Mens Tennis Forums banner
1 - 11 of 11 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Australia F8 qualifying
October 22-28, 2007

Singles
Seeds: (cut: Nat. Rank)
1. Joshua Crowe
2. Evan O'Neil
3. David To
4. Isaac Frost
5. Roel Oostdam
6. Leon Frost
7. Robert Phillips
8. Alan Poric
9. John Warner
10. Kaden Hensel

First Round
(1)Joshua Crowe (AUS) d. Jackson Bodle (NZL) 6-2 6-4
Oliver Statham (NZL) d. Bryce Durham (AUS) 6-1 6-2
Jared Easton (AUS) d. Jason Alpen (AUS) 6-3 6-2
Matt Reid (AUS) d. Andrew Hardeman (AUS) 6-2 6-1
(2)Evan O'Neil (AUS) d. Nathaniel Atzarakis (AUS) 6-1 6-3
David Spierings (AUS) d. Simon Samardzic (AUS) 6-3 6-2
Patrick Ganet (AUS) d. Ash Misquith (CAN) 7-6(2) 6-4
Tom Keighery (AUS) d. Jakob Richardson (AUS) 6-3 6-4
(3)David To (AUS) d. Brendan McKenzie (AUS) 2-6 6-4 6-2
Brendon Sanderson (AUS) d. Blake Brookman (AUS) 6-4 6-0
Nick Trkulja (AUS) d. Josh Nelson (AUS) 6-2 6-1
Alex Bothe (AUS) d. Matheson Klein (AUS) 6-4 6-3
(4)Isaac Frost (AUS) d. Nat Maraga (AUS) 7-6(4) 6-1
Strahinja Bobusic (AUS) d. Jordan Szabo (AUS) 6-2 6-0
Jim Queenan (AUS) d. Brett Hillier (AUS) 6-2 6-1
Julian Arnold (AUS) d. Joseph Squillacioti (AUS) 6-3 6-4
(5)Roel Oostdam (NED) d. Marvin Barker (AUS) 7-6(9) 6-3
Todd Ley (AUS) d. Stefan Szacinski (AUS) 5-7 6-2 6-4
Sebastian Bell (AUS) d. Martin Khoundavong (AUS) 6-1 6-1
Bryon Weinberg (CAN) d. Dusko Erakovic (AUS) 6-0 6-4
(6)Leon Frost (AUS) d. Michael Nolan (AUS) 6-3 6-3
Benjamin Rogers (USA) d. Tristan Jackson (AUS) 6-0 6-0
Clifford Marsland (AUS) d. Shaun Waters (AUS) 6-1 6-0
David Bidmeade (AUS) d. Michael Tymkiw (AUS) 6-2 6-1
(7)Robert Phillips (AUS) d. Patrick Metham (NZL) 6-4 6-7(4) 7-6(5)
Matt Fox (AUS) d. Christopher Young (AUS) 4-6 6-4 6-3
James O'Brien (AUS) d. Steven Paterson (AUS) 7-6(4) 6-4
(10)Kaden Hensel (AUS) d. Anthony di Domenico (AUS) 6-3 6-0
Mark McCook (AUS) d. (8)Alan Poric (AUS) 2-6 7-6(2) 6-3
Chris Beaton (AUS) d. Aaron Tran (AUS) 6-2 6-4
Andrew Gregory (AUS) d. David Jeflea (AUS) 6-2 6-4
(9)John Warner (AUS) d. Yuri Mijic (AUS) 6-3 6-1

Second Round
(1)Joshua Crowe (AUS) d. Oliver Statham (NZL) 6-4 6-1
Matt Reid (AUS) d. Jared Easton (AUS) 6-4 6-2
David Spierings (AUS) d. (2)Evan O'Neil (AUS) 6-7(4) 6-4 6-4
Patrick Ganet (AUS) d. Tom Keighery (AUS) 6-3 6-3
(3)David To (AUS) d. Brendon Sanderson (AUS) 6-3 6-3
Alex Bothe (AUS) d. Nick Trkulja (AUS) 6-3 6-2
Strahinja Bobusic (AUS) d. (4)Isaac Frost (AUS) 7-6(5) 6-4
Julian Arnold (AUS) d. Jim Queenan (AUS) 2-6 6-4 6-3
(5)Roel Oostdam (NED) d. Todd Ley (AUS) 6-2 7-5
Sebastian Bell (AUS) d. Bryon Weinberg (CAN) 4-6 7-5 6-3
Benjamin Rogers (USA) d. (6)Leon Frost (AUS) 5-7 7-5 7-6(6)
Clifford Marsland (AUS) d. David Bidmeade (AUS) 1-6 6-2 6-4
(7)Robert Phillips (AUS) d. Matt Fox (AUS) 6-3 7-5
(10)Kaden Hensel (AUS) d. James O'Brien (AUS) 6-0 6-2
Mark McCook (AUS) d. Chris Beaton (AUS) 6-3 6-2
Andrew Gregory (AUS) d. (9)John Warner (AUS) 6-3 6-2

Qualifying Round
(1)Joshua Crowe (AUS) d. Matt Reid (AUS) 6-3 6-4
David Spierings (AUS) d. Patrick Ganet (AUS) 7-5 6-1
(3)David To (AUS) d. Alex Bothe (AUS) 5-7 7-6(2) 6-2
Strahinja Bobusic (AUS) d. Julian Arnold (AUS) 7-6(5) 6-1
(5)Roel Oostdam (NED) d. Sebastian Bell (AUS) 6-0 6-0
Clifford Marsland (AUS) d. Benjamin Rogers (USA) 6-3 7-5
(7)Robert Phillips (AUS) d. (10)Kaden Hensel (AUS) 6-2 6-3
Andrew Gregory (AUS) d. Mark McCook (AUS) 6-4 1-6 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #2 ·
First Round

(1)Nick Lindahl (AUS) d. (WC)Steven Goh (AUS) 6-2 6-3
Andrew Roberts (AUS) d. (WC)Joel Lindner (AUS) 7-6(4) 6-3
Myles Blake (GBR) d. (q)David Spierings (AUS) 6-3 6-4
(6)Samuel Groth (AUS) d. Matt Ebden (AUS) 6-4 6-3

(3)Colin Ebelthite (AUS) d. (WC)Dayne Kelly (AUS) 6-3 6-4
Nima Roshan (USA) d. (WC)Matthew Hogan (AUS) 7-6(3) 6-1
Miles Armstrong (AUS) d. (q)Clifford Marsland (AUS) 6-3 6-3
Haydn Lewis (BAR) d. (8)Simon Rea (NZL) 4-6 6-3 6-2

(5)Rameez Junaid (AUS) d. (q)Roel Oostdam (NED) 6-3 6-7(7) 6-4
Brydan Klein (AUS) d. (q)Joshua Crowe (AUS) 7-6(3) 7-6(5)
Marinko Matosevic (AUS) d. (LL)Robert Phillips (AUS) 6-2 6-1
(q)Strahinja Bobusic (AUS) d. (4)Andrew Coelho (AUS) 6-4 7-6(3)

(7)Greg Jones (AUS) d. Adam Thompson (NZL) 6-3 6-4
Rubin Statham (NZL) d. (q)Andrew Gregory (AUS) 6-1 6-2
(q)Kaden Hensel (AUS) d. Arsenije Zlatanovic (SRB) 6-0 0-6 6-3
(2)Vjekoslav Skenderovic (CRO) d. (q)David To (AUS) 7-6(8) 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #3 ·
First Round
(1)Rameez Junaid/Joseph Sirianni (AUS) d. Julian Arnold/Robert Phillips (AUS) 6-1 6-1
(WC)Alex Bothe/John Warner (AUS) d. (WC)Andrew Gregory/Matt Reid (AUS) 6-0 6-3
(4)Andrew Coelho/Greg Jones (AUS) d. Joshua Crowe/Matthew Hogan (AUS) 7-6(2) 6-2
Isaac Frost/Leon Frost (AUS) d. Marinko Matosevic/Nima Rohsan (AUS/USA) 7-5 5-7 (12-10)
Haydn Lewis/David To (BAR/AUS) d. Miles Armstrong/Strahinja Bobusic (AUS) 6-3 6-3
Dayne Kelly/Andrew Roberts (AUS) d. (3)Colin Ebelthite/Nick Lindahl (AUS) 3-6 6-4 (10-5)
(WC)Kaden Hensel/Adam Hubble (AUS) d. Brendan McKenzie/Evan O'Neil (AUS) 6-1 6-1
(2)Matt Ebden/Brydan Klein (AUS) d. Rubin Statham/Adam Thompson (NZL) 6-3 6-2

Quarterfinals
(1)Rameez Junaid/Joseph Sirianni (AUS) d. (WC)Alex Bothe/John Warner (AUS) 7-5 6-4
(4)Andrew Coelho/Greg Jones (AUS) d. Isaac Frost/Leon Frost (AUS) 7-6(9) 6-2
Haydn Lewis/David To (BAR/AUS) d. Dayne Kelly/Andrew Roberts (AUS) 6-1 7-6(2)
(2)Matt Ebden/Brydan Klein (AUS) d. (WC)Kaden Hensel/Adam Hubble (AUS) 7-6(5) def.
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Second Round
(1)Nick Lindahl (AUS) d. Andrew Roberts (AUS) 7-5 6-4
Myles Blake (GBR) vs (6)Samuel Groth (AUS)
(3)Colin Ebelthite (AUS) vs Nima Roshan (USA)
Miles Armstrong (AUS) d. Haydn Lewis (BAR) 6-1 6-7 5-4 to finish
(5)Rameez Junaid (AUS) d. Brydan Klein (AUS) 7-6(4) 6-3
Marinko Matosevic (AUS) vs (q)Strahinja Bobusic (AUS) 5-2 to finish
(7)Greg Jones (AUS) vs Rubin Statham (NZL) 2-2 to finish
(2)Vjekoslav Skenderovic (CRO) d. (q)Kaden Hensel (AUS) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
Second Round
(1)Nick Lindahl (AUS) d. Andrew Roberts (AUS) 7-5 6-4
(6)Samuel Groth (AUS) d. Myles Blake (GBR) 4-6 6-3 6-4
(3)Colin Ebelthite (AUS) d. Nima Roshan (USA) 6-4 6-2
Miles Armstrong (AUS) d. Haydn Lewis (BAR) 6-1 6-7 6-4
(5)Rameez Junaid (AUS) d. Brydan Klein (AUS) 7-6(4) 6-3
Marinko Matosevic (AUS) d. (q)Strahinja Bobusic (AUS) 6-3 7-5
(7)Greg Jones (AUS) d. Rubin Statham (NZL) 7-5 2-6 6-4
(2)Vjekoslav Skenderovic (CRO) d. (q)Kaden Hensel (AUS) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
Quarterfinals
(1)Nick Lindahl (AUS) d. (6)Samuel Groth (AUS) 6-4 6-4
Miles Armstrong (AUS) d. (3)Colin Ebelthite (AUS) 6-2 6-4
(5)Rameez Junaid (AUS) d. Marinko Matosevic (AUS) 7-5 4-6 7-5
(2)Vjekoslav Skenderovic (CRO) d. (7)Greg Jones (AUS) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Semifinals
(1)Nick Lindahl (AUS) d. Miles Armstrong (AUS) 7-6(2) 6-1
(2)Vjekoslav Skenderovic (CRO) d. (5)Rameez Junaid (AUS) 6-3 7-5
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Semifinals
(4)Andrew Coelho/Greg Jones (AUS) d. (1)Rameez Junaid/Joseph Sirianni (AUS) 7-6(2) 5-7 (10-3)
(2)Matt Ebden/Brydan Klein (AUS) d. Haydn Lewis/David To (BAR/AUS) 7-6(9) 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,660 Posts
Australia F8 qualifying
October 22-28, 2007

Singles
Seeds: (cut: Nat. Rank)
1. Joshua Crowe
2. Evan O'Neil
3. David To
4. Isaac Frost
5. Roel Oostdam
6. Leon Frost
7. Robert Phillips
8. Alan Poric
9. John Warner
10. Kaden Hensel

First Round
(1)Joshua Crowe (AUS) d. Jackson Bodle (NZL) 6-2 6-4
Oliver Statham (NZL) d. Bryce Durham (AUS) 6-1 6-2
Jared Easton (AUS) d. Jason Alpen (AUS) 6-3 6-2
Matt Reid (AUS) d. Andrew Hardeman (AUS) 6-2 6-1
(2)Evan O'Neil (AUS) d. Nathaniel Atzarakis (AUS) 6-1 6-3
David Spierings (AUS) d. Simon Samardzic (AUS) 6-3 6-2
Patrick Ganet (AUS) d. Ash Misquith (CAN) 7-6(2) 6-4
Tom Keighery (AUS) d. Jakob Richardson (AUS) 6-3 6-4
(3)David To (AUS) d. Brendan McKenzie (AUS) 2-6 6-4 6-2
Brendon Sanderson (AUS) d. Blake Brookman (AUS) 6-4 6-0
Nick Trkulja (AUS) d. Josh Nelson (AUS) 6-2 6-1
Alex Bothe (AUS) d. Matheson Klein (AUS) 6-4 6-3
(4)Isaac Frost (AUS) d. Nat Maraga (AUS) 7-6(4) 6-1
Strahinja Bobusic (AUS) d. Jordan Szabo (AUS) 6-2 6-0
Jim Queenan (AUS) d. Brett Hillier (AUS) 6-2 6-1
Julian Arnold (AUS) d. Joseph Squillacioti (AUS) 6-3 6-4
(5)Roel Oostdam (NED) d. Marvin Barker (AUS) 7-6(9) 6-3
Todd Ley (AUS) d. Stefan Szacinski (AUS) 5-7 6-2 6-4
Sebastian Bell (AUS) d. Martin Khoundavong (AUS) 6-1 6-1
Bryon Weinberg (CAN) d. Dusko Erakovic (AUS) 6-0 6-4
(6)Leon Frost (AUS) d. Michael Nolan (AUS) 6-3 6-3
Benjamin Rogers (USA) d. Tristan Jackson (AUS) 6-0 6-0
Clifford Marsland (AUS) d. Shaun Waters (AUS) 6-1 6-0
David Bidmeade (AUS) d. Michael Tymkiw (AUS) 6-2 6-1
(7)Robert Phillips (AUS) d. Patrick Metham (NZL) 6-4 6-7(4) 7-6(5)
Matt Fox (AUS) d. Christopher Young (AUS) 4-6 6-4 6-3
James O'Brien (AUS) d. Steven Paterson (AUS) 7-6(4) 6-4
(10)Kaden Hensel (AUS) d. Anthony di Domenico (AUS) 6-3 6-0
Mark McCook (AUS) d. (8)Alan Poric (AUS) 2-6 7-6(2) 6-3
Chris Beaton (AUS) d. Aaron Tran (AUS) 6-2 6-4
Andrew Gregory (AUS) d. David Jeflea (AUS) 6-2 6-4
(9)John Warner (AUS) d. Yuri Mijic (AUS) 6-3 6-1

Second Round
(1)Joshua Crowe (AUS) d. Oliver Statham (NZL) 6-4 6-1
Matt Reid (AUS) d. Jared Easton (AUS) 6-4 6-2
David Spierings (AUS) d. (2)Evan O'Neil (AUS) 6-7(4) 6-4 6-4
Patrick Ganet (AUS) d. Tom Keighery (AUS) 6-3 6-3
(3)David To (AUS) d. Brendon Sanderson (AUS) 6-3 6-3
Alex Bothe (AUS) d. Nick Trkulja (AUS) 6-3 6-2
Strahinja Bobusic (AUS) d. (4)Isaac Frost (AUS) 7-6(5) 6-4
Julian Arnold (AUS) d. Jim Queenan (AUS) 2-6 6-4 6-3
(5)Roel Oostdam (NED) d. Todd Ley (AUS) 6-2 7-5
Sebastian Bell (AUS) d. Bryon Weinberg (CAN) 4-6 7-5 6-3
Benjamin Rogers (USA) d. (6)Leon Frost (AUS) 5-7 7-5 7-6(6)
Clifford Marsland (AUS) d. David Bidmeade (AUS) 1-6 6-2 6-4
(7)Robert Phillips (AUS) d. Matt Fox (AUS) 6-3 7-5
(10)Kaden Hensel (AUS) d. James O'Brien (AUS) 6-0 6-2
Mark McCook (AUS) d. Chris Beaton (AUS) 6-3 6-2
Andrew Gregory (AUS) d. (9)John Warner (AUS) 6-3 6-2

Qualifying Round
(1)Joshua Crowe (AUS) d. Matt Reid (AUS) 6-3 6-4
David Spierings (AUS) d. Patrick Ganet (AUS) 7-5 6-1
(3)David To (AUS) d. Alex Bothe (AUS) 5-7 7-6(2) 6-2
Strahinja Bobusic (AUS) d. Julian Arnold (AUS) 7-6(5) 6-1
(5)Roel Oostdam (NED) d. Sebastian Bell (AUS) 6-0 6-0
Clifford Marsland (AUS) d. Benjamin Rogers (USA) 6-3 7-5
(7)Robert Phillips (AUS) d. (10)Kaden Hensel (AUS) 6-2 6-3
Andrew Gregory (AUS) d. Mark McCook (AUS) 6-4 1-6 6-2
Nathan's a kid I know From Highschool, He's only 16 ATM :)
 
1 - 11 of 11 Posts
Top