Mens Tennis Forums banner

1 - 14 of 14 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Site Information :

Tournament Name :Gremio Nautico Uniao
Address : Rua Joao, 300, Porte Alegre, BRAZIL
Telephone : +55 51 3025 3800 Fax :

Tournament Director :
During Event Tel : +55 51 3025 3800

Tournament Referee :Roberto Browne da Veiga
Before Event Tel : During Event Tel : +55 51 3025 3800
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Entry List :

1 FERREIRO, Franco BRA 203 1
2 COSTA, Francisco BRA 317 1
3 MELO, Marcelo BRA 325 1
4 GHEM, Andre BRA 348 1
5 ENGEL, Lucas BRA 354 1
6 PARADA, Felipe CHI 454 1
7 SIMONI, Alexandre BRA 492 1
8 VEJMELKA, Adam CZE 586 1
9 CARVALHO, Ronaldo BRA 590 1
10 FASS, Adam USA 608 1
11 ROSA, Bruno BRA 612 1
12 $ SILVA, Rogerio BRA 659 1
13 PITTA, Gabriel BRA 675 1
14 $ GUIDOLIN, Rodrigo BRA 690 1
15 BONATTO, Alexandre BRA 716 1
16 ZAMPIERI, Caio BRA 724 1
17 HOCEVAR, Ricardo BRA 815 1
18 FARIAS, Rafael BRA 860=

Alternates :
19 DUCLOS, Pierre-Ludovic CAN 881 1
20 KIRCHE, Leonardo BRA 882 1
21 PINTO-SILVA, Henrique BRA 919= 1
22 GRILLI, Rodrigo-Antonio BRA 945= 1
23 BELLUCCI, Thomaz BRA 947= 1
24 DELSIN, Renan BRA 962 1
25 LOPES, Tiago BRA 974= 1
26 BOHRER, Eduardo BRA 980=
27 RAMOS, Lenoir BRA 1007= 1
28 GRANGEIRO, Luis-Henrique BRA 1016= 1
29 GOMES, Eric BRA 1046= 1
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
Main Draw

(1) FERREIRO, FRANCO (BRA) v/s (WC) POSSELT, PEDRO (BRA)
(Q) v/s (WC) SIROTSKY, ROBERTO (BRA)
(Q) v/s (Q)
(8) ROSA, BRUNO (BRA) v/s GUIDOLIN, RODRIGO (BRA)
(3) GHEM, ANDRE (BRA) v/s (Q)
FASS, ADAM (USA) v/s (Q)
(Q) v/s ZAMPIER, CAIO (BRA)
(7) CARVALHO, RONALDO (BRA) v/s VEJMELKA, ADAM (CZE)
(6) SIMONI, ALEXANDRE (BRA) v/s PITTA, GABRIEL (BRA)
FARIAS, RAFAEL (BRA) v/s (Q)
(WC) DE NES, JOÃO (BRA) v/s BONATTO, ALEXANDRE (BRA)
(4) ENGEL, LUCAS (BRA) v/s (WC) NEDEL, CARLOS (BRA)
(5) PARADA, FELIPE (CHI) v/s KIRCHE, LEONARDO (BRA)
(Q) v/s (Q)
DUCLOS, PIERRE LUDO (CAN) v/s SILVA, ROGERIO (BRA)
(2) MELO, MARCELO (BRA) v/s HOCEVAR, RICARDO (BRA)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Brazil F11 qualifying
September 19-25, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Rodrigo Grilli
2. Thomaz Bellucci
3. Eduardo Bohrer
4. Henrique Pinto-Silva
5. Renan Delsin
6. Tiago Lopes
7. Luis Henrique Grangeiro
8. Eric Gomes
9. Carlos Cirne Lima
10. Joao Souza
11. Frederico Casaro
12. Bruno Savi
13. Pedro Campos
14. Hector Silva
15. Pertti Vesantera
16. Marcos Felipe Arend

First Round
(1)Rodrigo Grilli (BRA) bye
Guilherme Castro (BRA) bye
Pedro Cacao (BRA) d. Ivan Cressoni (BRA) 6-0 3-6 6-2
David Cavalcante (BRA) d. Fernando Fittipaldi (BRA) 6-0 7-5
Felipe Baptista (BRA) d. Fabio Falcato (BRA) 4-6 7-5 6-3
Marcelo Franca (BRA) d. Gustavo Guerses (BRA) 7-6(6) 6-7(3) 6-4
Thiago Souza (BRA) bye
(14)Hector Silva (BRA) bye
(2)Thomaz Bellucci (BRA) bye
Fabiano Queiroz (BRA) bye
Alejandro Pardo (CHI) d. Rafael Dal-Ri (BRA) 1-6 6-2 7-5
Marcelo Mazzetto (BRA) d. Fabricio Neis (BRA) 6-3 6-7(3) 6-3
Daniel Silva (BRA) d. Wagner Cardoso (BRA) 6-3 6-0
Vinicius Marques (BRA) d. Thiago Gomes (BRA) 6-2 6-2
Daniel Hira (BRA) bye
(13)Pedro Campos (BRA) bye
(3)Eduardo Bohrer (BRA) bye
Felipe Cirne Lima (BRA) bye
Leandro Ferreira (BRA) d. Thiago Andrade (BRA) 7-6(5) 6-4
Lucas Pereira (BRA) d. Felipe Buneder (BRA) 6-2 6-0
Caio Burjaili (BRA) d. Raphael Trindade (BRA) 4-6 6-3 6-4
Rafael Garcia (BRA) d. Jonatas Dechech (BRA) 6-1 6-1
Marcos Gregol (BRA) bye
(11)Frederico Casaro (BRA) bye
(4)Henrique Pinto-Silva (BRA) bye
Gustavo Berte (BRA) bye
Luiz Gonzaga (BRA) d. Jose Peralta (BRA) 7-5 7-5
Rodrigo Monte (BRA) d. Pedro Custodio (BRA) 6-4 7-5
Rodrigo Parente (BRA) d. Danilo Ferraz (BRA) 3-6 6-3 6-2
Fabiano de Paula (BRA) d. Bernardo Fernandes (BRA) 1-6 6-2 6-3
Nicolas Santos (BRA) bye
(12)Bruno Savi (BRA) bye
(5)Renan Delsin (BRA) bye
Maicon Campanharo (BRA) bye
Lucas Machado (BRA) d. Gustavo Guerin (BRA) 6-0 6-0
Martin Meller (BRA) d. Guilherme Azambuja (BRA) 6-3 4-6 6-3
Edson Silva (BRA) d. Walter Lima (BRA) 6-3 6-2
Sergio Brun (BRA) d. Tiago Hayash (BRA) 6-7(4) 7-6(3) 6-3
Victor Vacario (BRA) bye
(10)Joao Souza (BRA) bye
(6)Tiago Lopes (BRA) bye
Gustavo Kodama (BRA) bye
Ricardo Kim (BRA) d. Luiz Miotto (BRA) 6-3 1-6 6-1
Roger Santos (BRA) d. Helio Sileman (BRA) 6-2 6-4
Paulo Roessle (BRA) d. Lucas Luz (BRA) 6-1 6-0
Gabriel Franco (BRA) d. Rodrigo Perri (BRA) 6-0 6-0
Cesar Ounap (BRA) bye
(15)Pertti Vesantera (BRA) bye
(7)Luis Henrique Grangeiro (BRA) bye
Patrick Rosa (BRA) bye
Alessandro Ventre (BRA) d. Guilherme Sahadi (BRA) 6-1 6-4
Renzo Barioni (BRA) d. Alain Michel (BRA) 6-2 5-7 6-1
Bruno Silva (BRA) d. Marcelo Silva (BRA) 2-6 6-2 6-3
Luciano Venturini (BRA) d. Rodrigo Morgado (BRA) 6-4 6-1
Yuri Radomsky (BRA) bye
(16)Marcos Felipe Arend (BRA) bye
(8)Eric Gomes (BRA) bye
Pedro Frade (BRA) d. Andre Pinheiro (BRA) 6-3 6-2
Cledson Carvalho (BRA) d. Carlos Chaiben (BRA) 6-3 6-1
Andrew Lauret (BRA) d. Bruno Capato (BRA) 6-3 6-4
Fernando Belardinelli (BRA) d. Gustavo Albanese (BRA) 6-4 6-1
Marcos Oliveira (BRA) d. Giordano Boza (BRA) 6-1 4-6 6-2
Helio Steiner (BRA) d. Gabriel Ries (BRA) 6-3 6-3
(9)Carlos Cirne Lima (BRA) bye

Second Round
(1)Rodrigo Grilli (BRA) d. Guilherme Castro (BRA) 6-0 6-0
Pedro Cacao (BRA) d. David Cavalcante (BRA) 6-4 6-4
Felipe Baptista (BRA) d. Marcelo Franca (BRA) 6-2 6-0
(14)Hector Silva (BRA) d. Thiago Souza (BRA) 6-1 6-1
(2)Thomaz Bellucci (BRA) d. Fabiano Queiroz (BRA) 6-1 6-2
Marcelo Mazzetto (BRA) d. Alejandro Pardo (CHI) 6-1 6-2
Daniel Silva (BRA) d. Vinicius Marques (BRA) 6-1 6-0
(13)Pedro Campos (BRA) d. Daniel Hira (BRA) 6-4 6-0
(3)Eduardo Bohrer (BRA) d. Felipe Cirne Lima (BRA) 7-5 6-2
Lucas Pereira (BRA) d. Leandro Ferreira (BRA) 7-6(4) 6-1
Rafael Garcia (BRA) d. Caio Burjaili (BRA) 6-4 6-4
(11)Frederico Casaro (BRA) d. Marcos Gregol (BRA) 6-4 6-2
(4)Henrique Pinto-Silva (BRA) d. Gustavo Berte (BRA) 6-3 6-0
Rodrigo Monte (BRA) d. Luiz Gonzaga (BRA) 6-1 6-2
Fabiano de Paula (BRA) d. Rodrigo Parente (BRA) 6-4 6-3
Nicolas Santos (BRA) d. (12)Bruno Savi (BRA) 6-7(5) 6-4 6-4
(5)Renan Delsin (BRA) d. Maicon Campanharo (BRA) 6-0 6-0
Lucas Machado (BRA) d. Martin Meller (BRA) 6-4 6-1
Sergio Brun (BRA) d. Edson Silva (BRA) 7-6(4) 7-5
(10)Joao Souza (BRA) d. Victor Vacario (BRA) 6-0 6-1
(6)Tiago Lopes (BRA) d. Gustavo Kodama (BRA) 6-0 6-0
Roger Santos (BRA) d. Ricardo Kim (BRA) 4-6 6-0 6-0
Gabriel Franco (BRA) d. Paulo Roessle (BRA) 6-3 6-0
(15)Pertti Vesantera (BRA) d. Cesar Ounap (BRA) 6-1 6-0
(7)Luis Henrique Grangeiro (BRA) vs Patrick Rosa (BRA)
Alessandro Ventre (BRA) d. Renzo Barioni (BRA) 0-6 6-4 6-4
Luciano Venturini (BRA) vs Bruno Silva (BRA)
Yuri Radomsky (BRA) d. (16)Marcos Felipe Arend (BRA) 6-2 6-2
(8)Eric Gomes (BRA) d. Pedro Frade (BRA) 6-2 6-1
Andrew Lauret (BRA) d. Cledson Carvalho (BRA) 2-6 6-1 6-1
Fernando Belardinelli (BRA) d. Marcos Oliveira (BRA) 6-3 6-1
(9)Carlos Cirne Lima (BRA) d. Helio Steiner (BRA) ???
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
Third Round
(1)Rodrigo Grilli (BRA) d. Pedro Cacao (BRA) 6-0 6-3
(14)Hector Silva (BRA) d. Felipe Baptista (BRA) 6-2 6-1
(2)Thomaz Bellucci (BRA) d. Marcelo Mazzetto (BRA) 6-3 3-6 6-1
Daniel Silva (BRA) d. (13)Pedro Campos (BRA) 6-3 6-2
(3)Eduardo Bohrer (BRA) d. Lucas Pereira (BRA) 6-0 6-4
Rafael Garcia (BRA) d. (11)Frederico Casaro (BRA) 7-5 6-2
Rodrigo Monte (BRA) d. (4)Henrique Pinto-Silva (BRA) 6-4 7-6(3)
Nicolas Santos (BRA) d. Fabiano de Paula (BRA) 6-3 6-2
(5)Renan Delsin (BRA) d. Lucas Machado (BRA) 6-0 6-2
(10)Joao Souza (BRA) d. Sergio Bruni (BRA) 7-5 6-4
(6)Tiago Lopes (BRA) d. Roger Santos (BRA) 6-3 6-4
Gabriel Franco (BRA) d. (15)Pertti Vesantera (BRA) 6-3 6-4
(7)Luis Henrique Grangeiro (BRA) d. Alessandro Ventre (BRA) 7-5 4-6 6-3
Yuri Radomsky (BRA) d. Luciano Venturini (BRA) 6-2 7-5
(8)Eric Gomes (BRA) d. Andrew Lauret (BRA) 6-3 6-1
(9)Carlos Cirne Lima (BRA) d. Fernando Belardinelli (BRA) 6-2 6-0
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
Qualifying Round
(14)Hector Silva (BRA) d. (1)Rodrigo Grilli (BRA) 7-5 6-4
Daniel Silva (BRA) d. (2)Thomaz Bellucci (BRA) 6-4 6-4
Rafael Garcia (BRA) d. (3)Eduardo Bohrer (BRA) 3-6 ret.
Rodrigo Monte (BRA) d. Nicolas Santos (BRA) 4-6 6-2 6-0
(5)Renan Delsin (BRA) d. (10)Joao Souza (BRA) 6-1 6-1
(6)Tiago Lopes (BRA) d. Gabriel Franco (BRA) 7-6(0) 6-0
(7)Luis Henrique Grangeiro (BRA) d. Yuri Radomsky (BRA) 1-6 6-1 6-2
(8)Eric Gomes (BRA) d. (9)Carlos Cirne Lima (BRA) 6-0 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
Brazil F11 - VIVO Porto Alegre Open
Porto Alegre, Brazil
September 19-25, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 128
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Leonardo Kirche - 882)
1. Franco Ferreiro
2. Marcelo Melo WD
3. Andre Ghem
4. Lucas Engel
5. Felipe Parada WD
6. Alexandre Simoni
7. Ronaldo Carvalho
8. Bruno Rosa
9. Adam Fass

First Round
(1)Franco Ferreiro (BRA) d. (WC)Pedro Posselt (BRA) 6-0 6-1
(q)Luis Henrique Grangeiro (BRA) d. (WC)Roberto Sirotsky (BRA) 6-1 6-1
(LL)Eduardo Bohrer (BRA) d. (LL)Carlos Cirne Lima (BRA) 6-2 6-7(4) 6-0
(8)Bruno Rosa (BRA) d. Rodrigo Guidolim (BRA) 6-3 3-6 6-2
(3)Andre Ghem (BRA) d. (q)Tiago Lopes (BRA) 6-0 6-1
(q)Renan Delsin (BRA) d. (q)Eric Gomes (BRA) 7-6(3) 7-6(8)
(LL)Rodrigo Grilli (BRA) d. Caio Zampieri (BRA) 6-3 6-4
Adam Vejmelka (CZE) d. (7)Ronaldo Carvalho (BRA) 6-2 3-1 ret.
(6)Alexandre Simoni (BRA) d. Gabriel Pitta (BRA) 6-4 7-6(3)
(q)Rafael Garcia (BRA) d. Rafael Farias (BRA) 7-6(3) 6-1
Alexandre Bonatto (BRA) d. (LL)Thomaz Bellucci (BRA) 6-4 1-6 6-3
(4)Lucas Engel (BRA) d. (WC)Carlos Nedel (BRA) 6-4 6-4
Leonardo Kirche (BRA) d. (q)Daniel Silva (BRA) 6-3 6-1
(q)Hector Silva (BRA) d. (q)Rodrigo Monte (BRA) 6-2 6-2
Rogerio Silva (BRA) d. Pierre-Ludovic Duclos (CAN) 6-3 2-6 6-0
(9)Adam Fass (USA) d. Ricardo Hocevar (BRA) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #8
Doubles
Seeds: (cut: Campos/Matos - 3017)
1. Franco Ferreiro/Andre Ghem
2. Alexandre Bonatto/Henrique Pinto-Silva
3. Pierre-Ludovic Duclos/Adam Vejmelka
4. Ronaldo Carvalho/Rogerio Silva

First Round
(1)Franco Ferreiro/Andre Ghem (BRA) d. Carlos Cirne Lima/Hector Silva (BRA) 6-1 6-4
Ricardo Hocevar/Alexandre Simoni (BRA) d. Adam Fass/Tiago Lopes (USA/BRA) 6-3 6-3
(3)Pierre-Ludovic Duclos/Adam Vejmelka (CAN/CZE) d. Rafael Farias/Rodrigo Guidolim (BRA) 6-2 6-4
Pedro Campos/Carlos Matos (BRA) d. Frederico Casaro/Pertti Vesantera (BRA) w/o
(WC)Carlos Nedel/Roger Santos (BRA) d. Leonardo Kirche/Gabriel Pitta (BRA) 7-5 ret.
Rodrigo Grilli/Caio Zampieri (BRA) d. (4)Ronaldo Carvalho/Rogerio Silva (BRA) w/o
Luis Henrique Grangeiro/Bruno Savi (BRA) d. (WC)Pedro Frade/Roberto Sirotsky (BRA) 1-6 6-1 6-3
(2)Alexandre Bonatto/Henrique Pinto-Silva (BRA) d. (WC)Eduardo Bohrer/Gustavo Bohrer (BRA) 6-1 3-6 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #9
Second Round
(1)Franco Ferreiro (BRA) d. (q)Luis Henrique Grangeiro (BRA) 6-2 6-1
(8)Bruno Rosa (BRA) d. (LL)Eduardo Bohrer (BRA) 3-6 7-5 6-4
(3)Andre Ghem (BRA) d. (q)Renan Delsin (BRA) 6-3 6-0
(LL)Rodrigo Grilli (BRA) d. Adam Vejmelka (CZE) 6-4 6-2
(6)Alexandre Simoni (BRA) d. (q)Rafael Garcia (BRA) 6-1 6-1
(4)Lucas Engel (BRA) d. Alexandre Bonatto (BRA) 6-2 6-3
Leonardo Kirche (BRA) d. (q)Hector Silva (BRA) 6-3 6-4
Rogerio Silva (BRA) d. (9)Adam Fass (USA) 6-3 7-6(4)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #10
Quarterfinals
(8)Bruno Rosa (BRA) d. (1)Franco Ferreiro (BRA) 6-4 6-0
(3)Andre Ghem (BRA) d. (LL)Rodrigo Grilli (BRA) 6-2 3-6 6-2
(4)Lucas Engel (BRA) d. (6)Alexandre Simoni (BRA) 6-0 6-2
Rogerio Silva (BRA) d. Leonardo Kirche (BRA) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #11
Quarterfinals
(1)Franco Ferreiro/Andre Ghem (BRA) d. Ricardo Hocevar/Alexandre Simoni (BRA) 6-3 6-2
(3)Pierre-Ludovic Duclos/Adam Vejmelka (CAN/CZE) d. Pedro Campos/Carlos Matos (BRA) 6-3 7-6(5)
Rodrigo Grilli/Caio Zampieri (BRA) d. (WC)Carlos Nedel/Roger Santos (BRA) 6-4 7-5
(2)Alexandre Bonatto/Henrique Pinto-Silva (BRA) d. Luis Henrique Grangeiro/Bruno Savi (BRA) 7-6(4) 3-6 7-5

Semifinals
(1)Franco Ferreiro/Andre Ghem (BRA) d. (3)Pierre-Ludovic Duclos/Adam Vejmelka (CAN/CZE) 6-4 6-4
Rodrigo Grilli/Caio Zampieri (BRA) d. (2)Alexandre Bonatto/Henrique Pinto-Silva (BRA) 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Semifinals
(3)Andre Ghem (BRA) d. (8)Bruno Rosa (BRA) 6-4 3-6 7-6(5)
(4)Lucas Engel (BRA) d. Rogerio Silva (BRA) 7-5 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #14
Semifinals
(1)Franco Ferreiro/Andre Ghem (BRA) d. (3)Pierre-Ludovic Duclos/Adam Vejmelka (CAN/CZE) 6-4 6-4
Rodrigo Grilli/Caio Zampieri (BRA) d. (2)Alexandre Bonatto/Henrique Pinto-Silva (BRA) 6-1 6-2

Finals
Rodrigo Grilli/Caio Zampieri (BRA) d. (1)Franco Ferreiro/Andre Ghem (BRA) 7-6(5) 6-4
 
1 - 14 of 14 Posts
Top