Mens Tennis Forums banner

1 - 10 of 10 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Australia F8 qualifying
October 10-16, 2005

Singles
Seeds: (cut: Craig Dunne - NR)
1. Enrico Wellenfeld
2. Patrick Jozwik
3. Vincent Baudat
4. David Jeflea
5. Andrew Roberts
6. Myles Blake
7. Marinko Matosevic
8. Katsushi Fukuda
9. Samuel Groth
10. Todd Ley
11. Ben Rocavert
12. Yuri Bezeruk
13. Michael Levens
14. Matt Fox
15. Marcus Walker
16. Tsubasa Morizane

First Round
(1)Enrico Wellenfeld (ITA) d. Craig Dunne (AUS) 6-0 6-2
Juan Langton (SAM) d. David Galic (AUS) 7-6(5) 7-6(4)
Aidan Fitzgerald (AUS) d. Daniel Osborne (AUS) 6-2 6-3
Branimir Bozic (AUS) d. (13)Michael Levens (AUS) 7-5 6-3
(2)Patrick Jozwik (AUS) d. (WC)Guy Belcher (AUS) 7-5 6-4
Ryan Bellamy (AUS) d. Zac van Min (AUS) 6-4 3-2 ret.
Lachlan Reed (AUS) d. Luke Harvey (AUS) 6-2 1-6 6-2
Joshua Crowe (AUS) d. (14)Matt Fox (AUS) 6-1 3-2 ret.
(3)Vincent Baudat (FRA) d. Ben Stapp (AUS) 3-6 7-5 6-3
(WC)Marcin Losinski (AUS) d. Tobias Reitz (GER) 6-4 6-2
(WC)Chris Haskett (AUS) d. (WC)Nick Hew (AUS) 6-4 6-2
Matt Symons (AUS) d. (12)Yuri Bezeruk (AUS) 6-4 6-2
(4)David Jeflea (AUS) d. Steven Braun (AUS) 6-2 6-3
Craig Bankes (AUS) d. (WC)Haroon Jafarey-Hall (AUS) 6-2 6-1
Tim Grobby (AUS) d. Cyril Jacobe (VAN) 6-0 6-2
Matt Ebden (AUS) d. (10)Todd Ley (AUS) 6-1 6-1
Adam Hubble (AUS) d. (5)Andrew Roberts (AUS) 4-6 6-3 6-2
(WC)Mark Draper (AUS) d. James Tucker (AUS) 6-2 6-1
Stephen Fotakis (AUS) d. (WC)Adam Butkowski (AUS) 6-0 7-5
Leon Frost (AUS) d. (15)Marcus Walker (AUS) 6-3 6-3
(6)Myles Blake (GBR) d. Kurtis Garvey (AUS) 6-0 7-5
Bryden Klein (AUS) d. Yuki Suga (AUS) 6-0 6-2
Dusko Erakovic (AUS) d. Mark Shanahan (AUS) 6-4 2-6 7-5
(11)Ben Rocavert (AUS) d. (WC)Isaac Frost (AUS) 6-4 6-1
(7)Marinko Matosevic (AUS) d. (ALT)Damien Weber (AUS) 6-1 6-4
Miles Armstrong (AUS) d. Kyle Carpenter (AUS) 6-3 6-3
Robert Haybittel (AUS) d. Bryce Durham (AUS) 6-4 6-2
(9)Samuel Groth (AUS) d. Robert Bartlett (AUS) 6-1 7-5
(8)Katsushi Fukuda (JPN) d. Suleman Jafarey-Hall (AUS) 7-5 6-2
Oliver Statham (NZL) d. Aaron Bishop (AUS) 6-2 6-2
Patrick Ganet (AUS) d. Greg Chaine (AUS) 7-6(11) 4-6 6-3
Greg Jones (AUS) d. (16)Tsubasa Morizane (JPN) 6-1 6-3

Second Round
(1)Enrico Wellenfeld (ITA) d. Juan Langton (SAM) 6-3 6-2
Aidan Fitzgerald (AUS) d. Branimir Bozic (AUS) 6-4 6-0
Ryan Bellamy (AUS) d. (2)Patrick Jozwik (AUS) 6-2 3-6 6-0
Joshua Crowe (AUS) d. Lachlan Reed (AUS) 6-2 6-2
(WC)Marcin Losinski (AUS) d. (3)Vincent Baudat (FRA) 6-4 6-2
Matt Symons (AUS) d. (WC)Chris Haskett (AUS) w/o
(4)David Jeflea (AUS) d. Craig Bankes (AUS) 6-2 2-6 7-6(2)
Matt Ebden (AUS) d. Tim Grobby (AUS) 6-1 6-4
(WC)Mark Draper (AUS) d. Adam Hubble (AUS) 6-4 7-6(5)
Leon Frost (AUS) d. Stephen Fotakis (AUS) 7-6(5) 6-4
(6)Myles Blake (GBR) d. Bryden Klein (AUS) 6-2 4-6 7-6(6)
(11)Ben Rocavert (AUS) d. Dusko Erakovic (AUS) 7-6(5) 6-7(5) 6-4
(7)Marinko Matosevic (AUS) d. Miles Armstrong (AUS) 6-4 6-4
Robert Haybittel (AUS) d. (9)Samuel Groth (AUS) 6-3 6-4
(8)Katsushi Fukuda (JPN) d. Oliver Statham (NZL) 6-3 6-2
Greg Jones (AUS) d. Patrick Ganet (AUS) 6-3 6-1

Qualifying Round
Monday...
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Qualifying Round
Aidan Fitzgerald (AUS) d. (1)Enrico Wellenfeld (ITA) 7-5 6-3
Joshua Crowe (AUS) d. Ryan Bellamy (AUS) 6-4 6-3
Matt Symons (AUS) d. (WC)Marcin Losinski (AUS) 7-6(4) 6-4
Matt Ebden (AUS) d. (4)David Jeflea (AUS) 3-6 6-3 6-2
(WC)Mark Draper (AUS) d. Leon Frost (AUS) 6-0 6-2
(6)Myles Blake (GBR) d. (11)Ben Rocavert (AUS) 6-4 2-6 6-4
Robert Haybittel (AUS) d. (7)Marinko Matosevic (AUS) 7-5 6-4
(8)Katsushi Fukuda (JPN) d. Greg Jones (AUS) 3-6 6-4 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Australia F8 - Kia International at the University of Queensland
Brisbane, Australia
October 10-16, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$15,000

Singles
Seeds: (cut:
1. Robert Smeets
2. Ti Chen
3. Alun Jones
4. Ivo Klec
5. Mark Nielsen
6. Aleksandar Vlaski
7. Luke Bourgeois
8. Adam Feeney

First Round
(1)Robert Smeets (AUS) vs (WC)Carsten Ball (AUS)
Joseph Sirianni (AUS) vs (WC)Scott Doerner (AUS)
(q)Joshua Crowe (AUS) vs (q)Matt Symons (AUS)
(8)Adam Feeney (AUS) vs Sadik Kadir (AUS)
(4)Ivo Klec (GER) d. David To (AUS) 7-6(4) 7-6(2)
(WC)Nick Lindahl (AUS) d. Chris Letcher (AUS) 6-2 6-1
Andrew Coelho (AUS) vs (q)Robert Haybittel (AUS)
(7)Luke Bourgeois (AUS) vs Gero Kretschmer (GER)
(5)Mark Nielsen (NZL) d. Rubin Statham (NZL) 6-1 6-0
Adam Thompson (NZL) vs (q)Myles Blake (GBR)
Shannon Nettle (AUS) vs (q)Matt Ebden (AUS)
(3)Alun Jones (AUS) vs Joel Kerley (AUS)
(6)Aleksandar Vlaski (SCG) vs (q)Aidan Fitzgerald (AUS)
(WC)Clinton Thomson (AUS) d. Tommaso Sanna (ITA) 6-4 6-0
Vince Mellino (AUS) vs (q)Mark Draper (AUS)
(2)Ti Chen (TPE) vs (q)Katsushi Fukuda (JPN)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Doubles
Seeds: (cut:
1. Adam Feeney/Robert Smeets
2. Ti Chen/Ivo Klec
3. Joel Kerley/Shannon Nettle
4. Scott Doerner/Aleksandar Vlaski

First Round
(1)Adam Feeney/Robert Smeets (AUS) vs Vincent Baudat/Vince Mellino (FRA/AUS)
Carsten Ball/Andrew Coelho (AUS) vs David Jeflea/Patrick Jozwik (AUS)
(3)Joel Kerley/Shannon Nettle (AUS) vs (WC)Joshua Crowe/Ben Rocavert (AUS)
(WC)Matt Ebden/Samuel Groth (AUS) vs (q)qualifiers
Tommaso Sanna/Enrico Wellenfeld (ITA) vs (WC)Myles Blake/Marcus Walker (GBR/AUS)
(4)Scott Doerner/Aleksandar Vlaski (AUS/SCG) vs Marinko Matosevic/Andrew Roberts (AUS)
Alun Jones/Joseph Sirianni (AUS) vs David Galic/Evan O'Neil (AUS)
(2)Ti Chen/Ivo Klec (TPE/GER) vs Gero Kretschmer/Clinton Thomson (GER/AUS)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
First Round :

(1)Robert Smeets (AUS) d. (WC)Carsten Ball (AUS) 6-4 7-6(5)
Joseph Sirianni (AUS) d. (WC)Scott Doerner (AUS) 6-1 6-2
(q)Joshua Crowe (AUS) d. (q)Matt Symons (AUS) 7-6(1) 6-4
Sadik Kadir (AUS) d. (8)Adam Feeney (AUS) 7-5 6-0

(4)Ivo Klec (GER) d. David To (AUS) 7-6(4) 7-6(2)
(WC)Nick Lindahl (AUS) d. Chris Letcher (AUS) 6-2 6-1
Andrew Coelho (AUS) d. (q)Robert Haybittel (AUS) 6-3 3-6 6-0
Gero Kretschmer (GER) d. (LL)Enrico Wellenfeld (ITA) 5-7 6-3 6-1

(5)Mark Nielsen (NZL) d. Rubin Statham (NZL) 6-1 6-0
(q)Myles Blake (GBR) d. Adam Thompson (NZL) 6-4 6-4
Shannon Nettle (AUS) d. (q)Matt Ebden (AUS) 6-4 6-0
(3)Alun Jones (AUS) d. Joel Kerley (AUS) 7-5 4-6 6-0

(6)Aleksandar Vlaski (SCG) d. (q)Aidan Fitzgerald (AUS) 6-4 6-1
(WC)Clinton Thomson (AUS) d. Tommaso Sanna (ITA) 6-4 6-0
(q)Mark Draper (AUS) d. Vince Mellino (AUS) 5-1 ret.
(2)Ti Chen (TPE) d. (q)Katsushi Fukuda (JPN) 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
First Round

(1)Adam Feeney/Robert Smeets (AUS) d. Vincent Baudat/Vince Mellino (FRA/AUS) 6-1 7-6(4)
Carsten Ball/Andrew Coelho (AUS) d. David Jeflea/Patrick Jozwik (AUS) 6-2 6-1
(3)Joel Kerley/Shannon Nettle (AUS) d. (WC)Joshua Crowe/Ben Rocavert (AUS) 6-4 6-3
(q)Adam Hubble/Oliver Statham (AUS/NZL) d. (WC)Matt Ebden/Samuel Groth (AUS) 7-5 7-6(3)
Tommaso Sanna/Enrico Wellenfeld (ITA) d. (WC)Myles Blake/Marcus Walker (GBR/AUS) 6-2 2-6 (10-8)
(4)Scott Doerner/Aleksandar Vlaski (AUS/SCG) d. Marinko Matosevic/Andrew Roberts (AUS) 6-0 6-0
Alun Jones/Joseph Sirianni (AUS) d. David Galic/Evan O'Neil (AUS) 6-4 6-3
(2)Ti Chen/Ivo Klec (TPE/GER) d. Gero Kretschmer/Clinton Thomson (GER/AUS) 6-2 6-7(5) (10-0)

Quarterfinals
(1)Adam Feeney/Robert Smeets (AUS) d. Carsten Ball/Andrew Coelho (AUS) 6-7(5) 7-5 (10-8)
(3)Joel Kerley/Shannon Nettle (AUS) d. (q)Adam Hubble/Oliver Statham (AUS/NZL) 6-3 6-3
(4)Scott Doerner/Aleksandar Vlaski (AUS/SCG) d. Tommaso Sanna/Enrico Wellenfeld (ITA) 6-7(8) 6-2 (10-4)
(2)Ti Chen/Ivo Klec (TPE/GER) d. Alun Jones/Joseph Sirianni (AUS) 6-1 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Second Round
(1)Robert Smeets (AUS) d. Joseph Sirianni (AUS) 6-3 4-6 7-6(6)
Sadik Kadir (AUS) d. (q)Joshua Crowe (AUS) 6-0 6-2
(WC)Nick Lindahl (AUS) d. (4)Ivo Klec (GER) 6-4 6-3
Gero Kretschmer (GER) d. Andrew Coelho (AUS) 6-2 6-4
(5)Mark Nielsen (NZL) d. (q)Myles Blake (GBR) 6-4 6-1
(3)Alun Jones (AUS) d. Shannon Nettle (AUS) 5-7 7-5 6-4
(6)Aleksandar Vlaski (SCG) d. (WC)Clinton Thomson (AUS) 3-6 7-6(5) 7-5
(2)Ti Chen (TPE) d. (q)Mark Draper (AUS) 4-6 7-6(10) 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Quarterfinals
(1)Robert Smeets (AUS) d. Sadik Kadir (AUS) 7-5 def.
(WC)Nick Lindahl (AUS) d. Gero Kretschmer (GER) 6-3 6-4
(5)Mark Nielsen (NZL) d. (3)Alun Jones (AUS) 6-1 7-6(5)
(2)Ti Chen (TPE) d. (6)Aleksandar Vlaski (SCG) 2-6 6-1 6-4

Semifinals
(1)Robert Smeets (AUS) d. (WC)Nick Lindahl (AUS) 6-3 7-5
(5)Mark Nielsen (NZL) d. (2)Ti Chen (TPE) 6-0 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Semifinals
(1)Adam Feeney/Robert Smeets (AUS) d. (3)Joel Kerley/Shannon Nettle (AUS) 6-3 7-5
(4)Scott Doerner/Aleksandar Vlaski (AUS/SCG) d. (2)Ti Chen/Ivo Klec (TPE/GER) 4-6 6-1 (10-5)

Finals
(1)Adam Feeney/Robert Smeets (AUS) d. (4)Scott Doerner/Aleksandar Vlaski (AUS/SCG) w/o
 
1 - 10 of 10 Posts
Top