Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
BRAZIL F5

City : Mogi das Cruzes, Brazil
Date : 15-21 October 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 391
2 Joao SOUZA (BRA) 408
3 Daniel DUTRA DA SILVA (BRA) 555
4 Christian LINDELL (SWE) 557
5 Rafael MATOS (BRA) 558
6 Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA) 601
7 Nicolas SANTOS (BRA) 886
8 Daniil ZARICHANSKYY (UKR) 939
9 Ignacio MONZON (ARG) 956
10 Facundo MENA (ARG) 958
11 Ignacio CAROU (ARG) 964
12 Fernando YAMACITA (BRA) 968
13 Federico MORENO (ARG) 993
14 Alexandre TSUCHIYA (BRA) 1008
15 Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 1071
16 Francisco CERUNDOLO (ARG) 1119
17 André MIELE (BRA) 1171
18 Igor GIMENEZ (BRA) 1233
19 Francisco COMESANA (ARG) 1255
20 Gabriel Ciro DA SILVA (BRA) 1305

21 (Q) Felipe GARLA (BRA) 1544
22 (Q) Enrique BOGO (BRA) 1614
23 (Q) Osni JUNIOR (BRA) 1639
24 (Q) Joao HINSCHING (BRA) 1703
25 (Q) Alex BLUMENBERG (BRA) 1896
26 (Q) Rai Vicente de ARAUJO (BRA)
27 (Q) Marcos Vinicius da Silva DIAS (BRA)
28 (Q) Joao Pedro OKANO (BRA)

29 (wc) Paulo André SARAIVA DOS SANTOS (BRA) 1716
30 (wc) Christian OLIVEIRA (BRA) 1959
31 (wc) Luis BRITTO (BRA)
32 (wc) Rafael SARAIVA (BRA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Brazil F5 [October 15 | Mogi das Cruzes | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Felipe Garla (BRA/1) vs. Bye
Lucas Gessner (BRA) vs. Bye
Ishwara Pola (BRA) d. Lucas Cherione (BRA) 6-3 6-2
Bernardo Muzzi (BRA) vs. Bye

Enrique Bogo (BRA/2) vs. Bye
Laelson Rodrigues (BRA) vs. Bye
Matheus Trevisan Rezende (BRA) d. Renato Teixeira Mendes (BRA) 6-0 6-0
Igour Kenji Yoshimori (BRA) vs. Bye

Osni Junior (BRA/3) vs. Bye
Vinicius Outor (BRA) vs. Bye
Mikkel Emil Moller Larsson (DEN) d. Renan Perdigao (BRA) 6-7(5) 7-5 6-4
Felipe Muzzi (BRA) vs. Bye

Eduardo Ribeiro (BRA/4) vs. Bye
Joao Pedro Okano (BRA) vs. Bye
Enrico Dos Santos Lima (BRA) d. Joao Marcos Nusdeo (BRA) 7-6(5) 3-0 ret.
Heitor Thieme (BRA) vs. Bye

Juan Manuel Cerundolo (ARG/5) vs. Bye
Felipe Souza (BRA) d. Matheus Macedo Ribeiro (BRA) 6-3 6-3
Marcos Vinicius da Silva Dias (BRA) d. Bruno Clemente (BRA/wc) 5-7 6-4 6-4
Sergio Henrique Amorim (BRA) vs. Bye

Joao Hinsching (BRA/6) vs. Bye
Caio Gruber (BRA) d. Pedro Ortega (BRA) 6-7(5) 7-5 6-2
Victor Bertoldo (BRA) d. Heitor Forjaz Toledo Dornelles De Carvalho (BRA) 6-1 6-4
Gabriel Pascotto Tumasonis (BRA) vs. Bye

Asdrubal Gobernate (BRA/7) vs. Bye
Gabriel de Andrade Bendazoli (BRA) d. Joao Giannella (BRA) 6-3 7-6(2)
Rai Vicente De Araujo (BRA) d. Danilo De Souza Pauli Jr. (BRA) 6-3 6-2
Eber Tiepermann (BRA) vs. Bye

Alex Blumenberg (BRA/8) vs. Bye
Johann Soares Valinho (BRA) d. Edgard Moreira Da Silva Filho (BRA) 6-0 6-0
Leonardo Reami Da Cunha (BRA) d. Bruno Figlia (BRA) 6-2 6-3
Hugo Moura (BRA) vs. Bye


2nd Round

Felipe Garla (BRA/1) d. Lucas Gessner (BRA) 6-3 6-1
Ishwara Pola (BRA) d. Bernardo Muzzi (BRA) 6-1 6-0

Enrique Bogo (BRA/2) d. Laelson Rodrigues (BRA) 7-6(4) 6-4
Matheus Trevisan Rezende (BRA) d. Igour Kenji Yoshimori (BRA) 6-0 7-5

Osni Junior (BRA/3) d. Vinicius Outor (BRA) 6-0 6-0
Felipe Muzzi (BRA) d. Mikkel Emil Moller Larsson (DEN) 6-4 6-3

Joao Pedro Okano (BRA) d. Eduardo Ribeiro (BRA/4) 7-5 6-3
Enrico Dos Santos Lima (BRA) d. Heitor Thieme (BRA) 6-0 6-0

Juan Manuel Cerundolo (ARG/5) d. Felipe Souza (BRA) 6-0 6-0
Marcos Vinicius da Silva Dias (BRA) d. Sergio Henrique Amorim (BRA) 6-2 6-1

Joao Hinsching (BRA/6) d. Caio Gruber (BRA) 6-1 6-1
Gabriel Pascotto Tumasonis (BRA) d. Victor Bertoldo (BRA) 6-1 6-0

Asdrubal Gobernate (BRA/7) d. Gabriel de Andrade Bendazoli (BRA) 6-4 7-6(6)
Rai Vicente De Araujo (BRA) d. Eber Tiepermann (BRA) 6-0 6-0

Alex Blumenberg (BRA/8) d. Johann Soares Valinho (BRA) 6-0 6-0
Leonardo Reami Da Cunha (BRA) d. Hugo Moura (BRA) 6-3 6-1


Final Round

Felipe Garla (BRA/1) d. Ishwara Pola (BRA) 6-3 6-2
Enrique Bogo (BRA/2) d. Matheus Trevisan Rezende (BRA) 6-1 6-0
Osni Junior (BRA/3) d. Felipe Muzzi (BRA) 7-5 6-1
Joao Pedro Okano (BRA) d. Enrico Dos Santos Lima (BRA) 6-4 6-2
Marcos Vinicius da Silva Dias (BRA) d. Juan Manuel Cerundolo (ARG/5) 6-7(2) 6-2 6-3
Joao Hinsching (BRA/6) d. Gabriel Pascotto Tumasonis (BRA) 6-0 6-2
Rai Vicente De Araujo (BRA) d. Asdrubal Gobernate (BRA/7) 5-4 ret.
Alex Blumenberg (BRA/8) d. Leonardo Reami Da Cunha (BRA) 6-3 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Brazil F5 [October 15 | Mogi das Cruzes | Clay]

Doubles

1st Round

D.Dutra da Silva / E.Russi (BRA/1) d. V.Bertoldo / L.Gessner (BRA/wc) 6-3 6-1
A.Blumenberg / C.Severino (BRA) d. O.Gutierrez / E.Ribeiro (BRA) 6-4 7-6(2)
L.Britto / N.Santos (BRA) d. I.Gimenez / D.Zarichanskyy (BRA/UKR) 6-3 6-4
J.Reis Da Silva / F.Yamacita (BRA/4) d. J.Souza / P.Vesantera (BRA/wc) 7-5 6-2

R.Matos / F.Mena (BRA/ARG/3) d. B.Azevedo Pereira E Oliveira / J.Hinsching (BRA) 6-3 6-3
J.Cerundolo / F.Comesana (ARG) d. B.Figlia / L.Reami Da Cunha (BRA/wc) 7-5 6-4
A.Miele / A.Tsuchiya (BRA) d. I.Carou / F.Cerundolo (ARG) 6-1 6-4
I.Monzon / F.Moreno (ARG/2) d. G.Ciro Da Silva / C.Oliveira (BRA) 3-6 6-4 10-6


Quarterfinal

D.Dutra da Silva / E.Russi (BRA/1) d. A.Blumenberg / C.Severino (BRA) 6-3 6-3
L.Britto / N.Santos (BRA) d. J.Reis Da Silva / F.Yamacita (BRA/4) 6-2 6-2
R.Matos / F.Mena (BRA/ARG/3) d. J.Cerundolo / F.Comesana (ARG) 6-1 6-3
I.Monzon / F.Moreno (ARG/2) d. A.Miele / A.Tsuchiya (BRA) 6-4 6-2


Semifinal

D.Dutra da Silva / E.Russi (BRA/1) d. L.Britto / N.Santos (BRA) 6-7(3) 6-2 10-7
R.Matos / F.Mena (BRA/ARG/3) d. I.Monzon / F.Moreno (ARG/2) 7-5 6-3


FINAL

R.Matos / F.Mena (BRA/ARG/3) d. D.Dutra da Silva / E.Russi (BRA/1) 6-1 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Brazil F5 [October 15 | Mogi das Cruzes | Clay]

Main Draw

1st Round

Oscar Jose Gutierrez (BRA/1) d. Ignacio Carou (ARG) 6-4 7-5
Carlos Eduardo Severino (BRA) d. Felipe Garla (BRA/Q) 6-4 6-3
Ignacio Monzon (ARG) d. Rai Vicente De Araujo (BRA/Q) 7-6(5) 6-3
Rafael Matos (BRA/5) d. Federico Moreno (ARG) 6-4 6-4

Daniel Dutra da Silva (BRA/3) d. Christian Oliveira (BRA/wc) 6-4 6-2
Francisco Comesana (ARG) d. Alexandre Tsuchiya (BRA) 7-6(3) 6-2
Facundo Mena (ARG) d. Enrique Bogo (BRA/Q) 7-6(3) 6-4
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/6) d. Rafael Saraiva (BRA/wc) 6-0 7-5

Alex Blumenberg (BRA/Q) d. Daniil Zarichanskyy (UKR/8) 6-1 6-3
André Miele (BRA) d. Fernando Yamacita (BRA) 7-6(3) 6-3
Osni Junior (BRA/Q) d. Marcos Vinicius da Silva Dias (BRA/Q) 6-3 2-6 6-4
Christian Lindell (SWE/4) d. Gabriel Ciro Da Silva (BRA) 6-1 6-2

Nicolas Santos (BRA/7) d. Joao Pedro Okano (BRA/Q) 6-1 6-1
Francisco Cerundolo (ARG) d. Igor Gimenez (BRA) 6-1 6-3
Luis Britto (BRA/wc) d. Paulo André Saraiva Dos Santos (BRA/wc) 6-4 6-3
Joao Souza (BRA/2) d. Joao Hinsching (BRA/Q) 2-6 6-4 6-1


2nd Round

Oscar Jose Gutierrez (BRA/1) d. Carlos Eduardo Severino (BRA) 6-3 6-1
Rafael Matos (BRA/5) d. Ignacio Monzon (ARG) 6-0 6-2
Daniel Dutra da Silva (BRA/3) d. Francisco Comesana (ARG) 6-4 6-4
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/6) d. Facundo Mena (ARG) 4-6 6-0 7-6(9)

André Miele (BRA) d. Alex Blumenberg (BRA/Q) 7-6(2) 6-2
Christian Lindell (SWE/4) d. Osni Junior (BRA/Q) 6-2 6-4
Francisco Cerundolo (ARG) d. Nicolas Santos (BRA/7) 6-4 6-1
Joao Souza (BRA/2) d. Luis Britto (BRA/wc) 6-4 7-5


Quarterfinal

Rafael Matos (BRA/5) d. Oscar Jose Gutierrez (BRA/1) 6-3 7-6(2)
Daniel Dutra da Silva (BRA/3) d. Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/6) 7-5 6-2
Christian Lindell (SWE/4) d. André Miele (BRA) 6-2 7-5
Francisco Cerundolo (ARG) d. Joao Souza (BRA/2) 6-3 6-0


Semifinal

Daniel Dutra da Silva (BRA/3) d. Rafael Matos (BRA/5) 6-3 6-1
Francisco Cerundolo (ARG) d. Christian Lindell (SWE/4) 6-4 7-5


FINAL

Francisco Cerundolo (ARG) d. Daniel Dutra da Silva (BRA/3) 6-2 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top