juan ESPINEL (COL)
Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA) [4] 6-3 4-6 6-2 Julian RAMIREZ LUNA (COL)
Mati SEPULVEDA (CHI) 6-2 6-3 Rodrigo ECHAVARRIA (COL)
Alexander KLINTCHAROV (NZL) [5] 6-3 6-3 William Jamphier MELANO GRANADOS (COL)
Pedro DE PAULA (BRA) 6-0 6-1 Julian Andres TELLEZ (COL)
Camilo Andres ERAZO (COL) [6] 6-3 5-7 6-4 Santiago PEREZ (COL)
Juan Carlos SIERRA (COL) 7-5 6-0 Lukas SANCHEZ (CHI)
Jose Daniel BENDECK (COL) [7] 6-1 7-6(9) Gonzalo ACHONDO (CHI)
Daniel MORA (COL) [10] 6-0 6-1 Felipe SANTAMARIA (COL)
Andres TORRES (COL) 7-5 6-3 Sebastian MEJIA (COL) [8]
Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL) 6-0 Retired Marcelo FORTINI MURBACH (BRA) [9]

Round 3

Frazier RENGIFO (COL) 6-3 6-3 Pedro Pablo RUIZ NARANJO (COL) [1]
Geronimo BARRIOS (CHI) 6-4 6-1 Javier NUNEZ (COL)
Jose OLIVARES (DOM) [3] 6-3 6-1 Alejandro HOYOS FRANCO (COL)
Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA) [4] 3-6 6-3 6-1 Mati SEPULVEDA (CHI)
Alexander KLINTCHAROV (NZL) [5] 4-6 6-4 6-4 Pedro DE PAULA (BRA)
Juan Carlos SIERRA (COL) 6-2 6-4 Camilo Andres ERAZO (COL) [6]
Jose Daniel BENDECK (COL) [7] 6-1 6-4 Daniel MORA (COL) [10]
Andres TORRES (COL) 6-4 6-2 Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL)
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #18
DOUBLES

Final

Wilson LEITE (BRA) / Joao Pedro SORGI (BRA) [3] 6-4 6-4 Felipe MANTILLA (COL) / Juan MONTES (COL)
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #19
MAIN DRAW

Semifinal

Wilson LEITE (BRA) [8] 6-7(4) 3-0 Retired Caio ZAMPIERI (BRA) [3]
Facundo MENA (ARG) 6-0 7-6(13) Ricardo HOCEVAR (BRA) [7]

Final

Wilson LEITE (BRA) [8] 2-6 7-6(11) 6-3 Facundo MENA (ARG)
 
1 - 19 of 19 Posts
Top