Mens Tennis Forums banner

1 - 2 of 2 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Week 1 - Bressuire [20-22 November]

Group A : Mathias BOURGUE / Alexis GAUTIER / Joffrey DE SCHEPPER / Arthur BOUQUIER
Group B : Geoffrey BLANCANEAUX / Clément TABUR / Quentin FOLLIOT / Lucas BOUQUET
Group C : Johan Sébastien TATLOT / Leny MITJANA / Julien OBRY / Florian LAKAT
Group D : Jules MARIE / Maxime CHAZAL / Vincent STOUFF / Laurent ROCHETTE

Day 1

Group A : Mathias BOURGUE d. Arthur BOUQUIER : 7-6(1) 6-4
Alexis GAUTIER d. Joffrey DE SCHEPPER : 6-7(3) 6-3 10-4
Group B : Geoffrey BLANCANEAUX d. Lucas BOUQUET : 6-3 6-3
Quentin FOLLIOT d. Clément TABUR : 7-6(3) 6-4
Group C : Johan Sébastien TATLOT d. Florian LAKAT : 6-1 6-3
Leny MITJANA d. Julien OBRY : 7-6(5) 6-7(5) 10-5
Group D : Jules MARIE d. Laurent ROCHETTE : 6-3 6-2
Vincent STOUFF d. Maxime CHAZAL : 6-1 6-3

Day 2

Group A : Mathias BOURGUE d. Joffrey DE SCHEPPER : 6-0 6-4
Arthur BOUQUIER d. Alexis GAUTIER : 3-6 6-3 10-2
Group B : Geoffrey BLANCANEAUX d. Quentin FOLLIOT : 6-1 6-1
Clément TABUR d. Lucas BOUQUET : 6-4 6-4
Group C : Johan Sébastien TATLOT d. Julien OBRY : 6-0 6-0
Leny MITJANA d. Florian LAKAT : 6-3 6-2
Group D : Vincent STOUFF d. Jules MARIE : 2-6 6-4 10-6
Maxime CHAZAL d. Laurent ROCHETTE : 6-4 5-7 10-4

Day 3

Group A : Mathias BOURGUE d. Alexis GAUTIER : 6-4 6-2
Arthur BOUQUIER d. Joffrey DE SCHEPPER : 6-2 6-7(5) 10-7
Group B : Geoffrey BLANCANEAUX d. Clément TABUR : 5-7 7-5 10-4
Quentin FOLLIOT d. Lucas BOUQUET : 6-3 6-3
Group C : Johan Sébastien TATLOT d. Leny MITJANA : 6-2 2-0 ret.
Julien OBRY d. Florian LAKAT : 6-1 6-1
Group D : Vincent STOUFF d. Laurent ROCHETTE : 6-4 7-5
Jules MARIE d. Maxime CHAZAL : 6-4 6-2

→ Qualifiers for the semifinals : Mathias BOURGUE (Gr.A) / Geoffrey BLANCANEAUX (Gr.B) / Johan Sébastien TATLOT (Gr.C) / Vincent STOUFF (Gr.D)

Semifinal

Johan Sébastien TATLOT d. Mathias BOURGUE : 7-5 3-6 10-8
Geoffrey BLANCANEAUX d. Vincent STOUFF : 6-7(3) 7-6(5) 10-4

FINAL

Johan Sébastien TATLOT d. Geoffrey BLANCANEAUX : 6-0 6-1

358912
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Week 1 - Concarneau [20-22 November]

Group A : Enzo COUACAUD / Arthur CAZAUX / Jürgen BRIAND / Pierre FAIVRE
Group B : Tristan LAMASINE / Lucas POULLAIN / Yanais LAURENT / Kyrian JACQUET
Group C : Baptiste CREPATTE / Calvin HEMERY / **** LESCURE / Romain JOUAN
Group D : Tak-Khunn WANG / Matteo MARTINEAU / Quentin ROBERT / Louis LECHEVRETEL

Day 1

Group A : Enzo COUACAUD d. Pierre FAIVRE : 7-5 6-2
Jürgen BRIAND d. Arthur CAZAUX : 6-3 4-6 10-8
Group B : Kyrian JACQUET d. Tristan LAMASINE : 7-6(6) 6-2
Yanais LAURENT d. Lucas POULLAIN : 1-6 7-5 10-4
Group C : Romain JOUAN d. Baptiste CREPATTE : 6-2 6-7(5) 10-4
Calvin HEMERY d. **** LESCURE : 6-2 7-6(3)
Group D : Tak-Khunn WANG d. Louis LECHEVRETEL : 6-2 6-0
Matteo MARTINEAU d. Quentin ROBERT : 2-6 6-4 10-4

Day 2

Group A : Enzo COUACAUD d. Jürgen BRIAND : 6-2 6-2
Arthur CAZAUX d. Pierre FAIVRE : 6-1 6-0
Group B : Kyrian JACQUET d. Lucas POULLAIN : 1-6 7-5 13-11
Yanais LAURENT d. Tristan LAMASINE : 2-6 6-3 10-4
Group C : Romain JOUAN d. Calvin HEMERY : 6-3 6-3
Baptiste CREPATTE d. **** LESCURE : 7-6(4) 7-5
Group D : Tak-Khunn WANG d. Quentin ROBERT : 6-3 6-4
Matteo MARTINEAU d. Louis LECHEVRETEL : 7-5 6-2

Day 3

Group A : Enzo COUACAUD d. Arthur CAZAUX : 6-3 6-2
Jürgen BRIAND d. Pierre FAIVRE : 6-0 3-6 10-8
Group B : Kyrian JACQUET d. Yanais LAURENT : 6-1 7-6(2)
Tristan LAMASINE d. Lucas POULLAIN : 6-1 1-0 ret.
Group C : Romain JOUAN d. **** LESCURE : 6-3 6-2
Baptiste CREPATTE d. Calvin HEMERY : 2-3 ret.
Group D : Matteo MARTINEAU d. Tak-Khunn WANG : 6-1 6-1
Quentin ROBERT d. Louis LECHEVRETEL : 6-2 6-0

→ Qualifiers for the semifinals : Enzo COUACAUD (Gr.A) / Kyrian JACQUET (Gr.B) / Romain JOUAN (Gr.C) / Matteo MARTINEAU (Gr.D)

Semifinal

Enzo COUACAUD d. Romain JOUAN : 6-3 4-6 10-8
Kyrian JACQUET d. Matteo MARTINEAU : 6-2 7-6(4)

FINAL

Kyrian JACQUET d. Enzo COUACAUD : 6-2 6-2

358911
 
1 - 2 of 2 Posts
Top