Mens Tennis Forums banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
1 MERTINAK, Michal SVK 177 1
2 TKALEC, Marko SLO 319 1
3 KAVCIC, Blaz SLO 399 1
4 HAIDER-MAURER, Andreas AUT 405 1
5 EITZINGER, Rainer AUT 406 1
6 BECK, Andreas GER 419 1
7 SANDBICHLER, Armin AUT 433 1
8 CHRAMOSTA, Ladislav CZE 471 1
9 HASEK, Jakub CZE 597 1
10 SCHMOLZER, Patrick AUT 648 1
11 VEIC, Antonio CRO 680 1
12 RADITSCHNIGG, Max AUT 694 1
13 BELIC, Luka CRO 698 1
14 FASS, Adam USA 702 1
15 MAGG, Christian AUT 713= 1
16 TAUBERT, Patrick GER 792 1
17 STRATLING, Marc-Andre GER 847 2
18 STEINER, Christoph AUT 854= 1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Austria F8 qualifying
August 6-12, 2007

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Patrick Gamau
2. Martin Rmus
3. Serinho Wijdenbosch
4. Yannick Weihs

First Round
(1)Patrick Gamauf (AUT) bye
Pascal Brunner (AUT) vs Jerome Benoit (SUI)
Christopher Minihan (USA) bye
Fabian Schmid (GER) bye
(2)Martin Rmus (SLO) bye
Julian Zganec (AUT) vs Paul Kramberger (AUS)
Luca Margaroli (SUI) vs (WC)Patrick Telawetz (AUT)
Luka Zaninovic (CRO) bye
(3)Serinho Wijdenbosch (NED) bye
Mike Steinherr (GER) vs Gaetano Marrone (ITA)
David Simson (AUT) bye
Phillip KIss (AUT) bye
(4)Yannick Weihs (AUT) bye
Dominic Stoeckler (SUI) vs Luciano Musella (ITA)
Benjamin Stetter (GER) vs Johanees Pulsfort (GER)
Lukas Jastraunig (AUT) bye
Lorenz Ilg (GER) bye
Andre Timme (GER) vs Hubert Holzler (AUT)
Gibril Diarra (AUT) bye
Paul Brabec (AUT) bye
Mate Major (HUN) bye
Marcus Weiglhofer (AUT) vs Tobias Obenaus (AUT)
Tommy Kovac (SLO) vs Patrick Linke (AUT)
Max Krammer (AUT) vs Julian Onken (NED)
Daniel Winnemisser (GER) vs Victor Schmid (GER)
Florian Farnleitner (AUT) bye
Martin Sieber (GER) vs Michael Linzer (AUT) bye
Christian Lichtenegger (GER) vs Chris Haskett (AUT)
(WC)Benedikt Peischler (AUT) vs Oliver Alber (AUT)
Roman Bicek (CZE) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
First Round
(1)Patrick Gamauf (AUT) bye
Pascal Brunner (AUT) d. Jerome Benoit (SUI) 6-3 6-1
Christopher Minihan (USA) bye
Fabian Schmid (GER) bye
(2)Martin Rmus (SLO) bye
Julian Zganec (AUT) d. Paul Kramberger (AUS) 6-0 6-0
(WC)Patrick Telawetz (AUT) d. Luca Margaroli (SUI) 6-0 6-0
Luka Zaninovic (CRO) bye
(3)Serinho Wijdenbosch (NED) bye
Mike Steinherr (GER) d. Gaetano Marrone (ITA) 5-7 6-4 6-3
David Simson (AUT) bye
Phillip KIss (AUT) bye
(4)Yannick Weihs (AUT) bye
Dominic Stoeckler (SUI) d. Luciano Musella (ITA) 6-3 6-1
Johanees Pulsfort (GER) d. Benjamin Stetter (GER) 6-1 7-5
Lukas Jastraunig (AUT) bye
Lorenz Ilg (GER) bye
Andre Timme (GER) d. Hubert Holzler (AUT) 6-3 6-2
Gibril Diarra (AUT) bye
Paul Brabec (AUT) bye
Mate Major (HUN) bye
Tobias Obenaus (AUT) d. Marcus Weiglhofer (AUT) 6-2 6-0
Patrick Linke (AUT) d. Tommy Kovac (SLO) 6-2 6-1
Max Krammer (AUT) bye
Julian Onken (NED) bye
Victor Schmid (GER) d. Daniel Winnemisser (GER) 6-2 6-2
Florian Farnleitner (AUT) bye
Martin Sieber (GER) bye
Michael Linzer (AUT) bye
Christian Lichtenegger (GER) d. Chris Haskett (AUT) 6-2 6-3
(WC)Benedikt Peischler (AUT) d. Oliver Alber (AUT) 6-1 6-1
Roman Bicek (CZE) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Second Round
(1)Patrick Gamauf (AUT) d. Pascal Brunner (AUT) 6-2 3-6 6-4
Fabian Schmid (GER) d. Christopher Minihan (USA) 6-1 6-1
(2)Martin Rmus (SLO) d. Julian Zganec (AUT) 6-0 6-2
(WC)Patrick Telawetz (AUT) d. Luka Zaninovic (CRO) 6-4 7-5
(3)Serinho Wijdenbosch (NED) d. Mike Steinherr (GER) 7-6(3) 3-6 6-4
David Simson (AUT) d. Phillip Kiss (AUT) 6-2 6-3
(4)Yannick Weihs (AUT) d. Dominic Stoeckler (SUI) 7-6(2) 6-4
Lukas Jastraunig (AUT) d. Johanees Pulsfort (GER) 6-2 6-4
Andre Timme (GER) d. Lorenz Ilg (GER) 6-2 6-2
Paul Brabec (AUT) d. Gibril Diarra (AUT) 6-1 6-2
Tobias Obenaus (AUT) d. Mate Major (HUN) 6-0 7-5
Max Krammer (AUT) d. Patrick Linke (AUT) 6-4 6-4
Victor Schmid (GER) d. Julian Onken (NED) 6-1 6-2
Florian Farnleitner (AUT) vs Martin Sieber (GER)
Michael Linzer (AUT) d. Christian Lichtenegger (GER) 6-2 6-1
(WC)Benedikt Peischler (AUT) d. Roman Bicek (CZE) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
Qualifying Round
(1)Patrick Gamauf (AUT) d. Fabian Schmid (GER) 5-7 6-4 6-2
(WC)Patrick Telawetz (AUT) d. (2)Martin Rmus (SLO) 6-1 6-0
(3)Serinho Wijdenbosch (NED) d. David Simson (AUT) 6-2 1-6 7-6(0)
(4)Yannick Weihs (AUT) d. Lukas Jastraunig (AUT) 6-7(4) 6-1 6-1
Andre Timme (GER) d. Paul Brabec (AUT) 6-2 6-1
Max Krammer (AUT) d. Tobias Obenaus (AUT) 6-2 6-1
Florian Farnleitner (AUT) d. Victor Schmid (GER) 6-3 6-7(3) 6-1
Michael Linzer (AUT) d. (WC)Benedikt Peischler (AUT) 7-5 6-0
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
Austria F8 - Volksbank Open
Irdning, Austria
August 6-12, 2007
Surface: Clay
Main Draw: 32
Qualifying Draw: 64
$15,000

Singles
Seeds: (cut: David Thurner - 1388)
1. Daniel Kollerer
2. Michal Mertinak
3. Marko Tkalec
4. Rainer Eitzinger
5. Blaz Kavcic
6. Andreas Beck
7. Armin Sandbichler
8. Andreas Haider-Maurer

First Round
(1)(WC)Daniel Kollerer (AUT) vs (q)Yannick Weihs (AUT)
Max Raditschnigg (AUT) vs Marc-Andre Stratling (GER)
David Thurner (GER) vs (WC)Marc Rath (AUT)
(7)Armin Sandbichler (AUT) vs Antonio Veic (CRO)
(3)Marko Tkalec (SLO) vs (q)Max Krammer (AUT)
Philipp Oswald (AUT) vs (WC)Bertram Steinberger (AUT)
(q)Florian Farnleitner (AUT) vs (q)Serinho Wijdenbosch (NED)
(6)Andreas Beck (GER) vs Luka Belic (CRO)
(8)Andreas Haider-Maurer (AUT) vs (q)Patrick Gamauf (AUT)
(q)Michael Linzer (AUT) vs (q)Andre Timme (GER)
Patrick Schmolzer (AUT) vs Christian Magg (AUT)
(4)Rainer Eitzinger (AUT) vs (WC)Nicolas Reissig (AUT)
(5)Blaz Kavcic (SLO) vs (LL)Martin Rmus (SLO) [Rmus replaces Adam Fass]
Christoph Steiner (AUT) vs Jacub Hasek (CZE)
(q)Patrick Telawetz (AUT) vs Ladislav Chramosta (CZE)
(2)Michal Mertinak (SVK) vs Patrick Taubert (GER)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Andreas Haider-Maurer/Armin Sandbichler
2. Philipp Oswald/Christoph Steiner
3. Blaz Kavcic/Luka Ocvirk
4. Andreas Beck/Marc-Andre Stratling

First Round
(1)Andreas Haider-Maurer/Armin Sandbichler (AUT) bye
Chris Haskett/Lorenz Ilg (AUS/GER) vs Marc Rath/Nicolas Reissig (AUT)
(3)Blaz Kavcic/Luka Ocvirk (SLO) bye
Max Krammer/David Simson (AUT) vs Luka Belic/Antonio Veic (CRO)
Lukas Jastraunig/Yannick Weihs (AUT) vs Ladislav Chraosta/Christian Magg (CZE/AUT)
(4)Andreas Beck/Marc-Andre Stratling (GER) bye
Michael Linzer/Bertram Steinberger (AUT) vs Fabian Schmid/Julian Zganec (GER/AUT)
(2)Philipp Oswald/Christoph Steiner (AUT) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #9
First Round
(1)(WC)Daniel Kollerer (AUT) d. (q)Yannick Weihs (AUT) 6-2 6-1
Marc-Andre Stratling (GER) d. Max Raditschnigg (AUT) 6-2 5-7 6-0
David Thurner (GER) d. (WC)Marc Rath (AUT) 6-3 7-5
Antonio Veic (CRO) d. (7)Armin Sandbichler (AUT) 7-5 6-2
(3)Marko Tkalec (SLO) d. (q)Max Krammer (AUT) 6-4 6-2
Philipp Oswald (AUT) d. (WC)Bertram Steinberger (AUT) 7-6(3) 6-4
(q)Serinho Wijdenbosch (NED) d. (q)Florian Farnleitner (AUT) 6-3 6-1
(6)Andreas Beck (GER) d. Luka Belic (CRO) 6-4 5-7 6-1
(8)Andreas Haider-Maurer (AUT) d. (q)Patrick Gamauf (AUT) 6-2 6-2
(q)Andre Timme (GER) d. (q)Michael Linzer (AUT) 6-4 6-4
Patrick Schmolzer (AUT) vs Christian Magg (AUT)
(4)Rainer Eitzinger (AUT) d. (WC)Nico Reissig (AUT) 7-5 6-0
(5)Blaz Kavcic (SLO) d. (LL)Martin Rmus (SLO) 6-4 6-2 [Rmus replaces Adam Fass]
Christoph Steiner (AUT) d. Jacub Hasek (CZE) 6-3 0-1 ret.
Ladislav Chramosta (CZE) d. (q)Patrick Telawetz (AUT) 6-1 4-6 6-4
(2)Michal Mertinak (SVK) d. Patrick Taubert (GER) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #10
First Round
(1)Andreas Haider-Maurer/Armin Sandbichler (AUT) bye
Marc Rath/Nico Reissig (AUT) d. Chris Haskett/Lorenz Ilg (AUS/GER) 6-2 6-4
(3)Blaz Kavcic/Luka Ocvirk (SLO) bye
Luka Belic/Antonio Veic (CRO) d. Max Krammer/David Simson (AUT) 6-3 6-1
Ladislav Chraosta/Christian Magg (CZE/AUT) d. Lukas Jastraunig/Yannick Weihs (AUT) 6-1 6-3
(4)Andreas Beck/Marc-Andre Stratling (GER) bye
Michael Linzer/Bertram Steinberger (AUT) d. Fabian Schmid/Julian Zganec (GER/AUT) 6-2 6-1
(2)Philipp Oswald/Christoph Steiner (AUT) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #11
Quarterfinals
(1)Andreas Haider-Maurer/Armin Sandbichler (AUT) d. Marc Rath/Nico Reissig (AUT) 6-2 6-2
Luka Belic/Antonio Veic (CRO) d. (3)Blaz Kavcic/Luka Ocvirk (SLO) 6-7(2) 6-2 6-2
Ladislav Chramosta/Christian Magg (CZE/AUT) vs (4)Andreas Beck/Marc-Andre Stratling (GER)
(2)Philipp Oswald/Christoph Steiner (AUT) d. Michael Linzer/Bertram Steinberger (AUT) 6-2 7-6(6)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Second Round
(1)(WC)Daniel Kollerer (AUT) d. Marc-Andre Stratling (GER) 2-6 6-0 6-1
Antonio Veic (CRO) d. David Thurner (GER) 6-4 6-4
(3)Marko Tkalec (SLO) vs Philipp Oswald (AUT)
(6)Andreas Beck (GER) d. (q)Serinho Wijdenbosch (NED) 6-2 6-1
(8)Andreas Haider-Maurer (AUT) d. (q)Andre Timme (GER) 6-7(3) 7-6(6) 6-4
(4)Rainer Eitzinger (AUT) d. Patrick Schmolzer (AUT) 6-3 6-3
Christoph Steiner (AUT) d. (5)Blaz Kavcic (SLO) 6-4 4-6 6-1
(2)Michal Mertinak (SVK) d. Ladislav Chramosta (CZE) 6-3 6-3
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Quarterfinals
(1)(WC)Daniel Kollerer (AUT) d. Antonio Veic (CRO) 6-4 6-0
(3)Marko Tkalec (SLO) d. (6)Andreas Beck (GER) 3-6 6-3 7-5
(8)Andreas Haider-Maurer (AUT) d. (4)Rainer Eitzinger (AUT) 6-1 6-1
(2)Michal Mertinak (SVK) d. Christoph Steiner (AUT) 7-6(4) 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #15
Semifinals
Luka Belic/Antonio Veic (CRO) d. (1)Andreas Haider-Maurer/Armin Sandbichler (AUT) 6-4 6-2
(2)Philipp Oswald/Christoph Steiner (AUT) d. (4)Andreas Beck/Marc-Andre Stratling (GER) 6-1 6-3
 
1 - 16 of 16 Posts
Top