Mens Tennis Forums banner

1 - 9 of 9 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
BELARUS F1

City : Minsk, Belarus
Date : 10 - 16 August 2015
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Dzmitry Zhyrmont (BLR)

Entry List

1 Dzmitry ZHYRMONT (BLR) 236
2 Yaraslav SHYLA (BLR) 315
3 Denys MOLCHANOV (UKR) 318
4 Daniil MEDVEDEV (RUS) 374
5 Ilya IVASHKA (BLR) 405
6 Aleksandre METREVELI (GEO) 448
7 Sanjar FAYZIEV (UZB) 586
8 Zhizhen ZHANG (CHN) 597
9 Marat DEVIATIAROV (UKR) 602
10 Dmytro BADANOV (UKR) 677
11 Denys MYLOKOSTOV (UKR) 729
12 Tal GOLDENGOREN (ISR) 731
13 Edan LESHEM (ISR) 737
14 Artur DUBINSKI (BLR) 749
15 Alexander BUBLIK (RUS) 889
16 Andrei VASILEVSKI (BLR) 894
17 Djurabeck KARIMOV (UZB) 907
18 Daniel CUKIERMAN (ISR) 1052
19 Maxim RATNIUK (RUS) 1056
20 Mikhail FUFYGIN (RUS) 1111

21 (Q) Victor BALUDA (RUS) 372
22 (Q) Pavel FILIN (BLR) 1449
23 (Q) Alexey PROKOPCHUK (UKR) 1984
24 (Q) Oleksandr BIELINSKYI (UKR)
25 (Q) Aliaksandr BULITSKI (BLR)
26 (Q) Denys KLOK (RUS)
27 (Q) Tadas TARASEVICIUS (LTU)
28 (Q) Daniil ZARICHANSKIY (BLR)

29 (wc) Egor GERASIMOV (BLR) 379
30 (wc) Maxim TYBAR (BLR) 1686
31 (wc) Aleksei KHOMICH (BLR) 2087
32 (wc) Alexander ZGIROVSKY (BLR)
 

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Re: Belarus F1 [August 10 | Minsk | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Victor Baluda (RUS/1) vs. Bye
Artem Simachkov (RUS) d. Henrik Traskin (LTU) 6-3 6-2
Nikolay Kolobaev (RUS) d. Nikolay Dolgikh (RUS) 6-0 6-0
Jonathan Gomont (FRA) vs. Bye

Giorgi Javakhishvili (GEO/2) vs. Bye
Mikalai Haliak (BLR) d. Denis Merkulov (RUS) 4-6 6-4 6-2
Daniil Zarichanskiy (BLR) d. Maksim Zubkou (BLR) 6-0 6-1
Andrei Novikov (BLR) vs. Bye

Oleg Khotkov (UKR/3) vs. Bye
Roman Kucherenko (UKR) d. Maxim Zilbershtein (BLR) 6-0 6-0
Aleksandr Tsatkin (UZB) d. Mikhail Yehayan (BLR) 6-4 6-3
Denys Klok (RUS) vs. Bye

Mor Bulis (ISR/4) vs. Bye
Benjamin Pietri (FRA) d. Alexandr Elfimov (RUS) 6-1 6-0
Tadas Tarasevicius (LTU) d. Oleksander Kyrychenko (UKR) 6-1 6-0
Evgeny Vanag (RUS) vs. Bye

Pavel Filin (BLR/5) vs. Bye
Ivan Kalinin (RUS) d. Maxim Dmitriev (RUS) 6-2 6-2
Ivan Jelezovski (BLR) d. Pavel Kravchenko (RUS) 3-6 6-2 7-6(2)
Paul Lenz (GER) vs. Bye

Yuriy Kryvoy (UKR/6) vs. Bye
Bogdan Didenko (UKR) d. Dzianis Zhaunerchyk (BLR) 6-2 6-4
Oleksandr Bielinskyi (UKR) d. Roman Blokhin (RUS) 6-4 3-0 ret.
Domanin Rodion (RUS) vs. Bye

Daniel Tamir (ISR/7) vs. Bye
Aliaksandr Bulitski (BLR) d. Uladzimir Filipovich (BLR) 7-5 6-4
Pavel Korenets (BLR) d. Sergey Korneev (RUS) 6-1 6-1
Daniel Pashayan (RUS) vs. Bye

Alexey Prokopchuk (UKR/8) vs. Bye
Vladislav Pryakhin (RUS) d. Aliaksandr Prudnikau (BLR) 2-6 7-6(4) 7-6(6)
Danylo Veremeychuk (UKR) d. Sergey Bolotov (RUS) 3-6 ret.
Alexander Lebedyn (UKR/9) vs. Bye


2nd Round

Victor Baluda (RUS/1) d. Artem Simachkov (RUS) 6-2 6-2
Nikolay Kolobaev (RUS) d. Jonathan Gomont (FRA) 6-2 3-6 6-4

Mikalai Haliak (BLR) d. Giorgi Javakhishvili (GEO/2) 6-2 4-1 ret.
Daniil Zarichanskiy (BLR) d. Andrei Novikov (BLR) 6-3 5-7 7-5

Oleg Khotkov (UKR/3) d. Roman Kucherenko (UKR) 6-2 6-1
Denys Klok (RUS) d. Aleksandr Tsatkin (UZB) 6-3 6-4

Mor Bulis (ISR/4) d. Benjamin Pietri (FRA) 6-1 6-3
Tadas Tarasevicius (LTU) d. Evgeny Vanag (RUS) 6-0 6-1

Pavel Filin (BLR/5) d. Ivan Kalinin (RUS) 6-4 6-2
Ivan Jelezovski (BLR) d. Paul Lenz (GER) 6-3 6-3

Yuriy Kryvoy (UKR/6) d. Bogdan Didenko (UKR) 6-3 6-1
Oleksandr Bielinskyi (UKR) d. Domanin Rodion (RUS) 6-1 6-0

Aliaksandr Bulitski (BLR) d. Daniel Tamir (ISR/7) 6-3 4-1 ret.
Pavel Korenets (BLR) d. Daniel Pashayan (RUS) 7-6(4) 6-1

Alexey Prokopchuk (UKR/8) d. Vladislav Pryakhin (RUS) 6-4 7-5
Alexander Lebedyn (UKR/9) d. Danylo Veremeychuk (UKR) 6-3 6-3


Final Round

Victor Baluda (RUS/1) d. Nikolay Kolobaev (RUS) 6-0 6-3
Daniil Zarichanskiy (BLR) d. Mikalai Haliak (BLR) 3-6 7-6(3) 6-0
Denys Klok (RUS) d. Oleg Khotkov (UKR/3) 2-6 6-1 6-3
Tadas Tarasevicius (LTU) d. Mor Bulis (ISR/4) 4-6 6-3 7-6(3)
Pavel Filin (BLR/5) d. Ivan Jelezovski (BLR) 6-3 6-3
Oleksandr Bielinskyi (UKR) d. Yuriy Kryvoy (UKR/6) 7-5 4-6 6-2
Aliaksandr Bulitski (BLR) d. Pavel Korenets (BLR) 6-2 6-4
Alexey Prokopchuk (UKR/8) d. Alexander Lebedyn (UKR/9) 6-1 1-6 7-6(4)
 

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Re: Belarus F1 [August 10 | Minsk | Hard]

Doubles

1st Round

E.Gerasimov / I.Ivashka (BLR) d. Y.Shyla / A.Vasilevski (BLR/1) 6-3 6-4
M.Bulis / D.Tamir (ISR) d. M.Haliak / A.Khomich (BLR/wc) 6-1 6-1
M.Fufygin / G.Javakhishvili (RUS/GEO) d. V.Baluda / I.Kalinin (RUS) 6-3 6-4
I.Liutarevich / D.Zarichanskiy (BLR/wc) d. D.Medvedev / Z.Zhang (RUS/CHN/3) 6-4 3-6 12-10

S.Fayziev / A.Metreveli (UZB/GEO) d. A.Bublik / D.Karimov (RUS/UZB/4) 7-6(5) 3-6 10-4
P.Korenets / M.Tybar (BLR/wc) d. B.Didenko / A.Prokopchuk (UKR) 6-4 6-1
D.Cukierman / E.Leshem (ISR) d. D.Badanov / O.Khotkov (UKR) 6-3 6-1
A.Dubinski / V.Uzhylovsky (BLR/UKR/2) d. Y.Kryvoy / A.Lebedyn (UKR) 7-5 7-5


Quarterfinal

E.Gerasimov / I.Ivashka (BLR) d. M.Bulis / D.Tamir (ISR) 6-3 6-1
M.Fufygin / G.Javakhishvili (RUS/GEO) d. I.Liutarevich / D.Zarichanskiy (BLR/wc) 4-6 6-4 10-5
S.Fayziev / A.Metreveli (UZB/GEO) d. P.Korenets / M.Tybar (BLR/wc) 6-4 7-5
A.Dubinski / V.Uzhylovsky (BLR/UKR/2) d. D.Cukierman / E.Leshem (ISR) 2-6 7-6(7) 10-8


Semifinal

E.Gerasimov / I.Ivashka (BLR) d. M.Fufygin / G.Javakhishvili (RUS/GEO) 6-4 7-6(6)
A.Dubinski / V.Uzhylovsky (BLR/UKR/2) d. S.Fayziev / A.Metreveli (UZB/GEO) 7-6(6) 7-5


FINAL

E.Gerasimov / I.Ivashka (BLR) d. A.Dubinski / V.Uzhylovsky (BLR/UKR/2) 6-3 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Re: Belarus F1 [August 10 | Minsk | Hard]

Main Draw

1st Round

Dzmitry Zhyrmont (BLR/1) d. Daniil Zarichanskiy (BLR/Q) 6-3 6-7(3) 6-2
Andrei Vasilevski (BLR) d. Marat Deviatiarov (UKR) 7-6(2) 6-3
Tal Goldengoren (ISR) d. Maxim Ratniuk (RUS) 6-4 3-6 6-4
Sanjar Fayziev (UZB/8) d. Aleksei Khomich (BLR/wc) 6-3 6-2

Yaraslav Shyla (BLR/3) d. Oleksandr Bielinskyi (UKR/Q) 3-6 6-3 6-3
Dmytro Badanov (UKR) d. Denys Mylokostov (UKR) 6-7(4) 6-3 7-5
Daniel Cukierman (ISR) d. Tadas Tarasevicius (LTU/Q) 6-0 3-6 6-0
Egor Gerasimov (BLR/5/wc) d. Edan Leshem (ISR) 6-2 6-3

Ilya Ivashka (BLR/6) d. Alexander Zgirovsky (BLR/wc) 3-6 6-3 6-2
Denys Klok (RUS/Q) d. Aliaksandr Bulitski (BLR/Q) 6-1 6-4
Djurabeck Karimov (UZB) d. Maxim Tybar (BLR/wc) 6-3 7-6(2)
Daniil Medvedev (RUS/4) d. Alexey Prokopchuk (UKR/Q) 6-0 6-1

Aleksandre Metreveli (GEO/7) d. Alexander Bublik (RUS) 6-4 6-3
Zhizhen Zhang (CHN) d. Victor Baluda (RUS/Q) 6-3 7-5
Artur Dubinski (BLR) d. Pavel Filin (BLR/Q) 6-0 6-2
Denys Molchanov (UKR/2) d. Mikhail Fufygin (RUS) 6-4 6-0


2nd Round

Dzmitry Zhyrmont (BLR/1) d. Andrei Vasilevski (BLR) 6-3 6-4
Sanjar Fayziev (UZB/8) d. Tal Goldengoren (ISR) 6-3 6-3
Dmytro Badanov (UKR) d. Yaraslav Shyla (BLR/3) 7-5 6-3
Egor Gerasimov (BLR/5/wc) d. Daniel Cukierman (ISR) 6-0 6-3

Ilya Ivashka (BLR/6) d. Denys Klok (RUS/Q) 7-6(0) 6-0
Daniil Medvedev (RUS/4) d. Djurabeck Karimov (UZB) 6-4 6-2
Aleksandre Metreveli (GEO/7) d. Zhizhen Zhang (CHN) 6-3 6-4
Denys Molchanov (UKR/2) d. Artur Dubinski (BLR) 6-3 6-1


Quarterfinal

Sanjar Fayziev (UZB/8) d. Dzmitry Zhyrmont (BLR/1) 6-3 6-4
Egor Gerasimov (BLR/5/wc) d. Dmytro Badanov (UKR) 6-1 7-5
Daniil Medvedev (RUS/4) d. Ilya Ivashka (BLR/6) 3-6 7-6(2) 6-2
Denys Molchanov (UKR/2) d. Aleksandre Metreveli (GEO/7) 7-5 6-0


Semifinal

Egor Gerasimov (BLR/5/wc) d. Sanjar Fayziev (UZB/8) 6-7(9) 6-4 6-4
Denys Molchanov (UKR/2) d. Daniil Medvedev (RUS/4) 6-3 6-3


FINAL

Denys Molchanov (UKR/2) d. Egor Gerasimov (BLR/5/wc) 6-4 7-5
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Re: Belarus F1 [August 10 | Minsk | Hard]

strong field here for the seeds
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Re: Belarus F1 [August 10 | Minsk | Hard]

shyla :eek: :eek:
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Re: Belarus F1 [August 10 | Minsk | Hard]

go molchanov in the final =D
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
molchanov =D well done taking the title
 
1 - 9 of 9 Posts
Top