Mens Tennis Forums banner

1 - 2 of 2 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round


Giovanni FONIO (1) vs. Bye
Samuel VINCENT RUGGERI d. Leonardo TADDIA : 2-6 6-3 10-2
Alberto ORSO d. Pasquale DE GIORGIO : 6-2 6-2
Andrea BOLLA (16) vs. Bye

Simone RONCALLI (8) vs. Bye
Matteo ARNALDI d. Giuseppe TRESCA : 6-0 5-7 10-6
Davide PONTOGLIO d. Leonardo MALGAROLI : 6-3 6-4
Alessandro PETRONE (9) vs. Bye

Pietro RONDONI (4) vs. Bye
Stefano BALDONI d. Luca PARENTI : 6-2 6-3
Francesco PASSARO d. Gianmarco FERRARI : 6-3 7-6(6)
Gianluca DI NICOLA (13) vs. Bye

Davide GALOPPINI (5) vs. Bye
Luca POTENZA d. Biagio GRAMATICOPOLO : 6-2 6-4
Matteo GIGANTE d. Alessandro CEPPELLINI : 6-1 6-3
Lorenzo BOCCHI (12) vs. Bye

Marco MICELI (11) vs. Bye
Alessandro PECCI d. Alessio DE BERNARDIS : 6-2 6-3
Riccardo DI NOCERA d. Leonardo CATANI : 6-2 6-3
Luca GIACOMINI (6) vs. Bye

Gabriele Maria NOCE (14) vs. Bye
Mattia FRINZI d. Federico CAMPANA : 3-6 6-4 11-9
Gian Marco ORTENZI d. Giovanni CALVANO : 7-6(7) 1-6 10-6
Daniele CAPECCHI (3) vs. Bye

Andrea GUERRIERI (10) vs. Bye
Marco MOSCIATTI d. Gianluca ACQUAROLI : 6-3 6-1
Andrea PICCHIONE d. Edoardo LAVAGNO : 3-6 6-4 10-4
Giorgio RICCA (7) vs. Bye

Federico ARNABOLDI (15) vs. Bye
Alessandro PROCOPIO d. Simone CACCIAPUOTI : 6-2 6-3
Stefano D'AGOSTINO d. Gregorio LULLI 7-6(3) 7-6(2)
Erik CREPALDI (2) vs. Bye

2nd Round

Giovanni FONIO (1) d. Samuel VINCENT RUGGERI : 7-6(7) 6-4
Andrea BOLLA (16) d. Alberto ORSO : 6-3 6-2

Matteo ARNALDI d. Simone RONCALLI (8) : 6-4 2-6 13-11
Davide PONTOGLIO d. Alessandro PETRONE (9) : 6-2 6-2

Pietro RONDONI (4) d. Stefano BALDONI : 6-3 6-3
Francesco PASSARO d. Gianluca DI NICOLA (13) : 6-2 6-2

Luca POTENZA d. Davide GALOPPINI (5) : 6-3 0-6 10-7
Matteo GIGANTE d. Lorenzo BOCCHI (12) : 6-3 5-7 10-8

Marco MICELI (11) d. Alessandro PECCI : 6-3 6-3
Luca GIACOMINI (6) d. Riccardo DI NOCERA : 6-1 6-0

Mattia FRINZI d. Gabriele Maria NOCE (14) : 7-6(11) 6-4
Daniele CAPECCHI (3) d. Gian Marco ORTENZI : 6-4 6-0

Marco MOSCIATTI d. Andrea GUERRIERI (10) : 1-6 7-6(1) 10-8
Giorgio RICCA (7) d. Andrea PICCHIONE : 6-3 6-4

Federico ARNABOLDI (15) d. Alessandro PROCOPIO : 6-1 6-1
Erik CREPALDI (2) d. Stefano D'AGOSTINO : 5-7 7-5 12-10

Final Round

Giovanni FONIO (1) d. Andrea BOLLA (16) : 4-1 ret.
Matteo ARNALDI d. Davide PONTOGLIO : 6-4 7-5
Francesco PASSARO d. Pietro RONDONI (4) : 6-7(4) 6-3 10-5
Matteo GIGANTE d. Luca POTENZA : 6-2 3-6 10-8
Luca GIACOMINI (6) d. Marco MICELI (11) : 6-7(7) 6-4 10-5
Daniele CAPECCHI (3) d. Mattia FRINZI : 6-2 6-1
Giorgio RICCA (7) d. Marco MOSCIATTI : 6-4 6-1
Federico ARNABOLDI (15) d. Erik CREPALDI (2) : 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
MAIN DRAW

1st Round

Lorenzo SONEGO (1) d. Andrea PELLEGRINO : 7-6(4) 2-6 11-9
Federico ARNABOLDI (Q) d. Luca NARDI (wc) : 7-6(3) 6-4
Marco BORTOLOTTI d. Luca GIACOMINI (Q) : 7-6(4) 6-4
Lorenzo MUSETTI (8) d. Flavio COBOLLI (wc) : 7-6(3) 6-4

Lorenzo GIUSTINO (4) d. Riccardo BONADIO : 6-0 7-6(6)
Alessandro BEGA d. Francesco MAESTRELLI (wc) : 7-6(2) 6-4
Enrico DALLA VALLE d. Francesco PASSARO (Q) : 6-7(9) 7-6(3) 10-4
Giovanni FONIO (Q) d. Roberto MARCORA (5) : 6-3 6-4

Gian Marco MORONI (6) d. Riccardo BALZERANI : 6-1 6-4
Raul BRANCACCIO d. Matteo ARNALDI (Q) : 2-6 6-3 10-1
Andrea VAVASSORI d. Francesco FORTI : 3-6 6-4 10-4
Thomas FABBIANO (3) d. Matteo GIGANTE (Q) : 6-4 4-6 10-7

Andrea ARNABOLDI (7) d. Daniele CAPECCHI (Q) : 6-2 6-2
Jacopo BERRETTINI d. Fabrizio ORNAGO : 3-6 6-4 10-4
Luciano DARDERI (wc) d. Giorgio RICCA (Q) : 1-6 7-6(3) 10-5
Federico GAIO (2) d. Pietro RONDONI (L.L) : 6-3 6-3

Pietro RONDONI (L.L) replaces Luca VANNI

2nd Round

Lorenzo SONEGO (1) d. Federico ARNABOLDI (Q) : 6-3 6-2
Lorenzo MUSETTI (8) d. Marco BORTOLOTTI : 6-4 6-4
Lorenzo GIUSTINO (4) d. Alessandro BEGA : 6-1 6-4
Giovanni FONIO (Q) d. Enrico DALLA VALLE : 6-2 6-2

Gian Marco MORONI (6) d. Raul BRANCACCIO : 3-6 6-3 10-7
Andrea VAVASSORI d. Thomas FABBIANO (3) : 7-6(4) 6-4
Andrea ARNABOLDI (7) d. Jacopo BERRETTINI : 6-4 6-3
Federico GAIO (2) d. Luciano DARDERI (wc) : 6-2 3-6 10-7

Quarterfinal

Lorenzo SONEGO (1) d. Lorenzo MUSETTI (8) : 7-5 6-3
Lorenzo GIUSTINO (4) d. Giovanni FONIO (Q) : 7-6(5) 6-4
Andrea VAVASSORI d. Gian Marco MORONI (6) : 5-7 6-2 14-12
Andrea ARNABOLDI (7) d. Federico GAIO (2) : 7-6(7) 1-6 11-9

Semifinal

Lorenzo SONEGO (1) d. Lorenzo GIUSTINO (4) : 6-4 7-6(5)
Andrea ARNABOLDI (7) d. Andrea VAVASSORI : 6-1 6-2

FINAL

Lorenzo SONEGO (1) d. Andrea ARNABOLDI (7) : 6-4 6-3

355565
 
1 - 2 of 2 Posts
Top