Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
AUSTRIA F4

City : Sankt Pölten, Austria
Date : 23-29 July 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Pascal Brunner (AUT)

Entry List

1 Peter HELLER (GER) 468
2 Thomas STATZBERGER (AUT) 469
3 Yuta SHIMIZU (JPN) 502
4 Matthias HAIM (AUT) 532
5 Tomislav JOTOVSKI (MKD) 542
6 Alexander ERLER (AUT) 677
7 Bogdan BORZA (ROU) 690
8 Takuto NIKI (JPN) 699
9 Frederik PRESS (GER) 702
10 Michael VRBENSKY (CZE) 753
11 Peter GOLDSTEINER (AUT) 846
12 Filip DUDA (CZE) 897
13 Alexander WEIS (ITA) 920
14 Franjo RASPUDIC (CRO) 933
15 Calin MANDA (ROU) 947
16 Darko BOJANOVIC (BIH) 956
17 Mick VELDHEER (NED) 975
18 Adrian ANDRZEJCZUK (POL) 1028
19 Jonas TRINKER (AUT) 1065
20 Georg WINKLER (ITA) 1211

21 (Q) Alen ROGIC HADZALIC (CRO) 1395
22 (Q) Gorazd SRBLJAK (MKD) 1421
23 (Q) Yvo PANAK (CZE) 1540
24 (Q) Antonin STEPANEK (CZE) 1701
25 (Q) Matei Adrian GEORGESCU (ROU) 1889
26 (Q) Stefano BATTAGLINO (ITA)
27 (Q) Edward HUBNER (GBR)
28 (Q) Vladimir REZNICEK (CZE)

29 (wc) Philip APLIENZ (AUT) 1606
30 (wc) Sandro KOPP (AUT) 1929
31 (wc) Neil OBERLEITNER (AUT)
32 (wc) Bernie SCHRANZ (AUT)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Austria F4 [July 23 | Sankt Pölten | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Akram El Sallaly (EGY/1) vs. Bye
Vladimir Reznicek (CZE) d. Johannes Bangratz (AUT) 7-5 6-3
Pietro Pirolt (AUT) d. Dominik Podsednik (CZE) 7-6(1) 3-6 6-2
Jesse Ross (USA) vs. Bye

Alen Rogic Hadzalic (CRO/2) vs. Bye
Adam Torocsik (HUN) d. David Martirosian (USA/wc) 6-4 2-6 6-4
Nicolas Parizzia (SUI) d. Moritz Daxboeck (AUT) 6-1 6-1
Aleksandar Tomas (AUT) vs. Bye

Gorazd Srbljak (MKD/3) vs. Bye
Nir Vodavoz (ISR) d. Kris Krawcewicz (AUT/wc) 4-2 ret.
Björn Nareyka (AUT) d. Michal Lusovsky (CZE) 6-3 3-6 6-3
Besir Durguti (MKD/10) vs. Bye

Jonathan Stenberg (SWE/4) vs. Bye
Stefano Battaglino (ITA) d. Lukas Vejvara (CZE) 5-2 ret.
Christof Zeiler (AUT) d. Tomislav Podvinski (CRO) 6-7(5) 7-5 6-3
Philip Bachmaier (AUT/9) vs. Bye

Yvo Panak (CZE/5) vs. Bye
Markus Neuhauser (AUT) d. Viboosh Chandrasekar (USA/wc) 4-6 7-5 2-0 ret.
Carlos Kelaidis (SUI/wc) d. Qian Sun (CHN/wc) 6-0 7-6(6)
Horst Rieder (ITA/11) vs. Bye

Moritz Trocker (ITA/6) vs. Bye
Andrej Popovic (SRB) d. Johan Claesson (SWE) 7-6(6) 6-2
Gabriel Huber (AUT) d. Marco Corino (ITA) 6-2 7-5
Matei Adrian Georgescu (ROU/12) vs. Bye

Nenad Vladusic (AUT/7) vs. Bye
Lewie Lane (GER) d. Kerim Subasic (BIH) 6-2 6-1
Edward Hubner (GBR) d. Robert Steinhauser (CZE/wc) 6-2 6-4
Jakob Aichhorn (AUT/14) vs. Bye

Antonin Stepanek (CZE/8/wc) vs. Bye
Stefan Skadarka (AUS) d. Alexander Schager (AUT) 6-2 6-4
Andreas Kramer (AUT) d. Markus Brezovsky (AUT) 6-1 6-2
Ren Nakamura (JPN/13) vs. Bye


2nd Round

Vladimir Reznicek (CZE) d. Akram El Sallaly (EGY/1) 6-3 6-3
Jesse Ross (USA) d. Pietro Pirolt (AUT) 4-6 6-4 6-3

Alen Rogic Hadzalic (CRO/2) d. Adam Torocsik (HUN) 6-3 6-4
Nicolas Parizzia (SUI) d. Aleksandar Tomas (AUT) 6-4 6-1

Gorazd Srbljak (MKD/3) d. Nir Vodavoz (ISR) 6-1 6-1
Björn Nareyka (AUT) d. Besir Durguti (MKD/10) 6-0 7-6(3)

Stefano Battaglino (ITA) d. Jonathan Stenberg (SWE/4) 6-1 6-7(4) 6-3
Philip Bachmaier (AUT/9) d. Christof Zeiler (AUT) 4-6 6-0 6-3

Yvo Panak (CZE/5) d. Markus Neuhauser (AUT) 6-3 6-3
Horst Rieder (ITA/11) d. Carlos Kelaidis (SUI/wc) 6-3 3-6 6-3

Moritz Trocker (ITA/6) d. Andrej Popovic (SRB) 6-1 6-3
Matei Adrian Georgescu (ROU/12) d. Gabriel Huber (AUT) 3-6 6-3 7-6(3)

Lewie Lane (GER) d. Nenad Vladusic (AUT/7) 6-1 6-4
Edward Hubner (GBR) d. Jakob Aichhorn (AUT/14) 7-5 6-4

Antonin Stepanek (CZE/8/wc) d. Stefan Skadarka (AUS) 7-6(5) 6-0
Andreas Kramer (AUT) d. Ren Nakamura (JPN/13) 6-3 6-4


Final Round

Vladimir Reznicek (CZE) d. Jesse Ross (USA) 6-4 6-0
Alen Rogic Hadzalic (CRO/2) d. Nicolas Parizzia (SUI) 4-6 7-5 6-3
Gorazd Srbljak (MKD/3) d. Björn Nareyka (AUT) 6-2 6-4
Stefano Battaglino (ITA) d. Philip Bachmaier (AUT/9) 6-3 4-6 6-1
Yvo Panak (CZE/5) d. Horst Rieder (ITA/11) 6-2 6-0
Matei Adrian Georgescu (ROU/12) d. Moritz Trocker (ITA/6) 7-5 4-6 7-6(3)
Edward Hubner (GBR) d. Lewie Lane (GER) 6-2 6-1
Antonin Stepanek (CZE/8/wc) d. Andreas Kramer (AUT) 6-1 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Austria F4 [July 23 | Sankt Pölten | Clay]

Doubles

1st Round

T.Niki / Y.Shimizu (JPN/1) d. J.Trinker / M.Veldheer (AUT/NED) 6-4 6-3
G.Huber / N.Oberleitner (AUT/wc) d. J.Claesson / J.Stenberg (SWE) 6-2 6-4
S.Kopp / B.Nareyka (AUT/wc) d. A.Rogic Hadzalic / N.Vladusic (CRO/AUT) 6-4 6-2
P.Heller / T.Statzberger (GER/AUT) d. A.El Sallaly / P.Goldsteiner (EGY/AUT/3) 6-3 6-2

P.Bachmaier / M.Neuhauser (AUT/Alt) d. D.Bojanovic / A.Erler (BIH/AUT/4) 7-5 2-6 10-4
B.Borza / M.Georgescu (ROU) d. F.Raspudic / M.Salinger (CRO) 6-0 6-1
P.Aplienz / A.Kramer (AUT) d. K.Subasic / M.Walton (BIH/GBR/wc) 6-2 6-1
M.Haim / C.Manda (AUT/ROU) d. F.Duda / M.Vrbensky (CZE/2) 7-6(6) 6-4

P.Bachmaier / M.Neuhauser (AUT/Alt) replace A.Andrzejczuk / R.Nakamura (POL/JPN)


Quarterfinal

T.Niki / Y.Shimizu (JPN/1) d. G.Huber / N.Oberleitner (AUT/wc) 6-3 6-3
P.Heller / T.Statzberger (GER/AUT) d. S.Kopp / B.Nareyka (AUT/wc) 6-1 6-3
B.Borza / M.Georgescu (ROU) d. P.Bachmaier / M.Neuhauser (AUT/Alt) 6-2 6-3
M.Haim / C.Manda (AUT/ROU) d. P.Aplienz / A.Kramer (AUT) 6-2 6-3


Semifinal

P.Heller / T.Statzberger (GER/AUT) d. T.Niki / Y.Shimizu (JPN/1) 6-4 6-2
M.Haim / C.Manda (AUT/ROU) d. B.Borza / M.Georgescu (ROU) 6-3 6-4


FINAL

M.Haim / C.Manda (AUT/ROU) d. P.Heller / T.Statzberger (GER/AUT) 6-4 3-6 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Austria F4 [July 23 | Sankt Pölten | Clay]

Main Draw

1st Round

Peter Heller (GER/1) d. Gorazd Srbljak (MKD/Q) 6-3 6-2
Michael Vrbensky (CZE) d. Yvo Panak (CZE/Q) 6-4 6-1
Filip Duda (CZE) d. Georg Winkler (ITA) 7-5 6-0
Takuto Niki (JPN/8) d. Franjo Raspudic (CRO) 3-6 6-2 6-2

Yuta Shimizu (JPN/3) d. Mick Veldheer (NED) 7-5 7-6(3)
Edward Hubner (GBR/Q) d. Neil Oberleitner (AUT/wc) 3-6 6-2 7-6(2)
Calin Manda (ROU) d. Vladimir Reznicek (CZE/Q) 7-6(6) 6-1
Bogdan Borza (ROU/7) d. Alexander Weis (ITA) 6-2 4-6 6-4

Alexander Erler (AUT/6) d. Philip Aplienz (AUT/wc) 6-2 7-5
Alen Rogic Hadzalic (CRO/Q) d. Darko Bojanovic (BIH) 6-2 6-1
Frederik Press (GER) d. Adrian Andrzejczuk (POL) 6-2 6-3
Matthias Haim (AUT/4) d. Peter Goldsteiner (AUT) 5-7 6-4 7-6(4)

Stefano Battaglino (ITA/Q) d. Tomislav Jotovski (MKD/5) 6-4 6-4
Matei Adrian Georgescu (ROU/Q) d. Bernie Schranz (AUT/wc) 6-7(5) 7-5 6-3
Jonas Trinker (AUT) d. Sandro Kopp (AUT/wc) 6-3 2-6 6-0
Thomas Statzberger (AUT/2) d. Antonin Stepanek (CZE/Q) 6-1 6-1


2nd Round

Peter Heller (GER/1) d. Michael Vrbensky (CZE) 7-6(6) 7-6(4)
Filip Duda (CZE) d. Takuto Niki (JPN/8) 6-7(0) 6-3 7-5
Yuta Shimizu (JPN/3) d. Edward Hubner (GBR/Q) 6-0 6-2
Bogdan Borza (ROU/7) d. Calin Manda (ROU) 7-5 6-4

Alexander Erler (AUT/6) d. Alen Rogic Hadzalic (CRO/Q) 6-1 6-2
Matthias Haim (AUT/4) d. Frederik Press (GER) 6-4 7-5
Stefano Battaglino (ITA/Q) d. Matei Adrian Georgescu (ROU/Q) 6-4 6-1
Thomas Statzberger (AUT/2) d. Jonas Trinker (AUT) 3-6 6-2 6-4


Quarterfinal

Peter Heller (GER/1) d. Filip Duda (CZE) 6-1 3-0 ret.
Yuta Shimizu (JPN/3) d. Bogdan Borza (ROU/7) 6-3 6-2
Matthias Haim (AUT/4) d. Alexander Erler (AUT/6) 6-4 6-2
Thomas Statzberger (AUT/2) d. Stefano Battaglino (ITA/Q) 6-3 6-3


Semifinal

Peter Heller (GER/1) d. Yuta Shimizu (JPN/3) 6-4 7-6(4)
Thomas Statzberger (AUT/2) d. Matthias Haim (AUT/4) 6-1 6-0


FINAL

Peter Heller (GER/1) d. Thomas Statzberger (AUT/2) 7-5 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top