Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
AUSTRALIA F7

City : Brisbane, Australia
Date : 01-07 October 2018
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Bradley Mousley (AUS)

Entry List

1 Bradley MOUSLEY (AUS) 336
2 Blake ELLIS (AUS) 440
3 Hiroyasu EHARA (JPN) 522
4 Benjamin MITCHELL (AUS) 560
5 Thomas FANCUTT (AUS) 583
6 Brydan KLEIN (GBR) 638
7 Michael LOOK (AUS) 644
8 Colin SINCLAIR (NMI) 652
9 Evan HOYT (GBR) 688
10 Kuan-Yi LEE (TPE) 711
11 Jacob GRILLS (AUS) 740
12 Rhett PURCELL (NZL) 749
13 Kazuki NISHIWAKI (JPN) 776
14 Issei OKAMURA (JPN) 872
15 Lucas VURADIN (AUS) 902
16 Connor FARREN (USA) 910
17 Aoran WANG (CHN) 931
18 Scott PUODZIUNAS (AUS) 952
19 Matthew ROMIOS (AUS) 988
20 Edward BOURCHIER (AUS) 1006

21 (Q) Dusty H. BOYER (USA) 1070
22 (Q) Christian LANGMO (USA) 1148
23 (Q) Olly SADLER (NZL) 1231
24 (Q) Dane SWEENY (AUS) 1703
25 (Q) Oliver CASEY (AUS)
26 (Q) Jesse DELANEY (AUS)
27 (Q) Connor JOHNSON (AUS)
28 (Q) Vincent STOUFF (FRA)

29 (wc) Calum PUTTERGILL (AUS) 1012
30 (wc) Socrates Leon TSORONIS (AUS) 1530
31 (wc) Jayden COURT (AUS)
32 (wc) Alexander CRNOKRAK (AUS)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Australia F7 [October 01 | Brisbane | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Rimpei Kawakami (JPN/1) d. Patrick Coates Beadman (AUS) 6-0 6-0
Nikita Volonski (AUS) d. Marcus Bulmaga (AUS) 6-2 6-1
Oliver Casey (AUS) d. Arjun Mehrotra (AUS) 7-6(6) 6-0
Matthew Stubbings (PNG) d. Sam Oster (AUS) 6-4 6-4

Vincent Stouff (FRA/wc) d. James Frawley (AUS/2) 6-7(4) 6-2 6-1
Rhan Burton (AUS) d. Casey Hoole (AUS) 7-5 6-2
Bosko Novakovic (AUS) d. Lex Abram (AUS) 6-2 6-3
Gage Brymer (USA/15) d. Nelson Okah (AUS) 6-2 6-0

Dusty H. Boyer (USA/3) d. Robert Stirling (AUS/wc) 7-6(4) 6-4
Joshua Ryan (AUS/wc) d. Jeremy Tour (AUS) 1-6 6-4 7-6(1)
Alex Aley (AUS) d. Cade Birrell (AUS) 6-4 7-6(1)
Sam Ryan Ziegann (AUS/9) d. Clint Letcher (AUS) 6-3 6-7(2) 6-4

Jesse Delaney (AUS) d. Aaron Addison (AUS/4) 6-4 6-3
Ryan Laubser (RSA) d. Ethan Shoesmith (AUS/wc) 6-1 6-1
Finn MacNamara (AUS) d. Marko Jovanovic (AUS) 6-2 1-6 6-3
Jesse Flores (CRC/11) d. Brandon Truong (AUS) 6-2 6-2

Matthew Dellavedova (AUS/5) d. Thomas Youl (AUS) 6-3 6-2
James Ibrahim (AUS) d. Erik Holt-Crossman (AUS) 7-5 7-5
Alexey Shtengelov (AUS/wc) d. Liam Puttergill (AUS) 6-4 0-6 6-4
Connor Johnson (AUS) d. William Ma (AUS/14) 6-3 7-6(4)

Christian Langmo (USA/6) d. Patrick Kotan (AUS) 6-1 6-3
Philip Sekulic (AUS/wc) d. Jordan Soussa (AUS) 6-2 6-0
Zac Osborne (AUS) d. John Hu (AUS) 7-6(4) 6-1
Masayoshi Ono (JPN/13) d. Nicholas Williams (AUS/wc) 6-2 7-5

Moerani Bouzige (AUS/7) d. Kyle Gauci (AUS) 6-3 6-2
Winter Meagher (AUS) d. Kevin Cheruiyot (KEN) 6-1 6-3
Matthew Mendez (USA) d. Corey Gaal (AUS) 6-1 6-2
Dane Sweeny (AUS/10) d. Alex Liron (AUS) 6-0 6-1

Olly Sadler (NZL/8) d. Adam Matthew Gadecki (AUS) 6-1 6-1
Brenton Chambers (AUS) d. Sam Hoskins (AUS/wc) 6-2 6-0
Lewis Miles (AUS) d. Nicholas Jovanovski (AUS) 7-6(9) 6-4
David Barclay (AUS/12) d. Joshua Tran (AUS) 6-2 6-1


2nd Round

Rimpei Kawakami (JPN/1) d. Nikita Volonski (AUS) 6-1 6-3
Oliver Casey (AUS) d. Matthew Stubbings (PNG) 6-2 6-0

Vincent Stouff (FRA/wc) d. Rhan Burton (AUS) 6-0 6-1
Gage Brymer (USA/15) d. Bosko Novakovic (AUS) 6-0 6-2

Dusty H. Boyer (USA/3) d. Joshua Ryan (AUS/wc) 6-3 6-4
Alex Aley (AUS) d. Sam Ryan Ziegann (AUS/9) 6-2 4-6 6-4

Jesse Delaney (AUS) d. Ryan Laubser (RSA) 6-4 6-1
Jesse Flores (CRC/11) d. Finn MacNamara (AUS) 6-2 6-0

James Ibrahim (AUS) d. Matthew Dellavedova (AUS/5) 6-7(2) 6-2 7-6(10)
Connor Johnson (AUS) d. Alexey Shtengelov (AUS/wc) 6-2 6-0

Christian Langmo (USA/6) d. Philip Sekulic (AUS/wc) 6-3 6-1
Masayoshi Ono (JPN/13) d. Zac Osborne (AUS) 6-4 6-3

Moerani Bouzige (AUS/7) d. Winter Meagher (AUS) 6-1 7-5
Dane Sweeny (AUS/10) d. Matthew Mendez (USA) 6-4 6-2

Olly Sadler (NZL/8) d. Brenton Chambers (AUS) 7-6(3) 6-1
David Barclay (AUS/12) d. Lewis Miles (AUS) 3-6 6-4 6-0


Final Round

Oliver Casey (AUS) d. Rimpei Kawakami (JPN/1) 4-6 6-2 6-3
Vincent Stouff (FRA/wc) d. Gage Brymer (USA/15) 6-2 6-4
Dusty H. Boyer (USA/3) d. Alex Aley (AUS) 6-2 6-0
Jesse Delaney (AUS) d. Jesse Flores (CRC/11) 4-6 6-3 6-1
Connor Johnson (AUS) d. James Ibrahim (AUS) 7-6(4) 2-6 6-4
Christian Langmo (USA/6) d. Masayoshi Ono (JPN/13) 6-4 7-5
Dane Sweeny (AUS/10) d. Moerani Bouzige (AUS/7) 6-2 6-7(6) 6-4
Olly Sadler (NZL/8) d. David Barclay (AUS/12) 6-4 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Australia F7 [October 01 | Brisbane | Hard]

Doubles

1st Round

B.Klein / S.Puodziunas (GBR/AUS/1) d. W.Ma / C.Sinclair (AUS/NMI) 6-3 6-4
R.Purcell / O.Sadler (NZL) d. J.Delaney / J.Ibrahim (AUS/wc) 7-6(4) 6-3
J.Court / D.Sweeny (AUS/wc) d. C.Farren / C.Langmo (USA) 6-4 6-2
D.Boyer / E.Hoyt (USA/GBR) d. J.Frawley / B.Mousley (AUS/3) 6-3 6-4

J.Beale / T.Fancutt (AUS/4) d. M.Romios / L.Vuradin (AUS) 4-6 6-4 10-5
K.Nishiwaki / I.Okamura (JPN) d. D.Barclay / S.Ryan Ziegann (AUS/wc) 3-6 6-0 10-8
B.Ellis / M.Look (AUS) d. E.Bourchier / C.Puttergill (AUS) 6-2 6-1
H.Ehara / A.Wang (JPN/CHN/2) d. A.Addison / M.Dellavedova (AUS) 6-4 6-3


Quarterfinal

B.Klein / S.Puodziunas (GBR/AUS/1) d. R.Purcell / O.Sadler (NZL) 6-2 6-2
D.Boyer / E.Hoyt (USA/GBR) d. J.Court / D.Sweeny (AUS/wc) 6-1 6-7(4) 10-8
J.Beale / T.Fancutt (AUS/4) d. K.Nishiwaki / I.Okamura (JPN) 7-6(4) 6-4
H.Ehara / A.Wang (JPN/CHN/2) d. B.Ellis / M.Look (AUS) 2-6 6-4 10-3


Semifinal

B.Klein / S.Puodziunas (GBR/AUS/1) d. D.Boyer / E.Hoyt (USA/GBR) 6-2 6-4
J.Beale / T.Fancutt (AUS/4) d. H.Ehara / A.Wang (JPN/CHN/2) 7-6(4) 7-5


FINAL

J.Beale / T.Fancutt (AUS/4) d. B.Klein / S.Puodziunas (GBR/AUS/1) 2-6 6-4 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Australia F7 [October 01 | Brisbane | Hard]

Main Draw

1st Round

Aoran Wang (CHN) d. Bradley Mousley (AUS/1) 4-6 6-3 7-6(2)
Connor Farren (USA) d. Olly Sadler (NZL/Q) 2-6 6-2 6-2
Evan Hoyt (GBR) d. Jesse Delaney (AUS/Q) 6-1 6-2
Christian Langmo (USA/Q) d. Thomas Fancutt (AUS/5) 6-4 6-4

Benjamin Mitchell (AUS/4) d. Edward Bourchier (AUS) 6-2 6-0
Issei Okamura (JPN) d. Vincent Stouff (FRA/Q) 6-4 6-4
Dusty H. Boyer (USA/Q) d. Lucas Vuradin (AUS) 7-6(5) 6-0
Brydan Klein (GBR/6) d. Scott Puodziunas (AUS) 6-2 6-2

Colin Sinclair (NMI/8) d. Dane Sweeny (AUS/Q) 6-4 6-4
Kazuki Nishiwaki (JPN) d. Connor Johnson (AUS/Q) 6-3 6-3
Rhett Purcell (NZL) d. Jayden Court (AUS/wc) 6-4 6-1
Hiroyasu Ehara (JPN/3) d. Matthew Romios (AUS) 6-1 7-6(4)

Michael Look (AUS/7) d. Calum Puttergill (AUS/wc) 2-6 6-1 6-1
David Barclay (AUS/L.L) d. Oliver Casey (AUS/Q) 6-3 5-7 7-5
Kuan-Yi Lee (TPE) d. Alexander Crnokrak (AUS/wc) 1-6 7-6(5) 6-2
Blake Ellis (AUS/2) d. Socrates Leon Tsoronis (AUS/wc) 6-2 3-6 7-6(3)

David Barclay (AUS/L.L) replaces Jacob Grills (AUS)


2nd Round

Aoran Wang (CHN) d. Connor Farren (USA) 6-0 6-2
Evan Hoyt (GBR) d. Christian Langmo (USA/Q) 7-6(7) 6-3
Benjamin Mitchell (AUS/4) d. Issei Okamura (JPN) 6-4 1-6 6-1
Dusty H. Boyer (USA/Q) d. Brydan Klein (GBR/6) 6-4 7-6(3)

Colin Sinclair (NMI/8) d. Kazuki Nishiwaki (JPN) 6-3 6-3
Hiroyasu Ehara (JPN/3) d. Rhett Purcell (NZL) 6-3 6-4
Michael Look (AUS/7) d. David Barclay (AUS/L.L) 3-6 7-6(3) 6-3
Blake Ellis (AUS/2) d. Kuan-Yi Lee (TPE) 6-4 6-2


Quarterfinal

Evan Hoyt (GBR) d. Aoran Wang (CHN) 6-0 6-1
Dusty H. Boyer (USA/Q) d. Benjamin Mitchell (AUS/4) w.o
Colin Sinclair (NMI/8) d. Hiroyasu Ehara (JPN/3) 6-3 6-4
Michael Look (AUS/7) d. Blake Ellis (AUS/2) 6-4 7-6(3)


Semifinal

Evan Hoyt (GBR) d. Dusty H. Boyer (USA/Q) 4-6 6-3 6-1
Colin Sinclair (NMI/8) d. Michael Look (AUS/7) 6-2 3-6 7-5


FINAL

Evan Hoyt (GBR) d. Colin Sinclair (NMI/8) 6-4 7-6(5)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top