Mens Tennis Forums banner

1 - 13 of 13 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Bolivia F2 qualifying
October 3-9, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Andres Molteni
2. Juan Manuel Valverde
3. Leonel Alberti
4. Erasmo Vazquez

First Round
(1)Andres Molteni (ARG) bye
Andres Flores (BOL) d. (WC)Erwin Quintanilla (BOL) 2-6 7-5 6-3
(2)Juan Manuel Valverde (ARG) bye
Gustavo Sterin (ARG) d. Ryusei Makiguchi (BOL) 6-2 6-3
(3)Leonel Alberti (ARG) bye
(WC)Mauricio Ballivan (BOL) d. Carlos Viscarra (BOL) 4-6 6-1 6-1
(4)Erasmo Vazquez (MEX) bye
Ariel Lucero (ARG) d. Erick Reyes (BOL) 6-4 6-0
(WC)Jorge Catala (BOL) d. Ignacio Treglia (ARG) 6-1 6-2
Martin Rios (ARG) d. Federico Zeballos (BOL) 6-0 6-0
Matias Saenz (ARG) d. Eliseo D'Andrea (ARG) 6-4 6-1
Marco Rojas (BOL) bye
(WC)Carlos Baldivieso (BOL) d. Hernan Ritter (BOL) 4-6 6-4 6-4
(WC)Roger Lema (BOL) d. (WC)Mauricio Garcia (BOL) 6-4 6-4
Matias Silva (PER) d. Matias Alberti (ARG) 6-1 6-0
Leandro Veraldi (ARG) d. Mauricio Chirino (BOL) 6-3 7-5

Qualifying Round
(1)Andres Molteni (ARG) d. Andres Flores (BOL) 7-5 6-2
(2)Juan Manuel Valverde (ARG) d. Gustavo Sterin (ARG) 3-6 6-1 6-3
(3)Leonel Alberti (ARG) d. (WC)Mauricio Ballivan (BOL) 6-3 6-3
Ariel Lucero (ARG) d. (4)Erasmo Vazquez (MEX) 6-3 6-1
(WC)Jorge Catala (BOL) d. Martin Rios (ARG) 7-6(5) 6-4
Matias Saenz (ARG) d. Marco Rojas (BOL) 6-3 6-1
(WC)Roger Lema (BOL) d. (WC)Carlos Baldivieso (BOL) 6-2 6-0
Matias Silva (PER) d. Leandro Veraldi (ARG) 6-0 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Bolivia F2 - Copa Santa Cruz-Entel
Santa Cruz, Bolivia
October 3-9, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$15,000

Singles
Seeds: (cut: Bernardo Palacios - 1245)
1. Damian Patriarca
2. Maximo Gonzalez
3. Agustin Tarantino
4. Juan Martin Aranguren
5. Martin Vilarrubi
6. Antonio Pastorino
7. Bo-Ram Cha
8. Alejandro Fabbri

First Round
(1)Damian Patriarca (ARG) d. Cristobal Aguirre (ARG) 7-6(10) ret.
Damian Listingart (ARG) d. (q)Matias Saenz (ARG) 7-5 7-5
(q)Leonel Alberti (ARG) d. (WC)Mauricio Doria-Medina (BOL) 3-6 7-6(6) 6-0
(8)Alejandro Fabbri (ARG) d. Julian Dujmovic (ARG) 6-4 6-2
(3)Agustin Tarantino (ARG) vs Raony Carvalho (BRA)
(q)Matias Silva (PER) d. Rafael Millon (BRA) 6-0 6-2
(WC)Carlos Alvarez (BOL) d. Bernardo Palacios (ARG) 5-7 7-5 6-2
(5)Martin Vilarrubi (URU) vs (WC)Jorge Villanueva (BOL)
(6)Antonio Pastorino (ARG) d. (q)Ariel Lucero (ARG) 6-3 7-5
Mauricio Estivariz (BOL) vs (q)Andres Molteni (ARG)
Leonardo Mayer (ARG) d. Juan Pablo Amado (ARG) 6-2 2-0 ret.
(4)Juan Martin Aranguren (ARG) vs Renan Delsin (BRA)
(q)Juan Manuel Valverde (ARG) d. (7)Bo-Ram Cha (KOR) 4-6 6-4 6-3
Juan Ignacio de Stefano (ARG) vs (q)Jorge Catala (BOL)
(q)Robert Lema (BOL) d. (WC)Carlos Valverde (BOL) 7-6(5) 6-4
(2)Maximo Gonzalez (ARG) d. Demian Gschwend (ARG) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Doubles
Seeds: (cut: D'Andrea/Palacios - 1259/NR)
1. Maximo Gonzalez/Damian Patriarca
2. Alejandro Fabbri/Martin Vilarrubi
3. Juan Pablo Amado/Agustin Tarantino
4. Bo-Ram Cha/Antonio Pastorino

First Round
(1)Maximo Gonzalez/Damian Patriarca (ARG) vs (WC)Jorge Catala/Carlos Velarde (BOL)
Carlos Alvarez/Gustavo Sterin (BOL/ARG) vs Leonardo Mayer/Martin Rios (ARG)
(4)Bo-Ram Cha/Antonio Pastorino (KOR/ARG) d. (WC)Roger Lema/Jorge Villanueva (BOL) 6-2 6-3
Julian Dujmovic/Damian Listingart (ARG) vs Raony Carvalho/Renan Delsin (BRA)
Leonel Alberti/Matias Alberti (ARG) d. (WC)Mauricio Ballivan/Erwin Quintanilla (BOL) 7-5 7-5
(3)Juan Pablo Amado/Agustin Tarantino (ARG) vs Demian Gschwend/Andres Molteni (ARG)
Mauricio Estivariz/Matias Silva (BOL/PER) d. Rafael Millon/Juan Manuel Valverde (BRA/ARG) 6-1 6-4
(2)Alejandro Fabbri/Martin Vilarrubi (ARG/URU) vs Eliseo D'Andrea/Bernardo Palacios (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
First Round
(1)Damian Patriarca (ARG) d. Cristobal Aguirre (ARG) 7-6(10) ret.
Damian Listingart (ARG) d. (q)Matias Saenz (ARG) 7-5 7-5
(q)Leonel Alberti (ARG) d. (WC)Mauricio Doria-Medina (BOL) 3-6 7-6(6) 6-0
(8)Alejandro Fabbri (ARG) d. Julian Dujmovic (ARG) 6-4 6-2
Raony Carvalho (BRA) d. (3)Agustin Tarantino (ARG) 6-4 6-4
(q)Matias Silva (PER) d. Rafael Millon (BRA) 6-0 6-2
(WC)Carlos Alvarez (BOL) d. Bernardo Palacios (ARG) 5-7 7-5 6-2
(5)Martin Vilarrubi (URU) d. (WC)Jorge Villanueva (BOL) 6-1 6-1
(6)Antonio Pastorino (ARG) d. (q)Ariel Lucero (ARG) 6-3 7-5
(q)Andres Molteni (ARG) d. Mauricio Estivariz (BOL) 4-6 6-3 6-0
Leonardo Mayer (ARG) d. Juan Pablo Amado (ARG) 6-2 2-0 ret.
(4)Juan Martin Aranguren (ARG) d. Renan Delsin (BRA) 6-2 6-2
(q)Juan Manuel Valverde (ARG) d. (7)Bo-Ram Cha (KOR) 4-6 6-4 6-3
Juan Ignacio de Stefano (ARG) d. (q)Jorge Catala (BOL) 7-6(6) 6-2
(q)Robert Lema (BOL) d. (WC)Carlos Valverde (BOL) 7-6(5) 6-4
(2)Maximo Gonzalez (ARG) d. Demian Gschwend (ARG) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Second Round
(1)Damian Patriarca (ARG) d. Damian Listingart (ARG) 1-6 6-4 6-0
(8)Alejandro Fabbri (ARG) d. (q)Leonel Alberti (ARG) 6-4 6-3
(q)Matias Silva (PER) d. Raony Carvalho (BRA) 6-3 1-6 6-1
(5)Martin Vilarrubi (URU) d. (WC)Carlos Alvarez (BOL) 6-0 6-2
(6)Antonio Pastorino (ARG) d. (q)Andres Molteni (ARG) 6-4 6-3
Leonardo Mayer (ARG) d. (4)Juan Martin Aranguren (ARG) 6-2 6-4
(q)Juan Manuel Valverde (ARG) d. Juan Ignacio de Stefano (ARG) 4-6 7-6(1) 7-5
(2)Maximo Gonzalez (ARG) d. (q)Roger Lema (BOL) 6-0 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Quarterfinals
(1)Maximo Gonzalez/Damian Patriarca (ARG) d. Leonardo Mayer/Martin Rios (ARG) 1-6 6-1 7-6(6)
(4)Bo-Ram Cha/Antonio Pastorino (KOR/ARG) d. Julian Dujmovic/Damian Listingart (ARG) 5-7 6-1 6-3
Demian Gschwend/Andres Molteni (ARG) d. Leonel Alberti/Matias Alberti (ARG) 7-5 6-3
(2)Alejandro Fabbri/Martin Vilarrubi (ARG/URU) d. Mauricio Estivariz/Matias Silva (BOL/PER) 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
97,310 Posts
Quarterfinals
(1)Damian Patriarca (ARG) d. (8)Alejandro Fabbri (ARG) 3-6 6-2 6-3
(5)Martin Vilarrubi (URU) d. (q)Matias Silva (PER) 7-5 7-6(5)
(6)Antonio Pastorino (ARG) d. Leonardo Mayer (ARG) 6-4 6-2
(2)Maximo Gonzalez (ARG) d. (q)Juan Manuel Valverde (ARG) 6-1 6-2

cum on Maximo :yeah:
Leonardo :sad:
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
Semifinals
(1)Maximo Gonzalez/Damian Patriarca (ARG) d. (4)Bo-Ram Cha/Antonio Pastorino (KOR/ARG) 61 61
(2)Alejandro Fabbri/Martin Vilarrubi (ARG/URU) d. Demian Gschwend/Andres Molteni (ARG) 63 61
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Semifinals
(5)Martin Vilarrubi (URU) d. (1)Damian Patriarca (ARG) 6-3 6-2
(6)Antonio Pastorino (ARG) d. (2)Maximo Gonzalez (ARG) 7-5 6-0
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Finals
(6)Antonio Pastorino (ARG) d. (5)Martin Vilarrubi (URU) 7-6(6) 6-1
 
1 - 13 of 13 Posts
Top