Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
AUSTRIA F2

City : Seefeld, Austria
Date : 29 June - 05 July 2015
Prize Money : 10.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Bastian Trinker (AUT)

Entry List

1 Bastian TRINKER (AUT) 396
2 Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) 426
3 Kirill DMITRIEV (RUS) 435
4 Dmitry POPKO (KAZ) 459
5 Patricio HERAS (ARG) 480
6 Mick LESCURE (FRA) 549
7 Andrea BASSO (ITA) 564
8 Isak ARVIDSSON (SWE) 606
9 Marcin GAWRON (POL) 666
10 Ryan AGAR (AUS) 723
11 Robin STANEK (CZE) 725
12 Pascal MEIS (GER) 742
13 Eduardo DISCHINGER (BRA) 759
14 Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 793
15 Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) 795
16 Caio SILVA (BRA) 811
17 Richard WAITE (GER) 815 P
18 Fred SIMONSSON (SWE) 824
19 Goncalo OLIVEIRA (POR) 884
20 (SE) Dominik BOEHLER (GER) 1308

21 (Q) Daniel ALTMAIER (GER) 957
22 (Q) Jacob KAHOUN (SUI) 1028
23 (Q) Christian HIRSCHMUELLER (GER) 1176
24 (Q) Daniel WINDAHL (SWE) 1220
25 (Q) Adrian BODMER (SUI) 1311
26 (Q) Hannes WAGNER (GER) 1389
27 (Q) Philipp DITTMER (GER)
28 (Q) Mikelis LIBIETIS (LAT)

29 (wc) Lenny HAMPEL (AUT) 1637
30 (wc) Matthias HAIM (AUT) 1684
31 (wc) David JOHANSSON (SWE)
32 (wc) Lars VELDHEER (NED)
 

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Austria F2 [June 29 | Seefeld | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Lukas Ruepke (GER/1) vs. Bye
Maximilian Loescher (AUT/wc) d. Benjamin Fuenzalida (CHI) 6-2 6-1
David Simon (AUT/wc) d. Vicente Lagos (AUT) 6-0 6-2
Hannes Wagner (GER/15) vs. Bye

Daniel Altmaier (GER/2) vs. Bye
Joachim Bjerke (NOR) d. Alex Theiler (CHI/wc) 6-3 6-2
Luca Giacomelli (SUI) d. Julian Heiter (AUT) 6-0 6-0
Fran Zvonimir Zgombic (CRO/9) vs. Bye

Jacob Kahoun (SUI/3) vs. Bye
Jan Neuburger Higby (USA/wc) d. Markus Neuhauser (AUT) 2-6 7-6(6) 7-5
Raul Mandujano (MEX) d. Dario Huber (SUI) 6-2 6-1
Franco Moral (CHI/12) vs. Bye

Christian Hirschmueller (GER/4) vs. Bye
Tobias Wagner (AUT) d. Michael Flatz (AUT/wc) 7-6(5) 6-4
Peter Mick (SVK) d. Joel Vincent Link (GER) 6-4 3-6 7-5
Alexander Mozgovoy (RUS/16) vs. Bye

Daniel Windahl (SWE/5) vs. Bye
Morgan Mays (USA) d. Jake Wynan (AUS) 6-4 6-1
Jurij Rodionov (AUT) d. Fernando Sanchez (MEX) 6-1 6-1
Alexander Braun (GER/13) vs. Bye

Daniel Uhlig (GER/6) vs. Bye
Sebastian Stiefelmeyer (AUT) d. Robin Peham (AUT) 6-4 6-3
Matthias Raubinger (AUT) d. Mauricio Valero-Payro (MEX) 6-1 6-1
Adrian Bodmer (SUI/11) vs. Bye

Thomas Statzberger (AUT/7) vs. Bye
Jordan Reed-Thomas (SUI) d. Peter Lang (SUI) 6-3 3-6 7-6(0)
Mikelis Libietis (LAT) d. Mick Veldheer (NED/wc) 6-4 5-7 7-6(9)
Mau Resendiz (MEX/14) vs. Bye

Sebastian Wagner (AUT/8) vs. Bye
Philipp Dittmer (GER) d. Horst Rieder (ITA/wc) 7-5 6-0
Jonas Meinecke (SUI) d. Dominik Koepfer (GER) 6-4 7-6(5)
Andrew Ruppli (SUI/10) vs. Bye


2nd Round

Lukas Ruepke (GER/1) d. Maximilian Loescher (AUT/wc) 6-0 6-0
Hannes Wagner (GER/15) d. David Simon (AUT/wc) 6-7(4) 6-2 6-1

Daniel Altmaier (GER/2) d. Joachim Bjerke (NOR) 6-4 6-1
Fran Zvonimir Zgombic (CRO/9) d. Luca Giacomelli (SUI) 7-6(5) 6-2

Jacob Kahoun (SUI/3) d. Jan Neuburger Higby (USA/wc) 6-0 6-1
Raul Mandujano (MEX) d. Franco Moral (CHI/12) 6-3 6-4

Christian Hirschmueller (GER/4) d. Tobias Wagner (AUT) 6-1 6-1
Alexander Mozgovoy (RUS/16) d. Peter Mick (SVK) 6-3 7-5

Daniel Windahl (SWE/5) d. Morgan Mays (USA) 6-2 6-7(4) 6-3
Jurij Rodionov (AUT) d. Alexander Braun (GER/13) 6-0 6-2

Sebastian Stiefelmeyer (AUT) d. Daniel Uhlig (GER/6) 6-3 6-1
Adrian Bodmer (SUI/11) d. Matthias Raubinger (AUT) 7-5 6-2

Thomas Statzberger (AUT/7) d. Jordan Reed-Thomas (SUI) 6-2 6-3
Mikelis Libietis (LAT) d. Mau Resendiz (MEX/14) 7-5 6-3

Philipp Dittmer (GER) d. Sebastian Wagner (AUT/8) 7-6(4) 4-6 6-3
Jonas Meinecke (SUI) d. Andrew Ruppli (SUI/10) 6-4 6-3


Final Round

Hannes Wagner (GER/15) d. Lukas Ruepke (GER/1) 6-1 6-2
Daniel Altmaier (GER/2) d. Fran Zvonimir Zgombic (CRO/9) 7-6(7) 7-5
Jacob Kahoun (SUI/3) d. Raul Mandujano (MEX) 6-1 6-0
Christian Hirschmueller (GER/4) d. Alexander Mozgovoy (RUS/16) 6-3 6-2
Daniel Windahl (SWE/5) d. Jurij Rodionov (AUT) 6-3 6-1
Adrian Bodmer (SUI/11) d. Sebastian Stiefelmeyer (AUT) 6-4 7-6(2)
Mikelis Libietis (LAT) d. Thomas Statzberger (AUT/7) 6-4 6-3
Philipp Dittmer (GER) d. Jonas Meinecke (SUI) 6-0 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Austria F2 [June 29 | Seefeld | Clay]

Doubles

1st Round

D.Altmaier / M.Gawron (GER/POL) d. P.Heras / G.Oliveira (ARG/POR/1) 7-6(8) 3-6 10-6
I.Arvidsson / D.Windahl (SWE) d. R.Agar / L.Koncilia (AUS/AUT) 6-4 7-6(3)
J.Bjerke / D.Johansson (NOR/SWE/wc) d. L.Veldheer / M.Veldheer (NED/wc) 7-5 6-4
A.Bodmer / J.Kahoun (SUI) d. S.Bader / M.Libietis (AUT/LAT/3) 2-6 6-2 12-10

K.Dmitriev / S.Wagner (RUS/GER/4) d. B.Fuenzalida / M.Giraldi Requena (CHI/ESP) 6-0 6-1
R.Mandujano / M.Resendiz (MEX) d. L.Ruepke / T.Statzberger (GER/AUT) 6-2 7-5
M.Alvarez-Guzman / A.Theiler (CHI) d. V.Lagos / F.Moral (CHI) 6-2 6-2
E.Dischinger / C.Silva (BRA/2) d. M.Haim / M.Raubinger (AUT/wc) 6-2 6-4


Quarterfinal

I.Arvidsson / D.Windahl (SWE) d. D.Altmaier / M.Gawron (GER/POL) 6-4 6-7(5) 10-6
A.Bodmer / J.Kahoun (SUI) d. J.Bjerke / D.Johansson (NOR/SWE/wc) 6-1 6-2
R.Mandujano / M.Resendiz (MEX) d. K.Dmitriev / S.Wagner (RUS/GER/4) w.o
E.Dischinger / C.Silva (BRA/2) d. M.Alvarez-Guzman / A.Theiler (CHI) 4-6 6-1 10-8


Semifinal

I.Arvidsson / D.Windahl (SWE) d. A.Bodmer / J.Kahoun (SUI) 6-2 6-3
E.Dischinger / C.Silva (BRA/2) d. R.Mandujano / M.Resendiz (MEX) 6-0 6-2


FINAL

I.Arvidsson / D.Windahl (SWE) d. E.Dischinger / C.Silva (BRA/2) 2-6 7-5 10-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Austria F2 [June 29 | Seefeld | Clay]

Main Draw

1st Round

Bastian Trinker (AUT/1) d. Fred Simonsson (SWE) 6-3 6-2
Ricardo Urzua-Rivera (CHI) d. Philipp Dittmer (GER/Q) 6-2 6-2
Pascal Meis (GER) d. Matthias Haim (AUT/wc) 6-1 6-3
Andrea Basso (ITA/7) d. Adrian Bodmer (SUI/Q) 6-3 6-4

Kirill Dmitriev (RUS/3) d. David Johansson (SWE/wc) 6-3 6-1
Caio Silva (BRA) d. Marcos Giraldi Requena (ESP) 6-2 7-6(5)
Marcin Gawron (POL) d. Jacob Kahoun (SUI/Q) 3-6 6-4 6-0
Mick Lescure (FRA/6) d. Lars Veldheer (NED/wc) 6-4 6-3

Daniel Windahl (SWE/Q) d. Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI/5) 6-3 6-1
Mikelis Libietis (LAT/Q) d. Daniel Altmaier (GER/Q) 7-6(1) 6-3
Christian Hirschmueller (GER/Q) d. Eduardo Dischinger (BRA) 6-1 6-1
Lenny Hampel (AUT/wc) d. Patricio Heras (ARG/4) 6-2 7-5

Isak Arvidsson (SWE/8) d. Goncalo Oliveira (POR) 6-2 6-3
Richard Waite (GER) d. Dominik Boehler (GER) 6-3 7-6(6)
Robin Stanek (CZE) d. Hannes Wagner (GER/Q) 6-3 6-3
Dmitry Popko (KAZ/2) d. Ryan Agar (AUS) 6-2 6-3


2nd Round

Bastian Trinker (AUT/1) d. Ricardo Urzua-Rivera (CHI) 6-3 6-4
Andrea Basso (ITA/7) d. Pascal Meis (GER) 7-5 6-2
Kirill Dmitriev (RUS/3) d. Caio Silva (BRA) 7-6(4) 6-7(5) 7-6(4)
Marcin Gawron (POL) d. Mick Lescure (FRA/6) 6-1 4-6 6-0

Daniel Windahl (SWE/Q) d. Mikelis Libietis (LAT/Q) 7-5 6-3
Lenny Hampel (AUT/wc) d. Christian Hirschmueller (GER/Q) 7-5 6-3
Isak Arvidsson (SWE/8) d. Richard Waite (GER) 6-3 6-2
Dmitry Popko (KAZ/2) d. Robin Stanek (CZE) 6-4 6-2


Quarterfinal

Andrea Basso (ITA/7) d. Bastian Trinker (AUT/1) 6-4 6-7(7) 6-3
Kirill Dmitriev (RUS/3) d. Marcin Gawron (POL) 6-4 6-3
Lenny Hampel (AUT/wc) d. Daniel Windahl (SWE/Q) 6-2 6-3
Dmitry Popko (KAZ/2) d. Isak Arvidsson (SWE/8) 6-2 6-4


Semifinal

Andrea Basso (ITA/7) d. Kirill Dmitriev (RUS/3) 7-6(4) 7-5
Dmitry Popko (KAZ/2) d. Lenny Hampel (AUT/wc) 7-5 6-1


FINAL

Andrea Basso (ITA/7) d. Dmitry Popko (KAZ/2) 6-2 4-6 6-4
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Re: Austria F2 [June 29 | Seefeld | Clay]

allez mick =D
 
1 - 5 of 5 Posts
Top