Mens Tennis Forums banner

1 - 6 of 6 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
AUSTRIA F8

City : Vogau, Austria
Date : 17 - 23 August 2015
Prize Money : 10.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Mario Haider-Maurer (AUT)

Entry List

1 Kirill DMITRIEV (RUS) 377
2 Dmitry POPKO (KAZ) 391
3 Pascal BRUNNER (AUT) 468
4 Michal KONECNY (CZE) 568
5 Lucas MIEDLER (AUT) 597
6 Caio SILVA (BRA) 671
7 Tomislav TERNAR (SLO) 707
8 Nik RAZBORSEK (SLO) 710
9 Mike URBANIJA (SLO) 722
10 Patrick OFNER (AUT) 799
11 Luca MARGAROLI (SUI) 819
12 Lenny HAMPEL (AUT) 865
13 Marek JALOVIEC (CZE) 917
14 David SIMUNEK (CZE) 1003
15 Mauricio ASTORGA (MEX) 1037
16 Jan POSKOCIL (AUT) 1045
17 Lennart ZYNGA (GER) 1171
18 David PICHLER (AUT) 1210
19 Sebastian OFNER (AUT) 1341
20 David POLJAK (CZE) 1357

21 (Q) Vitaliy SACHKO (UKR) 1471
22 (Q) Jannis LINIGER (SUI) 1498
23 (Q) David PAMMINGER (AUT) 1545
24 (Q) Matic SPEC (SLO) 1746
25 (Q) Dominik WIRLEND (AUT) 1868
26 (Q) Yvo PANAK (CZE) 1991
27 (Q) Rene ADASCALULUI (AUT)
28 (Q) Janos ZIBRAT (SLO)

29 (wc) Marcel WALOCH (AUT) 1475
30 (wc) Dominic WEIDINGER (AUT) 1536
31 (wc) Philip LANG (AUT) 1745
32 (wc) Sebastian KURZMANN (AUT)
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Austria F8 [August 17 | Vogau | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Vitaliy Sachko (UKR/1) vs. Bye
Martin Caro (SVK) d. Vid Fugina (SLO) 6-0 6-2
Albert Wagner (GER) d. Christopher Traut (GER) 6-1 6-2
Lukas Weinhandl (AUT) d. Fabian Henger (AUT) 6-4 6-3

Matthias Haim (AUT/2) vs. Bye
Sebastian Prechtel (GER) d. Markus Neuhauser (AUT) 6-3 6-0
Rene Adascalului (AUT/wc) d. Lorenz Fink (AUT) 6-3 6-1
Markus Brezovsky (AUT) d. Anze Loviscek (SLO) 6-3 6-0

Jannis Liniger (SUI/3) vs. Bye
Kevin Waldner (AUT) d. Marek Lukacovic (SVK) 6-4 6-2
Roman Bohnstingl (AUT/wc) d. Stefan Graupner (AUT) 6-0 6-2
Stefano Battaglino (ITA) d. Marino Kegl (SLO) 6-0 6-0

David Pamminger (AUT/4) d. Can Paul Gueven (AUT) 6-2 6-0
Joerg Poglitsch (AUT) d. Daniel Albu (AUT) 4-6 6-3 6-0
Thomas Haeusler (AUT) d. Maximilian Waz (AUT) 6-4 6-3
Kris Krawcewicz (AUT) d. Ferdinand Feith (GER) 6-1 6-1

Bernd Kossler (AUT/5) d. Robin Forster (LIE) 6-3 6-0
Janos Zibrat (SLO) d. Fabian Gruber (AUT) 6-2 6-2
Alexander Kuerschner (GER) d. Dino Sudac (CRO) 6-4 6-1
Samuel Hodor (SVK) d. Lukas Koncilia (AUT/11) 6-3 2-6 7-6(3)

Matic Spec (SLO/6) d. Mark Pataki (HUN) 6-2 6-1
Manfred Klika (AUT) d. Daniel Csuk (AUT) 6-1 6-0
Martin Mihal (SVK) d. Alexander Schager (AUT) 6-1 6-0
Alexander Mozgovoy (RUS/9) d. Nazar Khrustalev (RUS) 7-5 6-3

Dominik Wirlend (AUT/7) d. Kiril Zahariev (BUL) 6-0 6-0
Maxim Sabeshinskij (GER) d. Dino Hadzalic (CRO) 6-3 7-5
Marco De Rossi (SMR) d. Kevin Portmann (ITA) 6-1 6-0
Daniel Geib (AUT/10) d. Christian Meier (LIE) 6-2 6-1

Vitalii Shcherba (UKR/8) d. Taher Daifallah (AUT) 6-0 6-2
Ambros Morbitzer (AUT) d. Matej Leljak (SLO) 4-6 6-4 6-3
Daniel Vrba (CZE) d. Tim Zibrat (SLO) 6-3 6-0
Yvo Panak (CZE/12) d. Manuel Komar (AUT/wc) 6-1 6-0


2nd Round

Vitaliy Sachko (UKR/1) d. Martin Caro (SVK) 7-5 5-7 6-3
Lukas Weinhandl (AUT) d. Albert Wagner (GER) 7-6(4) 7-5

Sebastian Prechtel (GER) d. Matthias Haim (AUT/2) 6-0 6-0
Rene Adascalului (AUT/wc) d. Markus Brezovsky (AUT) 5-7 6-1 6-3

Jannis Liniger (SUI/3) d. Kevin Waldner (AUT) 6-2 6-0
Stefano Battaglino (ITA) d. Roman Bohnstingl (AUT/wc) 6-3 7-5

David Pamminger (AUT/4) d. Joerg Poglitsch (AUT) 6-2 6-0
Kris Krawcewicz (AUT) d. Thomas Haeusler (AUT) 6-1 6-1

Janos Zibrat (SLO) d. Bernd Kossler (AUT/5) 6-4 6-3
Samuel Hodor (SVK) d. Alexander Kuerschner (GER) 3-6 6-3 6-1

Matic Spec (SLO/6) d. Manfred Klika (AUT) 6-0 6-1
Alexander Mozgovoy (RUS/9) d. Martin Mihal (SVK) 6-4 6-2

Dominik Wirlend (AUT/7) d. Maxim Sabeshinskij (GER) 6-2 6-1
Daniel Geib (AUT/10) d. Marco De Rossi (SMR) 6-1 3-6 7-5

Vitalii Shcherba (UKR/8) d. Ambros Morbitzer (AUT) 6-4 7-5
Yvo Panak (CZE/12) d. Daniel Vrba (CZE) 2-6 6-3 7-6(4)


Final Round

Vitaliy Sachko (UKR/1) d. Lukas Weinhandl (AUT) 6-2 6-2
Rene Adascalului (AUT/wc) d. Sebastian Prechtel (GER) 2-6 6-2 6-2
Jannis Liniger (SUI/3) d. Stefano Battaglino (ITA) 6-4 6-4
David Pamminger (AUT/4) d. Kris Krawcewicz (AUT) 6-2 6-7(2) 6-3
Janos Zibrat (SLO) d. Samuel Hodor (SVK) 6-4 6-2
Matic Spec (SLO/6) d. Alexander Mozgovoy (RUS/9) 6-2 6-3
Dominik Wirlend (AUT/7) d. Daniel Geib (AUT/10) 6-3 6-3
Yvo Panak (CZE/12) d. Vitalii Shcherba (UKR/8) 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Austria F8 [August 17 | Vogau | Clay]

Doubles

1st Round

L.Margaroli / L.Miedler (SUI/AUT/1) d. D.Poljak / V.Sachko (CZE/UKR) 6-3 6-2
M.Leljak / M.Spec (SLO) d. D.Geib / B.Kossler (AUT) 1-6 7-6(4) 10-5
S.Graupner / T.Ternar (AUT/SLO) d. T.Haeusler / A.Morbitzer (AUT) 6-3 6-2
P.Lang / S.Ofner (AUT) d. M.Konecny / P.Ofner (CZE/AUT/4) w.o

P.Brunner / K.Dmitriev (AUT/RUS/3) d. F.Gruber / M.Neuhauser (AUT) 6-0 6-0
L.Hampel / D.Pichler (AUT) d. J.Liniger / L.Weinhandl (SUI/AUT) 2-6 7-6(2) 10-8
D.Weidinger / D.Wirlend (AUT) d. R.Adascalului / K.Krawcewicz (AUT) 6-3 6-3
M.Astorga / C.Silva (MEX/BRA/2) d. F.Henger / M.Waz (AUT) 6-1 7-5


Quarterfinal

L.Margaroli / L.Miedler (SUI/AUT/1) d. M.Leljak / M.Spec (SLO) 6-2 6-2
P.Lang / S.Ofner (AUT) d. S.Graupner / T.Ternar (AUT/SLO) 6-3 7-5
P.Brunner / K.Dmitriev (AUT/RUS/3) d. L.Hampel / D.Pichler (AUT) 6-3 6-1
M.Astorga / C.Silva (MEX/BRA/2) d. D.Weidinger / D.Wirlend (AUT) 4-6 6-3 10-5


Semifinal

L.Margaroli / L.Miedler (SUI/AUT/1) d. P.Lang / S.Ofner (AUT) 6-1 3-2 ret.
P.Brunner / K.Dmitriev (AUT/RUS/3) d. M.Astorga / C.Silva (MEX/BRA/2) 6-4 6-2


FINAL

L.Margaroli / L.Miedler (SUI/AUT/1) d. P.Brunner / K.Dmitriev (AUT/RUS/3) 7-6(4) 5-7 10-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Austria F8 [August 17 | Vogau | Clay]

Main Draw

1st Round

Dmitry Popko (KAZ/1) d. David Pamminger (AUT/Q) 6-3 6-7(6) 6-3
Dominic Weidinger (AUT/wc) d. David Poljak (CZE) 4-6 6-2 6-4
Dominik Wirlend (AUT/Q) d. Yvo Panak (CZE/Q) 6-7(2) 7-5 6-2
Lenny Hampel (AUT) d. Nik Razborsek (SLO/8) 6-7(4) 7-5 6-3

Pascal Brunner (AUT/3) d. Matic Spec (SLO/Q) 6-2 6-2
Patrick Ofner (AUT) d. Janos Zibrat (SLO/Q) 5-1 ret.
Marcel Waloch (AUT/wc) d. Lennart Zynga (GER) 7-6(3) 3-6 3-0 ret.
Caio Silva (BRA/6) d. David Simunek (CZE) 7-5 6-2

Lucas Miedler (AUT/5) d. Philip Lang (AUT/wc) 7-6(3) 6-2
Sebastian Ofner (AUT) d. Mike Urbanija (SLO) 4-6 7-6(2) 7-5
Mauricio Astorga (MEX) d. Marek Jaloviec (CZE) 6-7(4) 6-1 6-3
Jan Poskocil (AUT) d. Michal Konecny (CZE/4) 6-3 6-1

Tomislav Ternar (SLO/7) d. Vitaliy Sachko (UKR/Q) 4-6 6-3 6-4
Jannis Liniger (SUI/Q) d. Rene Adascalului (AUT/Q) 6-1 6-3
David Pichler (AUT) d. Sebastian Kurzmann (AUT/wc) 6-0 6-0
Kirill Dmitriev (RUS/2) d. Luca Margaroli (SUI) 6-1 6-1


2nd Round

Dmitry Popko (KAZ/1) d. Dominic Weidinger (AUT/wc) 6-3 7-6(4)
Lenny Hampel (AUT) d. Dominik Wirlend (AUT/Q) 6-4 6-3
Patrick Ofner (AUT) d. Pascal Brunner (AUT/3) 7-5 2-6 6-3
Caio Silva (BRA/6) d. Marcel Waloch (AUT/wc) 7-6(4) 6-3

Sebastian Ofner (AUT) d. Lucas Miedler (AUT/5) 5-7 6-3 7-5
Jan Poskocil (AUT) d. Mauricio Astorga (MEX) 7-5 6-7(4) 6-4
Tomislav Ternar (SLO/7) d. Jannis Liniger (SUI/Q) 6-3 6-0
Kirill Dmitriev (RUS/2) d. David Pichler (AUT) 6-4 6-2


Quarterfinal

Dmitry Popko (KAZ/1) d. Lenny Hampel (AUT) 4-6 6-4 6-4
Patrick Ofner (AUT) d. Caio Silva (BRA/6) 4-6 6-0 7-6(5)
Sebastian Ofner (AUT) d. Jan Poskocil (AUT) 7-6(3) 6-0
Kirill Dmitriev (RUS/2) d. Tomislav Ternar (SLO/7) 6-4 6-3


Semifinal

Dmitry Popko (KAZ/1) d. Patrick Ofner (AUT) 6-4 6-1
Sebastian Ofner (AUT) d. Kirill Dmitriev (RUS/2) 6-2 6-2


FINAL

Dmitry Popko (KAZ/1) d. Sebastian Ofner (AUT) 6-0 6-2
 

·
Banned
Joined
·
70,522 Posts
Re: Austria F8 [August 17 | Vogau | Clay]

will not be the most exciting future this week :p
 

·
Banned
Joined
·
70,522 Posts
well done popko, congrats!
 
1 - 6 of 6 Posts
Top