Mens Tennis Forums banner
1 - 19 of 19 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Australia F9 - Happy Valley (29 Oct)

Dates : 29 Oct to 04 Nov 2007
Venue : Happy Valley, Australia
Surface : Hard



Entry List
1 LINDAHL, Nick AUS 282 1
2 SKENDEROVIC, Vjekoslav CRO 298 1
3 SIRIANNI, Joseph AUS 338 1
4 EBELTHITE, Colin AUS 363 1
5 COELHO, Andrew AUS 374 1
6 JUNAID, Rameez AUS 423 1
7 GROTH, Samuel AUS 442 1
8 JONES, Greg AUS 473 1
9 REA, Simon NZL 517 1
10 CLARKE, Peter IRL 529 1
11 MATOSEVIC, Marinko AUS 576 1
12 STATHAM, Jose NZL 578 1
13 KLEIN, Brydan AUS 602 1
14 EBDEN, Matthew AUS 606 1
15 ARMSTRONG, Miles AUS 714 1
16 BLAKE, Myles GBR 715 1
17 ROSHAN, Nima USA 777 1
18 THOMPSON, Adam NZL 803 1
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
Australia F9 qualifying
October 29-November 4, 2007

Singles
Seeds: (cut:)
1. Evan O`Neil
2. Arsenije Zlatanovic
3. Isaac Frost
4. David To
5. Roel Oostdam
6. Leon Frost
7. Jurek Stasiak
8. John Warner
9. Alan Poric

First Round
(1)Evan O'Neil (AUS) bye
Matheson Klein (AUS) vs Yuri Mijic (AUS)
Matthew Teivans (AUS) d. Ryan Obst (AUS) w/o
Joel Andriolo (AUS) vs Patrick Ganet (AUS)
(2)Arsenije Zlatanovic (SRB) vs Nick Taylor (AUS)
Stefan Szacinski (AUS) d. Michael Mittiga (AUS) 6-1 6-0
Benjamin Rogers (USA) vs Matt Fox (AUS)
James Cagliarini (AUS) vs Christopher Innes-Wong (AUS)
(3)Isaac Frost (AUS) vs Yan Levinsky (AUS)
Jared Easton (AUS) vs Todd Ley (AUS)
Jordan Allen (AUS) vs Jakob Richardson (AUS)
Chris Haskett (AUS) vs Mark Verryth (AUS)
(4)David To (AUS) vs Bryce Durham (AUS)
Damian Farinola (AUS) vs James O`brien (AUS)
Patrick Metham (NZL) vs Samuel Holland-Smith (AUS)
Andrew Gregory (AUS) vs Tim Mittiga (AUS)
(5)Roel Oostdam (NED) vs Stephen Alexander (AUS)
Alex Minicozzi (AUS) vs Callum Beale (AUS)
Samuel Tozer (AUS) vs Ryan Agar (AUS)
Dane Propoggia (AUS) vs Owen Peemoeller (AUS)
(6)Leon Frost (AUS) vs Brendon Sanderson (AUS)
Joshua Smith (AUS) vs Marvin Barker (AUS)
Bryon Weinberg (CAN) vs Jason Alpen (AUS)
Jason Antoniolli (AUS) vs Kevin Angus (AUS)
(7)Jurek Stasiak (AUS) vs Strahinja Bobusic (AUS)
Alexander Robert Dickson (AUS) vs Pascal Laucht (GER)
Ash Misquith (CAN) vs Brett Hillier (AUS)
Michael Leong (SOL) vs David Jeflea (AUS)
(8)John Warner (AUS) vs David Spierings (AUS)
Nick Hughes (AUS) vs Christopher Young (AUS)
Alex Bothe (AUS) vs Michael Georgiev (AUS)
Paul Kramberger (AUS) vs (9)Alan Poric (AUS)
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
First Round
(1)Evan O'Neil (AUS) bye
Matheson Klein (AUS) d. Yuri Mijic (AUS) 7-5 6-1
Matthew Teivans (AUS) d. Ryan Obst (AUS) w/o
Joel Andriolo (AUS) d. Patrick Ganet (AUS) 6-2 6-4
(2)Arsenije Zlatanovic (SRB) d. Nick Taylor (AUS) 6-0 6-0
Stefan Szacinski (AUS) d. Michael Mittiga (AUS) 6-1 6-0
Benjamin Rogers (USA) d. Matt Fox (AUS) 7-5 6-4
James Cagliarini (AUS) d. Christopher Innes-Wong (AUS) 6-3 6-7(7) 6-3
Yan Levinsky (AUS) d. (3)Isaac Frost (AUS) 7-5 6-1
Todd Ley (AUS) d. Jared Easton (AUS) 7-6(6) 6-3
Jakob Richardson (AUS) d. Jordan Allen (AUS) 6-0 6-0
Mark Verryth (AUS) d. Chris Haskett (AUS) 6-3 6-2
(4)David To (AUS) d. Bryce Durham (AUS) 4-6 6-3 6-1
James O`Brien (AUS) d. Damian Farinola (AUS) 7-6(4) 6-3
Patrick Metham (NZL) d. Samuel Holland-Smith (AUS) 6-3 6-7(3) 6-2
Andrew Gregory (AUS) d. Tim Mittiga (AUS) 6-4 5-7 7-5
(5)Roel Oostdam (NED) d. Stephen Alexander (AUS) 6-2 6-0
Callum Beale (AUS) d. Alex Minicozzi (AUS) 6-0 6-1
Ryan Agar (AUS) d. Samuel Tozer (AUS) 6-4 3-6 6-3
Dane Propoggia (AUS) d. Owen Peemoeller (AUS) 6-1 6-2
(6)Leon Frost (AUS) d. Brendon Sanderson (AUS) 6-3 1-0 ret.
Marvin Barker (AUS) d. Joshua Smith (AUS) 6-3 6-3
Bryon Weinberg (CAN) d. Jason Alpen (AUS) 6-2 6-3
Jason Antoniolli (AUS) d. Kevin Angus (AUS) 6-0 6-0
(7)Jurek Stasiak (AUS) d. Strahinja Bobusic (AUS) 6-3 6-4
Pascal Laucht (GER) d. Alexander Robert Dickson (AUS) 6-2 6-3
Ash Misquith (CAN) d. Brett Hillier (AUS) 6-3 6-3
David Jeflea (AUS) d. Michael Leong (SOL) 6-4 7-6(1)
(8)John Warner (AUS) d. David Spierings (AUS) 6-2 6-1
Christopher Young (AUS) d. Nick Hughes (AUS) 6-4 6-4
Alex Bothe (AUS) d. Michael Georgiev (AUS) w/o
(9)Alan Poric (AUS) d. Paul Kramberger (AUS) 6-4 6-3
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
Second Round
Matheson Klein (AUS) d. (1)Evan O'Neil (AUS) 6-4 6-3
Joel Andriolo (AUS) d. Matthew Teivans (AUS) 6-4 5-7 7-5
(2)Arsenije Zlatanovic (SRB) d. Stefan Szacinski (AUS) 7-6(7) 7-5
Benjamin Rogers (USA) d. James Cagliarini (AUS) 6-4 6-2
Todd Ley (AUS) d. Yan Levinsky (AUS) 6-3 6-0
Mark Verryth (AUS) d. Jakob Richardson (AUS) 6-2 6-2
(4)David To (AUS) d. James O`Brien (AUS) 7-5 4-6 6-3
Patrick Metham (NZL) d. Andrew Gregory (AUS) 3-6 6-4 6-3
Callum Beale (AUS) d. (5)Roel Oostdam (NED) 6-3 6-4
Ryan Agar (AUS) d. Dane Propoggia (AUS) 6-1 7-5
(6)Leon Frost (AUS) d. Marvin Barker (AUS) 6-1 6-7(5) 6-2
Bryon Weinberg (CAN) d. Jason Antoniolli (AUS) 6-2 6-1
(7)Jurek Stasiak (AUS) d. Pascal Laucht (GER) 6-4 6-0
David Jeflea (AUS) d. Ash Misquith (CAN) 7-6(2) 6-2
(8)John Warner (AUS) d. Christopher Young (AUS) 6-3 6-2
Alex Bothe (AUS) d. (9)Alan Poric (AUS) 2-6 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
Qualifying Round
Matheson Klein (AUS) d. Joel Andriolo (AUS) 6-2 6-2
(2)Arsenije Zlatanovic (SRB) d. Benjamin Rogers (USA) 5-7 6-3 6-4
Mark Verryth (AUS) d. Todd Ley (AUS) 4-6 6-3 6-2
(4)David To (AUS) d. Patrick Metham (NZL) 6-2 7-6(2)
Callum Beale (AUS) d. Ryan Agar (AUS) 6-3 6-3
(6)Leon Frost (AUS) d. Bryon Weinberg (CAN) 6-4 6-1
(7)Jurek Stasiak (AUS) d. David Jeflea (AUS) 6-1 6-4
Alex Bothe (AUS) d. (8)John Warner (AUS) 6-3 6-1
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
Australia F9 - City of Onkaparinga International 2007 at Happy Valley
Happy Valley, Australia
October 29-November 4, 2007
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$15,000

Singles
Seeds: (cut: Joshua Crowe - 1042)
1. Nick Lindahl
2. Vjekoslav Skenderovic
3. Joseph Sirianni
4. Colin Ebelthite
5. Andrew Coelho
6. Samuel Groth
7. Rameez Junaid
8. Greg Jones

First Round
(1)Nick Lindahl (AUS) vs (q)(q)Alex Bothe (AUS)
Jose Statham (NZL) vs (q)Callum beale (AUS)
(WC)Dayne Kelly (AUS) vs Matthew Hogan (AUS)
(q)Matheson Klein (AUS) vs (5)Andrew Coelho (AUS)
(3)Joseph Sirianni (AUS) vs (q)Arsenije Zlatanovic (SRB)
(q)David To (AUS) vs Matthew Ebden (AUS)
Simon Rea (NZL) vs Brydan Klein (AUS)
(q)Leon Frost (AUS) vs (7)Rameez Junaid (AUS)
(8)Greg Jones (AUS) vs (WC)Steven Goh (AUS)
Marinko Matosevic (AUS) vs (q)Mark Verryth (AUS)
(WC)Joshua Crowe (AUS) vs (q)Jurek Stasiak (AUS)
Nima Roshan (USA) vs (4)Colin Ebelthite (AUS)
(6)Samuel Groth (AUS) vs Myles Blake (GBR)
Miles Armstrong (AUS) vs Yuri Bezeruk (AUS)
Andrew Roberts(AUS) vs Haydn Lewis (BAR)
(WC)Joel Lindner (AUS) vs (2)Vjekoslav Skenderovic (CRO)
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
Doubles
Seeds: (cut: ???)
1. Andrew Coelho/Samuel Groth
2. Rameez Junaid/Joseph Sirianni
3. Matt Ebden/Brydan Klein
4. Colin Ebelthite/Marinko Matosevic

First Round
(1)Andrew Coelho/Samuel Groth (AUS) vs Alan Poric/Jurek Stasiak (AUS)
Kaden Hensel/Adam Hubble (AUS) vs (WC)Alex Bothe/John Warner (AUS)
(3)Matthwe Ebden/Brydan Klein (AUS) vs Leon Frost/Joel Lindner (AUS)
Yuri Bezeruk/Myles Blake (AUS/GBR) vs Haydn Lewis/David To (BAR/AUS)
Dayne Kelly/Andrew Roberts (AUS) vs Nima Roshan/Rubin Statham (USA/NZL)
Miles Armstrong/Strahinja Bobusic (AUS) vs (4)Colin Ebelthite/Marinko Matosevic (AUS)
Steven Goh/Matt Hogan (AUS) vs (WC)Marvin Barker/Stefan Szacinski (AUS)
(WC)Joshua Crowe/David Jeflea (AUS) vs (2)Rameez Junaid/Joseph Sirianni (AUS)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #9 ·
First Round
(1)Nick Lindahl (AUS) vs (q)Alex Bothe (AUS)
Rubin Statham (NZL) vs (q)Callum Beale (AUS)
(WC)Dayne Kelly (AUS) vs Matthew Hogan (AUS)
(q)Matheson Klein (AUS) vs (5)Andrew Coelho (AUS)
(3)Joseph Sirianni (AUS) vs (q)Arsenije Zlatanovic (SRB)
(q)David To (AUS) vs Matt Ebden (AUS)
Brydan Klein (AUS) d. Simon Rea (NZL) 6-4 7-6(7)
(q)Leon Frost (AUS) vs (7)Rameez Junaid (AUS)
(8)Greg Jones (AUS) d. (WC)Steven Goh (AUS) 6-3 7-6(6)
Marinko Matosevic (AUS) vs (q)Mark Verryth (AUS)
(WC)Joshua Crowe (AUS) vs (q)Jurek Stasiak (AUS)
(4)Colin Ebelthite (AUS) d. Nima Roshan (USA) 7-5 6-2
(6)Samuel Groth (AUS) vs Myles Blake (GBR) 5-5 to finish
Miles Armstrong (AUS) vs Yuri Bezeruk (AUS) 6-2 6-7(4) 6-4
Haydn Lewis (BAR) d. Andrew Roberts (AUS) 6-7(2) 6-1 6-3
(WC)Joel Lindner (AUS) vs (2)Vjekoslav Skenderovic (CRO)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #10 ·
First Round
(1)Andrew Coelho/Samuel Groth (AUS) d. Alan Poric/Jurek Stasiak (AUS) 6-0 6-3
Kaden Hensel/Adam Hubble (AUS) d. (WC)Alex Bothe/John Warner (AUS) 6-4 6-4
(3)Matt Ebden/Brydan Klein (AUS) d. Leon Frost/Joel Lindner (AUS) 6-4 6-2
Yuri Bezeruk/Myles Blake (AUS/GBR) d. Haydn Lewis/David To (BAR/AUS) 6-4 6-2
Nima Roshan/Rubin Statham (USA/NZL) d. Dayne Kelly/Andrew Roberts (AUS) 6-4 6-7(5) (10-4)
(4)Colin Ebelthite/Marinko Matosevic (AUS) d. Miles Armstrong/Strahinja Bobusic (AUS) 6-4 7-6(5)
Steven Goh/Matthew Hogan (AUS) d. (WC)Marvin Barker/Stefan Szacinski (AUS) 2-6 6-4 (10-7)
(2)Rameez Junaid/Joseph Sirianni (AUS) d. (WC)Joshua Crowe/David Jeflea (AUS) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #12 ·
First Round
(1)Nick Lindahl (AUS) vs (q)Alex Bothe (AUS)
Rubin Statham (NZL) vs (q)Callum Beale (AUS)
(WC)Dayne Kelly (AUS) vs Matthew Hogan (AUS) 4-4 to finish
(q)Matheson Klein (AUS) vs (5)Andrew Coelho (AUS) 2-5 to finish
(3)Joseph Sirianni (AUS) vs (q)Arsenije Zlatanovic (SRB) 6-2
(q)David To (AUS) vs Matt Ebden (AUS) 5-3 to finish
Brydan Klein (AUS) d. Simon Rea (NZL) 6-4 7-6(7)
(q)Leon Frost (AUS) vs (7)Rameez Junaid (AUS) 3-5 to finish
(8)Greg Jones (AUS) d. (WC)Steven Goh (AUS) 6-3 7-6(6)
Marinko Matosevic (AUS) vs (q)Mark Verryth (AUS)
(WC)Joshua Crowe (AUS) vs (q)Jurek Stasiak (AUS)
(4)Colin Ebelthite (AUS) d. Nima Roshan (USA) 7-5 6-2
(6)Samuel Groth (AUS) d. Myles Blake (GBR) 5-5 def.
Miles Armstrong (AUS) vs Yuri Bezeruk (AUS) 6-2 6-7(4) 6-4
Haydn Lewis (BAR) d. Andrew Roberts (AUS) 6-7(2) 6-1 6-3
(WC)Joel Lindner (AUS) vs (2)Vjekoslav Skenderovic (CRO)

At Happy Valley still raining so rest of first round matches and doubles are postponed to tommorow
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #13 ·
First Round
(1)Nick Lindahl (AUS) d. (q)Alex Bothe (AUS) 7-6(5) 6-2
(q)Callum Beale (AUS) d. Rubin Statham (NZL) 4-6 6-3 6-4
Matthew Hogan (AUS) d. (WC)Dayne Kelly (AUS) 6-4 6-2
(5)Andrew Coelho (AUS) d. (q)Matheson Klein (AUS) 6-3 6-4
(3)Joseph Sirianni (AUS) d. (q)Arsenije Zlatanovic (SRB) 6-2 6-2
(q)David To (AUS) d. Matt Ebden (AUS) 6-3 3-6 6-2
Brydan Klein (AUS) d. Simon Rea (NZL) 6-4 7-6(7)
(7)Rameez Junaid (AUS) d. (q)Leon Frost (AUS) 6-3 6-3
(8)Greg Jones (AUS) d. (WC)Steven Goh (AUS) 6-3 7-6(6)
Marinko Matosevic (AUS) d. (q)Mark Verryth (AUS) 7-6(2) 6-3
(q)Jurek Stasiak (AUS) d. (WC)Joshua Crowe (AUS) 6-4 7-5
(4)Colin Ebelthite (AUS) d. Nima Roshan (USA) 7-5 6-2
(6)Samuel Groth (AUS) d. Myles Blake (GBR) 5-5 def.
Miles Armstrong (AUS) d. Yuri Bezeruk (AUS) 6-2 6-7(4) 6-4
Haydn Lewis (BAR) d. Andrew Roberts (AUS) 6-7(2) 6-1 6-3
(2)Vjekoslav Skenderovic (CRO) d. (WC)Joel Lindner (AUS) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Second Round
(1)Nick Lindahl (AUS) vs (q)Callum Beale (AUS)
(5)Andrew Coelho (AUS) d. Matthew Hogan (AUS) 6-4 6-0
(3)Joseph Sirianni (AUS) d. (q)David To (AUS) 6-1 6-1
(7)Rameez Junaid (AUS) d. Brydan Klein (AUS) 7-5 6-0
(8)Greg Jones (AUS) vs Marinko Matosevic (AUS)
(q)Jurek Stasiak (AUS) vs (4)Colin Ebelthite (AUS)
Miles Armstrong (AUS) d. (6)Samuel Groth (AUS) 6-4 7-6(3)
Haydn Lewis (BAR) vs (2)Vjekoslav Skenderovic (CRO)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Doubles Quarterfinals
(1)Andrew Coelho/Samuel Groth (AUS) vs Kaden Hensel/Adam Hubble (AUS)
Yuri Bezeruk/Myles Blake (AUS/GBR) d. (3)Matt Ebden/Brydan Klein (AUS) w/o
Nima Roshan/Rubin Statham (USA/NZL) vs (4)Colin Ebelthite/Marinko Matosevic (AUS)
Steven Goh/Matthew Hogan (AUS) vs (2)Rameez Junaid/Joseph Sirianni (AUS)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Second Round
(1)Nick Lindahl (AUS) d. (q)Callum Beale (AUS) 6-3 4-6 7-6(2)
(5)Andrew Coelho (AUS) d. Matthew Hogan (AUS) 6-4 6-0
(3)Joseph Sirianni (AUS) d. (q)David To (AUS) 6-1 6-1
(7)Rameez Junaid (AUS) d. Brydan Klein (AUS) 7-5 6-0
(8)Greg Jones (AUS) d. Marinko Matosevic (AUS) 7-6(6) 6-4
(4)Colin Ebelthite (AUS) d. (q)Jurek Stasiak (AUS) 6-4 7-5
Miles Armstrong (AUS) d. (6)Samuel Groth (AUS) 6-4 7-6(3)
Haydn Lewis (BAR) d. (2)Vjekoslav Skenderovic (CRO) 6-4 1-6 7-6(8)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Quarterfinals
(5)Andrew Coelho (AUS) d. (1)Nick Lindahl (AUS) 6-3 6-4
(3)Joseph Sirianni (AUS) d. (7)Rameez Junaid (AUS) 5-7 6-4 6-4
(8)Greg Jones (AUS) d. (4)Colin Ebelthite (AUS) 6-7(4) 6-2 6-4
Haydn Lewis (BAR) d. Miles Armstrong (AUS) 4-6 6-3 7-5
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Semifinals
(5)Andrew Coelho (AUS) d. (3)Joseph Sirianni (AUS) 7-6(4) 6-1
Haydn Lewis (BAR) d. (8)Greg Jones (AUS) 3-6 7-6(2) 6-3
 
1 - 19 of 19 Posts
Top