Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,214 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
BULGARIA F3

City : Blagoevgrad, Bulgaria
Date : 22 - 28 June 2015
Prize Money : 10.000$
Surface : Clay (Outdoor)

Entry List

1 Dimitar KUZMANOV (BUL) 304
2 Aleksandar LAZOV (BUL) 347
3 Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) 467
4 Henrik SILLANPAA (FIN) 537
5 Ivan NEDELKO (RUS) 657
6 Gregoire JACQ (FRA) 662
7 Ljubomir CELEBIC (MNE) 715
8 Pirmin HAENLE (GER) 727
9 Jan BLECHA (CZE) 880
10 Daniel GLANCY (IRL) 934
11 Adria MAS MASCOLO (ESP) 974
12 Tihomir GROZDANOV (BUL) 982
13 Plamen MILUSHEV (BUL) 987
14 Dmitry SURCHENKO (RUS) 1037
15 Davide MELCHIORRE (ITA) 1108
16 Danail TARPOV (BUL) 1230
17 Yurii DZHAVAKIAN (UKR) 1320
18 Oleg KHOTKOV (UKR) 1364
19 Vasko MLADENOV (BUL) 1400
20 Besir DURGUTI (MKD) 1400
21 (Q) Stefan MICOV (MKD) 1743
22 (Q) Vasil SHANDAROV (BUL) 1864
23 (Q) Antonio MIRO (ESP) 2076
24 (Q) Panu VIRTANEN (FIN) 2119
25 (Q) Hugo VOLJACQUES (FRA) 2156
26 (Q) Bojan JANKULOVSKI (MKD)
27 (Q) Tzvetan MIHOV (BUL)
28 (Q) Ioannis STERGIOU (GRE)
29 (wc) Martin DIMITROV (BUL)
30 (wc) Gabriel DONEV (BUL)
31 (wc) Alexandar LAZAROV (BUL)
32 (wc) Eleftherios THEODOROU (GRE)
 

·
Moderator
Joined
·
16,214 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Bulgaria F3 [June 22 | Blagoevgrad | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Stefan Micov (MKD/1/wc) vs. Bye
Gabriel Evtimov (BUL) d. Ethan Tulliani (AUS) 5-7 7-5 6-1
Alexandre Grigaut (FRA) d. Georgi Mirchev (BUL) 6-1 6-2
Nikolay Draganov (BUL) d. Stefan Luckanov (BUL) 6-2 6-4

Denis Kapric (GER/2) vs. Bye
Kirill Saplin (RUS) d. Dimitar Mirceski (AUS) 6-0 6-0
Pablo Colvee Debrot (ESP) d. Stefan Serafimovski (MKD) 6-2 6-3
Bojan Jankulovski (MKD) d. Radoslav Shandarov (BUL) 6-1 6-2

Esteban Bruna (CHI/3) vs. Bye
Dragan Dumevski (MKD) d. Matthew Hingley (GBR) 6-3 6-4
Alexander Donski (CAN) d. Alexandar Yordanov (BUL) 6-3 6-3
Tzvetan Mihov (BUL) d. Iliyan Drobenov (BUL) 6-2 6-3

Vasil Shandarov (BUL/4) vs. Bye
Miron Shabani (MKD) d. Alexandros Kanaris (GRE) 6-0 6-7(4) 6-0
Andreas Neykov (BUL) d. Michael Petrevski (AUS) 6-0 6-1
Velislav Cholakov (BUL) d. Michael Caneff (CAN) 6-0 6-0

Chris Anguelov (BUL/5) vs. Bye
Lazar Dokov (USA) d. Radostin Radoslavov (BUL) 6-2 6-3
Andres Quiroga (BOL) d. Rumen Lazov (BUL/wc) 7-5 6-1
Ioannis Stergiou (GRE) d. Marko Jovanovic (AUS) 6-2 6-1

Antonio Miro (ESP/6) vs. Bye
Georgi Ganchev (BUL/wc) d. Denislav Gochev (BUL) 6-3 6-4
Gjorgji Popovski (MKD) d. Davud Amirov (RUS) 6-4 6-1
Craig Leese (GBR) d. Victor Tsvetanski (BUL/wc) 6-0 6-0

Panu Virtanen (FIN/7) d. Temurmalik Amirov (RUS) 6-2 6-2
Elvedin Pepic (MKD) d. Yoan Matev (BUL/wc) 6-0 6-1
Francis Filipovich (USA) d. Peter Ivanov (BUL) 6-1 6-1
Rodrigo Budnik (CHI) d. Aleks Martinski (BUL) 5-7 7-5 6-4

Jeff Guerrero (MEX) d. Diego-Jose Manrique-Velázquez (ESP/8) 6-3 3-6 7-6(6)
Ted Bachev (BUL) d. Philipp Skvortsov (RUS/wc) 6-1 6-2
Elliott Farmer (GBR) d. Joan Tsonev (BUL) 6-1 6-2
Hugo Voljacques (FRA/9) d. Tomislav Andreevski (MKD) 6-0 6-0


2nd Round

Stefan Micov (MKD/1/wc) d. Gabriel Evtimov (BUL) 6-1 6-3
Alexandre Grigaut (FRA) d. Nikolay Draganov (BUL) 6-4 6-3

Denis Kapric (GER/2) d. Kirill Saplin (RUS) 7-6(5) 7-5
Bojan Jankulovski (MKD) d. Pablo Colvee Debrot (ESP) 6-0 6-4

Esteban Bruna (CHI/3) d. Dragan Dumevski (MKD) 6-2 7-6(6)
Tzvetan Mihov (BUL) d. Alexander Donski (CAN) 6-4 6-4

Vasil Shandarov (BUL/4) d. Miron Shabani (MKD) 6-2 6-0
Velislav Cholakov (BUL) d. Andreas Neykov (BUL) 6-4 0-6 6-4

Lazar Dokov (USA) d. Chris Anguelov (BUL/5) 6-2 6-4
Ioannis Stergiou (GRE) d. Andres Quiroga (BOL) 6-1 6-0

Antonio Miro (ESP/6) d. Georgi Ganchev (BUL/wc) 6-2 6-0
Craig Leese (GBR) d. Gjorgji Popovski (MKD) 6-1 6-4

Panu Virtanen (FIN/7) d. Elvedin Pepic (MKD) 7-5 6-0
Francis Filipovich (USA) d. Rodrigo Budnik (CHI) 5-7 7-6(4) 7-6(5)

Jeff Guerrero (MEX) d. Ted Bachev (BUL) 6-0 6-3
Hugo Voljacques (FRA/9) d. Elliott Farmer (GBR) 6-0 6-2


Final Round

Stefan Micov (MKD/1/wc) d. Alexandre Grigaut (FRA) 6-4 7-5
Bojan Jankulovski (MKD) d. Denis Kapric (GER/2) 6-4 6-1
Tzvetan Mihov (BUL) d. Esteban Bruna (CHI/3) 6-2 6-2
Vasil Shandarov (BUL/4) d. Velislav Cholakov (BUL) 6-2 7-5
Ioannis Stergiou (GRE) d. Lazar Dokov (USA) 6-0 6-1
Antonio Miro (ESP/6) d. Craig Leese (GBR) 6-4 6-1
Panu Virtanen (FIN/7) d. Francis Filipovich (USA) 6-3 6-0
Hugo Voljacques (FRA/9) d. Jeff Guerrero (MEX) 6-1 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
16,214 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Bulgaria F3 [June 22 | Blagoevgrad | Clay]

Doubles

1st Round

D.Glancy / P.Haenle (IRL/GER/1) d. I.Nedelko / D.Surchenko (RUS) 6-3 6-4
A.Neykov / P.Skvortsov (BUL/RUS/wc) d. R.Shandarov / V.Shandarov (BUL/wc) 6-3 6-3
A.Grigaut / P-A.Luncanu (FRA/ROU) d. G.Jacq / V.Sansonetti (FRA) 6-1 4-6 10-5
Y.Dzhavakian / V.Mladenov (UKR/BUL/3) d. L.Dokov / A.Donski (USA/CAN/wc) 6-1 6-1

H.Sillanpää / P.Virtanen (FIN/4) d. E.Bruna / J.Guerrero (CHI/MEX) 6-3 4-6 10-6
I.Stergiou / E.Theodorou (GRE/Alt) d. C.Anguelov / O.Khotkov (BUL/UKR) 7-6(3) 6-2
M.Dimitrov / D.Tarpov (BUL) d. B.Durguti / S.Micov (MKD) 6-1 7-6(2)
T.Grozdanov / A.Lazov (BUL/2) d. T.Mihov / P.Milushev (BUL) 6-2 6-2

I.Stergiou / E.Theodorou (GRE/Alt) replace A.Mas Mascolo / A.Miro (ESP)


Quarterfinal

D.Glancy / P.Haenle (IRL/GER/1) d. A.Neykov / P.Skvortsov (BUL/RUS/wc) 6-2 6-2
A.Grigaut / P-A.Luncanu (FRA/ROU) d. Y.Dzhavakian / V.Mladenov (UKR/BUL/3) 4-6 7-5 10-7
I.Stergiou / E.Theodorou (GRE/Alt) d. H.Sillanpää / P.Virtanen (FIN/4) 2-6 6-4 12-10
T.Grozdanov / A.Lazov (BUL/2) d. M.Dimitrov / D.Tarpov (BUL) 6-1 6-1


Semifinal

D.Glancy / P.Haenle (IRL/GER/1) d. A.Grigaut / P-A.Luncanu (FRA/ROU) 6-2 6-4
I.Stergiou / E.Theodorou (GRE/Alt) d. T.Grozdanov / A.Lazov (BUL/2) 6-2 6-0


FINAL

D.Glancy / P.Haenle (IRL/GER/1) d. I.Stergiou / E.Theodorou (GRE/Alt) 6-3 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
16,214 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Bulgaria F3 [June 22 | Blagoevgrad | Clay]

Main Draw

1st Round

Aleksandar Lazov (BUL/1) d. Gabriel Donev (BUL/wc) 6-0 6-0
Stefan Micov (MKD/Q) d. Dmitry Surchenko (RUS) 6-4 6-1
Tihomir Grozdanov (BUL) d. Hugo Voljacques (FRA/Q) 6-4 6-4
Grégoire Jacq (FRA/5) d. Antonio Miro (ESP/Q) 6-2 6-2

Petru-Alexandru Luncanu (ROU/3) d. Martin Dimitrov (BUL/wc) 6-0 6-3
Eleftherios Theodorou (GRE/wc) d. Besir Durguti (MKD) 7-6(3) 7-6(4)
Bojan Jankulovski (MKD/Q) d. Vasil Shandarov (BUL/Q) 6-1 6-3
Tzvetan Mihov (BUL/Q) d. Jan Blecha (CZE/8) 6-4 6-4

Ljubomir Celebic (MNE/7) d. Esteban Bruna (CHI/L.L) 6-1 6-1
Vasko Mladenov (BUL) d. Adria Mas Mascolo (ESP) 6-4 6-1
Panu Virtanen (FIN/Q) d. Plamen Milushev (BUL) 3-6 6-3 6-1
Ivan Nedelko (RUS/4) d. Ioannis Stergiou (GRE/Q) 6-4 7-5

Pirmin Haenle (GER/6) d. Davide Melchiorre (ITA) 6-2 6-1
Daniel Glancy (IRL) d. Alexandar Lazarov (BUL/wc) 4-6 4-3 ret.
Danail Tarpov (BUL) d. Oleg Khotkov (UKR) 7-6(6) 6-1
Henrik Sillanpää (FIN/2) d. Yurii Dzhavakian (UKR) 6-3 6-3

Esteban Bruna (CHI/L.L) replaces Dimitar Kuzmanov (BUL)


2nd Round

Aleksandar Lazov (BUL/1) d. Stefan Micov (MKD/Q) 3-6 7-5 6-2
Grégoire Jacq (FRA/5) d. Tihomir Grozdanov (BUL) 6-2 ret.
Petru-Alexandru Luncanu (ROU/3) d. Eleftherios Theodorou (GRE/wc) 6-2 6-0
Bojan Jankulovski (MKD/Q) d. Tzvetan Mihov (BUL/Q) 6-7(5) 6-4 6-2

Vasko Mladenov (BUL) d. Ljubomir Celebic (MNE/7) 3-6 6-4 7-6(2)
Ivan Nedelko (RUS/4) d. Panu Virtanen (FIN/Q) 7-6(5) 1-6 6-2
Pirmin Haenle (GER/6) d. Daniel Glancy (IRL) 6-2 2-6 7-6(12)
Danail Tarpov (BUL) d. Henrik Sillanpää (FIN/2) 3-6 6-3 6-4


Quarterfinal

Grégoire Jacq (FRA/5) d. Aleksandar Lazov (BUL/1) 6-3 6-3
Petru-Alexandru Luncanu (ROU/3) d. Bojan Jankulovski (MKD/Q) 6-0 6-1
Ivan Nedelko (RUS/4) d. Vasko Mladenov (BUL) 6-4 6-2
Danail Tarpov (BUL) d. Pirmin Haenle (GER/6) 6-4 6-1


Semifinal

Grégoire Jacq (FRA/5) d. Petru-Alexandru Luncanu (ROU/3) 6-3 6-2
Ivan Nedelko (RUS/4) d. Danail Tarpov (BUL) 6-1 7-5


FINAL

Ivan Nedelko (RUS/4) d. Grégoire Jacq (FRA/5) 3-6 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Re: Bulgaria F3 [June 22 | Blagoevgrad | Clay]

decent effort from virtanen. also from sillanpää so far...
 
1 - 5 of 5 Posts
Top